مواد شیمیایی موجود در پلاستیک خطرافسردگی پس از زایمان را افزایش می‌دهد

مطالب جدیدپورتال یک: نتایج یک مطالعه نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی که معمولاً در محصولات پلاستیکی و مراقبت‌های شخصی در دوران بارداری یافت می‌شود، می‌تواند به افسردگی پس از زایمان کمک کند.

به گزارش پورتال یک به نقل از ایرنا، محققان گفتند که نمونه های ادراری جمع آوری شده از ۱۳۹ زن باردار در این مطالعه، شامل سطوح بالایی از «بیس فنول» و «فتالات» بودند.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس،بیس فنول نوعی پلاستیک است که در بسیاری از ظروف غذا و نوشیدنی یافت می شود، در حالی که طبق اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا فتالات ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که در شوینده‌ها ، روغن‌های روان کننده ، بسته بندی مواد غذایی و محصولاتی مانند مواد آرایشی و مو استفاده می‌شوند.

اکنون داده‌های این مطالعه جدیدد نشان داده است که وجود این مواد شیمیایی در بدن بانوان در دوران بارداری سطوح پروژسترون را در بدن آنها بطور متوسط ۸ درصد کاهش می‌دهد و خطر ابتلای آنها به افسردگی پس از زایمان را حدود ۵۰ درصد افزایش می‌دهد.

این مطالعه نشان داد که قرار گرفتن در معرض فتالات با کاهش سطح پروژسترون در دوران بارداری و احتمال بیشتر ابتلا به افسردگی پس از زایمان همراه است.
جاکوبسون ، متخصص اپیدمیولوژیست در مرکز پزشکی «لانگون» دانشگاه «نیویورک» در شهر نیویورک که در نوشتن ای مطالعه همکاری داشت ، گفت: اگر این مواد شیمیایی بتوانند بر سطح هورمون های قبل از تولد و پس از آن افسردگی پس از زایمان تأثیر بگذارند ، کاهش قرار گرفتن در معرض این نوع مواد شیمیایی می تواند روشی قابل قبول برای جلوگیری از افسردگی پس از زایمان باشد.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، افسردگی پس از زایمان یک اختلال روانپزشکی شایع است که از هر پنج زن بچه دار، یک نفر را درگیر می کند.علائم آن مشابه به علائم افسردگی در زمان های دیگر است. که شامل کم خلق و خوی بودن و سایر علایم دیگر که به مدت حداقل دو هفته به طول بی انجامند است. بسته به شدت آن، ممکن است فرد مبتلا برای مراقبت از خود و نوزاد خود با مشکل مواجه شود . ممکن است کارهای ساده و آسان برای وی سخت و دشوار به نظر آیند.

جاکوبسون و همکارانش گفتند که علت این اختلال ناشناخته است ، اما مشخص شده که تغییرات هورمونی در دوران بارداری یک عامل مهم است. انجمن غدد درون ریز اعلام کرد که مواد شیمیایی مانند بیس فنول‌ها و فتالات‌ها بر روی هورمون های جنسی تأثیر می گذارند و ممکن است باعث تغییرات هورمونی در دوران بارداری شوند.لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …

مطالب جدید
فوت ۵۰ بیمار کووید-۱۹ در شبانه روز گذشته/ شناسایی ۱۹۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور

پورتال یک:مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای از شناسایی ۱۹۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور در ۲۴ سال گذشته خبر داد. به گزارش پورتال یک به نقل از وبدا، در این اطلاعیه آمده است:تا کنون ۵۹ میلیون و ۱۲۶ هزار و …