روش های درمان نازایی در بانوان

سلامت

روش های درمان نازایی در بانوان

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه روش های درمان نازایی در بانوان را ببینید.

در مواردی که در زن اختلال تخمک گذاری وجود دارد و یا برای بدست آوردن تعداد کافی تخمک، از روش‌های ICSI ,IVF ,IUI استفاده می‌شود. در ادامه این نوشته درباره روش های درمان نازایی در بانوان بیشتر توضیح می‌دهیم.

 

روش‌های مختلف درمان نازایی

 

 

روش های درمان نازایی در بانوان، تحریک تخمک گذاری

در مواردی که در زن اختلال تخمک گذاری وجود دارد و یا برای بدست آوردن تعداد کافی تخمک جهت انجام سیکل درمانی ICSI, IVF, IUI ازآن استفاده می‌کنند. در این روش با استفاده از هورمون درمانی (کلومیفن سیترات، HCG, HMG ) تخمدان را تحریک کرده و به تعداد کافی تخمک آزاد می‌شود.

 

 

روش های درمان نازایی در بانوان، IUI

 

در این روش مایع انزال از شوهر گرفته و پس از شستشو و جدا سازی، اسپرم‌های زنده و متحرک به وسیله کانتر و به طور مصنوعی همزمان با تخمک گذاری وارد حفره رحم می‌شود. در این روش تحریک تخمک گذاری پیش از تزریق اسپرم به منظور تولید تعداد کافی تخمک در زمان تخمک گذاری و افزایش احتمال بالای حاملگی صورت می‌گیرد.

زمان تخمک‌گذاری به وسیله سونوگرافی‌های متعدد از تخمدان در روزهای متوالی و گاه با اندازه گیری هورمونهای جنسی در ادرار و خون مشخص می‌شود.

این درمان در موارد مختلفی از جمله نازایی با علت نامشخص یا بعضی از اختلالات اسپرم و تخمک گذاری مورد استفاده قرار می گیرد. این روش معمولا حداکثر تا ۴ بار برای هر زوج انجام می شود و احتمال حاملگی پس از چهار دوره حدود ۳۵% است.

 

روش های درمان نازایی در بانوان، IVF

IVF یعنی لقاح خارج رحمی یا باروری در محیط آزمایشگاه. این روش بسیار موثر، نسبتا بی‌خطر بوده و در مواردی که لوله های رحمی آسیب دیده باشند روش انتخابی محسوب می شود هر چند در مشکلات تخمدانی، اندومتریوز و ناباروری با علت مردانه نیز از این روش استفاده می کنند. در این روش ابتدا از داروهای محرک تخمک گذاری برای تنظیم سیکل قاعدگی و تحریک تخمدان برای تولید تعداد کافی تخمک استفاده می شود.

هنگامی که اندازه فولیکول به حد مطلوب رسید HCG تزریق و ۳۶ ساعت بعد با استفاده از سوزن هدایت شونده به وسیله سونوگرافی از طریق دیواره واژن تخمک ها جمع آوری می‌شوند.

همزمان در آزمایشگاه نمونه انزال مرد تهیه و پس از آماده سازی و شستشو، اسپرم ها در مجاورت تخمک قرار داده می‌شود تا لقاح در محیط آزمایشگاه صورت گیرد. روز بعد از بارورشدن تخمک ها، جنین ها تقسیم شده و جنینهای مناسب به داخل رحم انتقال داده می‌شود.

 

روشهای درمان نازایی در بانوان

روش های درمان نازایی در بانوان، میکرواینجکشن ICSI

میکرواینجکشن یک روش بسیار تخصصی و موفق برای درمان ناباروری با علت مردانه (اشکالات حرکتی اسپرم و تعداد اندک اسپرم) است. در این روش مشابه IVF ابتدا تخمدانها توسط داروهای محرک تخمک گذاری تحریک و پس از رسیدن فولیکولها به حد مطلوب تخمکها جمع آوری و همزمان در آزمایشگاه نمونه انزال به طرق مختلف تهیه و آماده سازی می شود.

در مرحله بعد با استفاده از دستگاه میکرواینجکشن یک اسپرم سالم و طبیعی به داخل هر یک از تخمدانها تزریق می‌شود. تقریبا ۴۸ ساعت بعد از عمل میکرو اینجکشن همانند IVF جنینهای تقسیم شده و مناسب به داخل رحم انتقال داده می‌شود.

 

روش های درمان نازایی در بانوان، تشخیص حاملگی

دوازده روز بعد از انتقال جنین از بیمار، تست حاملگی HCG به عمل می‌آید که در صورت حاملگی، این تست مثبت شده و میزان آن با انجام تست مجدد (سه روز بعد) افزایش خواهد یافت. همچنین دو هفته بعد از بیمار سونوگرافی به عمل آمده که در صورت تماشا ساک جنینی حاملگی به صورت قطعی تایید می شود.

 

روش های درمان نازایی در بانوان، موفقیتهای بدست آمده

تاکنون تعداد زیادی از زوجنین نابارور از طریق انجام ICSI, IVF, IUI صاحب فرزند شده اند. اولین نوزادان سالم از طریق ICSI درتاریخ ۲۳/۲/۸۰ متولد شده اند.

 

روش های درمان نازایی در بانوان، فعالیت های پژوهشی

پژوهش و تحقیق در زمینه علل و روشهای نوین درمان ناباروری از اهداف دیگر روش های درمان نازایی در بانوان است که نتیجه این تلاش چاپ دهها مقاله علمی در مجلات داخلی و خارجی، ارائه مقالات در کنگره های داخلی و خارجی، انجام طرحهای تحقیقاتی و به پایان نامه های فوق لیسانس، دکترا و Ph.D است. 

روش های درمان نازایی در بانوان، خلاصه

پزشکان ابتدا از داروهایی که باعث تحریک تخمک گذاری می‌شود، برای درمان نازایی استفاده می‌کنند، پس از آن درمان‌هایی مانند آی وی اف، آی یو آی و میکرواینجکشن انجام می‌شود.

روش های درمان نازایی در بانوان

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره روش های درمان نازایی در بانوان با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
چگونه از لباس‌های گران‌قیمت نگه‌داری کنیم؟

چگونه از لباس‌های گران‌قیمت نگه‌داری کنیم؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه چگونه از لباس‌های گران‌قیمت نگه‌داری کنیم؟ را ببینید. چگونه از لباس‌هایمان نگه‌داری کنیم مجله مد کمد سارک: تغییر فصل نشان دهنده زمان چرخش کمدهای پاییز/زمستان و بهار/تابستان است.  اغلب لباس‌ها یکی از این دو نیمه سال …

سلامت
انواع روش‌های تعیین جنسیت قبل از بارداری و درصد موفقیت!

انواع روش‌های تعیین جنسیت قبل از بارداری و درصد موفقیت! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه انواع روش‌های تعیین جنسیت قبل از بارداری و درصد موفقیت! را ببینید. به‌لطف پیشرفت علم و تکنولوژی، روش‌های مختلفی برای تعیین جنسیت قبل از بارداری هستند که دیگر نیازی نیست مانند گذشته …

سلامت
این بازیگران زن انتقام‌گیرنده‌ترین فیلم و سریال‌های ایرانی را بازی کردند.

این بازیگران زن انتقام‌گیرنده‌ترین فیلم و سریال‌های ایرانی را بازی کردند. سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه این بازیگران زن انتقام‌گیرنده‌ترین فیلم و سریال‌های ایرانی را بازی کردند. را ببینید. برترین‌ها: فیلم‌های سینمایی بسیاری با محوریت بانوان و مادران در طول این سال‌ها ساخته و در سینماها اکران …