عوارض زایمان سزارین، احتمال بروز سه نوع عفونت

سلامت

عوارض زایمان سزارین، احتمال بروز سه نوع عفونت

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه عوارض زایمان سزارین، احتمال بروز سه نوع عفونت را ببینید.

موقع زایمان، پیش روی هر زن بارداری دو راه زایمان طبیعی و سزارین قرار دارد که عده ای زایمان طبیعی را برمی گزینند و برخی نیز به دلیل فرار از درد زایمان طبیعی یا هزار دلیل دیگر عمل سزارین را انتخاب می کنند.
آمارهای جهانی بیانگر رشد چشمگیر زایمان با سزارین در بسیاری از کشورهاست و به عبارتی، کاهش گرایش بانوان را به زایمان طبیعی نشان می دهد. شمار عمل سزارین طی ۳۰ سال گذشته در دنیا افزایش قابل توجهی داشته و در مجموع از هر چهار زن، یک زن تحت عمل سزارین قرار می گیرد. سزارین به دلیل این که در قالب عمل جراحی و بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد، خطرات خاص عمل های جراحی را دارد و خانم‌های باردار باید با چشم باز و آگاهانه تصمیم به انجام آن بگیرند. در این مطالب، شما را با عوارض زایمان سزارین آشنا می‌کنیم.

عوارض سزارین

 

تمام اعمال جراحی خطرات ناخواسته ای در پی دارد و طبعا به دنبال شکافی که روی بدن ایجاد می شود، مدت زمان بهبود فرد نیز افزایش می یابد. زنانی که از چاقی و اضافه وزن رنج می برند، افرادی که سابقه قبلی این عمل را دارند، مبتلایان به برخی بیماری ها مانند بیماری های قلبی، بیش از سایرین دچار عوارض ناشی از عمل سزارین می شوند و پزشکان توصیه می کنند این قبیل افراد تا حد امکان زایمان طبیعی را گزینه نخست قرار دهند. ولی در شرایطی که جان مادر، نوزاد یا هر دو در معرض خطر است، سزارین می تواند راه رهایی از این مشکل باشد و جان آنها را نجات دهد.
پزشکان و متخصصان بانوان و زایمان معمولا روش زایمان طبیعی را به بانوان باردار توصیه می کنند، ولی گاه شرایطی پیش می آید که مجبور می شوند برای نجات جان مادر یا نوزاد دست به عمل سزارین بزنند.

همان طور که اشاره کردیم، انجام عمل سزارین در غیر از شرایط خاصی که پزشکان مجبور به نجات جان مادر و نوزاد می شوند، توصیه نمی شود و معمولا گاه عوارض شدیدی برای بانوان باردار به دنبال دارد که از این میان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

عوارض زایمان سزارین، برخی از آنها

درد

درد ناشی از سزارین در روزهای پس از عمل، یکی از بارزترین عوارض این عمل است و معمولا زمان بهبود آن از زایمان طبیعی به مراتب طولانی تر است. این درد معمولا در محل برش روی شکم و نقاط بخیه شده بیمار را آزار می دهد و درمان آن چند هفته زمان می برد.

 

عفونت

احتمال عفونت بعد از سرازین بسیار بالاست. پزشک معمولا از یک واحد آنتی بیوتیک قبل از عمل برای پیشگیری از ابتلا به عفونت استفاده می کند که خطر عفونت را کاهش می دهد. با وجود این برخی بانوان پس از زایمان دچار این مشکل می شوند. اگر پس از سزارین دچار خونریزی، ترشحات بودار یا تب شدید حتما پزشک معالج را در جریان بگذارید. معمولا بروز سه نوع عفونت بعد از سزارین شایع است:

عفونت هایی که در زخم ایجاد شده و باعث قرمزی، ترشح و تشدید درد در بخیه ها و زخم ها می‌شود. از هر ده زنی که تحت عمل سزارین قرار می گیرند، یک زن دچار عفونت هایی از این نوع می شود. گاهی حتی مصرف آنتی بیوتیک ها نیز موثر نیست. این نوع عفونت در مبتلایان به دیابت و افراد چاق و دارای اضافه وزن بیشتر رخ می دهد.

نوع دیگر عفونت های شایع در عمل سزارین، عفونت لایه پوششی داخل رحم (آندومتر) است و معمولاً زمانی اتفاق می افتد که مایع آمنیوتیک پیش از زایمان تخلیه شود.

علاوه بر این، حین عمل معمولا پزشک سوندی را برای تخلیه مثانه وارد بدن می کند که احتمال بروز عفونت را در بانوان افزایش می دهد. در این حالت، دفع ادرار، دردناک و با سوزش همراه است.

 

عوارض زایمان سزارین، احتمال بروز سه نوع عفونت

لخته های خونی

در کل انجام هر گونه عمل جراحی، خطر بروز لخته های خونی در بدن را افزایش می دهد. تشکیل لخته خونی در ریه ها باعث بروز آمبولی ریوی می شود که جان بیمار را در معرض خطر قرار می دهد. از علائم این بیماری می توان به سرفه و کوتاهی تنفس ها، درد و تورم در ماهیچه پا اشاره کرد. بنابراین باید با تماشا کوچک ترین علامتی از این بیماری بعد از سزارین به پزشک مراجعه کنید تا درمان های لازم در سریع‌ترین زمان انجام شود.

 

چسبندگی رحم

سزارین خطر چسبندگی رحمی را تا حد زیادی افزایش می دهد. این حالت باعث چسبندگی بافت زخم ها از داخل می شود. حدود نیمی از زنانی که تحت عمل سزارین قرار می گیرند، مشکل چسبندگی‌های رحمی را از سر می گذرانند. همچنین دفعات انجام عمل سزارین خطر چسبندگی رحمی را افزایش می دهد؛ به طوری که بانوان پس از دو بار سزارین تا ۷۵ درصد و پس از سه بار سزارین تا ۸۳ درصد بیشتر در معرض ابتلا به چسبندگی های رحم قرار می گیرند. این چسبندگی ها دردناک است و حرکت اندام‌های داخلی را محدود می کند و در مواردی باعث انسداد روده و حتی ناباروری می شود.

 

کم خونی

خونریزی و از دست دادن حجم بالای خون در طول سزارین، خطر کم خونی را افزایش می دهد و گاه بیمار به تزریق خون نیاز پیدا می کند.

 

اثرات ماده بیهوشی

در بیشتر عمل های سزارین از بی حسی نخاعی استفاده می شود که شیوه ایمن تری از بیهوشی عمومی به شمار می رود. سردردهای شدید ناشی از داروهای بیهوشی در یک درصد از زنانی که تحت عمل سزارین قرار می گیرند، رخ می دهد. از دیگر عوارض بیهوشی، آسیب عصبی است که در موارد نادر رخ می دهد و چند روز تا چند هفته ادامه می یابد، ولی برخی عوارض جدی و خطرناک سزارین نیز فقط در موارد نادر رخ می دهد.

 

عوارض زایمان سزارین، خطراتی که نوزادان را تهدید می کند
عمل سزارین در بیشتر موارد مادران را تهدید می کند و در مواردی خاص عوارضی را هم برای نوزادان به همراه دارد، ولی در برخی شرایط، آسیب وارده به اعصاب گردنی، بازوها و نیز خونریزی درون جمجمه ای، اختلالات مغزی یا مرگ در نوزادان نیز تماشا می شود. آمارها حکایت از آن دارد که از هر ده هزار نوزاد فقط ۲۰ نوزاد دچار این عوارض می شوند، ولی شایع ترین مشکلی که در نوزادان سزارینی وجود دارد، مشکلات تنفسی است که بیشتر در نوزادانی تماشا می شود که پیش از موعد مقرر به دنیا آمده اند. در نوزادانی که در هفته ۳۹ بارداری یا بعد از آن و به روش سزارین متولد می شوند، خطر مشکلات تنفسی به مراتب کمتر است. از دیگر عوارض سزارین برای نوزادان، می توان به افزایش خطر تولد زودرس اشاره کرد. این قبیل نوزادان معمولا با وزن پایین به دنیا می آیند که این مورد، خطر تولد نوزادان نارس را افزایش می دهد.

عوارض زایمان سزارین، احتمال بروز سه نوع عفونت

عوارض زایمان سزارین، آخرین راه حل

پزشکان و متخصصان بانوان و زایمان معمولا روش زایمان طبیعی را به بانوان باردار توصیه می کنند، ولی گاه شرایطی پیش می آید که مجبور می شوند برای نجات جان مادر یا نوزاد دست به عمل سزارین بزنند و در واقع در چنین شرایطی، سزارین تنها راه ایمنی برای مادر و نوزاد است. قرار گرفتن جفت در مسیر کانال تولد رحمی یکی از دلایل شایعی است که به عمل سزارین می انجامد. در این حالت، جفت در منطقه گردن رحم جمع می‌شود و مانع از عبور نوزاد از این کانال می شود. از هر ۲۰۰ زن، یک زن با این مشکل مواجه می شود.

 

جدا شدن جفت در سه ماهه سوم حاملگی، از دیگر مواردی است که انجام عمل سزارین را اجباری می کند. این مورد در یک درصد از بانوان باردار رخ می دهد که باعث خونریزی از منطقه جداشدن جفت و درد در داخل رحم می‌شود. این مشکل به دلیل تداخل با اکسیژن رسانی به جنین باید به سرعت رفع شود و معمولا بانوان باردار با این شرایط تحت عمل سزارین قرار می گیرند.

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای جنین رخ دهد، کمبود اکسیژن است. پزشکان با تشخیص چنین معضلی سعی می کنند در اولین فرصت از طریق سزارین جان جنین را نجات دهند.

عوارض زایمان سزارین، احتمال بروز سه نوع عفونت

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره عوارض زایمان سزارین، احتمال بروز سه نوع عفونت با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
با چند روش ساده، موهای نازک خود را تقویت کنید!

با چند روش ساده، موهای نازک خود را تقویت کنید! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه با چند روش ساده، موهای نازک خود را تقویت کنید! را ببینید. چشمک: رشد مجدد موهای نازک: نازک شدن مو یکی از مشکلات رایجی است که هر فردی صرف نظر از سن …

سلامت
خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی و اطلاعاتی که لازم است بدانید

خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی و اطلاعاتی که لازم است بدانید سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی و اطلاعاتی که لازم است بدانید را ببینید. چکیده : در این مقاله قصد داریم تا در خصوص خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی اطلاعاتی را در اختیارتان بگذاریم. در مورد …

سلامت
ثروتمندترین سوپرمدل‌های دنیا: بلا یا جیجی؟

ثروتمندترین سوپرمدل‌های دنیا: بلا یا جیجی؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه ثروتمندترین سوپرمدل‌های دنیا: بلا یا جیجی؟ را ببینید.   به نقل از برترین ها: جیجی و بلا حدید (Gigi and Bella Hadid) از پردرآمدترین مدل های دنیا هستند. این دو به ترتیب در سال‌های ۱۹۹۵ و …