کهکشان بزرگ ما، به‌اندازهٔ ۸۹۰ میلیارد خورشید جرم دارد

مطالب جدید


به گزارش پورتال یک و به نقل از Space، اندازه‌گیری‌های جدیدی که به‌تازگی پیرامون کهکشان راه شیری انجام شده‌اند، نشان می‌دهند جرم آن به‌اندازهٔ ۸۹۰ میلیارد خورشید است. این جرم تقریباً برابر است با ده به توان ۴۲ کیلوگرم که معادل است با ۲۹۶ کوادریلیون برابر جرم زمین، یا ۱۳۵ برابر جرم سیاهچاله‌ای که تصویر آن در ماه آوریل منتشر شد.

از آنجا که ما در کهکشان راه شیری زندگی می‌کنیم، اندازه‌گیری جرم آن دشواری‌هایی با خود به‌همراه دارد. دانشمندان معمولاً با ردیابی حرکات ستارگان درون کهکشان‌ها، آنها را وزن می‌کنند و این امر می‌تواند نشان دهد که گرانش کهکشان چطور بر این ستارگان تأثیر می‌گذارد.

ستارگان همسایه و ابرهای غبارآلود، ستارگان دوردست را از دید ما پنهان می‌دارند و از اینرو پژوهشگران برای درک اینکه کهکشان ما چطور حرکت می‌کند و از بیرون چه شکلی دارد، باید از روش‌های فناورانه و آماری پیشرفته بهره ببرند. همچنین، سامانه خورشیدی ما نیز در مسیر خارج از مرکز خود در کهکشان در حال حرکت است و بنابراین محققان این امر را نیز در اندازه‌گیری‌های خود مدنظر قرار می‌دهند.

این مطالعهٔ جدید بر ترکیب دو نوع از داده‌ها استوار است و این اطلاعات نشان می‌دهد که چطور گاز، ستارگان و دیگر اجرام در بخش‌های مختلفی از راه شیری در حرکت‌اند. دانشمندان برای پی بردن به وزن واقعی کهکشان، می‌توانند از این مسئله برای ایجاد یک «منحنی دوران» استفاده کنند.

فابیو ایکو (یکی از نویسندگان این مقاله) می‌گوید: «صفحهٔ کهکشان ما در حال چرخشی نایکنواخت است. اشیاء در فواصل مختلف از مرکز کهکشان نیز با سرعت‌های مختلفی در حال چرخش هستند و این نیروی چرخشی باید در هر نقطه از صفحه کهکشانی، در برابر نیروی گرانشی کهکشان در تعادل قرار بگیرد».

اگر این تعادل را برای فواصل مختلف حساب کنیم، می‌توانیم برآوردی از جرم پیدا کنیم. بنابراین نه‌تنها می‌توانیم جرم کلی را داشته باشیم، بلکه می‌توانیم توزیع جرم را نیز محاسبه نماییم.

 

کهکشان بزرگ ما، به‌اندازهٔ ۸۹۰ میلیارد خورشید جرم دارد

البته کهکشان راه شیری شامل چیزی بیش از ستارگان و گازهایی است که برای ما قابل رؤیت هستند. بخش بزرگی از جرم این کهکشان نیز همچون تمامی کهکشان‌های دیگر، در هاله‌ای نادیدنی از مادهٔ تاریک پنهان شده است که بدون تشکیل هیچ شیء اخترفیزیکی قابل مشاهده، تأثیر گرانشی دارد.

در چنین شرایطی، پژوهشگران متوجه شدند که جرم مادهٔ تاریک، ۸۳۰ میلیارد برابر جرم خورشید است که نزدیک به ۹۳ درصد از کل جرم کهکشان را شامل می‌شود.

گفتنی است پژوهشگران نتایج خود را با کوشش‌های پیشین برای سنجش جرم کهکشان مقایسه کردند و پی بردند که نتایج آنها تا حد زیادی با یافته‌های پیشین مطابقت دارد.لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我خبر شهادت رکن آبادی صحت دارد ؟ لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. پیام نوروزی دکتر علی نوبخت حقیقی

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …