چگونه میوه و سبزی را تازه نگه داریم؟

مطالب جدید

چگونه میوه و سبزی را تازه نگه داریم؟

fish

چگونه میوه و سبزی را تازه نگه داریم؟

نگهداری غذاها برای مدت طولانی با وجود دسترسی راحت به خرید محصولات تازه کار عاقلانه ای به نظر نمیرسد اما گاهی اوقات شرایط به گونه ای است که باید چند خوراکی اضافی را ذخیره کنیم در این شرایط بهتر است روش نگهداری اصولی هر خوراکی را بلد باشید.

به گزارش آلامتو و به نقل از روزیاتو؛ تابستان فصلی دلچسب با خوراکی های خوشمزه است و بیشتر مردم همیشه یک ظرف پر از میوه های تازه روی میز خود دارند و از طعم عالی آن ها لذت می برند.

اما یکی از ایراداتی که می توان به این فصل وارد کرد این است که مواد غذایی خیلی سریع فاسد و غیر قابل استفاده می شوند. البته بسیاری از ما با قرار دادن میوه و سبزیجات در یخچال یا نگهداری از آن ها دور از نور آفتاب و گرما سعی می کنیم تا حد امکان بر طول عمرشان بیفزائیم. اما در برخی موارد این راهکار پاسخگو نیست و باید دست به دامن ترفندهای کاربردی تر بشویم.

در همین راستا، ما در ادامه این مطالب روش نگهداری از ۱۶ ماده غذایی، میوه و سبزیجات را برایتان انتخاب کرده ایم که کمک می کنند تا این مواد برای مدت طولانی تری سالم و قابل استفاده باقی بمانند. اگر کنجکاو هستید تا با این ترفندهای آشنا شوید، ادامه مطالب را از نظر بگذرانید.

۱۶. خانواده بِری ها + سرکه + آب

سرکه سیب و آب را به نسبت یک به ۱۰ با یکدیگر مخلوط کنید. انواع توت ها همانند توت فرنگی را در این محلول شست‌وشو داده و سپس آبکشی کنید. درون یک کاسه، یک ورقه کاغذ قرار دهید و میوه ها را درون آن بریزید. سپس آن ها را در یخچال نگهداری نمائید.

از آنجا که این محلول بسیار رقیق است شما به هیچ عنوان متوجه طعم سرکه سیب نخواهید شد اما در عوض میوه برای زمان طولانی تری سالم باقی خواهد ماند.

۱۵. کرفس، بروکلی، کاهو + ورقه نازک آلومینیومی

این ترفند بسیار آسان است: کلم بروکلی، کرفس یا کاهو را در یک لایه ورقه آلومینیومی نازک بچیپید. به این ترتیب، می توانید آن ها را ۲ تا ۳ هفته سالم و تازه نگه دارید.

۱۴. پنیر + کاغذ روغنی

اگر پنیر را درون یک لایه کاغذ روغنی بپیچید و سپس درون یک کاسه شیشه ای یا سرامیکی قرار دهید، برای مدت طولانی تری سالم باقی خواهد ماند. همچنین می توانید آن را درون یک کیسه پلاستیکی نیز بگذارید اما کمی آن را باز بگذارید.

ترجیحا پنیر را در بخش گرم تر یخچال بگذارید. از دیگر روش های سالم نگه داشتن پنیر این است که آن را رنده کرده و درون کیسه پلاستیکی در فریزر بگذارید.

۱۳. زردآلو + جداسازی آن ها از یکدیگر

بهترین روش برای نگهداری زردآلو نمونه هایی است که به طور کامل نرسیده باشند و هیچ لکه و خراب‌شدگی هم نداشته باشند. برای اینکه همه آن ها سالم بمانند بهتر است میوه ها را از هم جدا کنید. برای این منظور می توانید در کارتن های مخصوص تخم مرغ استفاده کنید. یا برای اشغال فضای کمتر، هر عدد زردآلو را درون یک کاغذ روغنی بپیچید و سپس درون کاسه یا جعبه قرار دهید.

زردآلو در دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد می رسند. نمونه های رسیده را حتما در یخچال نگهداری کنید.

۱۲. پنیر دلمه شده + نمک یا شکر

پنیر دلمه شده را از درون پاکت بسته بندی درآورده، درون کاسه شیشه ای یا لعاب‌داری که در دارد، بریزید. سپس آن را درون یخچال نگهداری کنید. برای افزایش طول عمر آن بهتر است ۲ تا ۳ حبه قند روی پنیرها قرار دهید.

اگر نمی خواهید آن را درون یخچال بگذارید، یک لایه پنیر درون یک کاسه استریل شده بریزید، پنیر دلمه شده را روی آن بریزید. در نهایت یک پارچه تمیز و روی آن یک شئی سنگین قرار دهید.

بد نیست اشاره کنیم که پنیرهای دلمه شده ی کم چرب طول عمر بیشتری خواهند داشت.

۱۱. انگور + طناب

بهترین مکان برای نگهداری انگور در یخچال، در نزدیکی دیوار عقبی دستگاه است. اما اگر می خواهید این میوه را بیرون از یخچال نگهداری کنید، بهتر است روی طناب در یک مکان تاریک، خشک و خنک که هوا جریان دارد آویزان کنید. به این ترتیب تا یک ماه هم می توان از این میوه نگهداری نمود.

۱۰. زنجبیل + آب جوشیده یا کاغذ روغنی

اگر خواص زنجبیل برایتان مهم نیست و فقط می خواهید از طعم و عطر آن در غذاها یا نوشیدنی ها بهره بگیرید، آن را در فریزر نگهداری کنید. اما اگر می خواهید این ریشه خوراکی را برای زمان طولانی تازه نگه دارید، آن را کمی در مقابل نور خورشید خشک کنید. سپس درون یک لایه کاغذ روغنی بپیچید و در یک مکان تاریک و خنک نگه دارید.

روش دیگر برای سالم نگه داشتن زنجبیل برای زمان طولانی، قرار دادن آن درون آب جوشیده و گذاشتن در یخچال است.

۹. گوشت قرمز + گیاه گزنه + چاشنی

شما می توانید گوشت تازه قرمز را به مدت ۴ الی ۶ روز در فضای باز و خارج از یخچال نگهداری کنید. برای این منظور لازم است یک شاخه گزنه (برگ های ترب کوهی، سلمک معطر یا نارنگی نیز قابل استفاده هستند) روی آن بگذارید. سپس گوشت را درون پارچه گذاشته و در سرکه بخیسانید.

در مرحله بعدی باید آن را درون یک تابه یک جعبه چوبی بگذارید. درب جعبه را بسته و به عمق ۲۰ سانتی متری زمین قرار دهید. پس از این مراحل، در زمان پخت باید گوشت را ابتدا با آب بشوئید.

جالب است بدانید که بهترین شکل تازه ماندن گوشت در فریزر این است که آن را در یک لایه ورقه آلومینیومی بپیچید.

۸. پیازچه + بطری + فریزر

بهترین روش برای نگهداری پیازچه در فریزر این است که ابتدا آن ها را برش دهید. سپس کمی خشک کنید. بعد درون بطری پلاستیکی بریزید و در آخر در فریزر بگذارید. اگر این کار را درست انجام دهید، می توانید این گیاه بهاری را تا زمستان تازه حفظ کنید.

۷. گوجه فرنگی + ساقه یا رو به بالا یا رو به پائین

گوجه فرنگی های کال را به صورتی که ساقه های آن ها رو به پائین باشد در یک کیسه کاغذی یا یک جعبه گذاشته و در یک مکان خنک قرار دهید تا قرمز شوند.

گوجه فرنگی های رسیده باید در دمای اتاق و به صورتی که ساقه های آن ها رو به بالا هستند، نگهداری شوند. ترجیحا آن را طوری بچینید که با هم تماس نداشته باشند.

۶. ماهی + یخ

ماهی را اگر درون یک جعبه یخ بگذارید، می توانید تا ۲ الی ۳ روز آن را تازه و سالم نگه دارید.

۵. سبزیجات + آب + کیسه پلاستیکی

برای اینکه بتوانید سبزیجات خود را برای مدت طولانی تری تازه نگهدارید، بهتر است ساقه آن ها را درون یک ظرف آب گذاشته و روی برگ هایشان را نیز با کیسه پلاستیکی بپوشانید. همچنین توجه داشته باشید که آن ها باید در یک مکان خنک قرار داشته باشند.

۴. سیب + کاغذ + کشو

برای اینکه بتوانید سیب ها را به مدت ۲ هفته سالم و تازه نگه دارید، بهتر است آن ها را به صورت نشسته در کاغذ معمولی یا کاغذ پوستی (نه روزنامه) بپیچید. سپس به گونه ای که ساقه شان رو به بالاست، در یک مکان خنک و تاریک نگهداری کنید. تا حد امکان این میوه را در کنار سیب زمینی نگذارید.

۳. قارچ + جعبه، کاسه یا کیسه کاغذی

این روش برای قارچ های جوان و تازه مفیدتر است. آن را بشوئید و آبکش کنید تا آب جذب گوشت آن شود. یا می توانید آن را درون محلول آب نمک بریزید تا آلودگی هایش گرفته شود.

قارچ ها را پس از شست‌وشو روی یک دستمال حوله ای بچینید و قسمت های سیاه و خراب شده را جدا کنید. پس از اینکه کاملا خشک شدند، آن را درون کیسه کاغذی، جعبه چوبی یا کاسه ای که یک لایه دستمال کاغذی درون آن است گذاشته و در یخچال قرار دهید.

۲. هندوانه _ خاکستر، توری، شن، خزه یا حصیر

هندوانه در زیرزمین با دمای ۲ درجه سانتی گراد بسیار خوب می ماند. اما برای اینکه طولانی تر این میوه را تازه و سالم نگه دارید، بهتر است درون یک پارچه پیچیده و سپس درون توری گذاشته و از دیوار آویزان کرده یا یک لایه حصیر بکشید و روی کابینت بگذارید.

همچنین می توانید روی پوست هندوانه خاک بمالید. روش دیگر برای تازه ماندن هندوانه استفاده از خاکستر است.

به صورت کلی، هندوانه ها در گوشه های تاریک و خنک خانه تازه تر می مانند.

۱. کره + فر

این روش سنتی و قدیمی کمک می کند تا شما بتوانید کره را به مدت ۱ تا ۳ سال سالم نگه دارید. شیشه ها را استریل کنید. سپس آن ها را درون سینی فر بچینید و کره ها را درون آن ها بریزید. کره را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در فر با دمای ۱۱۰ درجه سانتی گراد بپزید.

سپس کره بیشتر به شیشه ها اضافه کنید، در شیشه را ببندید و ۴۵ دقیقه دیگر در فر بپزید. بااین روش می توانید کره را در دمای اتاق برای چندین سال نگهداری کنید.

The post چگونه میوه و سبزی را تازه نگه داریم؟ appeared first on آلامتو.

چگونه میوه و سبزی را تازه نگه داریم؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我پنج عادتی که شما را غیرحرفه‌ای جلوه می‌دهد لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. شش توصیه‌ای که هر زنی باید آنها را پشت گوش بیندازد!

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …