دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE): فواید، عوارض جانبی و کاربرد

دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE): فواید، عوارض جانبی و کاربرد

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE): فواید، عوارض جانبی و کاربرد را ببینید.

در مورد دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین چه اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید این مولکول برای پوست چه فواید و مزایایی دارد؟ آیا میتوان از آن به عنوان ماده ضد پیری استفاده کرد؟ آیا چین و چروک پوست را درمان می کند؟ در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام، به بررسی مزایای دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین برای پوست می پردازیم و در ادامه در مورد چند روش درمانی به منظور پیشگیری از پیری صحبت خواهیم کرد.

 دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE) چیست؟

دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (مولکولی است که به اسم  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE) نیز شناخته می ‌شود) معمولا برای درمان بیماری های مغزی مختلف به کار می‌ رود. برای مثال، یک جز دارویی مانند دینول، برای اختلال کم ‌توجهی-بیش‌ فعالی و لوسیدریل، برای زوال عقل به کار می رود. اما بسیاری از متخصصان معتقدند که تاثیرات مثبت DMAE فراتر از سلامت روانی است. این ماده همچنین در محصولات مراقبت از پوست که خاصیت ضدپیری دارند نیز یافت می ‌شود.

دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین

 دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE)  چه کار می ‌کند؟

دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین سطح کولین را در بدن افزایش می‌ دهد. این ویتامین قابل ‌حل در آب برای تولید استیل کولین (یک انتقال ‌دهنده عصبی که با تقویت ارتباط بین سلول ‌های عصبی به تقویت حافظه کمک می ‌کند)، ضروری است. به همین دلیل، DMAE برای درمان زوال عقل و بیماری ‌های مرتبط مثل آلزایمر و هانتینگتون استفاده می ‌شود.

افزایش سطح استیل کولین هم به عنوان یک محرک خفیف عمل می ‌کند و کمکی موثر در درمان اختلال کم ‌توجهی-بیش‌ فعالی می کند. در حقیقت، محققان دریافته اند که کودکان مبتلا به اختلال کم ‌توجهی بیش‌ فعالی از کمبود استیل کولین رنج می ‌برند و به همین دلیل است که دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین، به یک درمان نسبتا شایع برای این اختلال تبدیل شده ‌است.

اثرات استیل کولین بر روی بدن فراتر از اثرگذاری بر روی عملکرد مغز است. این انتقال‌ دهنده عصبی در سراسر سیستم عصبی و حتی پوست نیز یافت می ‌شود وDMAE  سطح استیل کولین را در هر جایی که این انتقال دهنده های عصبی یافت می‌ شوند، افزایش می ‌دهد.

در نتیجه گفته می ‌شود که دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین باعث انقباض ماهیچه های صورت می شود که به نوبه خود می تواند به جوان سازی پوست کمک کند.

DMAE همچنین برای تقویت فسفاتیدیل کولین (یک اسید چرب (چربی) که از کولین سرچشمه می ‌گیرد)، نیز موثر است. متخصصان معتقدند که فسفاتیدیل کولین دارای اثر آنتی ‌اکسیدانی است که از سلول‌ های پوست دربرابر آسیب رسانی رادیکال های آزاد محافظت می‌ کند. این تاثیر ممکن است با ادعاهای مشابهی که مرتبط با تاثیر  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE) در حفظ رطوبت پوست است، ارتباط داشته باشد. فرآیندی که به التیام سلول‌ ها کمک می ‌کند اما ممکن است منجر به سفتی پوست شود.

در نهایت گفته می ‌شود که  DMAE به کاهش لیپوفوشین ها (رنگدانه های قهوه ای که منجر به ایجاد لکه بر روی پوست می شوند) کمک می کند و همچنین آراشیدونیک ( یک ماده شیمیایی که باعث درد و التهاب می شود) را نیز کاهش می ‌دهد. تمام این اثرات دارای مزایای بالقوه ای برای پوست هستند.

دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین

ادعاهای پوستی  DMAE: حقیقت یا دروغ؟

بسیاری از مردم از  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE)  برای بهبود سلامت پوست استفاده می ‌کنند، زیرا به نظر می ‌رسد که صرف ‌نظر از آنچه که علم در مورد آن می‌گوید نتایج مثبتی به ارمغان می آورد.

به طور معمول،  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE) به عنوان کرم بر روی صورت اعمال می‌ شود، اما این مولکول می ‌تواند در انواع دیگری از جمله اسکراب و سرم نیز یافت شود.

دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE)  عموما برای درمان شرایط زیر استفاده می‌ شود:

  • خطوط و چین و چروک عمیق
  • افتادگی پوست صورت و گردن
  • حلقه ‌های زیر چشم
  • چین های بینی ‌لبی
  • لکه های تیره
  • التهاب

اما آیا  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE)  واقعا همه این شرایط را بهبود می بخشد؟

در یک مقاله که در سال ۲۰۰۲ در نشریه تحقیقات و فن‌ آوری پوست منتشر شد، مشاهده شد که پس از اعمال کرم دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE) 3درصد بر روی سوژه‌ ها، کشیدگی قابل توجهی در پوست به وجود آمد. با این حال، پژوهشگران به این نکته اشاره کردند که تنوع زیادی در نتایج وجود دارد و نمی توان به جمع بندی جامعی دست یافت.

به طور مشابه، یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۰۵ در ژورنال درماتولوژی آمریکا مشاهده کرد که  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE)  می ‌تواند التهاب را کاهش داده و کشیدگی پوست را بهبود بخشد. با این وجود، شایان ‌ذکر است که این مطالعه نشان می ‌دهد که ممکن است  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE) موثرتر از گزینه‌ های درمانی دیگر نباشد. یک مطالعه دیگر که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، یادآور شد که به نظر می‌ رسد که  DMAE آبرسانی به پوست را بهبود می بخشد.

این مطالعات و دیگر مطالعات بالینی انجام شده، اثرات مثب  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE)  بر روی پوست را نشان می دهند.  بر پایه همین مطالعات محصولات مراقبت از پوست مختلفی بر پایه دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE) به ثبت رسیده اند. پس به نظر می ‌رسد که ادعاهای مطرح شده در مورد فواید DMAE  برای پوست حقیقت دارد.

دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین

عوارض جانبی  DMAE برای مراقبت از پوست چیست؟

اگرچه به نظر می‌ رسد که  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE)  ممکن است یک درمان موثر برای پوست باشد، اما این به این معنا نیست که استفاده از آن ایده خوبی است. زیرا ممکن است این مولکول با اثرات جانبی همراه باشد و تحقیقات اخیر سوالاتی را در مورد مکانیزم ‌های اساسی که ظاهرا به نفع پوست هستند، مطرح کرده‌ است.

اگر  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE)  در دوزهای بالا و به قصد تاثیرگذاری بر روی پوست و سلامت عمومی مصرف شود، ممکن است منجر به اثرات جانبی زیر شود. با این حال، به نظر می ‌رسد که این عوارض جانبی متوجه افرادی که  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE) را به صورت موضعی استفاده می ‌کنند، نمی شود.

استفاده موضعی از  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE) نگرانی ایجاد عوارض متفاوتی را در پی دارد.

مطالعه ‌ای که در سال ۲۰۰۷ در ژورنال درماتولوژی بریتانیا انجام شد در مورد بحران استفاده از  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE)  برای مراقبت از پوست بود. این مطالعه به این نکته اشاره داشت که  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE)  موضعی، فرآیندی را تحریک می کند که تحت عنوان واکوئل سلولی شناخته می ‌شود، که در آن واکوئل ها یا بسته ‌های مایع در داخل و اطراف سلول‌ های پوست شکل می ‌گیرند.

در مواقعی که سلول ‌های پوست آسیب می ‌بینند این یک اتفاق رایج است، چون واکوئل ها به سلول‌ ها کمک می ‌کنند تا بخش‌ های سلولی آسیب ‌دیده و مواد خارجی را از بین ببرند. محققان این موضوع را به عنوان نشانه‌ ای از آسیب دیدن سلول ‌ها توسط  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE) مطرح کرده اند.

محققان همچنین اظهار داشتند: سیتوپاتولوژی وکوئل ناشی از آمین های آلی متمرکز، ممکن است پایه سلولی اثر ضد چروک دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE) باشد. به عبارت دیگر، فرآیند ترمیمی ای که سلول ‌ها در پاسخ به  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE) از خود نشان می دهند ممکن است مسئول یکدست سازی پوست باشد.

به طور خلاصه، ممکن است سلول ‌های پوست با همان عملکردی که باعث جوان سازی پوست می شود، آسیب ببینند.

برخی این را نشانه این می‌ دانند که  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE)  به قدری که در ابتدا تصور می‌ شد ایمن نیست. اما همه افراد در مورد واکوئل سازی نگران نیستند و نشان داده شده است که استفاده متعادل از  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE) نگران کننده نیست و استفاده در حجم و غلظت های بالا می تواند نگران کننده باشد.

دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین

جایگزین ‌های ضد پیری برای  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE)

پس حقیقت چیست؟ آیا  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE)  به سلول‌ های پوست آسیب می ‌رساند یا جزء تشکیل ‌دهنده ایمن و سالمی در محصولات ضد پیری است؟

این قضیه هنوز مورد بحث است و بسیاری از افراد به ترویج  دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE)  ادامه می دهند و در مقابل، دیگران در مورد تاثیرات مخرب بالقوه آن هشدار می ‌دهند. منصفانه است که بگوییم این مولکول دارای پتانسیل درمانی خوبی برای مراقبت از پوست است، اما ممکن است انتظار کشیدن برای آزمایشات پزشکی جدیدتر بر روی این مولکول بهترین کار باشد.

در این میان، برخی از جایگزین ‌های ضد پیری که ممکن است علاقه داشته باشید تا آن ها را امتحان کنید، در اینجا آورده شده است:

بوتاکس

تزریق بوتاکس، فعالیت عصب ها را در ماهیچه ‌های صورت محدود می‌ کند. این امر باعث کاهش خطوط عمیق و برخی از چین و چروک ها می‌ شود و اگر تزریق به طور مرتب انجام شود، می ‌تواند یک اقدام پیشگیرانه در برابر چین و چروک ها باشد.

پرکننده ها

پرکننده ها نیز مانند بوتاکس، خطوط ظریف و چین و چروک ها را کاهش می ‌دهند. آن ‌ها همچنین به حجم دهی صورت، گونه ‌ها، لب‌ ها، و منطقه اطراف دهان کمک می کنند.

لایه بردارهای شیمیایی

لایه بردارهای شیمیایی با جدا کردن لایه سطحی پوست و آشکار کردن لایه زیرین و تازه پوست به برطرف کردن بسیاری از نگرانی ها و مشکلات پوستی کمک می کنند. آن ها می توانند خطوط ریز یا جوش و آکنه را از بین ببرند.

لیزر درمانی

مانند لایه بردارهای شیمیایی، لیزر درمانی نیز شامل برداشتن لایه‌ های فوقانی پوست است. لیزر درمانی برای حذف این لایه ‌ها با هدف از بین بردن لکه ‌ها و ایجاد بافت یکنواخت ‌تر انجام می شود.

در پایان باید بگوییم که، بهترین درمان ضد پیری درمانیست که با آن راحت هستید و متخصص پوست تان توصیه می ‌کند و در حالی که مشغول بررسی درمان های موثر هستید، به وسیله داشتن خواب کافی، استفاده از کرم ضد آفتاب و نوشیدن آب کافی از پوست خود مراقبت کنید.

دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE): فواید، عوارض جانبی و کاربرد

منبع : سایت دکتر سلام

لطفا نظر خود را درباره دی ‌متیل ‌اتانول‌ آمین (DMAE): فواید، عوارض جانبی و کاربرد با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن