انصراف ایران از رقابت گازی با روس‌ها / ترکیه از نقشه گاز حذف شد؟

انصراف ایران از رقابت گازی با روس‌ها / ترکیه از نقشه گاز حذف شد؟

وبسایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه انصراف ایران از رقابت گازی با روس‌ها / ترکیه از نقشه گاز حذف شد؟ را ببینید.

پورتال یک آرشیو وب فارسی:جام نیوز:
 گاز1 انصراف ایران از رقابت گازی با روس‌ها / ترکیه از نقشه گاز حذف شد؟

گزارشی از سناریوی ویژه گازی ایران؛
انصراف ایران از رقابت گازی با روس‌ها / ترکیه از نقشه گاز حذف شد؟
ایران قصد دارد با صادرات ال.ان.جی به‌جای ساخت لوله گاز ضمن پرهیز از رقابت گازی با روس‌ها و حذف ترکیه از نقشه صادرات گاز خود، بخشی از بازار اتحادیه اروپا در دوران پساتحریم را در اختیار بگیرد.

به گزارش سرویس اقتصادی”جام نیوز”، ایران هر چند با در اختیار داشتن بیش از ۳۴ تریلیون مترمکعب ذخایر با پیشی گرفتن از روسیه عنوان بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان را یدک می کشد اما در دوران پساتحریم برنامه ای به منظور رقابت گازی با روس‌ها در بازار اروپا ندارد.

بر این اساس با توجه به سقوط آزاد قیمت جهانی نفت خام و به تبع  آن کاهش قیمت گاز طبیعی در بازار جنوب غربی اروپا و انگلیس، در شرایط فعلی احداث خطوط لوله سه تا چهار هزار کیلومتری به منظور انتقال گاز به کشورهای اروپایی دارای صرفه اقتصادی نیست.

سید محسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران اخیرا درباره اقتصادی و یا غیر اقتصادی بودن صادرات گاز به اروپا، گفته می باشد: با توجه به سقوط بهای جهانی نفت و قیمت منطقه‌ای گاز، صادرات این حامل انرژی به کشورهای اروپایی خیلی اقتصادی نیست.

مدیرعامل اسبق شرکت ملی صادرات گاز با اعلام اینکه با قیمت گاز ۵ تا ۶ دلاری احداث خطوط لوله ۳۰۰۰ کیلومتری به منظور انتقال گاز به اروپا از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار نیست، تاکید می کند: صادرات گاز یکی از سیاست‌های کلان اقتصادی ایران حتی در شرایط تحریم می باشد اما با قیمت‌های فعلی صدور گاز خیلی صرفه ندارد.

علیرضا کاملی مدیرعامل فعلی شرکت ملی صادرات گاز ایران هم با اشاره به اینکه بازار اروپا و آمریکا به علت مسافت طولانی با شبکه گاز ایران، اولویت صادرات گاز ایران نیستند، اظهار کرده می باشد: برای گازرسانی به اروپا باید خطوط لوله ۲ تا ۴ هزار کیلومتر احداث کرد اما کشورهای همسایه با احداث خطی ۲۰۰ کیلومتری می‌توانند به مقصد صادرات گاز ایران تبدیل شوند، ضمن اینکه قیمت گاز در بازار خاورمیانه و آسیا بالاتر از اروپا می باشد.

در همین حال سید محمدحسین عادلی دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز هم با اشاره به آغاز مذاکرات گازی ایران و اتحادیه اروپا، تصریح کرد: ایران چند گزینه برای صادرات گاز به اروپا در اختیار دارد اما قصد ندارد جایگزین روسیه در این بازار بزرگ انرژی باشد.

جزئیات توافق ۴ جانبه گازی در اروپا

در طول یک ماه گذشته ایران با سه کشور بزرگ اروپایی به منظور انتقال، ترانزیت و ذخیره سازی گاز طبیعی به توافق رسیده به طوری که تاکنون مذاکرات و توافق مقدماتی با لهستان و شرکت او. ام. وی اتریش به منظور ذخیره سازی گاز طبیعی و با اسپانیا به منظور تخلیه محموله های LNG در پایانه‌های گازی در جنوب این کشور انجام گرفته می باشد.

شهریور ماه سال جاری بیژن زنگنه در نشست مشترک با خوزه مانوئل سوریا لوپز وزیر صنعت انرژی و گردشگری اسپانیا از اعلام آمادگی این کشور اروپایی برای استفاده از پایانه‌های واردات گاز (ال. ان. جی) اسپانیا برای ورود ایران به بازار گاز اروپا خبر داده و گفته می باشد: مذاکرات ایران و اسپانیا در این زمینه ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر، ۱۶ شهریور ماه سال جاری هم دور جدید مذاکرات ایران و شرکت OMV اتریش با محور صادرات، انتقال و ترانزیت گاز ایران در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تهران آغاز شد که انتقال، ترانزیت و توزیع گازهای ترش پارس جنوبی یکی از محورهای اصلی سفر «راینر سیله» مدیرعامل شرکت OMV اتریش به تهران بود.

باید به این نکته هم اشاره کرد که این شرکت اتریشی یکی از سهامداران خط لوله ناباکو در ردیف بزرگترین توزیع کنندگان گاز طبیعی در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار دارد که در کشورهای مختلف اروپایی از ترکیه تا اتریش شبکه انتقال و توزیع گاز طبیعی در اختیار دارد.

در روزهای پایانی شهریورماه هم زنگنه وزیر نفت ایران با «یانوش پیخوچنسکی» معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد لهستان مذاکرات و توافق های اولیه به منظور ذخیره سازی گاز و صادرات محموله‌های ال. ان. جی انجام گرفته می باشد.

به عبارت دیگر، با توجه به سقوط آزاد قیمت نفت و گاز در بازار اروپا و کاهش حاشیه سود اقتصادی ساخت خطوط لوله های چند هزار کیلومتری ایران قصد دارد به طور موقت با کنار گذاشتن سناریوی خط لوله، محموله های ال. ان. جی خود را به کشورهای اروپایی صادر کند که این سیاست علاوه بر کاهش رقابت گازی با روس‌ها، توجیه سیاسی و اقتصادی بالایی برای ایران در دوران پسا تحریم به همراه دارد.

ترکیه از نقشه گاز ایران حذف شد؟

در دوران تحریم ایران با دولت ترکیه به منظور ترانزیت و صادرات گاز طبیعی به اروپا به توافق اولیه دست یافت و حتی پارلمان ترکیه مجوزی برای ترانزیت گاز ایران از خاک این کشور صادر کرد با این وجود خیلی زود شعله اختلافات گازی بین تهران- آنکارا روشن شد.

ترکیه معتقد می باشد که ایران در تجارت گازی خود کم فروشی و گران فروشی می‌کند و با این ادعا دست به دامن داوری بین‌المللی شد اما در اولین گام ایران از اتهام کم فروشی گاز تبرئه شد و پیش بینی می‌شود به زودی نتیجه دور دوم داوری بین‌المللی گاز مشخص شود.

در این بین درخواست‌های متعدد ترکیه به منظور کاهش قیمت خرید و دریافت تخفیف گازی از ایران بدون نتیجه مانده می باشد و ایران هم قصد دارد با توجه به اختلافات پیش روی با دور زدن ترکیه محموله های گاز خود را از مسیر کشتی های ال. ان. جی به بازار قاره سبز منتقل کند.

رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت یاران در کنفرانسی در برلین آلمان هفته گذشته از ال. ان. جی به عنوان یکی از سناریوهای ایران برای صادرات گاز به اروپا یاد کرده و گفته می باشد: ایران در نظر دارد دو سال و نیم آینده نخستین واحد تولید ال. ان. جی خود را با ظرفیت تولید سالانه ١٠ میلیون تن راه اندازی کند.

همزمان مذاکراتی با شرکت لینده آلمان به منظور رفع توقیف تجهیزات مایع سازی گاز در پروژه یاران ال. ان. جی انجام و این شرکت آلمانی متعهد شده می باشد در صورت لغو تحریم‌ها، تجهیزات گازی ایران را تحویل دهند.

با صادرات ال. ان. جی به جای احداث خط لوله گاز به اروپا ایران با پرهیز از رقابت گازی با روس‌ها، ترکیه را هم عملا از نقشه گاز انتقال و ترانزیت اروپا حذف می کند و عملا با صادرات ال. ان. جی می تواند سهمی اقتصادی و سیاسی از بازار انرژی اتحادیه اروپا در دوران پسا تحریم را در اختیار داشته باشد./مهر/۱۱۰
 

۱۳/۰۷/۱۳۹۴ – ۱۹:۲۰

این صفحه را در گوگل شاخص کنید[ارسال شده از: جام نیوز]

[تعداد بازديد از اين نوشته: ۱]

انصراف ایران از رقابت گازی با روس‌ها / ترکیه از نقشه گاز حذف شد؟

منبع : وبسایت پورتال یک

لطفا نظر خود را درباره انصراف ایران از رقابت گازی با روس‌ها / ترکیه از نقشه گاز حذف شد؟ با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我بازگشت عالیشاه به ترکیب پرسپولیس(عکس) :: لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. ثبت ملی خانه قجری رفیعیان یزد

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …