چرا ۴۵ هزار واکسن به پزشکان تعلق گرفت/پرستاران در صف آخر هستند

مطالب جدیدپورتال یک:رییس کل سازمان نظام پرستاری گفت: «به دلیل مسافرت ۱۵ هزار بیمار قطعی کرونا مثبت در ایام عید، بار کاری پرستاران و کادر سلامت زیادتر از قبل شد. وزیر بهداشت، وزیر مخابرات، وزیر کشور و رییس گردشگری باید پاسخگوی پرستاران باشند که چرا اجازه تردد به مردم دادند، زیرا شماره ملی و شماره همراه این افراد در دسترسشان بود و می‌توانستند با اطلاع رسانی و هشدار، مانع سفر آن‌ها شوند.»

به گزارش پورتال یک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد میرزابیگی اظهار کرد: «یکی از رهنمود‌های اساسی مقام معظم رهبری امسال در روز پرستار به مسئولان این بود که قانون تعرفه گذاری را اجرایی کنند. اما چیزی که به نظر می‌رسد این است که دارد زمان کشی می‌شود و این نوع رفتاری که با پرستاران می‌شود، انگیزه افزا نیست.»

رییس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: «ما علاوه بر ۱۴۰ هزار پرستاری که در بالین مشغول هستند، ۶۰ هزار دانشجوی پرستاری از کارشناسی تا دکترا در دانشکده‌های پرستاری داریم، همچنین ۳۰ هزار پرستار داریم که در ‌بخش مراقبت‌های در منزل به صورت جامعه نگر، مشغول به فعالیت هستند.»
وی افزود: «این عزیزان بار سنگین نظام سلامت را به دوش می‌کشند اما در مقایسه با جمعیت کشور و تخت‌های بیمارستانی، عدد بسیار پایینی است. در مقابل میانگین کشور‌ها که به ازای هر یک هزار نفر، حداقل بین ۴ تا ۸ پرستار دارند ما حدود ۹ دهم پرستار داریم، یعنی ما به ازای هر یک هزار نفر، کم‌تر از یک پرستار داریم.»

چرا مسئولان اجازه تردد در ایام نوروز را صادر کردند؟

رییس کل سازمان نظام پرستاری گفت: «در رابطه با کمبود نیرو، در سال گذشته ما بحث استخدام‌ها را داشتیم. در ۱۴ ماه شیوع کرونا، ۸۰ هزار پرستار مبتلا به کرونا داشتیم. همچنین حدود ۸ هزار نفر منفک شده از خدمت به خاطر بستری، قرنطینه و مسائل مرتبط نیز داشته‌ایم اما افرادی که در طول یک سال به بهانه مجوز‌های استخدامی وارد گردونه خدمت شده‌اند، حدود ۸ هزار نفر یا کم‌تر بوده‌اند و وزارت بهداشت در این مورد باید پاسخگو باشد.»

وی ادامه داد: «به دلیل مسافرت ۱۵ هزار بیمار قطعی کرونا مثبت در ایام عید، بار کاری پرستاران و کادر سلامت زیادتر از قبل شد. وزیر بهداشت، وزیر مخابرات، وزیر کشور و رییس گردشگری باید پاسخگوی پرستاران باشند که چرا اجازه تردد به مردم دادند، زیرا شماره ملی و شماره همراه این افراد در دسترسشان بود و می‌توانستند با اطلاع رسانی و هشدار، مانع سفر آن‌ها شوند.»

میرزابیگی افزود: «ما می‌دانیم که واکسن کرونا در کشور کم است، اما همین میزان کم هم باید عادلانه توزیع شود و دلیلی ندارد که وزارت بهداشت، ۴۵ درصد واکسن‌ها را به یک سازمان صنفی به اسم نظام پزشکی در بین اعضای نظام پزشکی، توزیع کند آن هم در شرایطی که پرستاران ما در بحث مراقبت در منزل دارند فدا می‌شوند.»

رییس کل سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: «درست است که در بیمارستان‌ها واکسن به صورت کاملا عادلانه در حال توزیع است اما خارج از بیمارستان سهمیه واکسن کرونا برای پرستارانی که در منزل از بیماران مراقبت می‌کنند، درنظر گرفته نشده است. از ۱۰۰ هزار دوز واکسن، ۴۵ هزار دوز واکسن به نظام پزشکی تعلق می‌گیرد و پرستاران در صف آخر هستند.»

میرزابیگی در مورد سختی کار پرستاران گفت: «پرستاران نیازی به صدقه ندارند و به خاطر پول در جبهه کرونا در حال مسابقه نیستند. ۱۱۰ پرستار شهید راه سلامت و ۸۰ هزار مبتلا با هیچ قیمتی قابل ارزش‌گذاری نیست، اما پرستاران انتظار دارند در برخورد با مسائل با آنها صادقانه و دقیق رفتار شود. در مورد سختی کار پرستاران، بیش از سه سال است که اقدام درستی صورت نمی‌گیرد، همچنین، برای فوق‌العاده خاص آن‌ها در رابطه با کرونا و مسائلی مشابهی مانند شیمی درمانی، سوختگی، اعصاب و روان و. .. نیز هنوز کاری انجام نشده است.»

وی ادامه داد: «بدتر از همه این‌ها، رفتار تامین اجتماعی با مشاغل سخت و زیان آور است. امروزه پرستاری که می‌خواهد بازنشسته شود، اگر بخواهد مثلا ۲۰۰ میلیون تومان پاداش دریافت کند، باید ۲۵۰ میلیون بپردازد تا بتواند از مزایای مشاغل سخت و زیان آور، بهره‌مند شود.»
رییس کل سازمان نظام پرستاری گفت: «پرستاری که از عنوان مشاغل سخت و زیان آور استفاده می‌کند، قاعدتا اگر خانم هست با ۲۰ سال و اگر آقا هست با ۲۵ سال باید بازنشسته شود اما مسئولان در این مدت این قانون را رعایت نکردند یا حق بیمه را کم نکردند و حتی این عزیزان را جریمه می‌کنند و رییس سازمان تامین اجتماعی باید پاسخگو باشد.»

وی افزود: «رفتار‌های انحصار طلبانه در شان پرستاران نیست و ما اگر می‌خواهیم پرستاران که مدافعان سلامت هستند، انگیزه لازم را داشته باشند باید فرمایشات مقام معظم رهبری و نظام کلی سلامت و قوانین مصوب شده را شاخص قرار دهیم. مسئولان نیز حاشیه نروند و کاملا روشن و صریح، پاسخگوی پرستارانی که از جان و خانواده و سلامتی‌شان برای نجات مردم، مایه می‌گذارند، باشند.»

میرزابیگی گفت: «رسانه ملی عملکرد خوبی در مورد پرستاران داشت، همچنین مردم نیز به خوبی قدردان پرستاران بودند. فرمایشات مقام معظم رهبری هم برای پرستاران بسیار دلگرم کننده بود اما از مسئولان مربوطه، گله مندی‌هایی وجود دارد که امیدواریم برای رفع مشکلات خیلی سریع اقداماتی انجام دهند.»
وی بیان کرد: «پرستاران ما با وجود تمام گله مندی‌هایی که دارند با جان و دل و تمام قدرت در حال خدمت رسانی هستند و منتظرند تا پس از اتمام کرونا، گله‌هایشان را بیان کنند.»

رییس کل سازمان نظام پرستاری در مورد پرستاران شهید گفت: «ستادی که مربوط به تایید مصادیق شهدای پرستاری و کارکنان سلامت هست تا کنون چهار یا ۵ جلسه بیشتر نگذاشته است. برای مثال از بین ۱۱۰ پرستار شهید، ۵۰ خانواده بلاتکلیف هستند که شهید حساب می‌شوند یا نه.»

وی گفت: «پرستاری که در ‌بخش کرونا و در حین خدمت به کرونا مبتلا شده و سپس از دنیا رفته است، خانواده‌ای که متلاشی شده و فرزندانی که بی‌سرپرست شده‌اند، حقوقی که قطع شده است و مشکلات فراوان دیگری که دارند و بلاتکلیف هستند، آن زمان در این شرایط، مسئولان به دنبال تشکیل جلسه و تهیه مدارک هستند تا اقدامی صورت دهند.»

میرزابیگی در مورد خانواده‌هایی که پرستارشان شهید محسوب شده است، گفت: «تا کنون برای این افراد هیچ اقدامی صورت نگرفته است و صرفا به اسم شهید ثبت شده‌اند. من می‌توانم آمار دقیقی را به بنیاد شهید ارائه بدهم که ۹۰ درصد از خانواده‌های این شهدا دچار مشکل هستند و حقوقشان قطع شده است و فقط طبق عنایت مقام معظم رهبری، برای بخشی از این خانواده‌ها اقداماتی صورت گرفته است.»

میرزابیگی بیان کرد: «سال گذشته در سالروز شهادت حضرت زینب کنگره بزرگداشت یکمین سالگرد شهدای نظام سلامت و پرستاری را برگزار کردیم و دفتر امور شهدای پرستاری را در سازمان نظام پرستاری تشکیل دادیم. این دفتر را مامور کردیم که با تک تک خانواده‌های این شهدا تماس گرفتند و صحبت کردند و اطلاعاتی که در اختیارتان گذاشتم، حاصل جمع‌بندی دو روز پیش است که کارکنان نظام پرستاری تیهه کردند.»
وی افزود: «از ۱۱۰ خانواده شهید، با ۹۰ خانواده صحبت شد و مشکلاتشلان کاملا بررسی شد.»

میرزابیگی در مورد شیفت‌بندی پرستاران گفت: «ما در ‌بخش‌های کرونا و غیرکرونا، متفاوت عمل می‌کنیم، در ‌بخش‌های غیرکرونایی برنامه به روال سابق ادامه دارد اما در ‌بخش‌های کرونایی در حال حاضر پرستاران دو هفته از خانواده جدا می‌شوند و در یک فضایی نزدیک ‌بخش مستقر می‌شوند و گاه حتی تا دو ماه از تماشا خانواده‌ خود محروم هستند تا زنجیره انتقال ویروس را از بین ببرند.»

وی ادامه داد: «به تناسبی که لازم است، پرستاران از چندین سال خدمت تا طرحی و دانشجوی سال آخر در هر زمانی که لازم بوده حاضر شده‌اند و میدان را خالی نکرده‌اند. در پیک اول کرونا، پرستاران ۸۹ روزه را گرفتند و پس از مدتی که اوضاع بهتر شد، به پرستاران گفتند که به خانه‌هایشان بروند. هنوز هم در بیمارستان‌های دولتی، این ماجرای ۸۹ روزه ادامه دارد، یعنی ۹۰ روز نمی‌بندند که بیمه نکنند.»

رییس کل سازمان نظام پرستاری کشور بیان کرد: «آمار مهاجرت پرستاران نسبت به سال‌های قبل، روند صعودی داشته و به صورت میانگین، ماهیانه ۱۰۰ نفر مهاجرت می‌کنند و کشور‌های دیگر به شدت از پرستاران ایرانی، استقبال می‌کنند.»

وی در مورد استاندارد دستمزد پرستاران گفت: «پرستاران یا جزو قانون استخدامی هستند و یا جزو قانون کار، فقط کارانه‌هایشان علاوه بر افزایش بیماران کرونایی در این روزها، به شدت کاهش پیدا کرده است. مطرح شدن طرح فوق‌العاده خاص به این دلیل است که پرستاران مثل خیلی از مشاغل دیگر، تقاضا دارند همان چیزی که بر اساس قانون به بقیه تعلق می‌گیرد به آن‌ها هم تعلق بگیرد.»

رییس کل سازمان نظام پرستاری در مورد قانون بهره‌وری گفت: «مسئولان دانشگاه‌های ما بدانند چه در رابطه با معوقات پرستاری و چه در رابطه با قانون بهره‌وری نباید تفکیک صورت بگیرد. به این صورت که برای پرستارانی که در هر زمان باید آماده باشند، ضریب یک و نیم برای‌شان محاسبه شود، اما جدیداً رعایت نمی‌شود.»لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我شیاطین سرخ دربی منچستر را بردند/ سیتی در خانه به رقیب سنتی باخت لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. طرز تهیه کلوچه شیرین

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …