تخیل کودک تان را پرورش دهید

تخیل کودک تان را پرورش دهید

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه تخیل کودک تان را پرورش دهید را ببینید.

کودکان در سنین قبل از دبستان علاقه بسیار زیادی به بازی ها و موضوعات تخیلی دارند. زندگی یک کودک قبل از مدرسه، از محدودیت های بسیاری تشکیل شده است و او بر اساس نظر والدین خود زندگی می کند.

در واقع کودک به بازی های خیالی علاقه دارد زیرا می تواند آن طور که می خواهد باشد و زندگی کند؛ خارج از قید و بندها و محدودیت هایی که والدین برای او تعیین کرده اند. هیچ کودک سه ساله ای اجازه ندارد به تنهایی از خانه خارج شود، به تنهایی غذای دلخواه خود را بخورد و حتی لباسی را که دوست دارد بخرد. در این سن، کودک کاملا به والدین خود وابسته است، البته می تواند اظهارنظر کند اما تصمیم گیری اصلی و قطعی با والدین است. کودکان هنگامی که با مکان های تازه یا تجربه های جدید روبه رو می شوند از شیوه های متفاوت استفاده می کنند؛ آنها قوه تخیّل خود را به کار می برند. زمانی که به یک کودک چهار ساله اجازه می دهیم تا به تنهایی به مدرسه برود و برگردد، او احساس می کند یک فرمانده است و سوار بر اسب از یک قلعه به قلعه دیگر در حرکت است. زندگی یک کودک چهار ساله خیلی معمولی و خسته کننده به نظر می رسد اما اگر تصور کند یک مامور آتش نشانی است، حس می کند مثل یک قهرمان زندگی می کند.

اما چرا خیال پردازی برای کودکان بااهمیت است؟
خیال پردازی در دوره کودکی اهمیت زیادی دارد زیرا یک کودک علاوه بر اینکه می تواند زندگی خود را تغییر دهد و شرایط تازه ای را برای خود خلق کند، از شرایط تازه ای که ایجاد کرده، می تواند دانستنی های جدیدی نیز بیاموزد. به طور مثال وقتی که یک کودک چهار ساله کلاه آشپزی بر سرش می گذارد، پیشبند آشپزی می بندد و تصور می کند که آشپز است، احساس استقلال و مسوولیت پذیری سبب می شود به اطراف خود توجه بیشتری داشته باشد و همراه با پدر و مادر خود آشپزی کند. موادی را که استفاده می کند به خاطر می سپارد و از اینکه هر بار به دانسته های خود می افزاید، خوشحال است. بزرگسالان از دنیای پیرامون خود اطلاعات زیادی به دست می آورند و برای فراگیری بیشتر، تجربیات خود را نیز مورد استفاده قرار می دهند؛ اما کودکان از استعدادی برخوردارند که لازم است توسط والدین پرورش یابد. آنها با به کارگیری قوه تخیّل خود نه تنها دانستنی های تازه ای از دنیای اطراف خود به دست می آورند بلکه می توانند آن طور که دوست دارند باشند و زندگی کنند.

راه های تقویت تخیل کودکان
۱) در منزل جایی را برای تغییر لباس بچه ها و بازی او با لباس ها اختصاص دهید. (جایی که در آن لباس های قدیمی، وسایل شخصی مانند کلاه، کتاب های جیبی، هدیه های قدیمی و… را نگهداری می کنید).

۲) مدادهای شمعی، وسایل آبرنگ، کاغذ نقاشی و چسب را در دسترس کودکان قرار دهید.

۳) داستانی را برای کودک خود تعریف کنید. سپس لباس یکی از شخصیت های داستان را بپوشید و با کودک خود براساس داستان بازی کنید. اگر داستان را کودک شما تعریف کند بهتر است. می توانید موضوع آن را با مراسم عروسی، جشن تولد یا اتفاق های دیگری که در زندگی خود با آنها سرو کار دارید مرتبط کنید.

۴) تعدادی ملحفه یا پتو در دسترس کودک قرار دهید تا بتواند خانه درست کند یا بازی های خیالی دیگری را طراحی کند.

۵) کودک خود را تشویق کنید با اسباب بازی های سازنده و ابتکاری بازی کند مانند اسباب بازی هایی که با کمک قطعه های مختلف می توان ماشین، خانه، هواپیما و… ساخت.

۶) قصه های موزون و آهنگین را برای فرزندتان بخوانید و به نوبت اشعار آن را تکرار کنید.

۷) در حد امکان زمان بیشتری را با کودک خود در طبیعت سپری کنید. محل هایی که برای ساختن آنها انسان دخالتی نداشته است، برای رشد قوه تخیل کودک بهتراست.

۸) زمانی که فرزندتان، شما را به دنیای خیالی خود دعوت می کند، دعوت او را بپذیرید. با او بازی کنید، از روی خیال سوار قایق شوید، سوار بر سفینه فضایی در فضا پرواز کنید و در همه موارد رهبری بازی را برعهده فرزندتان بگذارید.

۹) در بین اسباب بازی های کودک خود تعدادی گوش ماهی، سنگ های مختلف، چسب، تخته، بند، سکه، طناب و سایر وسایلی که می تواند در بازی های خیالی او مورد استفاده قرار بگیرد، قرار دهید.

۱۰) هنگامی که با خیال پردازی های فرزندتان روبه رو می شوید، او را سرزنش نکنید. به او اجازه دهید تا آنچه در ذهن خود دارد بیان کند.

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

تخیل کودک تان را پرورش دهید

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره تخیل کودک تان را پرورش دهید با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن