همه چیز درباره سرطان پوست، از پیشگیری تا درمان | پورتال 1 | خبرها و محتوای علمی و سرگرمی

پورتال 1 | خبرها و محتوای علمی و سرگرمیپورتال 1 | خبرها و محتوای علمی و سرگرمی

dsgetreasfهمه چیز درباره سرطان پوست، از پیشگیری تا درمان

همه چیز درباره سرطان پوست، از پیشگیری تا درمان

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه همه چیز درباره سرطان پوست، از پیشگیری تا درمان را ببینید.

سرطان پوست شایع‌ترین نوع سرطان در دنیا است. که سه نوع اصلی دارد:

 • کارسینوم سلول بازال
 • کارسینوم سلول سنگفرشی
 • ملانوم

در ادامه همه چیز را درباره سرطان پوست، از پیشگیری گرفته تا درمان می‌خوانید.

                                  همه چیز درباره سرطان پوست، از پیشگیری تا درمان


بیشتر بخوانید: بهترین متخصص پوست و مو در تهران کیست؟


در این مقاله می‌خوانید:

سرطان پوست شایع‌ترین نوع سرطان در دنیا است.

 • چه چیزی باعث سرطان پوست می‌شود؟
 • سن سرطان پوست
 • پیشگیری از سرطان پوست
 • علائم سرطان پوست
 • آزمایش سرطان پوست
 • درمان قطعی سرطان پوست
 • آیا سرطان پوست کشنده است؟

چه چیزی باعث سرطان پوست می‌شود؟

سرطان پوست زمانی ایجاد می‌شود که خطا یا جهش‌هایی در DNA سلول‌های پوست رخ دهد.

سرطان پوست زمانی ایجاد می‌شود که خطا یا جهش‌هایی در DNA سلول‌های پوست رخ دهد. در واقع جهش‌ها باعث می‌شوند سلول‌ها خارج از کنترل رشد کرده و توده‌ای از سلول‌های سرطانی را تشکیل دهند.

سن سرطان پوست

میانگین سن افراد هنگام تشخیص این نوع سرطان در ۶۵ سالگی است.

میزان ابتلا به سرطان پوست تا قبل از ۵۰ سالگی در بانوان بیشتر از مردان است. ابتلا به سرطان ملانوم حتی در ۳۰ سالگی نیز غیرمعمول نیست. با این وجود، میانگین سن افراد هنگام تشخیص این نوع سرطان در ۶۵ سالگی است.

پیشگیری از سرطان پوست

اکثر سرطان‌های پوست قابل پیشگیری هستند. برای محافظت از خود در برابر سرطان پوست، راه‌های پیشگیری زیر را امتحان کنید:

 • در وسط روز که نور خورشید شدید است بیرون نروید. با این کار از آفتاب سوختگی و خطر ابتلا به سرطان پوست در امان می‌مانید.
 • موقع بیرون رفتن در هوای آفتابی از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. گرچه کرم‌های ضد آفتاب نمی‌توانند تمام اشعه‌های مضر فرابنفش را فیلتر کنند، اما می‌توانند تا حدودی از شما در برابر نور خورشید محافظت کنند.
 • لباس‌های تیره و ضخیم بپوشید. پوشاندن دست‌ها و پاها و استفاده از کلاه‌های لبه‌دار به‌خوبی می‌توانند در برابر نور خورشید از شما محافظت کنند.
 • عینک آفتابی را فراموش نکنید و دنبال آن‌هایی باشید که هر ۲ نوع اشعه فرابنفش A و B را مسدود می‌کنند.
 • از داروهایی که مصرف می‌کنید آگاه باشید. برخی از داروهای رایج و بدون نسخه، از جمله آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند پوست شما را در برابر نور خورشید حساس‌تر کنند.
 • پوست خود را با کمک آینه به طور منظم بررسی کنید و تغییرات را به پزشک خود گزارش دهید. از هیچ قسمتی از پوست نگذرید و همه‌ی تغییراتی را که در خال‌ها، کک و مک‌ها، برجستگی‌ها و لکه‌های مادرزادی می‌بینید بررسی کنید.

                                  آیا سرطان پوست کشنده است؟

علائم سرطان پوست

علائم سرطان پوست بسته به نوع آن متفاوت است:

علائم کارسینوم سلول بازال

این نوع سرطان معمولاً در قسمت‌هایی از پوست، مثل صورت و گردن که در معرض نور خورشید قرار دارند ایجاد می‌شود و علائم آن عبارت است از:

 • برآمدگی مرواریدی یا مومی
 • ضایعه‌ای صاف، گوشتی رنگ یا قهوه‌ای مثل زخم
 • زخم یا جراحتی که بهبود می‌یابد، اما دوباره برمی‌گردد.

علائم کارسینوم سلول سنگفرشی

این نوع سرطان نیز اغلب اوقات در مناطقی از پوست مثل صورت، گوش‌ها و دست‌ها که در معرض نور خورشید قرار دارند ایجاد می‌شود. اگرچه افرادی که پوست تیره‌تر دارند، بیشتر امکان دارد در مناطقی دچار این سرطان بشوند ک اغلب در معرض آفتاب نیست.
علائم این نوع سرطان عبارت است از:

 • ندول سفت و قرمز رنگ
 • ضایعه‌ای مسطح با سطح پوسته پوسته

                                  درمان قطعی سرطان پوست

علائم ملانوم

این نوع سرطان ممکن است در هر نقطه از بدن ایجاد شود. (صرف نظر از بودن یا نبودن در معرض خورشید) حتی پوست عادی یا یک خال هم قابلیت سرطانی شدن دارد. سرطان ملانوم اغلب در پوست صورت یا بدن مردان مبتلا ظاهر می‌شود، اما در بانوان، بیشتر در ساق پا خودش را نشان می‌دهد.
سرطان ملانوم می‌تواند افراد را با هر رنگ پوستی تحت تاثیر قرار دهد. در افراد با رنگ پوست تیره، ملانوم معمولاً در کف دست یا کف پا، زیر انگشتان دست یا انگشتان پا ظاهر می‌شود.
علائم این سرطان عبارت است از:

 • یک لکه‌ی بزرگ قهوه‌ای با لکه‌های تیره‌تر
 • خالی که تغییر رنگ، اندازه یا احساس می‌دهد یا دچار خونریزی می‌شود.
 • ضایعه‌ای کوچک با حاشیه‌ی نامنظم و قسمت‌هایی که به رنگ قرمز، صورتی، سفید، آبی یا آبی-سیاه ظاهر می‌شود.
 • ضایعه‌ی دردناکی که خارش یا سوزش دارد.
 • ضایعات تیره در کف دست، کف پا، نوک انگشتان دست، نوک انگشتان پا یا غشاهای مخاطی پوشاننده‌ی دهان، بینی، واژن یا مقعد

                                  آزمایش سرطان پوست

آزمایش سرطان پوست

بیوپسی پوست، آزمایشی است که با نمونه‌برداری از پوست انجام می‌شود و در واقع تعیین می‌کند که آیا شما به سرطان پوست مبتلا هستید یا نه.

برای تشخیص سرطان پوست ابتدا پزشک، پوست شما را دیدن می‌کند تا تعیین کند که آیا تغییرات پوستی شما به خاطر سرطان پوست است یا خیر. ممکن است برای تایید این تشخیص، آزمایش‌های بیشتری انجام شود.
بیوپسی پوست، آزمایشی است که با نمونه‌برداری از پوست انجام می‌شود و در واقع تعیین می‌کند که آیا شما به سرطان پوست مبتلا هستید یا نه و اگر مبتلا هستید، چه نوع سرطان پوستی دارید.

درمان قطعی سرطان پوست

روش‌های مختلفی برای درمان سرطان پوست وجود دارد:

جراحی

اکثر سرطان‌های پوست، به ویژه کارسینوم سلول بازال و سلول سنگفرشی با جراحی درمان می‌شوند. سرطان‌های تهاجمی‌تر مثل ملانوم ممکن است به جراحی‌های گسترده‌تری برای برداشتن تومورها نیاز داشته باشد.

درمان‌های موضعی

درمان‌های موضعی مثل درمان فوتودینامیکی و شیمی درمانی موضعی، معمولاً برای درمان ضایعات غیرسرطانی یا سرطان سلول‌های بازال یا سنگفرشی در مراحل اولیه استفاده می‌شوند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان پوست پیشرفته که در نقاط دیگر بدن گسترش یافته مناسب است.

پرتودرمانی

پرتودرمانی معمولاً برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی‌مانده در قسمت‌ای که غدد لنفاوی برداشته شده‌اند توصیه می‌شود. این درمان هم‌چنین ممکن است برای تسکین علائم یا کاهش متاستاز سرطان مکرر پوست استفاده شود.

ایمونوتراپی

داروهای ایمونوتراپی مثل سایتوکین‌ها، برای تحریک سیستم ایمنی برای شناسایی و حمله به سلول‌های سرطانی طراحی شده‌اند و ممکن است برای درمان سرطان ملانوم مورد استفاده قرار بگیرند.

آیا سرطان پوست کشنده است؟

تعداد کم اما قابل توجهی از سرطان‌های پوست، ملانوم‌های بدخیم هستند. ملانوم بدخیم، سرطانی بسیار تهاجمی است که تمایل دارد به سایر نقاط بدن گسترش یابد. اگر این سرطان‌ها به موقع درمان نشوند، ممکن است کشنده باشند.

                                  سن سرطان پوست


بیشتر بخوانید: سرطان پستان‌ها، غربالگری لازمه؟


جمع‌بندی

سرطان پوست شایع‌ترین نوع سرطان در دنیا است. بنابراین لازم است به طور منظم پوست خود را بررسی کنید و مراقب تغییرات مشکوک باشید. برای پیشگیری از سرطان پوست هم باید کمتر در معرض اشعه فرابنفش خورشید قرار بگیرید. به علاوه، تشخیص زودهنگام سرطان پوست، بیشترین شانس را برای درمان آن فراهم می‌کند.
به کلینیک پورتال یک هم سر بزنید.

همه چیز درباره سرطان پوست، از پیشگیری تا درمان

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره همه چیز درباره سرطان پوست، از پیشگیری تا درمان با ما در میان بگذارید.

بازدید : 83 views بار
بیوگرافی نویسنده aryan :
لطفا با نظرات و انتقادات خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب کمک کنید.شما هم می توانید برای ما مطلب ارسال نمایید. ..................................................................................................................... پرتال1 یکی از بروز ترین سایت خبری و تفرحی هست که مفتخر هست به روز ترین مطالب رو در اختیار کاربران قرار بده ..................................................................................................................... درباره نویسنده: امید هستم نویسنده سایت خبری و تفریحی پرتال یک و به کمک دوستان و کاربران انشالله بتونیم بهترین مطلب رو در سایت انتشار کنیم پیشنهاد های خودتون رو برای ما از طریق تماس با من ارسال کنید .....................................................................................................................
پربازدید ترین ها
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه در "همه چیز درباره سرطان پوست، از پیشگیری تا درمان""

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.


برچسب ها

2015 اسم کتاب برای مسابقات خندوانه اسم کتاب های مسابقه خندوانه بهترین عکس های سال 2015 جنیفر لوپز بیوگرافی و عکس های جدید جنیفر لوپز تزریق چربی به باسن و سینه و هیکل و اندام جدیدترین عکس های شخصی جنیفر لوپز جدیدترین عکس های نیوشا ضیغمی خرید داکت بزرگنمایی صفحه موبایل خرید داکت بزرگ کردن صفحه موبایل خرید داکت موبایل خرید صفحه بزرگ نمایی موبایل و تبلت خرید فلاش سلفی خرید فلاش موبایل خرید مینی فلش موبایل دانلود رایگان کتاب یک عاشقانه ی آرام به صورت pdf دانلود کتاب یک عاشقانه ی آرام درآمد سالیانه جنیفر لوپز زیبایی اندام جنیفر لوپز سایت فال گرفتن سایت مخصوص فال شغل جنیفر لوپز چیست؟ عکس شوهر جنیفر لوپز عکس نیوشا ضیغمی عکس های جدید بازیگران عکس های جدید نیوشا ضیغمی عکس های جدید و بروز جنیفر لوپز عکس های جدید و دیدنی بازیگران عکس های جدید و شخصی نیوشا ضیغمی عکس های جنیفر لوپز 2016 عکس های خنده دار عکس های خنده دار و جالب عکس های دیدنی نیوشا ضیغمی فال امروز فال روزانه فال روز و جدید فال های جدید و بروز لیست فیلم های جنیفر لوپز نیوشا ضیغمی کتاب های خندوانه کتاب های معرفی شده برنامه خندوانه کتاب یک عاشقانه ی آرام در خندوانه گالری عکس های جنیفر لوپز گالری عکس های نیوشا ضیغمی یک عاشقانه ی آرام در خندوانه

تبليغات متني

عکس
تصوير