چرا هوای سالن‌های ورزشی آلوده است؟

مطالب جدیدپورتال یک:کارشناسان اظهار کردند: بدن یک ورزشکار به‌اندازه پنج فرد کم‌تحرک مواد شیمیایی منتشر می‌کند. انتشارات انسانی، ازجمله اسیدهای آمینه حاصل از عرق یا استون ناشی از تنفس با سفیدکننده واکنش نشان می‌دهند و مواد شیمیایی جدیدی را برای انتشار در هوا تشکیل می‌دهند که تاثیرات ناشناخته‌ای بر کیفیت هوای داخلی دارند.

به گزارش پورتال یک به نقل ازایسنا، محققان دانشگاه کلرادو بولدر ایالات‌متحده، کیفیت هوای سالن‌های ورزشی را بررسی کردند و به‌طور خاص بر تاثیرات انتشار عرق در هنگام ورزش ‌کردن و تشدید آن در زمان ترکیب با مواد شیمیایی (پاک‌کننده‌ها) تمرکز کردند.

به گزارش ارث،زاخاری فاینواکس، محقق ارشد این بررسی گفت: «انسان منبع بزرگی از انتشار در محیط داخلی است.» مواد شیمیایی موجود در هوای داخلی (چه از بدن ما و چه از محصولات تمیزکننده) از بین نمی‌روند، آن‌ها در فضاهایی مانند سالن‌های ورزشی معلق هستند و با مواد شیمیایی دیگر واکنش نشان می‌دهند.
در سال ۲۰۱۸، گروه محققان کلرادو بولدر، تجهیزاتی را برای نمونه‌گیری کیفیت هوای اتاق وزنه‌برداری در دانشگاه نصب کردند. این ابزارها طیف وسیعی از مواد شیمیایی موجود در هوا را قبل، بعد و در زمان انجام تمرینات ورزشی اندازه‌گیری کرد.

نتایج تحقیق نشان داد که میزان تولید گازهای گلخانه‌ای بدن ورزشکاران در زمان تمرین، سه تا پنج برابر بیشتر از زمان استراحت است. این اولین بار است که تجزیه‌وتحلیل هوای داخلی یک سالن ورزشی با استفاده از تجهیزات پیشرفته و با این میزان دقت بالا انجام شد.
دیمیتریوس پاگونیس، محقق این بررسی افزود: ما توانستیم میزان انتشار را در زمان واقعی اندازه بگیریم تا دریابیم دقیقا چه مقدار مواد شیمیایی و با چه سرعتی از بدن ورزشکاران منتشر می‌شود.

در بسیاری از سالن‌های بدنسازی از محصولات مبتنی بر سفیدکننده کلر برای پاک‌سازی مکرر تجهیزات استفاده می‌شود. وقتی محصولات پاک‌کننده با عرق بدن ترکیب می‌شوند، ترکیبی جدید از مواد شیمیایی ایجاد می‌کنند. محققان دریافتند که ماده شیمیایی به اسم کوچک N-chloraldimines از ترکیب مواد سفیدکننده و اسیدهای آمینه در هوای سالن تولید می‌شود. این بدان معنی است که کلر حاصل از پاک‌کننده‌هایی که بر روی وسایل پاشیده می‌شود، با اسیدهای آمینه آزادشده از تعریق بدن واکنش نشان می‌دهد.

تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات خاص این ترکیبات بر کیفیت هوای داخلی لازم است.
ترکیباتی که از نظر شیمیایی مشابه هستند و از واکنش ترکیب آمونیاک با سفیدکننده تشکیل می‌شوند، برای سلامتی انسان مضر هستند.
پروفسور جوست د گوو، از محققان این بررسی افزود: ازآنجاکه افراد حدود ۹۰ درصد از زمان خود را در محیط‌های داخلی می‌گذرانند، درک رفتار مواد شیمیایی در فضاهای داخلی مهم است.

کارشناسان عنوان کردند: درحالی‌که تمام داده‌های این بررسی قبل از همه‌گیری کووید- ۱۹ جمع‌آوری‌شده است، سالن ورزشی مدرن با افراد کم‌تر و تهویه مناسب و استفاده از ماسک می‌تواند تا حدودی برای ورزش کردن ایمن باشد.
این مطالعه در مجله Indoor Air منتشر شده است.لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我فرش های فانتزی !!! + تصاویر لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. معما جالب پرتقال فروش

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …