چگونه طلاقی بدون آسیب داشته باشیم؟ | پورتال 1 | خبرها و محتوای علمی و سرگرمی

پورتال 1 | خبرها و محتوای علمی و سرگرمیپورتال 1 | خبرها و محتوای علمی و سرگرمی

dsgetreasfچگونه طلاقی بدون آسیب داشته باشیم؟پورتال یک:یک روانشناس خانواده به تشریح عوامل موثر در ایجاد طلاق و برنامه‌ریزی برای طلاقی موفق و بدون آسیب پرداخت.

به گزارش پورتال یک به نقل از ایسنا،دکتر مرجان انصاری با اشاره به عوامل عمده در رخداد طلاق بیان کرد: اولین عامل اختلاف زوجین در نظام ارزشی آن‌ها در مسائل مختلفی همچون مدل مشاغل، سیاست‌های رفتاری، مدل ارزش‌گذاری نسبت به پوشش، مذهب، رفتار با افراد، معنای پس‌انداز، معنای راستی و دروغ و هرچه که قابل بحث باشد، خواهد بود، لذا باید سبک تفکر و مشاهده به مسائل زندگی حداقل در یک سطح مشابه باشد، چرا که روان‌شناسی هر رفتار انجام شده افراد ریشه در نوع نظام ارزشی وی و خانواده او می‌باشد.

وی عامل دوم این رویداد را مسائل مالی و ورشکستگی‌های عمده قلمداد کرد و افزود: بحران‌های اقتصادی جامعه و تزلزل‌های موجود در کنار سیاست‌های مالی مرد که هم شامل هدر دادن پول مثل قمار و شرط‌بندی و هم ناتوانی در کسب اعتبارات لازم می‌شود، مسئله‌ساز است، بیماری‌ها و اختلال‌های شخصیتی افراد و اعتیادها، نقص سیستم ایمنی و سرطان‌ها نیز از موارد موثر در کاهش منبع درآمد خانواده و اختلاف و بروز طلاق خواهدشد.

انصاری تحریف‌های شناختی میان زوجین را عامل سوم برشمرد و گفت: طرحواره‌های شخصی طرفین منجر به تعبیر رفتارهای سالم به رفتارهای نادرست و سمی می‌شود به طوری که تحریف‌های شناختی را به بار می‌آورد و البته با مشاوره و شرکت در جلسات روانشناسی قابل رفع خواهد بود.

این روانشناس در خصوص اطلاق واژه طلاق به عنوان یک ناهنجاری اجتماعی اظهار کرد: اگر در کشورهای پیشرفته که سطح رفاه اجتماعی صد درصدی است و طرفین جز برای ساپورت آرامش روانی و عشق و محبت با هم ازدواج نمی‌کنند و هیچ فشار اجتماعی، مذهبی و فرهنگی هم متحمل نیستند، لذا طلاق نیز تنها از نظر بلوغ فکری و عاطفی رخ خواهد داد این سوال پاسخ داده شود، معنای دیگری از طلاق قابل پذیرش است.

وی ادامه داد: اما در ایران که اوضاع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی چندان مناسبی بر آن حکومت ندارد، اگر طلاق رخ دهد باید ریشه‌یابی کرد که تحت تأثیر کدام‌یک از این مسائل موجود در جامعه است. مردم دو قسم شده‌اند، یک قسم افرادی که به عزت‌نفس خود در امر ازدواج پی‌بردند و مانع از تحمیل مسائل جبری و خرافاتی بر خود و زندگی شان می‌شوند اما قسم دیگر هنوز در چندین دهه گذشته زندگی می‌کنند و اصلا اعتقادی به مشاوره برای ازدواجی موفق ندارند که همین امر باعث طلاق می‌شود.

انصاری تصریح کرد: زمانی که دو زوج مشکل دار ازدواج می‌کنند و در زندگی به مشکل برمی‌خورند طلاق آن‌ها نیز ناموفق رقم می‌خورد و سرخورده و منزوی از زندگی زناشویی خود عقب‌نشینی می‌کنند، اما به طور کلی در همه جوامع طلاق یک ناهنجاری اجتماعی است، جامعه یک کارگاه انسان ساز است و از بدو تولد و حضور در مهدکودک، مدرسه و مقاطع بالاتر باید آموزش داده شوند تا ازدواج موفقی را تجربه کنند، لذا عوامل ایجاد طلاق باید در سطح کلان جامعه برچیده شود، اگر اعتیاد منجر به طلاق است از ورود و استعمال آن در سطح کشور جلوگیری شود، اگر بخاطر مسائل اقتصادی است رشد اقتصاد را عملی کنند و بسیاری عوامل دیگر که نیاز به همکاری همه‌جانبه و دلسوزانه مسئولین دارد.

این فعال اجتماعی در خصوص حالات روانی بعد از طلاق اظهار کرد: بعد از طلاق احساساتی همچون خشم، نفرت، ناکامی و شکست و ناامیدی، مخصوصا شرم و ترس به فرد غلبه می‌کند و مجموع این حالات بستگی به خلق‌وخو فرد دارد که آیا زمینه اختلالات شخصیتی دارد، آیا فردی حساس و شکننده است، آیا بیماری خاصی دارد، زندگی سختی داشته و طلاقی طولانی تجربه کرده، آیا از مسائل مالی برای وی حل شده یا خیر، لذا هرچه که پروسه طلاق طولانی‌تر باشد وی آسیب‌های بیشتری را متحمل می‌شود. حالات روحی زوجین مستقیما بستگی به این دارد که فرد چقدر خودش را برای طلاق آماده کرده‌است.

وی چهار مرحله مراجعه به مشاور را در امر ازدواج و طلاق ضروری برشمرد و گفت: مشاوره‌های پیش از ازدواج، پیش از بارداری، پیش از مهاجرت و پیش از طلاق مهم است، اینکه آیا آماده طلاق هستی یا خیر، طلاق در چه چهارچوبی رخ دهد تا آسیب کمتری را متحمل شوی، عموما حالات روحی طلاق باعث می‌شود دچار افسردگی شوند و باید به ترکیبی از روان‌پزشک و روان درمانگر طی ۶ماه تا یکسال مراجعه کنند تا به زندگی عادی خود برگردند.

انصاری آسیب بعد از طلاق را وابسته به نوع طلاق دانست و تصریح کرد: صرف اینکه ما گروهی را در جامعه داریم که یکبار ازدواج کردند و طلاق گرفتند دلیل نگرانی نیست، نگرانی اصلی در جایی است که با همان زخم طلاق در جامعه حاضر شوند و به مشاور مراجعه نکرده و بی‌هدف هستند و چهارچوب اخلاقی مناسب خود را دارا نیستند، لذا من معتقدم صرف طلاق آسیب اجتماعی نیست، بحران‌های بعد از آن این آسیب را رقم می‌زند.

وی افزود: طلاق برای فرزندان نیز مشکلاتی را به بار می‌آورد، ازین رو تک‌والد سالم خیلی بهتر از زندگی با والدین مشکل دار است، هر رفتاری که پسا پرده آن آموزش و تفکر باشد اولویت دارد و آسیب‌های طلاق وقتی ایجاد می‌شود که بدون گذر دوره سوگواری طلاق و بدون کمک مشاور در جامعه حاضر باشند و به حال خود رها شوند، ازین رو باید دوره روان‌درمانی خود را سپری کرده و مشکلات خود و پارتنرشان را بررسی و رفتارهای مشکل‌دار خود را ترک کنند و بدین صورت نه تنها آسیبی متوجه آنها نخواهد بود بلکه می‌توانند موفق‌تر از قبل به زندگی خود جریان دهند.

انصاری عوامل بازدارنده طلاق را در عوامل پیش از ازدواج برشمرد و تصریح کرد: این عوامل دو دسته می‌شوند، یک گروه آموزش‌هایی که برای ارتباط با همسر قبل از ازدواج به فرزندان باید واقعی و مناسب باشد، اینکه چگونه با جنس مخالف حرف بزنند و ارتباط بگیرند، دوم آنکه بعد ازدواج نیز نباید زوج‌های نوپا را رها کرد و مشاور نیز در این اثنا حضور داشته و بعنوان یک فرد بی‌طرف بتواند حل‌کننده ریشه‌های تقابل رفتاری طرفین باشد.

وی از عنوان طلاق موفق استفاده کرد و افزود: طلاق هم مثل ازدواج یک بدنه دارد که شامل چندین بخش است، دعواهای طرفین که تکرار می‌شود مراجعه به روانشناس و تلاش برای حل مشکلات و این روند تکرار می‌شود تا اینکه به بن‌بست عاطفی و سردی عاطفی برمی‌خوریم و مشاور بررسی می‌کند که اگر ادامه زندگی ممکن نیست و زوجین نیز تایید کردند، برنامه‌ریزی برای طلاق به کمک مشاور شروع می‌شود.

انصاری در پایان گفت: در اثنای این برنامه‌ریزی باید مسائل مالی، محل سکونت زوجین، مسائل جنسی و روانی و عاطفی طرفین بررسی شود، مسئله فرزندان نیز مشخص شود و زوجین آماده جدایی و دوری از هم شوند تا زمانی که طلاق توافقی و دوستانه اتفاق بیفتد، البته که عوارضی خواهد داشت اما زمانیکه به این نتیجه رسیدیم مجبور هستیم بین بد و بدتر بد را انتخاب کنیم تا آسیب کمتری رخ دهد.لینک منبع

بازدید : 108 views بار
بیوگرافی نویسنده aryan :
لطفا با نظرات و انتقادات خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب کمک کنید.شما هم می توانید برای ما مطلب ارسال نمایید. ..................................................................................................................... پرتال1 یکی از بروز ترین سایت خبری و تفرحی هست که مفتخر هست به روز ترین مطالب رو در اختیار کاربران قرار بده ..................................................................................................................... درباره نویسنده: امید هستم نویسنده سایت خبری و تفریحی پرتال یک و به کمک دوستان و کاربران انشالله بتونیم بهترین مطلب رو در سایت انتشار کنیم پیشنهاد های خودتون رو برای ما از طریق تماس با من ارسال کنید .....................................................................................................................
پربازدید ترین ها
مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه در "چگونه طلاقی بدون آسیب داشته باشیم؟""

(نمایش داده نمی شود)

پر کردن مواردی که * دارد، الزامیست.


برچسب ها

2015 اسم کتاب برای مسابقات خندوانه اسم کتاب های مسابقه خندوانه بهترین عکس های سال 2015 جنیفر لوپز بیوگرافی و عکس های جدید جنیفر لوپز تزریق چربی به باسن و سینه و هیکل و اندام جدیدترین عکس های شخصی جنیفر لوپز جدیدترین عکس های نیوشا ضیغمی خرید داکت بزرگنمایی صفحه موبایل خرید داکت بزرگ کردن صفحه موبایل خرید داکت موبایل خرید صفحه بزرگ نمایی موبایل و تبلت خرید فلاش سلفی خرید فلاش موبایل خرید مینی فلش موبایل دانلود رایگان کتاب یک عاشقانه ی آرام به صورت pdf دانلود کتاب یک عاشقانه ی آرام درآمد سالیانه جنیفر لوپز زیبایی اندام جنیفر لوپز سایت فال گرفتن سایت مخصوص فال شغل جنیفر لوپز چیست؟ عکس شوهر جنیفر لوپز عکس نیوشا ضیغمی عکس های جدید بازیگران عکس های جدید نیوشا ضیغمی عکس های جدید و بروز جنیفر لوپز عکس های جدید و دیدنی بازیگران عکس های جدید و شخصی نیوشا ضیغمی عکس های جنیفر لوپز 2016 عکس های خنده دار عکس های خنده دار و جالب عکس های دیدنی نیوشا ضیغمی فال امروز فال روزانه فال روز و جدید فال های جدید و بروز لیست فیلم های جنیفر لوپز نیوشا ضیغمی کتاب های خندوانه کتاب های معرفی شده برنامه خندوانه کتاب یک عاشقانه ی آرام در خندوانه گالری عکس های جنیفر لوپز گالری عکس های نیوشا ضیغمی یک عاشقانه ی آرام در خندوانه

تبليغات متني

عکس
تصوير