گوش درد ؛ ۱۱ درمان گوش درد برای کودکان و بزرگسالان

اخبار

گوش درد ؛ ۱۱ درمان گوش درد برای کودکان و بزرگسالان

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه گوش درد ؛ ۱۱ درمان گوش درد برای کودکان و بزرگسالان را ببینید.

والدین می دانند که چقدر گوش درد در میان کودکان رایج است اما بزرگسالان نیز می توانند به طور مکرر درد گوش را تجربه کنند. شما مجبور نیستید عفونت یا هر مشکل دیگری در گوش های تان داشته باشید تا گوش درد را تجربه کنید.

گوش درد

گوش درد ها می توانند تضعیف کننده باشند اما آنها همیشه به آنتی بیوتیک ها جواب نمی دهند. دستورالعمل های تجویزی برای عفونت های گوش در ۵ سال گذشته تغییر کرده است و حتی ممکن است برای کودک شما آنتی بیوتیک تجویز نشود. همه عفونت های گوش باکتریایی نیستند و نیازی به تجویز دارو ندارند. در ادامه به بررسی علت گوش درد و سپس نحوه درمان گوش درد در بخش گوش، حلق و بینی مجله پزشکی دکتر سلام خواهیم پرداخت.

علت گوش درد

شایع ترین علت گوش درد عبارتند از :

جرم گوش

گوش شما همیشه از شر جرم ها خلاص می شود؛ اما هنگامی که این پروسه به خوبی عمل نمی کند، مواد چسبنده در گوش شما تولید و سفت می شود و باعث می شود کانال گوش شما مسدود شود. پزشک شما این نوع جرم گوش را “واکس چسبیده” می نامد. گاهی اوقات باعث ایجاد درد می شود.

نکته مهم در اینجا این است که از گوش پاک کن یا سایر موارد برای خلاصی از واکس گوش استفاده نکنید. شما فقط آن را به عقب تر در کانال گوش خود هُل می دهید و شانس بهم چسبیدگی و تحت فشار بودن آنها را بیشتر افزایش می دهید. گوش شما ممکن است صدمه ببیند، خارش پیدا کند، زخم و یا عفونتی شود. حتی امکان دارد برای مدتی شنوایی خود را از دست بدهید.

شما می توانید با استفاده از یک کیت بدون نسخه این مورد را در خانه درمان کنید. همچنین می توانید چند قطره روغن نوزاد یا هیدروژن پراکسید را در گوش خود بریزید تا واکس سخت شده را نرم تر کند. اما بهتر است به ملاقات پزشک خود بروید؛ چراکه او می تواند بدون آسیب، واکس را خارج کند.


پیشنهاد مطالعه » چرا نوزاد در هواپیما دچار گوش درد می شود؟


فشار هوا علت گوش درد

اغلب اوقات، گوش شما یک کار عالی برای حفظ فشار در دو طرف پرده های گوش شما انجام می دهد. آن صدای انفجار کوچکی که به هنگام عمل بلع می شنوید نیز بخشی از همین پروسه است. اما تغییرات سریع، نظیر زمانی که در هواپیما یا آسانسور هستید، می تواند این تعادل را برهم بزند. گوش شما ممکن است صدمه ببیند و در شنیدن دچار مشکل شوید.

برای اجتناب از این مشکلات در هواپیما :

آدامس بجوید یا در هنگام پرواز و فرود، چیزی بخورید. همچنین هنگامی که هواپیما فرود می آید، بیدار باشید.

از غواصی و مسافرت هوایی هنگام سرما خوردگی، عفونت سینوسی یا علائم آلرژی اجتناب کنید.

گوش شناگر یا عفونت گوش خارجی

اگر هنگامی که لاله گوش خود را می کشید، درد احساس می کنید؛ احتمالاً به عفونت گوش خارجی مبتلا شده اید. شما هنگامی این عفونت را می گیرید که آب در کانال گوش شما گیر افتاده باشد و شروع به رشد میکروب ها کند. گوش شما ممکن است دچار قرمزی، تورم و یا خارش و سوراخ چرکی شود.

این عفونت مسری نیست. برای جلوگیری از آن، گوش خود را در هنگام شنا و پس از آن خشک کنید. احتمالا پزشک شما قطره های آنتی بیوتیک را برای پاک کردن آن تجویز می کند.

عفونت گوش میانی

یک سرما خوردگی، آلرژی ها یا یک عفونت سینوسی می تواند لوله های گوش میانی شما را مسدود کند. وقتی مایع در گوش شما ساخته و آلوده می شود، پزشک آن را اوتیتیس مدیا ( otitis media ) می نامد. این شایع ترین علت گوش درد است. او همچنین ممکن است آنتی بیوتیک ها و ممکن است دارو را برای علائم سرماخوردگی یا آلرژی شما تجویز کند.

اجازه دهید پزشک متوجه شود که درد شما پیشرفت نیابد و یا بازنگردد. اگر عفونت گوش میانی درمان نشود، ممکن است گسترش یابد یا باعث از دست رفتن شنوایی شود.

علل دیگر ( علت گوش درد )

ممکن است گوش درد داشته باشید حتی زمانی که منبع آن جای دیگری در بدن شماست مثل دندان درد. این مسئله به این خاطر است که اعصاب در صورت و گردن به طور نزدیکی به هم مرتبط اند. پزشکان این نوع درد را که در یک قسمت شروع می شود اما مربوط به جای دیگری است، “درد ارجاع شده” می خوانند.

اگر دردهای ناجیه گوش  شما همراه با گلو درد شدید باشد، ممکن است عفونت هایی همانند ورم لوزه یا التهاب گلو باشد. در واقع، اغلب اوقات بدترین علائم این دردها یکی از این شرایط است.

آسیب های دندانی نیز می توانند علت گوش درد شوند. پزشک شما به دقت دندان های تان را بررسی خواهد کرد تا این موضوع را تشخیص دهد.

مفصل گیجگاهی فکی یا ( TMJ ) همان لولای فک شماست که دقیقا زیر گوش شما قرار گرفته است. شما ممکن است درد TMJ را به دلیل آسیاب کردن دندان های تان تجربه کنید و یا نشانه ای از آرتریت باشد. درد در گوش ها یا صورت پس از جویدن، صحبت کردن و یا خمیازه اتفاق می افتد. برای درمان گوش درد، از داروهای ضد درد بدون نسخه ( otc ) و کمپرس های گرم بر روی فک خود استفاده کنید.

سعی کنید دندان های تان را روی هم فشار ندهید و از یک محافظ دندان در هنگام خواب بهره ببرید. استفاده از یک محافظ دندان می تواند به کاهش تنش هایی که علت گوش درد می شوند، کمک کند. همچنین، میل کردن غذاهای نرم نیز کمک کننده است.

برخی از علل درد های گوش می توانند جدی باشند – تومورها، سلولیتیس یا التهاب بافت همبند ( یک عفونت رایج پوستی که از پیرسینگ کردن ایجاد می شود )

اگر درد در قسمت گوش شما شدید باشد یا با تب بالا یا گلودرد همراه باشد، به فاصله چند روز پس از شروع درمان خانگی بهبود نخواهد یافت. بنابراین بلافاصله پزشک خود را ملاقات کنید و از چیز جدی تر جلوگیری کنید.

درمان گوش درد

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، برای درمان گوش درد، همیشه نیازی به داروهای تجویزی نیست. درواقع، تمام مواردی که برای درمان دردهای گوش نیاز دارید، در خانه یافت می شود، نظیر :

  • داروهای ضد درد بدون نسخه ( OTC )
  • کمپرس های سرد یا گرم
  • روغن زیتون
  • روغن درخت چای
  • تمرینات گردن
  • زنجبیل
  • سیر
  • پیاز
  • آب اکسیژنه یا هیدروژن پروکسید

در ادامه درمان های خانگی گوش درد را با هم بررسی می کنیم.

درمان گوش درد

۱ . داروی گوش درد (ضد درد بدون نسخه)

آکادمی اطفال آمریکا استفاده از داروهای ضد درد نظیر ایبوپروفن یا استامینوفن را برای کنترل درد مرتبط با نوع دردناک عفونت گوش به اسم ” عفونت گوش میانی حاد ” یا AOM توصیه می کند. آنها برای استفاده با یا بدون آنتی بیوتیک ایمن هستند، اما مطمئن شوید دستورالعمل های دوز مصرفی روی برچسب را دنبال کنید. این داروها همچنین می توانند تب را کاهش دهند.

در مورد دوز مناسب برای کودکان با پزشک خود صحبت کنید. مصرف آسپرین برای کودکان زیر ۱۶ سال خطرناک است.

۲ . کمپرس های سرد یا گرم

مردم اغلب از بسته یخ یا کمپرس های گرم مانند پد حرارتی یا دستمال مرطوب استفاده می کنند تا درد را از بین ببرند. همین کار را می توان برای درد گوش انجام داد. این روش برای کودکان و بزرگسالان بی خطر است.

بسته یخ یا کمپرس گرم را بر روی گوش قرار دهید و پس از ۱۰ دقیقه جای بسته گرم و سرد را با هم عوض کنید. اگر فقط گرم یا فقط سرد را ترجیح می دهید، می توانید تنها از یکی از آنها استفاده کنید.

۳ . درمان گوش درد در کودکان با روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون برای درمان گوش درد در کودکان یک درمان سنتی است. هیچ شواهد علمی وجود ندارد که اثبات کند قطره روغن زیتون در کانال گوش شما بتواند درد گوش تان را تسکین دهد. اما قرار دادن چند قطره روغن زیتون گرم در گوش بی خطر است و می تواند نسبتاً نیز موثر باشد.

گوش درد در کودکان


پیشنهاد مطالعه » چگونه با استفاده از طب سنتی گوش درد را درمان کنیم؟


استفاده از روغن زیتون یک ایده خوب است که با پزشک خود مشورت کنید، علی الخصوص برای کودکان.

با استفاده از یک دماسنج، اطمینان حاصل کنید که دمای روغن زیتون بالاتر از دمای بدن شما نباشد. این مسئله به شما کمک می کند تا از سوختن پرده گوش خود جلوگیری کنید.

۴٫ برای درمان گوش درد نوزاد چه کنیم ؟

بسیاری از عفونت های گوش در حدود یک هفته یا دو هفته خود را نمایان می کنند و پس از چند روز علائم شروع به بهبود می یابند. اطمینان حاصل کنید که پزشک متخصص اطفال، فرزند شما را معاینه کند؛ به ویژه اگر فرزندتان زیر ۲ سال سن دارد.

۵ . درمان کایروپراکتیک

اگر نزد یک متخصص کایروپراکتیک بروید، متوجه خواهید شد که که قرار ملاقات شما می تواند آسیب گوش شما را به همان اندازه که درد پشت شما را کاهش می دهد، کاهش دهد. یک مطالعه نشان داد که ۹۳ درصد از شرکت کنندگان پس از تعدیل کایروپراکتیک بهبود پیدا کرده و ۴۳ درصد آنها بهبودی خود را پس از یک یا دو جلسه بدست آورده اند.

۶ . روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضد قارچی، ضد عفونی کننده، ضد التهابی و ضد باکتریایی قوی است. روغن درخت چای می تواند به عنوان قطره گوش برای کاهش درد و ناراحتی استفاده شود. اگر نگران حساسیت هستید، می توانید چند قطره روغن درخت چای را با مقدار کمی روغن زیتون مخلوط کنید.

۷ . بدون فشار بر روی گوش بخوابید

برخی پوزیشن های خواب موجب افزایش درد عفونت گوش می شوند و برخی از موقعیت های خواب می توانند آنها را تسکین دهند.

یکی از روش های خوابیدن بدون ایجاد فشار بر روی گوش ها، استفاده از بالش های اضافی است. شما می توانید با استفاده از بالش های اضافی سر خود را مرتفع کنید و به آب کشی سریع تر گوش خود کمک کنید.

۸ . زنجبیل

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی طبیعی است که برای درمان گوش درد استفاده می شود. آب زنجبیل یا روغن آن را که به همراه زنجبیل گرم شده است ، اطراف کانال گوش خارجی قرار دهید. دقت کنید که آن را مستقیماً وارد گوش نکنید.

۹ . درمان گوش درد با سیر

سیر خواص آنتی بیوتیک و ضد درد را با هم داراست. یک مطالعه نشان داد که قطره گوش حاوی سیر، در میان سایر عناصر آن به همان اندازه موثر است. سیر خرد شده را با روغن زیتون یا روغن کنجد گرم خیس کنید. سپس سیر را برداشته و روغن را به داخل کانال گوش بمالید.

۱۰ . آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید

آب اکسیژنه برای سال های طولانی به عنوان یک درمان برای دردهای گوش استفاده شده است. برای استفاده از این روش درمان، چند قطره آب اکسیژنه را در گوش آسیب دیده قرار دهید. چند دقیقه اجازه دهید تا محلول در گوش شما بنشیند و سپس گوش خود را با آب تمیز، آب مقطر شستشو دهید.

۱۱ . حواس پرتی

اگر یک کودک با آسیب شنوایی مسابقه می کند؛ بهترین کاری که از دست شما بر می آید این است که ذهن او را از درد دور کنید. فیلم مورد علاقه او را بگذارید، یک کتاب رنگ آمیزی جدید به خانه بیاورید یا چیزهای دیگری را انتخاب کنید که او بر روی آنها تمرکز کند.

این روش در بزرگسالان نیز کار می کند. یک فیلم مورد علاقه یا یک کتاب خوب می تواند ذهن شما را از درد گوش دور کند.

۱۲ . درمان گوش درد با پیاز

پیاز در درمان دردهای گوش موثر است؛ لذا جهت استفاده از این خوراکیف یک قاشق غذاخوری آب پیاز رنده شده را حرارت دهید و پس از سرد شدن، روزانه یک بار، دو یا سه قطره از محلول را در گوش بچکانید.

همچنین یک راه ساده تر، این است که یک پارچه تمیز پهن کنید و پیاز خام را روی آن له کنید. سپس پارچه را به همراه پیاز داخل آن گره بزنید و بر روی گوش خود به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید. این کار را دو یا سه مرتبه در روز انجام دهید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

چه زمانی از درمان خانگی استفاده کنیم ؟

بهترین درمان خانگی برای آسیب گوش به علت بستگی دارد. اگر علت آن ایجاد حفره یا سوراخ باشد، تا زمانی که به دندان پزشک مراجعه نکنید، درمان نخواهد شد. با این حال، اگر این یک عفونت گوش باشد، استفاده از یک درمان طبیعی می تواند بیماری را تحمل پذیرتر کند زیرا بدن شما با عفونت مسابقه می کند.


پیشنهاد مطالعه » بهبود گوش درد با درمان های خانگی


مشکل دردهای قسمت گوش بسیار شایع است اما راه حل ها و روش های بسیار ساده و کاربردی برای رفع این دردها وجود دارد. امیدواریم این نوشته مورد توجه شما قرار گرفته باشه.

منبع : دکتر سلام

گوش درد ؛ ۱۱ درمان گوش درد برای کودکان و بزرگسالان

منبع : سایت دکتر سلام

لطفا نظر خود را درباره گوش درد ؛ ۱۱ درمان گوش درد برای کودکان و بزرگسالان با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار
روحانی: اینکه بگویند سیاست خارجی بی فایده است و ما مشکلات را حل می کنیم، ممکن نیست

تلاش دولت این بود که امید را نسبت به آینده به وجود آورد و جلوی برخورد نظامی و جنگ را بگیرد و این کار را روزانه انجام داده است یعنی امروز و دیروز؛ لینک منبع- [عصرایران][فرارو] نتایج ضعیف تیم والیبال جوانان در مسابقات قهرمانی جهان در مکزیک مهیا کردن فضای …

اخبار
حضور «فروشنده‌های خاص» در بازار مسکن

مشاوران املاک از افزایش اندک تعداد فروشنده‌های پول لازم در بازار مسکن خبر می‌دهند. لینک منبع- [عصرایران][فرارو] گزارش تصویری اولین شب از عزاداری مسلمیه در حرم حضرت عبدالعظیم ع دانلود نرم افزار وایبر برای ویندوز

اخبار
مهلت ثبت نام یارانه معیشتی تا ۳۰ دی ماه

ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی وزارت کار زمان ثبت نام را تا پایان دی ماه تمدید کرد. امروز سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی از تمدید مهلت ثبت درخواست در سامانه معیشتی hemayat.mcls.gov.ir برای سرپرستان خانواری که در لیست یارانه‌بگیران نقدی نیستند؛ اما متقاضی دریافت بسته معیشتی هستند …