X

خرید ساعت

دلیل چاقی دائمی برخی افراد

دلیل چاقی دائمی برخی افراد

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه دلیل چاقی دائمی برخی افراد را ببینید.

2565

چرا دچار اضافه وزن می شویم و چه عواملی در این زمینه تاثیرگذارند و موجب چاقی ما می شوند چرا برخی افراد همیشه چاق هستند و دائم دچار اضافه وزن می شوند چگونه می توان از این امر پیشگیری کرد؟

از آنجا که شیوع چاقی رو به افزایش است ضرورت دارد دلایل اضافه وزن در افراد مشخص و بررسی شود.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) از سال ۱۹۸۰ میلادی تاکنون نرخ چاقی در سراسر جهان بیش از دو برابر شده و در سال ۲۰۱۴ حدود یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون فرد بزرگسال به اضافه وزن مبتلا بوده اند.
مصرف کالری روزانه توصیه شده برای یک فرد بزرگسال در بانوان ۲۰۰۰ کیلوکالری و در مردان ۲۵۰۰ کیلوکالری است در حالی که میزان چربی مصرفی بین ۷۰ تا ۹۰ گرم اعلام شده است. بدن برای داشتن حداکثر کارایی خود به این سطح از کالری نیاز دارد و در صورتی که بیش از این رقم کالری مصرف کنیم بدن کالری مازاد را به صورت چربی ذخیره می کند.
این ذخیره چربی می تواند در مواقعی که به اندازه کافی غذا نمی خوریم نیاز بدن را برطرف سازد اما در صورتیکه فرد به طور مداوم در نوش جان کردن زیاده روی کند به تدریج به چاقی یا اضافه وزن دچار می شود زیرا بدن کالری های مازاد را دائم به صورت چربی ذخیره می کند.
برای آنکه مشخص شود هر فردی چه حجم غذا باید مصرف کند بدن به روشی برای ارزیابی میزان انرژی که ذخیره کرده، نیاز دارد. در این میان لپتین که به عنوان هورمون چاقی شناخته می شود در اصل همچون درجه سنجش سوخت عمل می کند.
لپتین که توسط سلول های چربی تولید می شود به مغز اطلاع می دهد که بدن حاوی چه مقدار چربی است و آیا میزان ذخیره انرژی رو به افزایش است؟
میزان غذای دریافتی هم توسط قسمت کوچکی از مغز به اسم هیپوتالاموس تنظیم می شود. زمانیکه میزان ذخایر چربی کاهش می یابد و سطح لپتین افت می کند، هیپوتالاموس اشتها را تحریک کرده تا میزان غذای دریافتی افزایش یابد. همچنین با بالا رفتن سطح لپتین، اشتهای فرد سرکوب می شود، میزان غذای دریافتی کاهش یافته و بدن سوخت بیشتری را می سوزاند.
به گزارش روزنامه ایندیپندنت، در ابتدا تصور می شد که لپتین می تواند درمانی برای چاقی باشد در حالی که اگرچه این هورمون یک تنظیم کننده مهم برای دریافت غذا است اما اشتها تحت تاثیر عوامل مختلف دیگری از سیری گرفته تا وضعیت روانی فرد برای نوش جان کردن و سلیقه او در انتخاب غذاها، قرار دارد و به همین دلیل بدن به راحتی می تواند پیام های لپتین را نادیده گرفته و حتی در صورت داشتن ذخیره کافی چربی همچنان به دریافت موادغذایی بیشتر و افزایش وزن ادامه دهد.

ایسنا

دلیل چاقی دائمی برخی افراد

منبع : سایت دکتر سلام

لطفا نظر خود را درباره دلیل چاقی دائمی برخی افراد با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *