بعد از فریز زگیل تناسلی چه باید کرد؟

سلامت

بعد از فریز زگیل تناسلی چه باید کرد؟

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه بعد از فریز زگیل تناسلی چه باید کرد؟ را ببینید.

زگیل ها تومورهای غیرسرطانی هستند که به دلیل عفونت ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شوند.
جراحی با سرما یا سرما درمانی، یک روش معمول برای از بین بردن آنها است. این شامل انجماد سلولهای درگیر و بافتهای مورد نظر است.
چندین نوع مختلف زگیل وجود دارد و انواع مختلف HPV می تواند سبب ایجاد آنها شوند. این ویروس از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد انتقال می یابد.
بیشتر زگیل ها دردی ندارند و بی ضرر هستند و بسیاری از آنها به خودی خود بعد از چند هفته یا چند ماه برطرف می شوند، هرچند ممکن است این سالها به طول انجامد.
اما بسته به محل، اندازه و نوع زگیل، ممکن است که یک فرد بخواهد آن را حذف کند. در این حالت سرما درمانی یکی از گزینه ها است.
یک متخصص پوست می تواند این درمان را انجام دهد، یا ممکن است برای یک زگیل کوچکتر، فرد یک کیت انجماد را بدون دستور پزشک امتحان کند.

روند درمان
یک متخصص پوست معمولاً کار خود را با خراشیدن و زدودن سلول های مرده پوست ازسطح زگیل با چاقوی جراحی آغاز می کند. این عمل سبب می شود که سطح بیشتری از پوست که حاوی ویروس است، در معرض ماده منجمد کننده، یعنی نیتروژن مایع قرار گیرد.
در بعضی موارد، ممکن است پزشک شخص را برای خراشیدن محل زگیل در خانه در شب قبل از انجام انجماد آموزش دهد.
همچنین ممکن است پزشکان استفاده از ژل سالیسیلیک اسید ، کرم و بانداژ را توصیه کنند. 
در مرحله بعد، متخصص پوست با استفاده از یک سنبه جراحی، گلوله پنبه ای ، چوب ماسوره یا ابزاری به اسم کوچک تفنگ کریواستات برای رساندن دوز نیتروژن مایع به محل زگیل استفاده می کند. ارجحیت ها و روش های اجرا متفاوت است، اما در کل، نیتروژن مایع به طور معمول به مدت ۱۰ تا ۲۰ ثانیه با پوست در تماس است.
در طی ۲۴ ساعت پس از عمل، یک تاول در اطراف زگیل ایجاد می شود. بعد از حدود یک هفته ممکن است بتوان این تاول را به همراه زگیل از بین برد.
دستورالعمل های فعلی توصیه می کند که دو جلسه سرما درمانی برای از بین بردن زگیل داشته باشید، اما بسته به اندازه زگیل ممکن است انجام جلسات بیشتری لازم باشد.
حذف مبتنی بر نیتروژن مایع برای اکثر افراد سالم، روش بی خطری است. یک متخصص پوست ممکن است روش متفاوتی را بسته به سن اشخاص و وضعیت سلامتی کلی آنها توصیه کند.

مراقبت های بعد فریز زگیل تناسلی
از بین بردن زگیل از طریق سرما درمانی همیشه ضروری نیست. به ویژه در کودکان، آنها اغلب بدون دارو و درمان برطرف می شوند.
هنگامی که اشخاص وارد بزرگسالی می شوند، ممکن است متوجه شوند که برطرف کردن زگیل ها به مداخله پزشکی نیاز دارد، به خصوص اگرآنها:
باعث ناراحتی یا درد شوند
باعث سایش یا فشار شوند
به مدت بیش از چند سال، پایدار مانده باشند
باعث اعتماد به نفس کم، اضطراب یا افسردگی شوند یا به ایجاد این حالتها کمک کنند
از راه رفتنِ راحت فرد یا در دست گرفتن اشیا ممانعت کنند و یا باعث نقصان دیگری شوند
زگیل کف پایی باشند که در کف پا ایجاد می شوند.
در موارد دیگر، مسائل بهداشتی ایجاب می کند که فرد توسط یک متخصص ویزیت شود. آکادمی امراض پوستی آمریکا توصیه می کند افرادی که هر یک از موارد زیررا دارند، برای برداشتن زگیل به یک متخصص پوست مراجعه کنند:
دیابت
سیستم دفاعی خود ایمنی
زگیل های متعدد در سراسر بدن
زگلیهایی که خونریزی، خارش یا درد دارند
زگیل های روی صورت یا اندامهای تناسلی

اثربخشی مراقبت های بعد فریز زگیل تناسلی
اگرچه بسیاری از پزشکان زگیل ها را با سرما درمانی حذف می کنند، اما تحقیقات محدودی برای حمایت از کاربردِ این روش به جای درمان با اسید سالیسیلیک غلیظ شده، وجود دارد.
با این حال، کرایوتراپی یا سرما درمانی ممکن است مؤثرترین روش برای برخی از انواع مشخص زگیل ها باشد. به عنوان مثال، یک بررسی در سال ۲۰۱۲ نشان داد که این روش به عنوان روش درمانی برای زگیل های معمولی و تناسلی دارای نرخ موفقیت ۶۰ تا ۸۶ درصد است.
یک پژوهش قبلی مربوط به سال ۲۰۱۵، میزان موفقیت در برداشتن زگیل معمولی را ۷۵درصد عنوان کرد و نشان داد که برداشتن زگیل ها با سرما درمانی به طور متوسط ۱٫۱۸ جلسه طول کشیده است.
یک پژوهش در سال ۲۰۱۹ میزان موفقیت کمی در برداشتن زگیل تناسلی از طریق سرما درمانی را نشان داد: ۷۹ تا ۸۸ درصد. محققان دریافتند که این روش در دوران بارداری نیز ایمن است.
زگیل های کف پا به سختی درمان می شوند، زیرا در اثر فشار پا، رو به سمت داخل رشد می کنند. کنترل زگیل های بزرگ نیز می تواند دشوار باشد.
توجه به این نکته مهم است که جراحی با سرما یا سرما درمانی، عفونت ایجاد شده با HPV را درمان نمی کند. در حال حاضر، هیچ درمانی نمی تواند این کار را انجام دهد.
زگیل ها ممکن است بهبود یابد و دوباره رشد کند. در موارد دیگر، بدن ممکن است با از بین بردن سلولهای HPV باقی مانده پس از برداشتن زگیل، خود را از شر ویروس خلاص کند.

درمان خانگی زگیل تناسلی در دختر باکره
هیچ محصول بدون نسخه ی حذف کننده زگیل، حاوی نیتروژن مایع نیست. در عوض، آنها حاوی مخلوطی از دی متیل اتر، پروپان و گاهی ایزوبوتان هستند.
محصولات منجمد کننده خانگی ممکن است به اندازه عمل جراحی موثر نباشد. اگرچه آنها حاوی همان اسیدهایی هستند که پزشکان استفاده می کنند، اما غلظت این اسیدها بسیار کمتر است و مواد شیمیایی منجمد کننده در آنها نیز از قدرت کمتری برخوردار هستند.
محصولات دارویی خانگی ممکن است قادر به از بین بردن زگیل های کوچک باشند اما ممکن است فقط به طور موقت از اندازه یا ظاهر زگیل های رشدکرده بزرگتر بکاهند.
افراد گاهی اوقات از روش های دیگری استفاده می کنند، مانند استفاده از چسب لوله ای برای چند هفته در محل زگیل. با این حال، این رویکردها پشتوانه علمی دقیقی ندارند.

خطرات و عوارض بعد فریز زگیل تناسلی

بیشتر افراد هنگام جراحی درد خفیفی را تجربه می کنند و یک حس سوزش را در هنگام گرم شدن پوست پس از آن دارند.
در حین عمل جراحی و بلافاصله بعد از آن، ممکن است محل درمان تغییر رنگ داده و متورم شود. همچنین ممکن است برای چند روز درد داشته باشد.
حدود ۲۴ ساعت پس از عمل، تاولی در اطراف زگیل ایجاد می شود و در عرض ۲ یا ۳ روز برطرف می شود.
کل دوره بهبودی معمولاً حدود یک هفته به طول می انجامد، و تمیز و خشک نگه داشتن قسمت عمل شده و نگه داشتن آن به دور از اصطکاک و فشار در این مدت، مهم است.
هرگونه خطرات و عوارض دیگر به نوع، اندازه و محل زگیل بستگی دارد.
معمولاً زگیل های کف پا، زگیل های بزرگ و آنهایی که در مناطقی با فشار یا سایش زیاد قرار دارند، بیشترین درد و عارضه را ایجاد می کنند، مانند جای زخم یا آسیب بافتی.

سایر عوارض بالقوه جراحی شامل موارد زیر است
خونریزی
عفونت
روند بهبودی طولانی مدت و ایجاد زخم معده
آسیب عصبی موقت در نزدیکی محل زگیل
از بین رفتن دائمی رنگ پوست
اثر جای زخم
ضایعات پوستی که به طور مداوم بر می گردند
ریزش مو، طبق یک بررسی

متخصصان پوست می توانند با محدود کردن تماس با نیتروژن مایع به کمتر از ۳۰ ثانیه، خطر چنین عوارضی را کاهش دهند.

عفونت

عفونت ثانویه که در محل جراحی ایجاد می شود غیر معمول است. علائم شامل:مراقبت های بعد فریز زگیل تناسلی

تورم
مایعِ سفید، زرد یا قهوه ای یا چرک از محل تاول
تب
درد در حال افزایش ضربان دار
هیچ نشانه ای از بهبودی بعد از چند روز از عمل وجود نداشته باشد

هر شخصی با علائم عفونت ثانویه باید با یک پزشک تماس بگیرد، وی ممکن است یک داروی ضد عفونی کننده موضعی یا آنتی بیوتیک خوراکی تجویز کند.
آیا بعد از درمان زگیل تناسلی میتوان رابطه داشت

بسیاری از زگیل ها بدون دارو و درمان از بین می روند. همچنین ممکن است زگیل های کوچک با داروهایی بدون نسخه پزشک، نیز از بین بروند.

اگر زگیل ها بزرگ، متعدد یا دائمی باشند، ممکن است بهتر باشد آنها را با استفاده از یک روش حرفه ای بردارید. این امر به ویژه برای افرادی با شرایط مزمن مشخص یا سیستم ایمنی ضعیف، بسیار مفید باشد.

برای از بین بردن زگیل، یک متخصص پوست ممکن است از جراحی یا سرما درمانی استفاده کند. این شامل استفاده مختصر ازنیتروژن مایع روی پوست است. دوره بهبودی حدود یک هفته است و عوارض آن نادر است، هرچند احتمال رخ دادن این عوارض وجود دارد.

این جراحی، عفونت اساسی HPV را که باعث ایجاد زگیل می شود، درمان نمی کند و ممکن است زگیل ها در همان نقطه یا مکان دیگری رشد کنند.

بعد از فریز زگیل تناسلی چه باید کرد؟

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره بعد از فریز زگیل تناسلی چه باید کرد؟ با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
چگونه از لباس‌های گران‌قیمت نگه‌داری کنیم؟

چگونه از لباس‌های گران‌قیمت نگه‌داری کنیم؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه چگونه از لباس‌های گران‌قیمت نگه‌داری کنیم؟ را ببینید. چگونه از لباس‌هایمان نگه‌داری کنیم مجله مد کمد سارک: تغییر فصل نشان دهنده زمان چرخش کمدهای پاییز/زمستان و بهار/تابستان است.  اغلب لباس‌ها یکی از این دو نیمه سال …

سلامت
انواع روش‌های تعیین جنسیت قبل از بارداری و درصد موفقیت!

انواع روش‌های تعیین جنسیت قبل از بارداری و درصد موفقیت! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه انواع روش‌های تعیین جنسیت قبل از بارداری و درصد موفقیت! را ببینید. به‌لطف پیشرفت علم و تکنولوژی، روش‌های مختلفی برای تعیین جنسیت قبل از بارداری هستند که دیگر نیازی نیست مانند گذشته …

سلامت
این بازیگران زن انتقام‌گیرنده‌ترین فیلم و سریال‌های ایرانی را بازی کردند.

این بازیگران زن انتقام‌گیرنده‌ترین فیلم و سریال‌های ایرانی را بازی کردند. سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه این بازیگران زن انتقام‌گیرنده‌ترین فیلم و سریال‌های ایرانی را بازی کردند. را ببینید. برترین‌ها: فیلم‌های سینمایی بسیاری با محوریت بانوان و مادران در طول این سال‌ها ساخته و در سینماها اکران …