علائم اچ پی وی در بانوان کدام است؟

سلامت

علائم اچ پی وی در بانوان کدام است؟

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه علائم اچ پی وی در بانوان کدام است؟ را ببینید.

ویروس اچ پی وی انواع مختلفی دارد. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی اچ پی وی وجود دارد. برخی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی و برخی گونه‌های خطرناک‌تر این ویروس باعث سرطان دستگاه تناسلی و قسمت مقعد می‌شوند. اکثر عفونت‌های ویروس اچ پی وی منجر به سرطان نمی‌شوند اما برخی از آن‌ها دهانه رحم را درگیر کرده و باعث رشد سلول‌های سرطانی در این قسمت می‌شوند. در ادامه بیشتر درباره علائم اچ پی وی در بانوان و دلایل بروز آن صحبت خواهیم کرد.

در این مقاله می‌خوانید:

  • علائم اچ پی وی در بانوان
  • ویروس اچ پی وی و سرطان دهانه رحم
  • چه عواملی ریسک ابتلا به عفونت اچ پی وی را بالا می‌برد؟

بیشتر بخوانید: ویروس اچ پی وی (HPV) چیست؟ویروس اچ پی وی اغلب از طریق ارتباط جنسی و تماس پوستی منتقل می‌شود. واکسن‌های رقابت کننده با این ویروس می‌توانند از ابتلای فرد به سویه‌های پر خطر اچ پی وی جلوگیری کنند و او را از بروز سرطان و ایجاد زگیل تناسلی محافظت کنند. در ادامه اطلاعات بیشتری درباره علائم اچ پی وی در بانوان در اختیارتان قرار خواهیم داد.

ویروس اچ پی وی در دهان
همان انواع HPV که می‌توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند، ممکن است باعث ایجاد زگیل در دهان و گلو شوند. به این HPV، اچ‌پی‌وی دهانی گفته می‌شود که گوش‌درد، گرفتگی صدا، درد هنگام بلغ غذا یا آب از علائم آن به شمار می‌رود.


پیشنهاد ویژه پورتال یک: ویروس اچ پی وی در دهان، علت تا درمان


علائم اچ پی وی در بانوان

علائم اچ پی وی در بانوان کدام است؟
در اکثر موارد سیستم ایمنی بدن عفونت اچ پی وی را از بدن دفع می‌کند و آن را از بین می‌برد. اما نمونه‌های پرخطر این ویروس می‌توانند باعث بروز زگیل در قسمت تناسلی بانوان یا اطراف مقعد شوند. برخی از نمونه‌های پرخطر این ویروس هیچ‌گونه علائمی از خود نشان نمی‌دهند. اما رایج‌ترین علائم در این عفونت ویروسی بروز زگیل درقسمت‌هایی از بدن است.

در مردان نیز در برخی موارد علائم این ویروس به صورت زگیل‌های روی آلت تناسلی یا سطح پوست بیضه‌ها نمایان می‌شود.

از جمله نواحی درگیر با زگیل ناشی از عقونت اچ پی وی:

  • بروز زگیل‌های مسطح و گسترده اطراف دهان، کف دست و بین انگشتان پا
  • زگیل‌های شبیه گل کلم و برآمدگی‌های ساقه مانند در قسمت فرج بانوان
  • دیده شدن برآمدگی‌های کوچک اطراف مقعد، دهانه رحم یا داخل واژن

در مردان نیز در برخی موارد علائم این ویروس به صورت زگیل‌های روی آلت تناسلی یا سطح پوست بیضه‌ها نمایان می‌شود.


مطالب پیشنهادی: انجام آزمایش اچ پی وی/ ویدئو


ویروس اچ پی وی و سرطان دهانه رحم

علائم اچ پی وی در بانوان کدام است؟
تقریباً همه سرطان‌های دهانه رحم به دلیل عفونت‌های اچ پی وی ایجاد می‌شوند، اما سرطان دهانه رحم ممکن است ۲۰ سال بعد از آلودگی بدن به ویروس اچ پی وی طول بکشد.

ابتلا به ویروس اچ پی وی و سرطان دهانه رحم در مراحل ابتدایی هیچ‌گونه علائمی از خود نشان نمی‌دهد از همین رو واکسینه شدن در برابر عفونت اچ پی وی بهترین محافظت شما در برابر سرطان دهانه رحم است.

ابتلا به ویروس اچ پی وی و سرطان دهانه رحم در مراحل ابتدایی هیچ‌گونه علائمی از خود نشان نمی‌دهد از همین رو واکسینه شدن در برابر عفونت اچ پی وی بهترین محافظت شما در برابر سرطان دهانه رحم است.


بیشتر بخوانید: روش های تشخیص ویروس اچ پی وی چیست/ ویدئو


از آن جایی که علائم اچ پی وی در بانوان و سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه علائمی از خود نشان نمی‌دهد، ضروری است که بانوان به طور منظم آزمایش‌های غربالگری را برای تشخیص هرگونه تغییر پیش سرطانی در دهانه رحم که ممکن است منجر به سرطان شود، انجام دهند. دستورالعمل‌های فعلی توصیه می‌کنند که بانوان ۲۱ تا ۲۹ ساله هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند.

علائم اچ پی وی در بانوان کدام است؟
به بانوان ۳۰ تا ۶۵ ساله توصیه می‌شود که هر سه سال یا پنج سال یک‌بار انجام آزمایش پاپ اسمیر را ادامه دهند. بانوان بالای ۶۵ سال اگر سه آزمایش پاپ اسمیر، تست اچ پی وی و آزمایش دی ان ای را انجام داده باشند و علائم غیر طبیعی در نتایج آن‌ها دیده نشود، می‌توانند آزمایش را متوقف کنند.


بیشتر بخوانید: واکسن اچ پی وی در بارداری/ ویدئو


چه عواملی ریسک ابتلا به عفونت اچ پی وی را بالا می‌برد؟

علائم اچ پی وی در بانوان کدام است؟
ویروس اچ پی وی از طریق تماس پوستی یا تماس با بریدگی‌های پوستی منتقل می‌شود. همچنین تماس مستقیم پوست با زگیل‌های این ویروس باعث تکثیر آن روی پوست خواهد شد و عفونت از طریق پوست وارد بدن می‌شود.

از جمله عواملی که ریسک ابتلا به این ویروس را افزایش می‌دهد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هر چه شرکای جنسی بیشتری داشته باشید، احتمال ابتلا به عفونت اچ پی وی تناسلی بیشتر می‌شود.

تعدد شرکای جنسی

هر چه شرکای جنسی بیشتری داشته باشید، احتمال ابتلا به عفونت اچ پی وی تناسلی بیشتر می‌شود. همچنین داشتن رابطه جنسی با شریکی که چندین شریک جنسی داشته نیز خطر ابتلای شما به این ویروس را افزایش می‌دهد.

سن

بروز زگیل‌های ناشی از این عفونت در کودکان و نوجوانان شایع‌تر است و باید از تماس با آن‌ها با موارد پرخطر و آلوده جلوگیری گردد و مراقبت‌های بیشتری اعمال شود.


پیشنهاد ویژه پورتال یک: از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟


سیستم ایمنی ضعیف

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت اچ پی وی هستند. سیستم ایمنی می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله استفاده از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی برای پیوند اعضا و اقداماتی از این دست، به شدت ضعیف شود.

علائم اچ پی وی در بانوان کدام است؟
پوست آسیب دیده

 مناطقی از پوست که دچار بریدگی یا زخم شده‌اند، بیشتر مستعد ابتلا به زگیل‌ها هستند.

تعدد شرکای جنسی، سیستم ایمنی ضعیف و تماس پوستی با محیط آلوده از جمله عواملی هستند که ریسک ابتلا به ویروس اچ پی وی را افزایش می‌دهند.

تماس پوستی

دست زدن به زگیل‌های شخصی که مبتلا به این ویروس است یا عدم استفاده از محافظ قبل از تماس با سطوحی که در معرض اچ پی وی قرار گرفته‌اند (مانند استفاده از دوش‌های عمومی یا استخرهای شنا) ممکن است خطر ابتلا به عفونت اچ پی وی را افزایش دهد.


مطالب پیشنهادی: درمان قطعی اچ پی وی


کلام آخر

علائم اچ پی وی در بانوان کدام است؟
همان‌طور که اشاره کردیم، عفونت اچ پی وی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی محسوب می‌شود و رفتارهای پرخطر و عوامل دیگر می‌تواند خطر ابتلا به این ویروس را در بانوان و مردان افزایش دهد. همچنین با توجه به این که علائم اچ پی وی در بانوان در بسیاری از موارد قابل رویت نیست یا در مراحل اولیه بروز نمی‌کند، انجام تست پاپ اسمیر، آزمایش‌های مرتب غربالگری و واکسینه شدن می‌تواند فرد را از ابتلا به زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم در امان نگه دارد.

علائم اچ پی وی در بانوان کدام است؟

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره علائم اچ پی وی در بانوان کدام است؟ با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، آیا میدانید؟

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، آیا میدانید؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، آیا میدانید؟ را ببینید. یکی از موارد مهم در جراحی لابیاپلاستی، مراقبت از زخم لابیاپلاستی است که شامل خشک و تمیز نگهداشتن زخم برای پیشگیری از هرگونه عفونت است. در …

سلامت
علت شکستن ناخن‌ ها، مراقبت‌های اصولی را یاد بگیرید!

علت شکستن ناخن‌ ها، مراقبت‌های اصولی را یاد بگیرید! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه علت شکستن ناخن‌ ها، مراقبت‌های اصولی را یاد بگیرید! را ببینید. همه چیز از افزایش سن گرفته تا تغذیه‌ی نامناسب می‌تواند در شکستن ناخن‌های شما نقش داشته باشد. پس اگر درباره‌ی علت شکستن …

سلامت
سریع ترین روش سفید شدن دندان

سریع ترین روش سفید شدن دندان سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه سریع ترین روش سفید شدن دندان را ببینید. بسیاری از روش‌ها و محصولات سفید‌‌کننده دندان وجود دارد، از جمله خمیر دندان‌های سفیدکننده، ژل‌های بدون نسخه و محصولات سفید‌کننده‌ای که از دندانپزشک دریافت می‌کنید. اما سریع ترین …