خونریزی از دستگاه تناسلی مردان، علل آن

خونریزی از دستگاه تناسلی مردان، علل آن

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه خونریزی از دستگاه تناسلی مردان، علل آن را ببینید.

به منظور حفظ سلامت آلت تناسلی باید علت خونریزی از اندام تناسلی مردان بررسی شود. خونریزی از دستگاه تناسلی مردان می‌تواند نشانه‌ای از آسیب عمومی به اندام‌های تناسلی یا نشانه‌ای از بیماری جدی‌تری باشد. در برخی موارد خونریزی از دستگاه تناسلی به خودی خود متوقف می‌شود، اما اگر ادامه یابد یا بدتر شود، باید برای بررسی وضعیت خود به پزشک مراجعه کنید. مراجعه به یک اورولوژیست می‌تواند به شما کمک کند تا علت خونریزی از دستگاه تناسلی خود را دریابید و درمان مناسبی برای رفع خونریزی خود پیدا کنید.

۱) خونریزی از آلت تناسلی مردان به طور کلی
گاهی مردان در زمان‌هایی غیر از انزال نیز دچار خونریزی می‌شوند و یا حتی روی لباس زیر خود لکه‌های خون را می‌بینند. در واقع آلت تناسلی این افراد در مواقع مختلفی دچار خونریزی می‌شود. این خونریزی از دستگاه تناسلی می‌تواند علل مختلفی داشته باشد:
پارگی ورید پروستات علت خونریزی منطقه تناسلی مردان
در این حالت، خونریزی از دستگاه تناسلی مردان معمولاً در اثر پارگی در یکی از رگ‌های پروستات ایجاد می‌شود. پروستات عضوی از بدن است که پس از تحریک جنسی، مایع منی مردان را تولید می‌کند. هنگامی که انزال در مردان، موجب منقبض شدن پروستات آن‌ها می‌شود، ممکن است باعث پارگی یکی از رگ‌های پروستات شده و مایع منی از دستگاه تناسلی مردان همراه با خون خارج شود که به این حالت هماتوسپرمی می‌گویند. اگر خونی که به همراه منی از آلت تناسلی مرد خارج می‌شود تیره باشد، این رنگ تیره نشانه‌ای از یک آسیب قبلی است. در حالی که اگر خونریزی از دستگاه تناسلی مردان به رنگ روشن باشد، نشانه آسیب و پارگی جدید است. به این ترتیب ممکن است در هنگام ادرار کردن و یا خروج مایع منی از آلت تناسلی مردان لخته خون یا خونریزی دیده شود.
علل دیگر خونریزی از دستگاه تناسلی مردان
در این نوع خونریزی از دستگاه تناسلی مردان به جای اینکه در حین ادرار کردن باشد، معمولاً در ابتدا یا انتهای ادرار رخ می‌دهد:
– زمانی که مرد دچار تحریک جنسی بدون انزال شود یا مقدار زیادی غذای تند بخورد ممکن است متوجه خونریزی از نوک آلت تناسلی خود شود و قطرات خون را روی لباس زیر خود ببیند.
– تحریک غده پروستات ممکن است التهابی ایجاد کند که خطر خونریزی از دستگاه تناسلی مردان را افزایش دهد.
– در موارد نادر مصرف مشروبات الکلی دوچرخه سواری یا فعالیت‌های مشابه صرف نظر از زمان انزال (هر زمانی به جز زمان انزال نیز ممکن است مرد متوجه خونریزی از دستگاه تناسلی خود شود)، می‌تواند خطر خونریزی از آلت تناسلی مردان را افزایش دهد.
– عفونت و آلودگی پروستات نیز ممکن است موجب خونریزی از دستگاه تناسلی مردان شود.
درمان‌های این نوع خونریزی از دستگاه تناسلی
به طور کلی آنتی بیوتیک‌ها برای تسکین این علائم ضروری هستند. همانطور که با بالا رفتن سن، پروستات بزرگ می‌شود، می‌تواند رگ‌های خونی و یا رگ‌های بزرگ آن در معرض پاره شدن قرار بگیرد، در این مواقع پزشک با تجویز دارو سعی می‌کند تا جلوی علائم بزرگ شدن پروستات و این نوع خونریزی از دستگاه تناسلی مرد را بگیرد. اگر آلت تناسلی شما تنها یک بار دچار خونریزی شده است و چندین سال است که خونریزی ندیده‌اید، احتمالاً این خونریزی از آلت تناسلی شما نشانه بیماری جدی نبوده است. اگر خیلی نگران هستید می‌توانید به یک اورولوژیست مراجعه کنید تا از سلامت خود مطمئن شوید.

۲) خونریزی خفیف از دستگاه تناسلی مردان بعد از رابطه جنسی
برخی از مردان تنها بعد از رابطه جنسی و انزال دچار خونریزی می‌شوند. این نوع خونریزی از آلت تناسلی مردان می‌تواند علل مختلفی داشته باشد:
شایع‌ترین علت خونریزی خفیف از دستگاه تناسلی مردان بعد از رابطه جنسی
معمولاً احساس درد و خونریزی از آلت تناسلی در هنگام را به جنسی و یا پس از پایان انزال، در مردان بالای ۴۰ سالی رخ می‌دهد که برای مدتی رابطه جنسی نداشته‌‌اند. شرایط مختلفی وجود دارد که می‌تواند این خونریزی را ایجاد کند. در اغلب موارد علت خونریزی از دستگاه تناسلی مردان بعد از رابطه جنسی، تحریک پروستات یا مجرای خروجی آن در اثر فعالیت جنسی شدید یا انجام رابطه جنسی پس از مدت‌ها است. برای کاهش علائم ایجاد شده و بهبود خونریزی از آلت تناسلی بهتر است استراحت کنید. استراحت بدنی و استراحت دادن به آلت تناسلی می‌تواند موجب کاهش تحریک پروستات و التیام خونریزی از آلت تناسلی شود.
خونریزی خفیف از دستگاه تناسلی مردان به خاطر التهاب
خونریزی خفیف پس از رابطه جنسی نیز ممکن است به خاطر التهاب پروستات باشد، به خصوص اگر انزال نیز دردناک باشد، این خونریزی خفیف از دستگاه تناسلی مردان می‌تواند نشانه التهاب پروستات باشد. این اتفاق در مردان مسن شایع‌تر است و پزشک می‌تواند با انجام یک معاینه معمول متوجه شود که پروستات دچار التهاب است یا خیر. پزشک بعد از معاینه بهترین روش برای رفع خونریزی از آلت تناسلی مردان را پیدا می‌کند.

۳) خونریزی شدید بعد از رابطه جنسی
گاهی دیده می‌شود که برخی از مردان بعد از رابطه جنسی دچار خونریزی شدیدی از مجاری ادراریشان مانند خونریزی از بینی می‌شوند. دیدن چنین خونریزی‌هایی معمولاً افراد را نگران می‌کند زیرا ممکن است یکی از رگ‌های اصلی آلت تناسلی پاره شده باشد. این یک احتمال است و اگر خونریزی از دستگاه تناسلی مردان به خاطر پارگی یکی از رگ‌های اصلی آلت تناسلی باشد، خونریزی باید در عرض چند روز متوقف شود. اگر خونریزی متوقف نشود یا خونریزی با درد، تب یا ادرار همراه شود، باید با یک متخصص اورولوژی تماس بگیرید، زیرا این خونریزی شدید از دستگاه تناسلی مردان می‌تواند نشانه عفونت مثانه، کلیه یا پروستات باشد.

۴) عفونت مجاری ادراری
چرا عفونت باعث خونریزی از دستگاه تناسلی مردان می‌شود؟
عفونت‌های دستگاه ادراری ممکن است به حالب، کلیه، مجرای خروجی مثانه و یا مثانه سرایت کند. اگر این مناطق آلوده شوند، احتمال درد، حساسیت، تورم یا خونریزی از دستگاه تناسلی مردان وجود دارد، زیرا بافت آن‌ها به طور فزاینده‌ای آسیب می‌بینند. علائم دیگری که ممکن است در زمان ابتلا به عفونت دستگاه ادراری شاهد آن باشید عبارتند از:
– درد رکتوم
– بوی بد و قوی ادرار
– خروج مقدار کم ادرار
– تکرر ادرار
– سوزش هنگام دفع ادرار
– نیاز مداوم به ادرار کردن
– ابری شدن ادرار
– صورتی یا نوشابه‌ای رنگ شدن ادرار
– لرز
– درد پهلو یا کمر
– تهوع
– استفراغ
– تب
– درد پایین شکم
– احساس فشار در لگن و بخشی از دستگاه ادراری که آلوده شده است.
چگونه از عفونت دستگاه ادراری جلوگیری کنیم؟
برای جلوگیری از عفونت‌های ادراری و یا خونریزی از دستگاه تناسلی مردان بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید:
– بعد از اجابت مزاج، برای جلوگیری از گسترش باکتری در اطراف آلت تناسلی، حتماً خود را با دستمال کاغذی خوب خشک کنید.
– برای از بین بردن هر گونه باکتری، چند دقیقه بعد از رابطه جنسی مثانه خود را خالی کنید.
– در طول روز مقدار زیادی آب بخورید تا باکتری‌ها از دستگاه ادراری شما خارج شوند.
در پایان باید بگوییم که خونریزی از دستگاه تناسلی مردان را نباید نادیده گرفت، زیرا ممکن است نشانه‌ای برای یک مشکل بزرگ‌تر باشد. در صورت مکرر و طولانی شدن خونریزی از آلت تناسلی خود به پزشک مراجعه کنید.

نتیجه گیری:
علت خون امدن از دستگاه تناسلی مردان می‌تواند عفونت در کلیه، مثانه یا پروستان باشد یا اینکه پارگی در رگ‍های پروستات موجب آن شده باشد. علت خونریزی دستگاه تناسلی اقایان هرچیزی که باشد، باید به سرعت به پزشک اورولوژیست مراجعه کرد تا برای درمان آن اقدام شود.

خونریزی از دستگاه تناسلی مردان، علل آن

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره خونریزی از دستگاه تناسلی مردان، علل آن با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن