درمان بیماری‌های مقعدی، هموروئیدو شقاق و آبسه

سلامت

درمان بیماری‌های مقعدی، هموروئیدو شقاق و آبسه

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه درمان بیماری‌های مقعدی، هموروئیدو شقاق و آبسه را ببینید.

قبل از صحبت درباره‌ی درمان بیماری‌های مقعدی مانند هموروئید، شقاق و آبسه لازم است که با هر کدام از آن‌ها جداگانه آشنا شویم و علائم‌شان را بدانیم.

در این مقاله می‌خوانید:

 • هموروئید
 • شقاق
 • آبسه
 • علائم بیماری‌های مقعدی 
 • درمان بیماری‌های مقعدی هموروئید، شقاق و آبسه
 • درمان بیماری‌های مقعدی مانند هموروئید، شقاق و آبسه در دوران بارداری

                                    درمان بیماری‌های مقعدی

هموروئید

بواسیر در مجرای مقعدی، معمولاً دردی ایجاد نمی‌کند. با این وجود، گاهی اوقات ممکن است عروق خونی در لبه‌ی دهانه مقعد و در یک بواسیر کوچک، لخته شوند و باعث شوند بواسیر خارجی، متورم، سخت و دردناک شود. این عارضه که هموروئید نامیده می‌شود، گاهی اوقات با ترشحات خونی نیز همراه است.

                                    بیماری‌های مقعدی بواسیر

شقاق

به شکاف یا پارگی خطی در پوشش آنودرم کانال تحتانی مقعد، شقاق می‌گویند. این بیماری بیشتر زمانی ایجاد می‌شود که یک مدفوع بزرگ و سخت، دهانه مقعد را بیش از حد کشیده و آنودرم ضعیف آن را پاره می‌کند.
شقاق مقعدی ممکن است به دلیل اسهال طولانی‌مدت، بیماری‌ التهابی روده یا بیماری‌های مقاربتی مربوط به قسمت آنورکتال نیز ایجاد شود اما به ندرت پیش می‌آید. شقاق مقعدی حاد، معمولاً سطحی و کم‌عمق و کوتاه‌مدت است. اما شقاق مقعدی مزمن، طولانی‌مدت است و امکان دارد از طریق آنودرم به عمق بیشتری تا سطح عضله‌ی زیرین گسترش پیدا کند.

                                    بهترین راه درمان آبسه مقعدی

آبسه

آبسه مقعدی، مجموعه‌ی متورم و دردناکی از چرک است که در مجاور مقعد ایجاد می‌شود. بیشتر آبسه‌های مقعدی، خودبه‌خود به وجود می‌آیند و منشا آن‌ها یک غده مقعدی کوچک است که رفته‌رفته بزرگ می‌شود و این آبسه‌ها را ایجاد می‌کند.
در ایالات متحده، بیشتر از نیمی از آبسه‌های مقعدی در افراد بین ۲۰ تا ۴۰ سال رخ می‌دهد و نرخ ابتلا در مردان بیشتر از بانوان است.

                                    درمان شقاق مقعدی


بیشتر بخوانید: درمان بیماری‌های نشیمنگاه، شایع‌ترین مشکلات کدامند؟


حال که با این بیماری‌ها به طور مختصر آشنا شدیم، راحت‌تر می‌توانیم درباره‌ی راه‌های درمان بیماری‌‌های مقعدی هموروئید، شقاق و آبسه صحبت کنیم.

علائم بیماری‌های مقعدی 

برای درک بهتر راه‌های درمان بیماری‌های مقعدی هموروئید، شقاق و آبسه، لازم است با علائم هر یک از این بیماری‌ها نیز جداگانه آشنا شویم.

علائم هموروئید

 • تورم سفت دهانه مقعد (که معمولاً دردناک است)
 • خروج ترشحات خونی در اثر پارگی سطح بواسیر

علائم شقاق

علائم آبسه


بیشتر بخوانید: علائم هموروئید در بانوان، چطور میشه فهمید؟


در صورت تماشا این علائم لازم است به پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید.
معمولاً پزشک ابتدا درباره سوابق پزشکی و سبک زندگی شما چند سوال می‌پرسد و سپس معاینه قسمت مقعد را با دستگاه‌های مخصوصی انجام می‌دهد. (مثلاً آنوسکوپی یا معاینه مقعدی روشی است که در آن ابزاری لوله مانند را به مقعد وارد می‌کنند تا بتوانند درون کانال مقعد را ببینند و نوع بیماری و شدت آن را تشخیص دهند.)

                                    پزشک متخصص بیماریهای مقعدی

درمان بیماری‌های مقعدی هموروئید، شقاق و آبسه

برای درمان بیماری‌های مقعدی هموروئید، شقاق و آبسه، ابتدا پزشک باید تشخیص دهد که چه نوع بیماری دارید. چون روش‌های درمان بیماری‌های مقعدی هموروئید، شقاق و آبسه تا حدودی با هم تفاوت دارند. مثلاً بسته به نوع بیماری حتی ممکن است برای درمان، نیاز به جراحی داشته باشید.

درمان هموروئید

بواسیر خارجی معمولاً خودش به آرامی از بین می‌رود. با خیساندن مکرر مقعد با آب گرم و مصرف فیبرهای مکمل می‌توانید مدفوع را نرم کرده و به تسریع فرآیند درمان کمک کنید.

بواسیر خارجی معمولاً خودش به آرامی از بین می‌رود. با خیساندن مکرر مقعد با آب گرم و مصرف فیبرهای مکمل می‌توانید مدفوع را نرم کرده و به تسریع فرآیند درمان کمک کنید.
اما اگر بواسیر به طرز غیرمعمولی دردناک باشد، ممکن است پزشک با جراحی، بواسیر لخته شده را از بین ببرد. لازم به ذکر است که این عمل تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد.


بیشتر بخوانید: درمان هموروئید با لیزر


درمان شقاق

برای درمان شقاق، پزشک ممکن است به شما بگوید که نوعی پماد دارویی را روی شکاف یا پارگی مقعد بمالید و چند بار در روز و هر بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، قسمت مقعدی خود را در آب گرم خیس کنید.

برای درمان شقاق، پزشک ممکن است به شما بگوید که نوعی پماد دارویی را روی شکاف یا پارگی مقعد بمالید و چند بار در روز و هر بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، قسمت مقعدی خود را در آب گرم خیس کنید. هم‌چنین ممکن است از شما بخواهد با رعایت رژیم غذایی مناسب و نوشیدن آب کافی، مدفوع را نرم و از یبوست پیشگیری کنید.
در ضمن شقاق مزمن نیز در بیشتر از ۹۰درصد موارد با جراحی برطرف می‌شود.


بیشتر بخوانید: بیماری شقاق در بانوان، علائم و درمان‌های خانگی


درمان آبسه

برای درمان آبسه مقعدی از روشی به اسم برش و زهکشی (I&D) استفاده می‌کنند. این کار معمولاً سرپایی انجام می‌شود.

برای درمان آبسه مقعدی از روشی به اسم برش و زهکشی (I&D) استفاده می‌کنند. این کار معمولاً سرپایی انجام می‌شود و همان‌طور که از اسمش پیدا است در این روش، پزشک آبسه مقعدی را باز می‌کند تا چرکی که داخلش جمع شده، تخلیه شود.

درمان بیماری‌های مقعدی مانند هموروئید، شقاق و آبسه در دوران بارداری

درمان بیماری‌های مقعدی هموروئید، شقاق و آبسه در دوران بارداری کمی چالش‌برانگیز است. گاهی اوقات ممکن است بانوان باردار به دلایل مختلفی از جمله کم‌تحرکی، یبوست و تغییرات هورمونی، دچار بیماری‌های مقعدی شوند. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌کنیم:

 • ابتدا رژیم غذایی خود را اصلاح کنید. مثلاً بیشتر سبزیجات و مواد غذایی فیبردار بخورید و هم‌چنین آب فراوان بنوشید.
 • اگر احساس درد و التهاب دارید، مستقیماً سراغ مسکن نروید. در عوض از ژل آلوئه‌ورا استفاده کنید یا به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در تشت آب گرم بنشینید.
 • هم‌چنین بهتر است مقعد خود را خشک و تمیز نگه دارید و با مشورت با پزشک، کمی سرکه سیب بنوشید که خاصیت ضدمیکروبی دارد.

بیشتر بخوانید: جراحی شقاق و هموروئید، قبل از زایمان طبیعی


اگر موارد گفته شده در کاهش علائم و درمان بیماری‌های مقعدی هموروئید، شقاق و آبسه شما کارساز نبود؛ بهترین کار این است که به پزشک مراجعه کنید. پزشک بعد از بررسی وضعیت شما، مجموعه‌ای از روش‌های درمانی را توصیه می‌کند.
معمولاً سعی پزشکان بر این است که به خانم‌های باردار، داروهایی تجویز کنند که برای جنین ضرری نداشته باشد. احتمالاً پمادها یا ژل‌هایی را نیز تجویز می‌کنند که درد و التهاب‌ را کم می‌کنند.
به کلینیک پورتال یک سر بزنید.

درمان بیماری‌های مقعدی، هموروئیدو شقاق و آبسه

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره درمان بیماری‌های مقعدی، هموروئیدو شقاق و آبسه با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
ترفندهای خانگی کاهش هموگلوبین بالا!

ترفندهای خانگی کاهش هموگلوبین بالا! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه ترفندهای خانگی کاهش هموگلوبین بالا! را ببینید. به نقل از برترین ها :در صورتی که گلبول‌ های قرمز خون دارای مقادیر غیر عادی و بالایی از پروتئین هموگلوبین باشند، شمارش هموگلوبین بالا (Hgb) رخ می دهد.افزایش میزان …

سلامت
هایفوتراپی چیست و هزینه آن چقدر است؟

هایفوتراپی چیست و هزینه آن چقدر است؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه هایفوتراپی چیست و هزینه آن چقدر است؟ را ببینید. افراد بسیاری قصد انجام جراحی لیفت را دارند، اما از عوارض ناشی از این جراحی می‌ترسند و نمی‌دانند هایفوتراپی چیست. هایفوتراپی، که با اسم لیفت بدون …

سلامت
ترفند های زیبایی قدیمی که هنوز هم معجزه می‌کنند

ترفند های زیبایی قدیمی که هنوز هم معجزه می‌کنند سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه ترفند های زیبایی قدیمی که هنوز هم معجزه می‌کنند را ببینید.  به نقل از برترین ها : زیباتر شدن همیشه یکی از دغدغه‌های انسان‌ها بوده است. وجود ترفندهای زیبایی قدیمی، محصولات آرایشی قدیمی …