لقاح برای بارداری، از تخمک تا جنین

سلامت

لقاح برای بارداری، از تخمک تا جنین

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه لقاح برای بارداری، از تخمک تا جنین را ببینید.

در این مقاله درباره لقاح برای بارداری از لحظه ورود اسپرم و نفوذ آن به تخمک و تخمک‌گذاری مادر توضیحاتی ارائه شده است.

لقاح برای بارداری، تخمک گذاری
هر ماه بدن زن تخمک بالغی را طی فرآیندی آزاد می‌کند که به این فرآیند تخمک‌گذاری می‌گویند. تخمک‌گذاری حدود دو هفته بعد از زمان شروع آخرین دوره‌ی عادت ماهانه‌ی زن انجام می‌شود.

لقاح برای بارداری، حرکت در لوله‌های فالوپ
تخمک آزادشده به سمت لوله‌های فالوپ حرکت می‌کند و در آنجا توسط یک اسپرم بارور خواهد شد.

لقاح برای بارداری، سفر طولانی اسپرم
زمانی که مرد ارضا می‌شود ۴۰ تا ۱۵۰ میلیون اسپرم در مایع منی وجود دارد. اسپرم در دستگاه تناسلی زن رو به بالا شنا کرده و به سمت لوله‌های فالوپ می‌رود. زمانی که اسپرم به تخمک می‌رسد متغیر است – برخی اسپرم‌ها ممکن است در عرض نیم ساعت به هدف برسند و برای برخی دیگر این راه ممکن است چند روز زمان ببرد. اسپرم می‌تواند برای ۴۸ تا ۷۲ ساعت در بدن زن زنده بماند. از میلیون‌ها اسپرم تنها چند صد عدد می‌توانند به تخمک نزدیک شوند.  

لقاح برای بارداری، نفوذ اسپرم به تخمک
لقاح حدود ۲۴ ساعت طول می‌کشد. زمانی که اسپرم به داخل تخمک نفوذ پیدا کرد سطح تخمک تغییر می‌کند و مانع ورود اسپرم‌های دیگر می‌شود. لقاح ساختار ژنتیکی نوزاد را کامل می‌کند، از جمله اینکه نوزاد دختر باشد یا پسر.

مراحل لقاح از تخمک تا تشکیل جنین
سلول‌ها شروع به تقسیم می‌کنند
زمانی که تخمک بارور شد فرآیند سریع تقسیم شروع می‌شود. تخمک بارورشده لوله‌های فالوپ را ترک کرده و ۳ تا ۴ روز پس از لقاح وارد رحم می‌شود. بارداری خارج رحمی که در موارد کمی اتفاق می‌افتد زمانی است که تخمک بارور شده درست وارد رحم نمی‌شود. بارداری خارج رحمی می‌تواند خطرات جدی برای سلامت مادر داشته باشد.

لانه گزینی
لانه گزینی فرآیندی است که تخمک بارور شده خود را به آندومتر می‌چسباند (بافت پوششی رحم). سلول‌های درون تخمک بارور شده به تقسیم خود ادامه می‌دهند.

هورمون‌های بارداری
هورمونی به اسم هاش سی جی (HCG) توسط سلول‌هایی که در نهایت جفت را می‌سازند ترشح می‌شود. این هورمون حدود یک هفته پس از لقاح در خون مادر وجود دارد و تشخیص بارداری از طریق آزمایش خون یا ادرار ممکن است.

رشد جنین
پس از لانه گزینی در رحم برخی سلول‌ها جفت را تشکیل داده و برخی دیگر جنین را می‌سازند. در حدود هفته‌ی پنجم بارداری جنین ضربان قلب پیدا می‌کند. در هفته‌ی هشتم جنین شما حدود ۳ سانتی‌متر بوده و هنوز نیز در حال رشد است.

لقاح برای بارداری، مهم‌ترین مطالب
فرایند آزادسازی تخمک، لقاح آن با اسپرم، لانه‌گزینی تخمک لقاح‌یافته در رحم و در نهایت رشد جنین تا زمان زایمان، دوران بارداری را شکل می‌دهد. در ادامه این مطالب با فرایند بارداری و اتفاقات درون رحم مادر، از تخمک‌گذاری تا زمان تشکیل جنین آشنا خواهید شد.

لقاح برای بارداری، تخمک‌گذاری و آمادگی برای لقاح
هر ماه در داخل تخمدان‌ها، تعدادی تخمک شروع به رشد در کیسه‌هایی پر از مایع به اسم فولیکول می‌کنند. در نهایت یکی از تخمک‌ها از فولیکول آزاد می‌شود که به این اتفاق تخمک‌گذاری می‌گویند. تخمک‌گذاری حدوداً دو هفته پیش از آغاز دوره‌‌ی عادت ماهانه اتفاق می‌افتد.
پس از این که تخمک از فولیکول آزاد شد، فولیکول تبدیل به کیستی به اسم جسم زرد می‌شود. جسم زرد شروع به ترشح هورمونی می‌کند که این هورمون باعث افزایش ضخامت دیواره‌ی رحم و به این ترتیب رحم برای حضور تخمک بارور آماده خواهد شد.
تخمک آزاد شده نیز وارد لوله‌ی‌ رحم یا فالوپ می‌شود. تخمک حدود ۲۴ ساعت بعد از آزاد شدن در لوله‌ی رحم منتظر یک اسپرم باقی می‌ماند تا لقاح انجام شود. اگر هیچ اسپرمی در اطراف تخمک نباشد تا آن را بارور کند، تخمک از لوله‌ی رحم خارج و وارد رحم و سپس تجزیه می‌شود.
بعد از آن سطح هورمون به حالت عادی برمی‌گردد، پوشش ضخیم رحم فرو می‌ریزد و به این ترتیب دوره‌ی‌ عادت ماهانه شروع می‌شود.

لقاح برای بارداری، تشکیل جنین
بعد از نزدیکی جنسی، اسپرم مرد از دهانه‌ی رحم وارد رحم می‌شود و به سمت لوله‌های رحم حرکت می‌کند. اگر یکی از اسپرم‌هایی که توانسته است به لوله‌ی رحم برسد، به تخمک نیز برسد و وارد آن شود، می‌تواند تخمک را بارور کند.
در این حالت دیواره‌ی خارجی تخمک تغییر حالت می‌دهد و اجازه‌ی ورود اسپرم دیگری را نخواهد داد. ژن‌ها و جنسیت جنین در لحظه‌ی‌ لقاح تعیین می‌شود. اگر اسپرم دارای کروموزوم Y باشد، کودک شما پسر و اگر دارای کروموزوم X باشد، فرزندتان دختر خواهد بود.
تخمک بارور حدود سه تا چهار روز در لوله‌ی رحم باقی می‌ماند، اما طی ۲۴ ساعت بعد از بارور شدن، به سرعت شروع به تقسیم سلولی می‌کند تا به بلاستوسیست تبدیل شود. بلاستوسیست که تخمک لقاح‌یافته‌ای است، به مدت چند روز تقسیم سلولی انجام می‌دهد، در طول لوله‌ی‌ رحم به سمت رحم حرکت می‌کند و در این زمان تقسیم سلولی ادامه پیدا می‌کند.
بعد از تقسیم سلول و شکل‌گیری بلاستوسیست، لایه‌ی خارجی آن که بعدها تبدیل به جفت می‌شود شروع به ترشح هورمون بارداری یا hCG می‌کند. مدتی بعد از ورود به رحم، بلاستوسیست به دیواره‌ی رحم می‌چسبد که به این عمل لانه‌گزینی می‌گویند.

مراحل لقاح از تخمک تا تشکیل جنین

لقاح برای بارداری، لانه گزینی
برخی بانوان در زمان لانه‌گزینی، لکه‌بینی یا خونریزی جزئی خواهند داشت که ممکن است آن را با لکه‌بینی پیش از عادت ماهانه اشتباه بگیرند. این خونریزی ناشی از فرو رفتن بلاستوسیست در دیواره‌ی رحم مادر است. به مرور زمان و با پیشرفت تقسیم سلولی بلاستوسیست، رحم ضخیم‌تر می‌شود و ترشحات مخاطی رحم شروع به مسدود کردن دهانه‌ی رحم می‌کند.
سلول‌ها طی سه هفته به شکل یک توده درمی‌آیند؛ در این زمان اولین سلول‌های عصبی نوزاد تشکیل شده ‌است. سه تا چهار هفته بعد از لقاح که تقریباً پنج تا شش هفته بعد از شروع آخرین عادت ماهانه است، جنین به اندازه‌ای هورمون بارداری hCG ترشح کرده است که در تست‌های خانگی تعیین بارداری قابل تشخیص است.
در این زمان عادت ماهانه شروع نخواهد شد و در صورت استفاده از یک تست خانگی بارداری متوجه خواهید شد که باردار هستید.
اولین نشانه های بارداری معمولا در چند هفته اول پس از لقاح در بدن شما پیدا می شوند و ممکن است شما را دچار سرگیجه یا تهوع کنند و یا باعث شوند که خلق و خوی تان زمین تا آسمان با قبل از بارداری فرق کند!

لقاح برای بارداری، علائم کلاسیک حاملگی
مهم ترین نشانه بارداری و ممکن است کلاسیک ترین اش عقب انداختن پریود باشد که خانم ها را به حامله بودن خودشان مشکوک می سازد.

۱٫ تورم و حساس شدن سینه ها

در اوایل دوران بارداری تغییرات هورمونی ممکن است منجر به متورم شدن سینه ها و حساس شدن آن ها شود و هر گونه تماسی با سینه ها ممکن است شما را دچار درد سازد. علاوه بر این ممکن است احساس کنید که سینه هایتان پرتر و سنگین تر از همیشه شده است.

۲٫ تهوع با یا بدون استفراغ

این مورد از سینمایی ترین علائم بارداری است و کمتر کسی است که نسبت به آن حساس نباشد. معمولا تهوع ناشی از بارداری صبح ها و در حالت ناشتا سراغ خانم ها می آید، اما خیلی ها هم هستند که در طول روز یا شب ها دچار تهوع می شوند.
این حالت معمولا در سه هفته بعد از لقاح رخ می دهد. هنوز کاملا مشخص نیست که چه عامل یا عواملی باعث تحریک تهوع در خانم ها طی دوران بارداری می شوند، اما به نظر می رسد بالا و پایین شدن هورمون ها در این دوران نقش مهمی را در این زمینه ایفا می کنند.
جالب است بدانید بوهایی در دوران بارداری برای خانم ها تهوع آور است که قبلا هیچ حس خاصی نسبت به آن نداشته اند.

۳٫ افزایش ادرار

یکی دیگر از نشانه های بارداری افزایش ادرار در طول شبانه روز است که از روی تعداد دفعات دستشویی رفتن خود به راحتی می توانید متوجه این مساله بشوید.

۴٫ خستگی

از دیگر نشانه های شایع بارداری می توان به خستگی اشاره کرد که به دلیل افزایش سطح هورمون پروژسترون در بدن به دلیل حاملگی است و باعث می شود در اغلب ساعات شبانه روز احساس خواب آلودگی کنید.

مراحل لقاح از تخمک تا تشکیل جنین
۵٫ بیزاری از غذا یا داشتن هوس نوش جان کردن یک غذای خاص

این تغییر هم ناشی از بالا و پایین شدن هورمون هاست که باعث می شود به غذای خاصی علاقه ویژه پیدا کنید و حالتان از تماشا غذاهایی که قبلا به راحتی می خوردید، به هم بخورد!

۶٫ خون ریزی جزئی و لکه بینی

گاهی اوقات داشتن خونریزی بسیار اندک از واژن می تواند اولین نشانه بارداری باشد. این لکه بینی در زمان لانه گزینی اتفاق می افتد یعنی زمانی که تخمک بارور شده به دیواره رحم می چسبد.
این حالت معمولا ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از لقاح اتفاق می افتد و باعث می شود که مادر دچار لکه بینی شود. لکه بینی ناشی از لانه گزینی معمولا زمان بسیار کوتاهی طول می کشد و حوالی دوره پریود خانم ها روی می دهد. در ضمن خون ریزی لکه بینی بسیار کمتر از خون ریزی دوران قاعدگی است.

۷٫ کرامپ و گرفتگی عضلانی

برخی از بانوان هم در ابتدای بارداری خود به طور خفیف در منطقه رحمشان احساس درد و گرفتگی می کنند.

۸٫ نوسانات خلقی

سیل هورمون ها در دوران بارداری به خصوص در ابتدای این دوران باعث می شود که به شکل غیر منتظره ای دچار تغییرات عاطفی و هیجانی شده و خلق و خویتان به هم بخورد.

۹٫ سرگیجه

بارداری باعث گشاد شدن رگ های خونی و در نتیجه افت فشار خون می شود. بنابراین شما ممکن است در طول روز احساس سبکی سر یا سرگیجه کنید.

۱۰٫ یبوست

تغییرات هورمونی باعث می شود که سرعت عمل دستگاه گوارش کم شود و این مساله به مرور منجر به یبوست می شود.

۱۱٫ افزایش دمای پایه بدن

دمای پایه بدن در نتیجه بارداری افزایش پیدا می کند. این همان دمایی است که باید صبح ها و در حالیکه هنوز از رختخواب بلند نشده اید اندازه گیری شود.
بنابراین اگر به هر دلیلی هر روز دمای بدن خود را چک می کنید (این روش برای تعیین زمان دقیق تخمک گذاری یا تعیین جنسیت جنین با روش های خانگی کاربرد دارد) از روی تغییرات دمای بدن تان هم می توانید احتمال بارداری را حدس بزنید.

آیا شما واقعا باردار هستید؟
حالا که با فرایند لقاح برای بارداری آشنا شدید، باید بدانید که متاسفانه، علائم و نشانه ها منحصر به دوران بارداری نیست و حتی برخی از آنها می تواند نشان دهد که در حال سرما نوش جان کردن و بیمار شدن یا در نزدیکی دوران پریودتان هستید. بنابراین اولین قدم برای اطمینان از بارداری استفاده از تست های خانگی بارداری و مطمئن ترین روش نیز دادن آزمایش خون یا ادرار است.

لقاح برای بارداری، از تخمک تا جنین

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره لقاح برای بارداری، از تخمک تا جنین با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
با چند روش ساده، موهای نازک خود را تقویت کنید!

با چند روش ساده، موهای نازک خود را تقویت کنید! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه با چند روش ساده، موهای نازک خود را تقویت کنید! را ببینید. چشمک: رشد مجدد موهای نازک: نازک شدن مو یکی از مشکلات رایجی است که هر فردی صرف نظر از سن …

سلامت
خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی و اطلاعاتی که لازم است بدانید

خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی و اطلاعاتی که لازم است بدانید سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی و اطلاعاتی که لازم است بدانید را ببینید. چکیده : در این مقاله قصد داریم تا در خصوص خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی اطلاعاتی را در اختیارتان بگذاریم. در مورد …

سلامت
ثروتمندترین سوپرمدل‌های دنیا: بلا یا جیجی؟

ثروتمندترین سوپرمدل‌های دنیا: بلا یا جیجی؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه ثروتمندترین سوپرمدل‌های دنیا: بلا یا جیجی؟ را ببینید.   به نقل از برترین ها: جیجی و بلا حدید (Gigi and Bella Hadid) از پردرآمدترین مدل های دنیا هستند. این دو به ترتیب در سال‌های ۱۹۹۵ و …