گزارش کارازمایی بالینی تجویز سلول‌های بنیادی مزانشیمی بند ناف برای درمان عوارض COVID19

سلامت

گزارش کارازمایی بالینی تجویز سلول‌های بنیادی مزانشیمی بند ناف برای درمان عوارض COVID19

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه گزارش کارازمایی بالینی تجویز سلول‌های بنیادی مزانشیمی بند ناف برای درمان عوارض COVID19 را ببینید.

شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان (بانک خون بند ناف)

COVID19 یک بیماری همه‌گیر است که امروزه تبدیل به یک معضل جهانی شده است. بسیاری از محققان در سراسر دنیا در حال تلاش جهت یافتن راه‌حل‌ها و روش‌های درمانی مناسب برای کنترل این پاندمی هستند. با این حال، هیچ درمان استانداردی برای این بیماری تاکنون کشف نشده است. احتمالاً جلوگیری از عفونت حاد تنفسي COVID-19 به عنوان خطرناک‌ترين مرحله از اين بيماري مي‌تواند براي درمان و کاهش نرخ مرگ و میر مفيد باشد.

ویروس کرونا

در این راستا، تزریق سلول‌های بنیادی مزانشیمی (MSCs) به عنوان یکی از روش‌های درمانی مؤثر پیشنهاد شده است و چندین کارآزمایی بالینی با استفاده از این سلول‌ها در کشورهای مختلف آغاز شده است. لازم به ذکر است با توجه به قابلیت سلول‌های بنیادی مزانشیمی در تنظیم سیستم ایمنی و ترمیم بافت، مطالعات و کارازمایی‌های بالینی بسیاری با استفاده از این سلول‌ها در درمان بیماری‌های مختلف انجام شده است.

تصور بر این است پس از پیوند داخل وریدی سلول‌های بنیادی مزانشیمی، تعداد قابل توجهی از سلول‌ها در ریه جمع شوند و در کنار اثر ضد التهابی و تنظیم کنندگی سیستم ایمنی بتوانند از سلول‌های اپیتلیال آلوئولار ریه محافظت کنند، از فیبروز ریوی جلوگیری کنند و اختلال عملکرد ریه را درمان کنند.

در کشور ما نیز همپای سایر کشورهای دنیا محققان در حال مطالعه برای درمان بیماری COVID19 هستند. یکی از این مطالعات، انجام کارازمایی بالینی با استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی برای ارزیابی بی‌خطر بودن و اثربخشی این سلول‌ها در درمان بیماری COVID19 است. این مطالعه با همکاری بیمارستان‌های مسیح دانشوری و شریعتی از دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران و شرکت‌های دانش‌بینان سل‌تک‌فارمد، بن‌یاخته‌های رویان (بانک خون بند ناف) و پژوهشگاه رویان انجام شد.

کرونا ویروس

این طرح پژوهشی در مؤسسه تحقیقات علوم پزشکی ایران بررسی و با دریافت کد اخلاق، تایید گردید. فاز ۱ این مطالعه بر روی شش بیمار با سندرم زجر تنفسی حاد از COVID19 و در بازه سنی ۵۲ تا ۶۵ سال صورت گرفت. بیماران در بیمارستان‌های مسیح دانشوری و شریعتی بستری و از تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸ تا ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ وارد مطالعه شدند. به هر بیمار در سه نوبت سلول‌های بنیادی مزانشیمی کلینیکال گرید با کیفیت جی‌ام‌پی به صورت داخل وریدی، تزریق شد.

منبع سلول‌های بنیادی مزانشیمی تزریق شده بند ناف بود. سلول‌های بنیادی مزانشیمی بند ناف به دلیل دسترسی آسان، روش جمع‌آوری و پردازش غیر‌تهاجمی، ملاحظات اخلاقی کمتر، خطر پایین آلودگی‌های ویروسی، خاصیت ایمونوژیسیته کمتر، خاصیت تعدیل کنندگی ایمنی بیشتر و امکان تکثیر در مقیاس بالا نسبت به سایر سلول‌های بنیادی مزانشیمی گزینه مناسب‌تری جهت تحقیقات و در نهایت استفاده کلینکی برای سلول درمانی محسوب می‌شود. نتایج حاصل از فاز ۱ این مطالعه نشان داد که تزریق سلول‌های بنیادی مزانشیمی بند ناف در این بیماران بی‌خطر و مطمئن است و می‌تواند در درمان بیماران COVID19 با شدت متوسط مفید باشد.

با توجه به نتایج امید بخش مرحله اول این مطالعه و بر اساس تجارب حاصل از این مرحله، مرحله دوم مطالعه برای ارزیابی بیشتر بی‌خطر بودن و اثربخشی سلول‌های بنیادی مزانشیمی بر روی چهل بیمار آغاز شده است. در این فاز منبع سلول‌های بنیادی مزانشیمی علاوه بر بند ناف از منابع مغز استخوان و جفت نیز خواهد بود. در این مرحله تزریق سلول‌های بنیادی مزانشیمی به صورت مقایسه دو روش درمانی همراه با گروه کنترل با همکاری چندین مرکز درمانی صورت می‌گیرد.

در نهایت، امیدواریم که نتایج حاصل از این پژوهش باعث ارائه راهکار درمانی مفید و نجات بخش برای درمان این بیماری گردد.

شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان (بانک خون بند ناف)

گزارش کارازمایی بالینی تجویز سلول‌های بنیادی مزانشیمی بند ناف برای درمان عوارض COVID19

منبع : سایت دکتر سلام

لطفا نظر خود را درباره گزارش کارازمایی بالینی تجویز سلول‌های بنیادی مزانشیمی بند ناف برای درمان عوارض COVID19 با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
هایفوتراپی چیست و هزینه آن چقدر است؟

هایفوتراپی چیست و هزینه آن چقدر است؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه هایفوتراپی چیست و هزینه آن چقدر است؟ را ببینید. افراد بسیاری قصد انجام جراحی لیفت را دارند، اما از عوارض ناشی از این جراحی می‌ترسند و نمی‌دانند هایفوتراپی چیست. هایفوتراپی، که با اسم لیفت بدون …

سلامت
ترفند های زیبایی قدیمی که هنوز هم معجزه می‌کنند

ترفند های زیبایی قدیمی که هنوز هم معجزه می‌کنند سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه ترفند های زیبایی قدیمی که هنوز هم معجزه می‌کنند را ببینید.  به نقل از برترین ها : زیباتر شدن همیشه یکی از دغدغه‌های انسان‌ها بوده است. وجود ترفندهای زیبایی قدیمی، محصولات آرایشی قدیمی …

سلامت
شناخت خواص عسل طبیعی و تشخیص عسل طبیعی از مصنوعی

شناخت خواص عسل طبیعی و تشخیص عسل طبیعی از مصنوعی سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه شناخت خواص عسل طبیعی و تشخیص عسل طبیعی از مصنوعی را ببینید.   در مورد خواص عسل طبیعی صحبت زیادی است و فواید زیادی از عسل طبیعی گفته شده است که هرچند …