کشف پایگاه‌های ایمنی بدن در مقابله با سرطان

مطالب جدیدسلامت نیوز:پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، ساختارهایی را مشاهده کردند که می‌توانند از بدن در برابر گسترش سرطان محافظت کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، سیستم ایمنی بدن ما گاهی اوقات می‌تواند سرطان را از بین ببرد. اکنون با کشف توده‌های ریزی از بافت ایمنی که داخل تومورها شکل می‌گیرند، این فرآیند به صورت واضح‌تری خود را نشان می‌دهد.

به گزارش نیوساینتیست،به نظر می‌رسد این ساختارها که “پایگاه‌های ایمنی” (immune outposts) نامیده می‌شوند، بتوانند شانس نجات یافتن از سرطان را افزایش دهند و در صورت تشکیل شدن به روش مصنوعی، به درمان جدیدی تبدیل شوند.

این موضوع مشخص است که سیستم ایمنی بدن نسبت به سرطان واکنش نشان می‌دهد. برخی داروها، با تقویت این واکنش کار می‌کنند اما فقط می‌توانند به درمان تعداد کمی از افراد منجر شوند.

“هایدن کیسیک” (Haydn Kissick)، پژوهشگر دانشکده پزشکی “دانشگاه اموری” (Emory University) آمریکا و همکارانش، تومورهای خارج شده از بدن ۱۵۰ بیمار مبتلا به سرطان‌های کلیه، مثانه و پروستات را مورد بررسی قرار دادند.

نسبت “سلول‌های تی” (T-cells) که سلول‌های ایمنی مقابله‌کننده با تومورها هستند، از ۰.۰۰۲ تا ۲۰ درصد تعداد کل تومورها را در بر می‌گیرد. سلول‌های تی به صورت تصادفی در تومور پخش نمی‌شوند بلکه پایگاه‌های ایمنی گرد هم می‌آیند که نزدیک رگ‌های ظریف خون قرار دارند و به داخل تومورها می‌روند.
کیسیک در این باره گفت: پایگاه‌های ایمنی با گسترش کامل سلول‌های تی، سلول‌های تی نابالغ موسوم به “سلول‌های شبه بنیادی” (stem-like cells) را در بر می‌گیرند که می‌توانند برای تولید سلول‌های ایمنی جدید، تکثیر شوند. پایگاه‌های ایمنی باید تکثیر این سربازان را ادامه دهند زیرا این سلول ها پیوسته در حال مرگ هستند.

پایگاه‌های ایمنی، نوع دومی از سلول‌ ایمنی را نیز شامل می‌شوند که مولکول‌های سرطانی را از سطح خود برمی‌دارد و آنها را به عنوان هدف حمله و نابودی به سلول‌های تی نشان می‌دهد.

کیسیک افزود: این پایگاه‌ها مانند غدد لتفاوی عمل می‌کنند اما عملکرد خود را در محل رخ دادن جنگ میان سلول‌های تی و تومور نشان می‌دهند.
غدد لتفاوی، غدد کوچکی به شکل لوبیا هستند که در قسمت‌هایی از بدن مانند گردن و زیر بغل قرار دارند. سلول‌های ایمنی در همین قسمت‌ها یاد می‌گیرند که با تشخیص مولکول‌های سرطانی روی سطح خود، با هر چیز مضری از جمله باکتری یا سلول سرطانی رقابت کنند.
“نیکولاس رستیفو” (Nicholas Restifo)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما می‌دانستیم که تومورهایی در سلول‌های تی قرار دارند اما این پژوهش نشان می‌دهد که این سلول‌های شبه بنیادی در کدام قسمت هستند. همه سلول‌های بنیادی، شکاف‌هایی دارند که آنها را ایمن نگه می‌دارند و ما پیش از این به آنها توجه نکرده بودیم.

پایگاه‌های ایمنی طوری نیستند که جلوی پیشرفت سرطان را بگیرند اما پس از خارج کردن تومور ابتدایی، کسانی که پایگاه‌های ایمنی بیشتری در بدن خود داشته باشند، کمتر در معرض رشد تومورهای ثانویه قرار می‌گیرند.
این پژوهش، در مجله “Nature” به چاپ رسید.لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我نجابت: با دویست نماینده اتمام حجت کردیم اگر طرح یک فوریتی با محتوای قبلی تصویب شود روشنگری می کنیم لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. دومین جلسه دادگاه بابک زنجانی به …

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …