درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن

سلامت

درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن را ببینید.

قبل از هر چیز باید بدانیم اصلاً جوش چگونه ایجاد می‌شود؟ جوش‌های صورت، حاصل انباشتگی سلول‌های مرده پوست، باکتری‌ها و چربی‌ها در خود منافذ پوست هستند که به شکل زخمی متورم درمی‌آیند. البته بدن هم در مقابل این انباشتگی مکانیسم خودش را دارد. آن هم به این شکل که سعی می‌کند برای حل مشکل، کلاژن بیشتری تولید کند. غافل از این که همین کار باعث به وجود آمدن برآمدگی‌هایی مشابه گوشت اضافه در محل جوش می‌شود که به این‌ها اسکار کلوئید یا اسکار هایپرتروفیک می‌گوییم که در نهایت روی پوست، زخم ایجاد می‌کنند.

                                    درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن


بیشتر بخوانید: درمان چربی پوست هورمونی؛ دلایل چرب شدن پوست و ایجاد جوش


اسکارهای آتروفیک زمانی ایجاد می‌شوند که در روند ترمیم جوش، قسمتی از بافت پوست از بین برود.

به عبارت بهتر اسکارهای آکنه زمانی خودنمایی می‌کنند که پوست در حال درمان باشد. این اسکارها را بسته به میزان کلاژنی که پوست تولید کرده یا از دست داده، می‌توانیم به ۳ دسته تقسیم کنیم: آتروفیک، کلوئید و هایپرتروفیک.

اسکارهای آتروفیک زمانی ایجاد می‌شوند که در روند ترمیم جوش، قسمتی از بافت پوست از بین برود. خود اسکارهای آتروفیک نیز بنابر عمق و شکلی که دارند، به چند نوع مختلف تقسیم می‌شوند که معمول‌ترین آن‌ها اسکارهای عمیق یخ‌شکن، اسکارهای چرخشی M شکل و اسکارهای مربعی U شکل و پهن هستند.

اسکارهای کلوئید و هایپرتروفیک نتیجه‌ی کلاژن‌های زیادی هستند که توسط پوست تولید می‌شود و به همراه آن برآمدگی‌هایی را روی سطح پوست ایجاد می‌کنند.

اسکارهای کلوئید و هایپرتروفیک نتیجه‌ی کلاژن‌های زیادی هستند که توسط پوست تولید می‌شود و به همراه آن برآمدگی‌هایی را روی سطح پوست ایجاد می‌کنند. اسکارهای هایپرتروفیک ضخیم و پهن هستند. در حالی که کلوئیدها بنفشی هستند که به قرمزی می‌زند و بدتر این که می‌توانند در قسمت‌ی اطراف جوش پخش شوند و گسترش پیدا کنند. به علاوه این اسکارها بیشتر در افرادی با پوستی تیره و معمولاً روی تنه ظاهر می‌شوند.


بیشتر بخوانید: جوش روی چانه، علتش چیه؟


درمان جای جوش با لیزر به چه صورت است؟

پرتوهای لیزری، در واقع نورهایی با طول موج‌ مشخص‌ هستند که روی پوست تابانده می‌شوند. این پرتوها می‌توانند فیبروپلاست‌های پوست را تحریک کنند. تحریک فیبروپلاست‌ها از این نظر مفید است که این‌ها می‌توانند با ایجاد بافت هم‌بند، باعث درمان اسکارها شوند. فیبروپلاست‌ها این کار را به راحتی از طریق بازسازی کلاژن و الاستین انجام می‌دهند.

                                    درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن


بیشتر بخوانید: کاهش جوش صورت، زمان باردار شدن


درمان جای جوش با لیزر از چه روشی انجام می‌شود؟

قبل از پرداختن به روش‌های درمان جای جوش با لیزر، ابتدا باید با نوع لیزرهایی که در این کار استفاده می‌شود آشنا شویم.

لیزرهای کاربردی که معمولاً در این زمینه استفاده می‌شوند، از دو دسته‌ی تخریبی و غیرتخریبی هستند.

  • لیزرهای تخریبی می‌توانند بافت‌های آسیب‌دیده را بخار یا ذوب کنند. لیزر اربیوم YAG و لیزر کربن‌ دی‌ اکسید از این دسته هستند. این لیزرها سطح بافت کلاژن زیر پوست را سفت می‌کنند و در درمان جای جوش نقش به سزایی ایفا می‌کنند. البته دوره نقاهت درمان جای جوش با لیزر تخریبی طولانی‌تر است.
  • لیزرهای غیرتخریبی همان‌طور که از اسم‌شان مشخص است، هیچ بافتی را تخریب نمی‌کنند. در عوض تولید کلاژن را افزایش می‌دهند و بافت پوست را سفت می‌کنند. لیزر دیود و لیزر NdYAG از این دسته هستند. درمان جای جوش با لیزر غیرتخریبی تاثیر کمتری بر جای می‌گذارد. به همین دلیل دوره نقاهتش نیز کوتاه‌تر است.

به همین ترتیب روش‌های درمان جای جوش با لیزر عبارتند از:

                                    درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن

از بین بردن اسکار آکنه با لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال کربن‌ دی اکسید، میکروپرتوهایی را در اندازه و تراکم‌های مختلف به پوست صورت یا بدن بیمار می‌تاباند و از این طریق اسکارهای آکنه را برطرف می‌کند. این لیزر علاوه بر درمان جای جوش می‌تواند در درمان چین و چروک‌ها و لکه‌های پوستی نیز موثر باشد.

درمان اسکارهای کلوئید و هایپرتروفیک با لیزر نور شدید پالسی

این لیزر همان‌طور که از اسمش پیدا است، می‌تواند نورهای پالسی را با تراکم بالا به پوست بیمار بتاباند و از طریق گرما به جای جوش آسیب برساند و آن را از بین ببرد. طول‌ موج، زمان و فاصله بین هر پالس قابل تنظیم است. در نتیجه این لیزر علاوه بر اسکارهای کلوئیدی و هایپرتروفیکی، می‌تواند بیماری‌های پوستی متعدد دیگری را نیز درمان کند. ضمناً این لیزر، عوارض جانبی کمتری هم دارد.

                                    درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن

درمان اسکارهای آتروفیک، یخ‌شکن و مربعی با لیزر PDL

لیزر PDL پرتوهای قدرتمندی را به پوست می‌تاباند که این پرتوها می‌توانند به‌ راحتی اسکار همراه با اریتما و قرمزی را درمان کنند. به علاوه برای درمان اسکارهای آتروفیک، یخ‌شکن و مربعی نیز استفاده می‌شوند.

درمان اسکار آکنه با لیزر SMOOTH BEAM

این لیزر از نوع غیرتخریبی است که از اپیدرم پوست محافظت می‌کند. در نتیجه گرمایی که از لیزر تابانده می‌شود، فقط می‌تواند تولید کلاژن را در لایه‌های عمیق‌تر تحریک کند. اما همین برای بهبود جای جوش کافی است.


بیشتر بخوانید: بهترین دستگاه لیزر موهای زائد ۲۰۲۱


                                 درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن

مراقبت‌های لازم بعد از درمان جای جوش با لیزر کدام است؟

اول از همه یادتان باشد که درمان جای جوش با لیزر، اسکارها را به طور کامل از بین نمی‌برد و فقط کمی آن‌ها را کم‌رنگ می‌کند. اما کارهایی که شما می‌توانید بعد از عمل انجام دهید عبارتند از:

  • حتماً قبل از ترک خانه در هوای آفتابی، کرم ضد آفتاب بزنید. زیرا پوست در معرض آفتاب بسیار آسیب‌پذیر است.
  • احتمال دارد دکتر بعد از عمل، تونر یا مرطوب‌کننده‌ مخصوصی تجویز کند که در این صورت لازم است حتماً آن را تهیه و استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از لیزر بگیرید.
  • تا یک هفته بعد از عمل از کرم‌های آرایشی استفاده نکنید و پوست خود را تمیز نگه دارید تا دچار عفونت نشوید.
  • اگر درمان جای جوش با لیزر را در دوران بارداری انجام دهید، ممکن است دچار خارش یا قرمزی بیشتری شوید. زیرا پوست در دوران بارداری از هر زمان دیگری بیشتر حساس می‌شود.

بیشتر بخوانید: زیبایی در دوران بارداری، چه اقداماتی مجاز است؟


خطرناک‌ترین عوارض جانبی درمان جای جوش با لیزر، عفونت و هایپرپیگمانتاسیون است. بنابراین در صورت مشاهده علائمی از قبیل چرک، ورم شدید و تب شدید در اسرع زمان با پزشک خود تماس بگیرید.

به کلینیک پورتال یک سر بزنید.

درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
کاهش وزن بعد از زایمان، می‌توان عمل کرد؟

کاهش وزن بعد از زایمان، می‌توان عمل کرد؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه کاهش وزن بعد از زایمان، می‌توان عمل کرد؟ را ببینید. اگر دوست دارید بعد از زایمانتان شکمی صاف و دورکمری زیبا داشته باشید می توانید با عمل آبدومینوپلاستی این امر را محقق سازید. بارداری …

سلامت
فال و طالع ماهیانه

فال و طالع ماهیانه سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه فال و طالع ماهیانه را ببینید. فال ماهانه متولدین فروردین برای انجام کارهای خانه از اعضای خانواده کمک بگیرید. در این ماه به سفر دوری رفته و یا خواهید رفت. مرور گذشته فقط عمرتان را تلف می کند. …

سلامت
تهیه اسموتی ارزان، گوارای وجود!

تهیه اسموتی ارزان، گوارای وجود! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه تهیه اسموتی ارزان، گوارای وجود! را ببینید. با دستورالعمل‌های ساده و مقرون به صرفه اسموتی، از میوه‌ها و سبزیجات منجمد نهایت استفاده را ببرید. در این نوشته با تهیه اسموتی ارزان و ایده‌های نوشیدنی‌های میوه‌ای برای میهمانی‌ها …