چگونه از سوزش سر دل رهایی پیدا کنیم؟

چگونه از سوزش سر دل رهایی پیدا کنیم؟

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه چگونه از سوزش سر دل رهایی پیدا کنیم؟ را ببینید.

اگر سوزش سر دل داشته باشید این علائم را در خود حس خواهید کرد: سوزش خفیف همراه با درد در قفسه سینه و گلو. این ممکن است به خاطر غذاهایی که می خورید باشد به ویژه غذاهای تند، چرب یا ترش. یا به نظر برسد دچار ریفلاکس معده شده باشید. بیماری مزمنی که بیشتر افراد مستعد آن هستند. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی سوزش سر دل می پردازیم. علت سوزش معده مشخص نیست، اما می توانید با کمک بعضی از راهکارها، از آن پیشگیری کنید.

سوزش سر دل

وقتی دچار سوزش سر دل می شویم چه باید کرد؟

راه کارهای زیر هنگام سوزش سر دل می تواند مفید باشد:

 • لباس های راحت بپوشید
 • بلند شوید
 • قسمت بالا تنه خود را بالا نگه دارید.
 • زنجبیل را امتحان کنید.
 • مصرف مکمل های شیرین بیان
 • استفاده از سرکه سیب سرخ
 • استفاده از آدامس برای رقیق کردن اسید معده
 • اجتناب از سیگار کشیدن

درمان سوزش سر دل با بیرون آوردن لباس ها

سوزش سر دل زمانی اتفاق می افتد که محتوای درون معده به درون مری باز گردد، جایی که اسید معده می تواند بافت های آن را بسوزاند. در بیشتر موارد پوشیدن لباس های تنگ که موجب فشار وارد کردن به معده می شوند علت ایجاد سوزش معده می شوند.

اگر لباستان تنگ است و دچار سوزش قلب هستید اولین کاری که باید انجام دهید بیرون آوردن لباس ها و کمربند است.

بلند شوید و بایستید

نحوه قرار گیری شما می تواند موجب سوزش سر دل شود. اگر نشسته یا دراز کشیده اید، بلند شوید. اگر در حالت نشسته هستید، بایستید.

با ایستادن فشار کمتری بر  esophageal sphincter (LES) وارد می شود. LES عضله ای است که از ورود اسید معده به مری جلوگیری می کند.

درمان سوزش سر دل با ارتفاع دادن به قسمت بالا تنه

دراز کشیدن سوزش سر دل را بدتر خواهد کرد. هرگاه که موقع خوابیدن شد تخت خود را به گونه ای تنظیم کنید که قسمت بالا تنه قدری بالاتر قرار بگیرد. بالا بردن زیر سر با چند بالش کافی نخواهد بود برای این منظور بهتر است کل بالا تنه را بالاتر ببرید.

اگر دارای تخت مخصوص هستید می توانید با تنظیم زاویه آن شرایط بهتری را برای خود فراهم کنید. اگر تخت تان این ویژگی را ندارد می توانید به کمک بالش های بزرگ زاویه مناسب را برای خود ایجاد کنید.

زنجبیل را امتحان کنید

زنجبیل می تواند به از بین بردن تهوع کمک کند بنابراین برخی معتقدند که امتحان کردن آن برای از بین بردن سوزش معده ممکن است که مفید باشد. توصیه می شود که زنجبیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. برای تهیه چای زنجبیل می توانید از پودر زنجبیل، ریشه زنجبیل یا تی بگ های چای زنجبیل استفاده کنید.

بهتر است که از نوشیدنی های گاز دار زنجبیلی خودداری کنید زیرا بیشتر باعث سوزش سر دل می شوند و بیشتر نوشیدنی های زنجبیلی با دیگر مواد افزودنی ترکیب شده اند.

درمان خانگی زخم معده

استفاده از مکمل های شیرین بیان

ریشه شیرین بیان دیگر ماده خوراکی است که برای درمان سوزش معده پیشنهاد می گردد. به این دلیل که برخی براین باورند شیرین بیان می تواند مخاط سر معده را افزایش دهد و از برگشت اسید معده به مری جلوگیری می کند.

میل کردن زیاد شیرین بیان می تواند فشار خون را بالا ببرد، پتاسیم را کاهش دهد و با داروهای دیگر تداخل دارویی ایجاد کند. قبل از استفاده از این مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

درمان سوزش سر دل با سرکه سیب قرمز

سرکه سیب قرمز دیگر درمان خانگی برای سوزش معده است. بر این باورند که می تواند اسید معده را خنثی کند. یک محقق پیشنهاد کرد که نوشیدن سرکه سیب رقیق شده بعد از غذا ممکن است که سوزش معده در بعضی از افراد را از بین ببرد. با این وجود این نتایج زیاد رضایتمند نیستند و باید بیشتر در این زمینه تحقیق کرد. اگر تصمیم به امتحان سرکه سیب قرمز را دارید ابتدا آن را با آب رقیق کنید سپس بعد از غذا آن را بنوشید.

جویدن آدامس

بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ منتشر شده است آدامس جویدن به مدت نیم ساعت بعد از غذا می تواند سوزش سر دل را از بین ببرد.

از کشیدن سیگار خودداری کنید

قعا شما می دانید که سیگار کشیدن برای سلامتی ضرر دارد. اما آیا در جریان هستید که سیگار کشیدن سوزش سر دل را ایجاد می کند؟ اگر سیگار می کشید و سوزش معده نیز دارید آن را متوقف کنید.

استفاده از داروهای متوقف کننده سوزش سر دل و معده

داروهای بسیاری برای از بین بردن سوزش سر دل تجویز می شوند و در دسترس قرار دارند این داروها در سه دسته قرار می گیرند:

 • ضد اسید ها
 • مسدود کنندهH2
 • proton pump inhibitors) PPIs)

مسدود کننده H2 و proton pump inhibitors (PPIs)  اسید ترشح شده در معده را کاهش می دهند و به از بین بردن نشانه های سوزش دل نیز کمک می کنند. آنتی به خنثی کردن اسید معده کمک می کند.

وقتی دچار سوزش سر دل هستید راهای درمان زیادی وجود دارد از دارو درمانی گرفته تا درمان ها خانگی و تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی. تغییر عادت ها و آداب غذایی در درمان سوزش سر دل بسیار مفید است.

چگونه از سوزش سر دل رهایی پیدا کنیم؟

منبع : سایت دکتر سلام

لطفا نظر خود را درباره چگونه از سوزش سر دل رهایی پیدا کنیم؟ با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن