روشن کردن پوست با روش های پزشکی و درمان های خانگی

سلامت

روشن کردن پوست با روش های پزشکی و درمان های خانگی

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه روشن کردن پوست با روش های پزشکی و درمان های خانگی را ببینید.

روش های روشن کردن پوست برای مهار کردن افزایش تجمع رنگدانه ها انجام می شود. آنها میزان رنگدانه های(ملانین) موجود در پوست شما را کاهش می دهند تا لکه های تیره را روشن کنند. لکه های تیره ای که بر روی پوست دیده می شوند، می توانند ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آلودگی محیطی، تاثیرات هورمونی، مواد شیمیایی موجود در محصولات آرایشی و یا عیوب ژنتیکی باشند. چندین درمان خانگی و پزشکی برای روشن کردن پوست وجود دارد. اصلاح رژیم غذایی نیز می تواند به روشن کردن پوست کمک کند. روشن کردن، روشن تر کردن و سفید کردن پوست، مفاهیم مختلفی دارند. در این مطالب از بخش زیبایی, پوست و موی دکتر سلام، به بررسی روش های روشن کردن پوست می پردازیم.

روشن کردن پوست

روشن کردن پوست چیست؟

روشن کردن پوست یک تکنیک زیبایی و آرایشی است که برای یکنواخت کردن تن پوست استفاده می شود که با کاهش یا کنترل مقدار ملانین در پوست شما عمل می کند. تن ناهموار پوست ممکن است در نتیجه افزایش تجمع رنگدانه ها باشدکه باعث بروز لکه های تیره بر روی پوست شما می شود. نواحی تیره پوست ممکن است به دلیل لکه های مرتبط با سن، کک و مک و یا ملاسما ایجاد شود . افراد از تکنیک های روشن کردن پوست برای از بین بردن این نواقص استفاده می کنند.

چه چیزی رنگ پوست را مشخص می کند؟

عامل اصلی در تعیین رنگ پوست فرد، ملانین است. ملانین یک رنگدانه بیولوژیکی است که در داخل پوست وجود دارد. ملانوسیت ها سلول های اختصاصی ویژه در اپیدرم (لایه بالایی پوست) هستند که مسئول سنتز ملانین می باشند. ملانوزوم ها ساختارهای ویژه ای در داخل سلول هایی هستند که ملانین را ذخیره می کنند .

ملانین، ضد آفتاب طبیعی بدن است که مسئول حفاظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) نور خورشید است. قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه های ماوراء بنفش می تواند باعث بروز سرطان پوست شود. ملانین اشعه های ماورای بنفش (UV) را جذب می کند و به عنوان یک مانع طبیعی بر ضد آنها عمل می کند. مقدار ملانین در پوست به طور مستقیمی با تن پوست تناسب دارد. فردی که پوست تیره ای دارد، ملانین بیشتری نسبت به فردی دارد که رنگ پوست روشن تری دارد.

بنابراین افرادی که پوست تیره ای دارند، بهتر می توانند از پوست خود در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کنند.. دو نوع ملانین وجود دارد: فوملانین و اووملانین. فوملانین به رنگ قرمز تا زرد است و در افرادی که دارای رنگ چهره روشنی هستند و یا موهای قرمزی دارند، وجود دارد. اووملانین قهوه ای تیره تا سیاه است و در افرادی که رنگ چهره تیره ای دارند و افرادی که به راحتی برنزه می شوند وجود دارد. رنگ زرد جزئی در پوست می تواند ناشی از تجمع رنگدانه کاروتن باشد.

لکه های تیره بر روی پوست

افزایش تجمع رنگدانه ها یا ظاهر شدن لکه های تیره بر روی پوست، باعث بروز یک تن غیر یکنواخت بر روی پوست می شود.

این لکه ها به دلایل زیر ممکن است رخ دهند:

۱٫ قرار گرفتن در معرض نور خورشید

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید یا اشعه ماوراء بنفش مضر است . اشعه ماوراء بنفش می تواند به سلول های لایه اپیدرم پوست آسیب برساند و برای پیشگیری از این آسیب، تولید ملانین افزایش پیدا می کند. ته نشین شدن ملانین در پوست ممکن است منجر به تشکیل لکه های تیره شود که به عنوان لکه های مرتبط با سن شناخته می شوند.

افرادی که رنگ پوست تیره ای دارند، شانس بیشتری برای ایجاد این لکه ها بر روی صورت، دست و یا سایر قسمت های بدن دارند . افزایش تجمع رنگدانه ها به دلیل محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی شکل می گیرد و نشانه ای از آسیب نور خورشید است.

۲٫ هورمون ها

ملاسما (که با عنوان کلواسما نیز شناخته می شود) نوعی افزایش تجمع رنگدانه است که به صورت لکه های پراکنده بر روی پوست ظاهر می شوند و معمولا در خانم ها تماشا می شود. برخی از خانم ها ممکن است با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، افزایش تولید ملانین را تجربه کنند. افزایش تجمع رنگدانه ها معمولا به صورت قرینه و در امتداد گونه ها، پیشانی و لب فوقانی پخش می شود.

روشن کردن پوست

تولید بیش از حد ملانین تحت تاثیر هورمون های استروژن و پروژسترون است. ملاسما در بانوان باردار و زنانی که قرص های ضد بارداری هورمونی مصرف می کنند شایع است زیرا این حالت بر اثر تغییرات هورمونی به وجود می آید.

۳٫ سن

رشد لکه های تیره بر روی پوست ممکن است با افزایش سن ارتباط داشته باشد . افزایش تجمع رنگدانه ها در افراد بالای ۴۰ سال رایج است . با افزایش سن، ملانوسیت ها به جای اینکه تعدادشان بیشتر شود، اندازه شان تغییر می کند و بیشتر می شوند. همچنین در برخی از مناطق پوست و با افزایش سن، ملانوسیت ها کم رنگ و کمتر به نظر می رسند. این حالت باعث ایجاد کنتراست بیشتر با نقاط تیره تر در مناطقی می شود که در معرض نور خورشید هستند که بواسطه قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت چندین سال است.

۴٫ آکنه

تغییر رنگ ناشی از آکنه با عنوان افزایش تجمع رنگدانه ها پس از التهاب (PIH) شناخته می شود. التهاب ناشی از آکنه، تولید بیش از حد ملانین را تحریک می کند و باعث بروز لکه های تیره می شود. این موضوع در مورد افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند، بیشتر برجسته است.

۵٫ محصولات آرایشی حاوی مواد شیمیایی

محصولات آرایشی مصنوعی با مواد شیمیایی پر می شوند تا کارآیی خود را بهبود ببخشند. مواد شیمیایی مورد استفاده می توانند برای پوست مضر باشند و باعث بروز آسیب به شکل آکنه و یا پیری زودرس شوند. اثرات تحریک کننده این مواد شیمیایی باعث افزایش تجمع رنگدانه ها می شوند.

۶٫ آلودگی محیطی

آلاینده هایی که در هوا هستند، می توانند گیرنده های درون سلولی را فعال کرده و باعث فشار اکسیداتیو شوند. این کارها باعث وارد شدن آسیب به پوست و پیری پوست از طریق تشکیل چین و چروک و لکه های تیره می شوند.

۷٫ ژن

آرایش ژنتیکی به شدت می تواند رنگدانه های پوست یک فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. ژن ها، تعیین کننده میزان توزیع و اندازه ملانوزوم ها هستند. تولید ملانین توسط آنزیم تیروزیناز کنترل می شود. بنابراین عمل تیروزیناز بر روی رنگ چشم ها، موها و پوست تاثیر دارد.

۸٫ بیماری ها

کمبود مواد غذایی خاص، بیماری های خود ایمنی، مشکلات گوارشی و یا اختلالات متابولیک ممکن است باعث افزایش تجمع رنگدانه ها شوند.


بیشتر بخوانید: برای پیشگیری و درمان اختلالات متابولیک باید بقدر کافی بخوابید


۹٫ دارو

داروهایی که افزایش تجمع رنگدانه ها را تحریک می کنند، حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از کل موارد شیوع تجمع رنگدانه ها را تشکیل می دهند.

داروهایی که ممکن است باعث ایجاد افزایش تجمع رنگدانه ها به عنوان یک عارضه جانبی شوند، عبارتند از:

 • قرص های هورمونی ضد بارداری
 • آنتی بیوتیک های داکسی سایکلین و آمینوسایکلین
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
 • داروهای سیتوتوکسیک یا داروهای شیمی درمانی
 • داروهای ضد بیماری مالاریا
 • فنیتوئین
 • آمیودارون
 • داروهای ضد روان پریشی
 • درمان های پزشکی

روشن کردن پوست

روش های روشن کردن پوست

روش های متعددی برای درمان افزایش تجمع رنگدانه ها وجود دارد. این روش ها با کاهش میزان تولید ملانین یا کاهش غلظت آن در پوست فعالیت می کنند.

روش هایی که برای روشن شدن پوست استفاده می شوند عبارتند از:

۱٫ کرم های روشن کننده پوست

برای کاهش لکه های تیره ناشی از بروز آکنه و یا لکه های مرتبط با افزایش سن، می توان از کرم های روشن کننده پوست استفاده کرد . این کرم ها می توانند توسط یک پزشک تجویز شوند. جزء استاندارد طلایی در کرم های روشن کننده پوست، هیدروکینون است که در غلظت های مختلفی از ۴ % تا ۸ % تجویز می شود در حالی که در محصولات بدون نسخه، غلظت در حدود ۲ % است.

مواد دیگری که ممکن است در کرم های روشن کننده پوست وجود داشته باشد عبارتند از: اسیدکوجیک، آربوتین، ویتامین C، اسید آزلائیک، اسید گلیکولیک، نیاسین آمید، رتینول، استروئید های موضعی و اسید ترانگزامیک.

۲٫ لایه بردای شیمیایی و روشن کردن پوست

استفاده از مواد شیمیایی مانند آلفا هیدروکسیل اسید(AHA)، تری کلرو استیک اسید (TCA) و رتینول می توانند به جوانسازی پوست کمک کنند . استفاده از این مواد شیمیایی بر روی پوست، به لایه برداری پوست کمک می کند و باعث تحریک رشد سلول های جدید می شوند. چین و چروک پوست، افزایش تجمع رنگدانه ها و لکه های پوستی را می توان با کمک لایه بردار شیمیایی درمان کرد.


بیشتر بخوانید: در جوانسازی پوست اکسیژن درمانی چه نقشی دارد؟


۳٫عنصر شیمیایی نئودیمیم

این لیزر از دو نوع طول موج نور با انرژی بالا استفاده می کند که ترجیحا رنگدانه های پوست را هدف قرار می دهد . گرمای ناشی از لیزر به سلول هایی که حاوی رنگدانه های پوستی هستند آسیب وارد می کند که منجر به روشن شدن پوست می شود. لیزر Nd: YAG نوعی لیزر غیر فرسایشی است که مانع از بروز اختلال در پوست می شود. این لیزر می تواند برای درمان خال و کک مک، لکه های ناشی از نور خورشید، خال مادرزادی یا ماه گرفتگی، خالکوبی و رگ های قابل تماشا استفاده کرد. همچنین می توان از این نوع لیزر برای رفع موهای زائد نیز استفاده کرد.

۴٫ نور درمانی با پالس شدید (IPL)

نور درمانی با پالس شدید (IPL) مشابه درمان با لیزر است و شامل پراکندگی نور با انرژی بالا بر روی پوست است. با این حال، نور استفاده شده در IPL به پوست آسیبی نمی رساند. این نور از اپیدرم به داخل غشاء میانی پوست نفوذ می کند. رنگدانه های ملانین به طور انتخابی نور را جذب می کنند. حرارت تولید شده، رنگدانه های زیادی را از بین می برد. از IPL می توان برای درمان لکه ها و خال های قهوه ای رنگ، کک و مک و تن صورتی روی پوست استفاده کرد.

۵٫ روشن کردن پوست با لیزر درمانی

لیزرهایی که پرتوهای نوری با انرژی بالا را منتشر می کنند، می توانند برای حذف لایه های آسیب دیده بالایی پوست و افزایش تولید کلاژن استفاده شوند . لیزر درمانی می تواند برای درمان افزایش تجمع رنگدانه ها، جای جوش و چین و چروک به کار رود .

متداول ترین لیزرهایی که مورد استفاده قرار می گیرند، عبارتند از:

 • اربیوم
 • دی اکسید کربن (CO2)

روشن کردن پوست

۶٫ میکرودرمابراسیون

لایه خارجی پوست (لایه بیرونی شاخی پوست) را می توان با استفاده از یک برس سایشی یا اسپری کریستالی از بین برد. این فرآیند لایه برداری، باعث صیقلی شدن پوست می شود و با صاف کردن جای جوش ها، افزایش تجمع رنگدانه ها و چین و چروک پوست، به یکنواخت شدن پوست کمک می کند.

توجه

قبل از انجام هر یک از این روش ها با پزشک خود مشورت کنید . انواع خاصی از تجمع رنگدانه ها به برخی از درمان ها واکنش بهتری نشان می دهند. از لیزر در برخی از اشکال تجمع رنگدانه هاّ مانند ملاسما، باید با احتیاط استفاده شود و یا از انجام آن اجتناب شود . تکنیک های روشن کردن پوست می تواند زمان بر و پر هزینه باشد و ممکن است تضمین کننده بهترین نتیجه نیز نباشند. گاهی اوقات، ترکیبی از درمان ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب مورد نیاز است. بنابراین مهم است که یک تصمیم آگانه بگیرید.

خطرات ناشی از روشن سازی پوست

روشن کردن پوست می تواند اثراتی را بر روی پوست ایجاد کند که عبارتند از:

 • التهاب و قرمزی پوست
 • خارش پوست
 • احساس سوزش در پوست
 • لایه برداری پوست

روش های مورد استفاده برای روشن کردن پوست گاهی اوقات می توانند باعث بروز عوارض جدی شوند، از قبیل:

 • عفونی شدن پوست
 • بدتر شدن رنگدانه های پوستی
 • از دست دادن رنگدانه
 • جای زخم

نکات پیشگیرانه و مربوط به خود مراقبتی برای روشن کردن پوست

شما می توانید اقدامات زیر را به منظور روشن کردن پوست و پیشگیری از تشکیل لکه های پوستی انجام دهید:

 • از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت طولانی خودداری کنید و تا جایی که امکان دارد در سایه باشید.
 • از کرم های ضد آفتاب به صورت روزانه استفاده کنید.
 • از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بیشتر استفاده کنید و هر ۲ ساعت یکبار،استفاده از کرم را تکرار کنید.
 • از پوست خود، با پوشیدن لباس های محافظ مانند کلاه،عینک آفتابی و لباس های آستین بلند محافظت کنید.
 • یک برنامه مراقبت از پوست را رعایت کنید .
 • به طور مرتب پوست خود را تمیز کنید و از شستشو و سایش تهاجمی پوست جلوگیری کنید.
 • از سیگار کشیدن و مصرف الکل اجتناب کنید.

روشن کردن پوست

داروهای خانگی برای روشن سازی پوست به طور طبیعی

اگر می خواهید به طور طبیعی، به پوست و حتی تن پوست سالم دست پیدا کنید، در اینجا داروهایی وجود دارند که می توانید در خانه آنها را برای روشن کردن پوست امتحان کنید.

۱٫ ماست و آرد نخور

استفاده از ماست به عنوان یک درمان خانگی برای جوان سازی و روشن کردن پوست یک روش متداول است. ترکیب ماست با برخی از مواد طبیعی و حتی خود ماست به تنهایی، می تواند به شما کمک کند تا پوستی نرم و درخشان داشته باشید. ماست که یک محصول فرآوری شده از شیر است، سرشار از مواد مغذی است که برای پوست مفید هستند.

اسید لاکتیک موجود در ماست به عنوان یک عامل سفید کننده طبیعی عمل می کند. آرد نخود می تواند با ارائه مواد مغذی،به بهبود کیفیت پوست شما کمک کند. همچنین می تواند برای داشتن رنگ چهره ای روشن تر، از آن استفاده کنید. مخلوطی از آرد نخود و ماست می تواند به رطوبت پوست شما کمک کند و چربی اضافی را از بین ببرد.

 • ماست و آرد نخود را با هم مخلوط کنید و این مخلوط را بر روی پوست خود بمالید .
 • اجازه دهید به مدت۳۰ دقیقه بماند تا خشک شود .
 • پوست خود را ماساژ دهید و سپس با آب بشوئید .
 • برای رهایی از آفتاب سوختگی، روزانه و به مدت ۲ تا ۳ هفته از این روش درمانی استفاده کنید.

روشن کردن پوست

۲٫ روشن کردن پوست با پاپایا( انبه هندی)

با توجه به خواص مغذی پاپایا، از این میوه به طور گسترده ای برای روشن کردن پوست و مراقبت از پوست استفاده می شود. پاپایا یک درخشش طبیعی و سالمی را برای پوست فراهم می کند و باعث روشن شدن رنگ پوست می شود. همچنین به عنوان یک عامل سفید کننده طبیعی عمل می کند.

 • یک موز و پاپایا را با هم خرد کرده و له کنید.
 • عسل را به میوه های له شده اضافه کنید.
 • آنها را خوب مخلوط کرده و خمیر را بر روی پوست خود بمالید.
 • این خمیر را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی پوست خود بگذارید و سپس با آب ولرم بشوئید و خشک کنید.

۳٫ پرتقال

پرتقال برای پوست، فواید بسیاری دارد چون منبع غنی از ویتامین C است. پرتقال می تواند به عنوان یک عامل روشن کننده پوست، به روشن کردن پوست کمک کند. همچنین، مصرف روزانه آب پرتقال تازه، باعث احیای پوست شده و آن را نرم و صاف می کند. آب پرتقال را برای ایجاد یکنواختی پوست بر روی پوست خود بمالید. همچنین می توانید آب پرتقال را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از فواید و مزایای آن بهره مند شوید.

۴٫ عسل

لکه های تیره ای که بر روی پوست ایجاد می شوند، می تواند ناشی از خشکی پوست باشد. عسل می تواند باعث آبرسانی به پوست شود تا به یکنواختی پوست کمک کند. عسل یک عامل ضد باکتریایی است که از بروز آکنه پیشگیری می کند و به کاهش آثار جای جوش ها و لکه های مرتبط با افزایش سن نیز کمک می کند. ژل رویال نیز می تواند برای درمان افزایش تجمع رنگدانه ها( هایپرپیگمانتاسیون) استفاده شود. یک مطالعه نشان داد که ژل رویال محلول در آب، برای درمان هایپرپیگمانتاسیون مناسب است. عسل را به طور مستقیم بر روی لکه های تیره پوست بمالید.

۵٫ روشن کردن پوست با لیمو

لیمو از خانواده مرکبات است و اثراتی شبیه به پرتقال بر روی پوست می گذارد. مقدار زیاد اسید سیتریک موجود در آن، باعث سفیدی پوست می شود، در حالی که ویتامین C تکثیر سلول های جدید پوست را ترویج می کند . لیمو غنی از آنتی اکسیدان است که به روشن کردن پوست کمک می کند عصاره لیمو را با آب رقیق کنید و آن را بر روی پوست بمالید و پس از ۱۰ دقیقه با آب ولرم بشوئید.

توجه

همیشه قبل از استفاده از آب لیمو بر روی پوست، مقداری از آن را بر روی منطقه کوچکی از پوست بمالید. اسید های موجود در آب لیمو می توانند باعث ایجاد حس سوزش در تماس با زخم ها شوند.در صورت وجود زخم های باز از مصرف آن اجتناب کنید.

روشن کردن پوست

۶٫ ژل آلوئه ورا

آلوئه ورا به خاطر اثرات خنک کنندگی و ضد التهابی، می تواند برای روشن کردن پوست با به کار رود. آلوئه ورا تقسیم سلولی را ارتقاء داده و بافت آسیب دیده را ترمیم می کند و به درمان افزایش تجمع رنگدانه ها در پوست نیز کمک می کند. همچنین، تجمع ملانین در ملانوفورها، باعث روشن شدن پوست می شود. آلوئین، یک جزء فعال و موثر در آلوئه ورا است، باعث افزایش تجمع ملانین می شود. یک مطالعه نشان داد که آلوئه ورا می تواند به عنوان یک عامل ملانولیتیک غیر سمی، برای درمان افزایش تجمع رنگدانه ها در پوست مورد استفاده قرار بگیرد.

 • ژل آلوئه ورا را به صورت خود بمالید.
 • اجازه دهید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه این ژل بر روی صورت بماند و سپس با آب ولرم بشوئید

۷٫ زرد چوبه

زردچوبه از تولید ملانین جلوگیری می کند و تن یکنواختی به پوست چهره می دهد. همچنین به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی و ضد عفونی کننده، به حفظ پوستی سالم و روشن کردن پوست نیز کمک می کند. کورکومین یک ترکیب اصلی در زردچوبه است. یک مقاله مطالعاتی که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، نشان داد که استفاده از زرد چوبه و محصولات و مکمل های حاوی کورکومین، برای بهبود سلامت پوست مورد تائید هستند.

این بررسی هم شامل محصولات خوراکی و هم به صورت موضعی بوده است. برای تهیه خمیر زردچوبه، پودر زردچوبه و ماست را با یکدیگر مخلوط کنید و خمیر به دست آمده را بر روی پوست خود بمالید . برخی از انواع پودر زرد چوبه می توانند لکه های زرد رنگی را بر روی پوست شما بگذارند . این مساله پس از پاکسازی پوست، برطرف می شود.

۸٫ روشن کردن پوست با خیار

عصاره خیار فواید بسیاری برای پوست دارد. خیار منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها و ویتامین A و C است و عصاره خیار می تواند باعث آبرسانی به پوست شود و همچنین به کاهش سوزش و التهاب نیز کمک کند . علاوه بر این، عصاره خیار از سنتز رنگدانه و ترشح چربی جلوگیری می کند. خیار می تواند باعث روشن کردن پوست و استحکام و انعطاف پذیری پوست شود، به این دلیل که خیار یک عامل اتصال کلاژن ها است . خیار همچنین به خنک شدن پوست نیز کمک می کند و برای تمام انواع پوست می تواند مورد استفاده قرار گیرد .

 • خیار را رنده کرده و آب آن را بر روی پوست خود بمالید.

۹٫ جو دوسر

جو (Avena sativa) برای درمان مشکلات پوستی مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است. جو برای خلاص شدن از شر جوش ها، خشکی پوست و اگزما بصورت موضعی استفاده می شود. مطالعات انجام شده است نشان می دهند که جو دو سر کلوئیدی، باعث روشن کردن پوست و تقویت پوست می شود. جو حاوی فلاونوئید هایی است که می تواند اشعه ماوراء بنفش با طول موج نسبتا طولانی(UV-A) را جذب کند (۳۲۰ تا ۳۷۰نانومتر). سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از بلغور جو دوسر کلوئیدی را به عنوان یک ماده محافظ پوست تائید می کند.

بلغور جو دوسر می تواند با لایه برداری پوست، باعث احیاء پوست شود. این کار به روشن کردن پوست و نرمی آن کمک می کند . مقداری بلغور جو دو سر پخته شده را پس از سرد شدن، به صورت یک ماسک به صورت خود بمالید و پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه که خشک شد، با آب ولرم بشوئید.

تفاوت روشن کردن پوست، روشن تر شدن پوست و سفید کردن پوست

روشن کردن پوست به شما کمک می کند تا به یک تن یکنواخت پوست برسید و لکه های تیره نیز بهبود پیدا کنند. روشن تر شدن پوست، ناشی از لایه بردای پوست است و ظاهری شاداب و تازه را به پوست می دهد. سفید کردن پوست باعث می شود که رنگ پوست، به رنگی روشن تر تغییر پیدا کند. برای سفید کردن پوست، از مواد شیمیایی استفاده می شود که ممکن است برای سلامتی شما مضر باشد.

روشن کردن پوست


بیشتر بخوانید: هرآنچه که باید درمورد بیماری پسوریازیس بدانید


سوالاتی در باب روشن سازی پوست

آیا رژیم غذایی می تواند به روشن کردن پوست کمک کند؟

سلامت کلی پوست به تغذیه بدن بستگی دارد. برای رسیدن به پوستی سالم و زیبا، رعایت یک رژیم غذایی متعادل مهم است که می تواند با استفاده از مکمل های غذایی و لوازم آرایشی همراه باشد.

آیا تزریق گلوتاتیون باعث روشن شدن پوست می شود؟

ویژگی های آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی (جلوگیری از تولید ملانین) گلوتاتیون، می توانند آن را به یک مولکول روشن کننده سیستمیک پوست تبدیل کند که معمولا به صورت داخل وریدی تزریق می شود. تجویز گلوتاتیون برای روشن کردن پوست، به روش های مختلفی انجام می گرفته است. اگر چه که استفاده موضعی و خوراکی گلوتاتیون بدون خطر است، اما اثر بخشی طولانی مدت آن هنوز به اثبات نرسیده است و مطالعات بیشتری باید برای تایید نقش گلوتاتیون در سفید کردن پوست، انجام شود.

آیا شیمی درمانی می تواند باعث تغییر رنگ پوست شود؟

شیمی درمانی یا ایمونوتراپی، با بروز تغییراتی در رنگدانه های پوست ارتباطی ندارد. در موارد خیلی نادر، رنگدانه های روی پوست، ناخن ها و مو ممکن است تیره تر و یا روشن تر شوند. تجمع رنگدانه ها می توانند به مدت طولانی ماندگار شوند و دوام بیاورند.

آیا انجام منظم تمرینات یوگا، می تواند باعث ارتقاء پوستی سالم و روشن شود؟

یوگا به ایجاد تعادل بین سلامت جسمی، عاطفی و روحی شما کمک می کند . تمرینات یوگا به طور روزانه، می توانند به بهبود سلامت پوست شما کمک کنند و باعث شوند که به یک درخشش روحی و روانی دست پیدا کنید زیرا تمرینات یوگا، باعث بهبود گوارش و گردش خون شما می شود. همچنین یوگا به دفع سموم بدن کمک می کند . علاوه بر این، چندین حالت یوگا می تواند به استحکام و سفت شدن پوست کمک کند در نتیجه تشکیل چین و چروک و خطوط ریز و ظریف پوست را کاهش می دهد.

روشن کردن پوست

گفته آخر

روشن کردن پوست به شما کمک می کند تا از شر لکه های تیره و یا تغییر رنگ پوست رها شوید و به یک تن پوستی مناسب دست پیدا کنید. درمان های خانگی ساده و محصولات مراقبت از پوست، می توانند برای روشن کردن پوست استفاده شوند . در صورت نیاز، شما می توانید درباره روش های پزشکی روشن کردن پوست، با پزشک خود مشورت کنید.

 

روشن کردن پوست با روش های پزشکی و درمان های خانگی

منبع : سایت دکتر سلام

لطفا نظر خود را درباره روشن کردن پوست با روش های پزشکی و درمان های خانگی با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
اگر عزیزتان را از دست داده اید، این متن به آرامش شما کمک میکند

اگر عزیزتان را از دست داده اید، این متن به آرامش شما کمک میکند سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه اگر عزیزتان را از دست داده اید، این متن به آرامش شما کمک میکند را ببینید. احتمالا تا به حال برای خود یا اطرافیانتان پیش آمده که عزیزی …

سلامت
عمل زیبایی بانوان، نحوه انجام لیفت پستانها

عمل زیبایی بانوان، نحوه انجام لیفت پستانها سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه عمل زیبایی بانوان، نحوه انجام لیفت پستانها را ببینید. لیفت سینه ، همچنین به عنوان ماستوپسی یا “بالا آمدن پستان” شناخته می شود، یک عمل جراحی است که با هدف بالا بردن سینه ها برای …

سلامت
رابطه جنسی آهسته، مهم‌ترین نکته برای روابط زناشویی که نباید فراموش کنید!

رابطه جنسی آهسته، مهم‌ترین نکته برای روابط زناشویی که نباید فراموش کنید! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه رابطه جنسی آهسته، مهم‌ترین نکته برای روابط زناشویی که نباید فراموش کنید! را ببینید. در قرن‌های گذشته رابطه جنسی تنها وسیله‌ای برای ارضای نیازهای غریزی انسان و تولید مثل به …