چرا به کبد چرب مبتلا می شویم؟

مطالب جدیدپورتال یک: قمی، افزایش چربی خون، کبد چرب و بیماری‌های مفاصل و عضلانی را از مهم ترین عوارض چاقی برشمرد و گفت: کبدچرب در گذشته در سنین زیر ۲۰ سال دیده نمی‌شد اما الان خیلی از کودکان و نوجوانان کبدچرب دارند.

به گزارش پورتال یک به نقل از پایگاه تفریحی تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر مجید حسن قمی نائب رئیس انجمن تغذیه ایران با برنامه «گفتگوی علمی» درمورد شیوه‌های غیرعلمی درمان چاقی گفتگو کرد.

قمی با اشاره به اینکه مبحث چاقی افراد با BMI یا همان نمایه توده بدنی سنجیده می‌شود گفت: این مقدار از طریق تقسیم وزن برحسب کیلوگرم بر مجذور قد برحسب متر به دست می‌آید.

وی افزود: اگر BMI فردی کمتر از ۱۸٫ ۵ باشد یعنی این فرد لاغر است، اگر بین ۱۸٫ ۵ تا ۲۴٫ ۹ باشد در وزن مطلوبی قرار دارد اما اگر BMI فرد از ۲۴٫ ۹ عبور کند و تا ۳۰ برسد اضافه وزن دارد. در صورتیکه BMI فردی از ۳۰ تا ۳۵ باشد اضافه وزن و چاقی با گرید یک دارد و از ۴۰ بالاتر هم به معنای وضعیت چاقی کشنده است.

نائب رئیس انجمن تغذیه ایران دیابت، افزایش چربی خون، کبد چرب و بیماری‌های مفاصل و عضلانی را از مهم ترین عوارض چاقی برشمرد و گفت: کبدچرب در گذشته در سنین زیر ۲۰ سال دیده نمی‌شد اما الان خیلی از کودکان و نوجوانان کبدچرب دارند.

قمی در رادیو گفت وگو، با اشاره به شیوع بیماری فشارخون و تنگی عروق در افراد چاق افزود: اضافه وزن در خانمها نیز می‌تواند باعث اختلالات قاعدگی و هورمونی و سندروم تخمدان پلی کیستیک شود.

وی درمورد تفاوت چاقی در مردان و بانوان اینطور گفت: چاقی هم یک نوع مردانه و یک نوع زنانه دارد، آقایان مانند سیب یعنی در بالاتنه چاق می‌شوند و خانمها مثل گلابی یعنی در پایین تنه چاق می‌شوند.

همچنین به شیوه‌های غیرعلمی درمان چاقی نیز اشاره و اظهارکرد: ما اول باید به این نکته دقت کنیم که چاقی یک شبه اتفاق نمیفتد که بخواهیم آن را یک شبه و به سرعت درمان کنیم. ما در حال حاضر در رابطه با درمان چاقی شاهد ادعاهای غیرعلمی و وعده‌های دروغین عده‌ای در شبکه‌های اجتماعی هستیم.

قمی با بیان اینکه افراد کم تحرک و افرادی که مشکلات اقتصادی و روانی و عاطفی دارند بیشتر در معرض چاقی هستند گفت: معمولاً افرادی که از رژیم‌های غذایی خسته شده‌اند به دنبال راه‌های معجزه آسا و روش‌های غیرعلمی و داروهای غیرمجاز مانند قرص «گلوریا» می‌روند که عوارض آن هم تایید شد.

نائب رئیس انجمن تغذیه ایران به برخی رژیم‌های غیرعلمی و عجیب اشاره و بیان کرد: رژیم‌هایی مانند «سوپ کلم»، «رژیم میوه»، «رژیم زیبای خفته» و «رژیم ارتش آمریکا» از روش‌های غیرعلمی هستند. مثلا ًدر رژیم «زیبای خفته» به فرد داروهای خواب آور می‌دهند تا کالری مصرف نکند و لاغر شود.

وی با اظهار اینکه رژیم‌های خاص و کاذب با سلامت و جان مردم بازی می‌کند گفت: سیستم بهداشت و درمان نیز بای مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شود.

قمی اظهارکرد: افراد توجه کنند که اگر الگوی روانی و دیدن خود را به نوع تغذیه را اصلاح نکنند مطمئناً موفقیت‌هایی که در اثر جراحی به دست می‌آید نیز ماندگاری زیادی نخواهد داشت.لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …

مطالب جدید
فوت ۵۰ بیمار کووید-۱۹ در شبانه روز گذشته/ شناسایی ۱۹۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور

پورتال یک:مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای از شناسایی ۱۹۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور در ۲۴ سال گذشته خبر داد. به گزارش پورتال یک به نقل از وبدا، در این اطلاعیه آمده است:تا کنون ۵۹ میلیون و ۱۲۶ هزار و …