همه چیز درباره تعویض مفصل زانو

مطالب جدید


پورتال یک: عوامل لطمه‌رسان به زانو می‌تواند شرایطی را به‌وجود بیاورد که چاره‌ای جز تعویض مفصل زانو نماند. در گذشته پس از آسیب‌هایی چون ساییدگی و بروز التهابات در زانو باید کنترل و مهار می‌شد تا درد‌ها زندگی فرد را مختل نکند. امروزه و در سالیان اخیر به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی در علم پزشکی، این مشکل با تعویض مفصل زانو قابل حل است و می‌توان آن را با وسیله‌ای مصنوعی و باکیفیت تعویض کرد که قابلیت‌های یک زانوی طبیعی را دارد.

گاهی درد و عدم تحرک در زانو باعث می‌شود که چاره‌ای جز تعویض زانو باقی نماند. ساییدگی غضروف‌ها در قسمت زانو باعث می‌شود که مفاصل با هم تماس پیدا کند و فرد به مرحله‌ای برسد که توان خم‌کردن زانو را نداشته باشد و درد زیادی هم متحمل ‌شود.

ساییدگی‌ها در این قسمت و غضروف‌ها سبب بروز التهابات و آرتروز شده که پدیده‌ای دردناک و مختل‌کننده فعالیت‌های فرد است. البته روش‌هایی برای مهار این عارضه وجود دارد که حالتی موقت داشته و باید فکری اساسی برای ادامه زندگی و رفع این مشکل کرد.

چرا مفصل زانو دچار سائیدگی می‌گردد؟

عوامل مختلفی هستند که موجب سایش مفصل زانو می‌شود و به این قسمت لطمه وارد می‌کند. عواملی که باعث می‌شود چاره‌ای جز تعویض مفصل زانو باقی نماند:

 • یکی از عواملی که باعث تحلیل و ساییدگی غضروف‌ها می‌شود کهولت سن است. عمر مفصل‌ها کاهش پیدا کرده و به استخوان‌ها آسیب وارد می‌گردد.
 • آرتروز یکی از عواملی است که باعث بروز مشکل در قسمت زانو می‌گردد. این عارضه که بیشتر در افراد بالای ۴۰ سال دیده می‌شود در برخی موارد تعویض مفصل زانو را اجتناب‌ناپذیر می‌کند.
 • رماتیسم هم از عواملی است که نوار سینوال ضخیم می‌شود و به غضروف‌های این قسمت آسیب وارد می‌نماید. رماتیسم می‌تواند این آسیب را بیشتر گرداند.
 • یکی از عواملی که از معضلات زندگی امروزی به‌حساب می‌آید و می‌تواند به زانو‌ها آسیب وارد کند افزایش وزن و داشتن وزن بالاست. وقتی فرد دارای اضافه‌وزن است فشار زیادی به زانو‌ها در زمان راه‌رفتن، نشستن و بالارفتن از پله‌ها وارد می‌شود که به‌مرور باعث آسیب‌های جدی به زانو می‌شود. بعد از کاهش وزن، تعویض مفصل زانوی آسیب‌دیده از راه‌های درمان این عارضه است.

راه‌های تشخیص

یکی از راه‌های تشخیص این عارضه و بررسی دقیق مفصل زانو استفاده از آرتروسکوپی زانو است. این روش و دستگاه آرتروسکوپ به پزشک کمک می‌کند تا به بهترین شیوه، این بیماری را تشخیص داده و مورد بررسی دقیق قرار دهد. البته با آرتروسکوپی عمل‌های بی‌خطر و موفقیت‌آمیزی هم می‌شود انجام داد. آرتروسکوپی زانو روشی است که با واردکردن دستگاهی کوچک و میله‌وار به قسمت زانو، تصاویری دقیق از محل عارضه و مقدار آسیب‌ها دیده شده و اطلاعات مفیدی را به پزشک معالج منتقل می‌کند.

در هر عملی تشخیص درست یکی از عوامل مهم و تعیین‌کننده است که با آرتروسکوپی این تشخیص بی‌نقص انجام می‌پذیرد.

امروزه اعمال جراحی زیادی در نواحی مختلف مفصل به روش آرتروسکوپی انجام می‌شود که اگر به‌وسیله بهترین متخصص آرتروسکوپی زانو در تهران انجام شود تشخیص و عملی موفقیت‌آمیز را به‌همراه خواهد داشت.

زمان عمل جراحی تعویض مفصل زانو

عمل تعویض مفصل زانو زمانی صورت می‌گیرد که آسیب به این قسمت به‌قدری باشد که چاره‌ای جز تعویض باقی نمانده باشد. علاوه‌بر موارد بالا که گفته شد، تصادفات و لطمه‌های شدید ناگهانی هم می‌تواند مفصل زانو را از بین ببرد و یا در روند عملکرد آن مشکل ایجاد کند.

زانو‌ها حالت خم‌شدگی و لولایی دارند و تا مقداری هم حالت چرخش به اطراف هم در زانو‌ها دیده می‌شود. افزایش نیرو و فشار در حالت‌های راه‌رفتن و نشستن به این قسمت بسیار افزایش پیدا می‌کند و تا چندین برابر وزن فرد می‌شود.

اگر دردهای این قسمت به‌صورت مزمن باشد با دارو‌های ضدالتهاب تا حدودی مهار می‌شود، اما طولانی‌بودن این درد‌های آزاردهنده می‌تواند فرد را به تعویض مفصل زانو وادار کند. در این زمان است که داروها و روش‌های دیگر اثر مطلوبی نداشته و باید این عمل انجام پذیرد.

آرتروپلاستی مفصل زانو

در انجام این عمل مفصل زانوی آسیب‌دیده با مفصلی مصنوعی و پروتز جایگزین می‌گردد. این پروتز از جنس آلیاژ‌های مخصوص فلزی، پلیمر و پلاستیک است که به‌دقت و با‌کیفیت ساخته شده و عملکردی مانند مفصل طبیعی از خود به‌جای می‌گذارد.

عمل جراحی تعویض مفصل زانو زمانی حدود ۲ ساعت را می‌طلبد و بیمار بعد از یک ریکاوری ۲ الی ۳ ساعته می‌تواند به بخش منتقل شود.

دیگر نگرانی در مورد زندگی با این درد در زانو وجود نداشته و می‌توان زندگی جدیدی را با زانو‌های سالم جدید تجربه کرد.

انواع جراحی تعویض مفصل زانو

به صورت‌های مختلفی این عمل بسته به شرایط انجام می‌پذیرد:

 • تعویض کامل مفصل زانو و جایگزینی با پروتز
 • جراحی و یا تعویض بخشی از مفصل زانوی آسیب‌دیده
 • جراحی تنها قسمت کاسه زانو
 • انجام عمل اصلاحی روی مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو

بعد از شکافتن بخش‌های زانو، پزشک با اره مخصوص برش‌هایی در قسمت پایین و بالای ران ایجاد می‌کند و شرایط را برای جا‌گذاری و اتصال مفصل زانوی مصنوعی فراهم می‌کند. این قسمت از غضروف و بافت‌های آسیب‌دیده تخلیه می‌شود.

در بالای استخوان هم قطعه‌ای قرار داده می‌شود که با قطعه پایینی هماهنگ می‌شود.

بعد از قرارگیری مفصل مصنوعی زانو، عضلات و رباط‌های این قسمت بخیه شده و مراحل بعد از عمل و تکمیلی با نظارت پزشک متخصص انجام می‌شود.

با نظارت پزشک و در طی صحیح دوران بازپروری مفصل زانوی جدید عملکردی مطلوب و مانند زانوی سالم دارد و سال‌ها می‌تواند به‌درستی به فرد کمک کند تا فعالیت‌های خود را بدون درد و ناراحتی به انجام برساند.

دکتر فرشید راعی به‌عنوان بهترین متخصص آرتروسکوپی در تهران همراه شماست تا تشخیص و عملی موفقیت‌آمیز را جهت دست‌یابی دوباره سلامت زانو‌ها تجربه کنید.

برای مشاوره و هماهنگی بیشتر مطب ونک با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۸۰۹۷و یا مطب فتح با شماره ۰۲۱۶۶۲۵۹۱۳۰ در تماس باشیدلینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。 乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。” “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。” 本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我کریستیانو رونالدو و ۹ چالش مهم پیش رو لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. جمهوری اسلامی امروز روی پای خود ایستاده می باشد/ افتخار بزرگی می باشد که اکثر مسئولین انقلاب …

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …