تغییر مدرسه کودک، چگونگی کاهش پیامد منفی

سلامت

تغییر مدرسه کودک، چگونگی کاهش پیامد منفی

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه تغییر مدرسه کودک، چگونگی کاهش پیامد منفی را ببینید.

هر فردی ممکن است در زندگی بارها محل زندگی، تحصیل و کار خود را عوض کرده باشد و با افزایش سن و وارد شدن به مرحله دیگری از زندگی، این تغییر محیط زندگی است.

تغییر مدرسه در کودکان چه پیامدهایی دارد؟
گاهی تغییرات در زندگی افراد نه در آستانه ورود به یک مرحله جدید، بلکه بر اساس یک الزام و خواسته درونی است. به عنوان مثال ممکن است خانواده ای که چند سال در یک خانه زندگی می کردند، با بهبود سطح اقتصادی خانه وسیع تری در منطقه بهتری بخرند و یا برای بهبود شرایط کسب و کار خود مجبور به مهاجرت به شهر یا کشور دیگری و یا عوض کردن مدرسه در کودک خود می شوند.
گاهی این تغییرات به دلیل مثبت و گاهی نیز به دلایل منفی رخ می دهد، اما در هر صورت بعد از مدتی انسان ها معمولا با محیط جدید خود سازگاری پیدا می کنند. اما در این بین کودکان سخت تر از افراد بالغ می توانند خود را با محیط جدید و تغییرات پیش آمده هماهنگ کنند و معمولا در ابتدا مشکلاتی برای آنها پیش می آید که به مرور با گسترش ارتباطات اجتماعی برطرف خواهد شد.
در بررسی این تغییرات با دسته های زیر رو به رو می شویم:

تغییر مدرسه

امکان دارد در طی یک دوره تحصیلی، مدرسه فرزندتان را به دلایلی تغییر دهید و یا حتی در اواسط سال تحصیلی مجبور به تغییر مدرسه فرزندتان شوید.

تغییر محل زندگی

ممکن است شما تنها محل زندگی خود را تغییر دهید و مدرسه کودکتان را عوض نکنید و یا ممکن است هر دو را تغییر دهید.

مهاجرت

مهاجرت به شهر یا کشور دیگری برای برخورداری از زندگی بهتر، شرایط مناسب تر، نزدیکی به دوستان و آشنایان و… صورت می گیرد که هرچه محیط جدید با محیط قبلی تفاوت بیشتری داشته باشد، سازگاری با شرایط جدید مشکل تر خواهد بود.

تغییر محیط زندگی و تاثیر آن بر کودک

جامعه شناسان، روانشناسان در طول تاریخ بر اهمیت روابط اجتماعی و تاثیر محیط بر افراد گفته اند. به طوری که حتی برخی از روانشناسان مکتب رفتارگرایی، انسان را به مجموعه پاسخ هایی در برابر محرک های طبیعی فرا می خوانند. این تاثیر و وابستگی در دوران کودکی که رشد سریع تر است، شدت بیشتری دارد. هر چه میزان وابستگی یک محیط و افراد آن بیشتر باشد، جدایی از آن محیط سخت تر خواهد بود.
در کودکان زیر هفت سال این اثرات با بهانه گیری، بی قراری، گریه کردن، اختلال خواب، کابوس های شبانه با موضوعاتی مثل از دست دادن پدر و مادر و یا ترک شدن از جانب آنها و … رخ می دهد.
اما در کودکانی که مدرسه می روند این تغییرات با افت تحصیلی، پرخاشگری، عدم تمایل به مدرسه ، تخیلات و رویاهای آشفته و هراس از دست دادن والدین ممکن است اتفاق بیفتد.

تغییر محل تحصیل چه تاثیری بر زندگی یک کودک دارد؟

ژان پیاژه روانشناس مطرح می گوید، در رشد یک کودک در کنار تعامل او با والدین، تعامل با همسالان از اهمیت زیادی برخوردار است. بزرگسالان به دلیل اینکه از تفکر خودمحورانه کودک آگاه هستند، معمولا با کودکان بحث و دعوا نمی کنند. در اینجا معاشرت با دیگر کودکان که ملاحظات بزرگسالان را ندارند، باعث می شود که به مرور زمان کودک بتواند بر خود محوری اش غلبه کند و جهان را از چشم دیگران نیز ببیند.
فرض کنید این کودک که در یک محله و مدرسه خاص به مرور روابط اجتماعی خاصی برقرار کرده، یکباره محیط زندگی اش تغییر کند. گسست روابط اجتماعی قبلی و زمانی که طول می کشد تا روابط جدید شکل بگیرد. می تواند استرس و اضطراب، بهانه گیری، احساس تنهایی کودک را موجب شود. از طرفی این مدت اگر طولانی باشد، در رشد اجتماعی کودک اختلال ایجاد می کند.

اضطراب جدایی و تغییر محیط زندگی

یکی از ترس های عمیق در انسانها ترس از تنها ماندن و طرد شدن است که در دوران زندگی به شکل های مختلف بروز می یابد. تغییر محیط زندگی ممکن است حس تنهایی و احساس بیگانگی را به کودک منتقل کند، تا جایی که حتی در خواب و بیداری، به ترک شدن توسط والدین خود فکر کند.

تاثیر تغییر محیط زندگی بر آسیب پذیری کودک

تغییر محیط بر کودکانی که خجالتی هستند و یا اضطراب بیشتری دارند، بیشتر از سایرین تاثیر می گذارد.
ایجاد پیوندهای عاطفی و اجتماعی و دوست یابی برای کودکان خجالتی مشکل تر از دیگر کودکان خواهد بود.

نقش والدین در تغییر رفتار کودک چیست؟
حقیقت این است که حدی از افسردگی و اضطراب در اثر محیط طبیعی است و جای نگرانی ندارد، اما اگر والدین تغییر مشهودی در رفتار کودک دیدند، بهتر است به یک روانشناس کودک مراجعه کنند.
همچنین انجام امور زیادی در جهت ایجاد سازگاری بیشتر بین فرزند و محیط جدید موثر است:
اگر فرزند شما برای رفتن به مدرسه بی قراری می کند، به تدریج ساعت حضور او در مدرسه را افزایش دهید و خودتان نیز به تدریج زمان کمتری را در مدرسه بگذرانید.
با کودک خود ارتباط بیشتری برقرار کنید تا زمانی که بتواند با محیط جدید سازگاری پیدا کند.
از معلمان و مسئولان مدرسه بخواهید که با تشویق و تحسین با او برخورد کنند.
اولین تجربه ها از هر محیط در قضاوت عاطفی ما نقش زیادی دارد. سعی کنید روزهای ابتدای ورود به محیط جدید روزهای شیرین و خاطره انگیزی برایش باشند.

تغییر مدرسه کودک، چگونگی کاهش پیامد منفی

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره تغییر مدرسه کودک، چگونگی کاهش پیامد منفی با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
ترفندهای خانگی کاهش هموگلوبین بالا!

ترفندهای خانگی کاهش هموگلوبین بالا! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه ترفندهای خانگی کاهش هموگلوبین بالا! را ببینید. به نقل از برترین ها :در صورتی که گلبول‌ های قرمز خون دارای مقادیر غیر عادی و بالایی از پروتئین هموگلوبین باشند، شمارش هموگلوبین بالا (Hgb) رخ می دهد.افزایش میزان …

سلامت
هایفوتراپی چیست و هزینه آن چقدر است؟

هایفوتراپی چیست و هزینه آن چقدر است؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه هایفوتراپی چیست و هزینه آن چقدر است؟ را ببینید. افراد بسیاری قصد انجام جراحی لیفت را دارند، اما از عوارض ناشی از این جراحی می‌ترسند و نمی‌دانند هایفوتراپی چیست. هایفوتراپی، که با اسم لیفت بدون …

سلامت
ترفند های زیبایی قدیمی که هنوز هم معجزه می‌کنند

ترفند های زیبایی قدیمی که هنوز هم معجزه می‌کنند سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه ترفند های زیبایی قدیمی که هنوز هم معجزه می‌کنند را ببینید.  به نقل از برترین ها : زیباتر شدن همیشه یکی از دغدغه‌های انسان‌ها بوده است. وجود ترفندهای زیبایی قدیمی، محصولات آرایشی قدیمی …