پیشگیری از بیماری‌های قلبی و دیابت با رعایت بهداشت دهان از کودکی

مطالب جدیدپورتال یک:عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ارتقای سطح درمان تمامی موارد مربوط به دهان و دندان را مهر تاییدی بر پیشرفت‌های قابل توجه این حوزه در کشور دانست و گفت: پیشرفت‌های خیره کننده دندانپزشکی در کشور غیرقابل انکار است و هیچ درمانی در دنیا وجود ندارد که تکنولوژی و دانش اساتید و متخصصان داخل کشور از آن بی بهره یا حتی یک گام عقب‌تر باشد.

به گزارش پورتال یک به نقل از ایسنا، دکتر آرش خجسته همزمان با روز دندانپزشک با بیان اینکه دهان و دندان به عنوان یکی از مهمترین ارگانهای ورودی بدن از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: زبان، دندان‌ها و مخاط داخل گونه اهمیت بالایی در سلامت بدن ایفا می کنند.
وی با اشاره به این که دهان و دندان می‌تواند به عنوان یک سد دفاعی اولیه بسیاری از پاتوژن‌هایی که وارد بدن می‌شود را دفع کند، خاطر نشان کرد: دهان و دندان نقش ایمنی ذاتی در بدن دارند.

پیشگیری از بیماری‌ با رعایت بهداشت دهان و دندان
دکتر خجسته با تاکید بر اهمیت رعایت بهداشت، خاطرنشان کرد: رعایت بهداشت دهان و دندان و داشتن دندان‌هایی سالم می‌تواند از بروز بسیاری از بیماریها پیشگیری کند.
به گفته دانشیار گروه جراحی فک و صورت دانشگاه رعایت بهداشت در سنین کودکی و جوانی می‌تواند افراد را در برابر بیماری‌های قلبی، قندی و دیابت نیز محافظت کند.

وی ضرورت بیش از پیش مراقبت دهان و دندان را مورد تاکید قرار داد وگفت: متاسفانه عدم اطلاعات درست از چگونگی مراقبت از دندان‌ها باعث شده که مردم کشور ما با مشکلات و بیماری‌های دهان، دندان، لثه و استخوان‌های داخل دهانی روبرو باشند و این مهم علاوه بر به خطر انداختن سلامت مردم، سیستم بهداشت و درمان را نیز با مشکلات بسیار زیادی مواجه کرده است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه پیشگیری را مقدم بر درمان دانست و توضیح داد: رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند از بسیاری از مشکلات دهانی جلوگیری کرده و نیاز افراد را به درمان‌های پیچیده مرتفع کند.

دکتر خجسته گفت: زمانی که ما یک دندان را از دست می دهیم به تدریج استخوان اطراف فک و دندان‌ها نیز از بین می‌روند و طبیعتا این موضوع باعث می‌شود که نه تنها غدد جویدنی صدمه ببیند بلکه به دلیل کاهش ارتفاع استخوان در دراز مدت فرد نتواند حتی یک پروتز مناسب نیز دریافت کند و در نهایت در ظاهر افراد تاثیر گذار خواهد بود.
وی یادآور شد: عدم رعایت نکات ساده بهداشت دهان و دندان می تواند منجر به اعمال پیچیده مثل پیوندهای استخوانی، ایمپلنت های دندانی و درمان‌های سخت شود.

دانشیارگروه جراحی فک و صورت دانشگاه ، استفاده درست و مستمر از مسواک و نخ دندان را را ه‌حل موثری برای کاهش مداخلات پزشکی در حوزه دهان و دندان ذکر کرد و توجه به توصیه های بهداشتی را از سوی مردم خواستار شد.
وی مهمترین راهبردهای کاهش بیماری دهان و دندان از سوی کشورهای پیشرفته و موفق در این حوزه را ارتقا سطح بهداشت ذکر کرد و گفت: سلامت دندان‌ها در گرو پیشگیری و رعایت بهداشت است. جوامع پیشرفته هرگز درمان را اولویت قرار نمی‌دهند.
وی اظهار امیدواری کرد که نامگذاری یک روز در تقویم به عنوان روز دندانپزشک میزان حساسیت مردم بر ضرورت رعایت بهداشت و دندان و توجه مسوولان به سیاست گذارای در راستای ارتقا فرهنگ سازی این حوزه را بیشتر کند.

دانش دندانپزشکی کشور پا به پای دنیا پیشرفت کرده است
دانشیارگروه جراحی فک و صورت دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در چندین دهه گذشته با گسترش علوم دندانی این حوزه پیشرفت های قابل توجهی داشته است، با اشاره به این که کشور ما نیز در حوزه دندانپزشکی شاهد پیشرفت‌های شگرفی بوده، اظهار کرد: بدون تردید در حوزه دندانپزشکی و علوم دندانی، دانش اساتید و مراکز تحقیقاتی کشور ما پا به پای دنیا پیشرفت کرده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه با اشاره به پتانسیل‌های بالقوه کشور در حوزه دهان و دندان، گفت: ایران می‌تواند به عنوان یکی از مهمترین قطب‌های علوم دندانی در قسمت باشد.

روزآمدی تکنولوژی با دندانپزشکی عجین است
وی با بیان این که رشته دندانپزشکی با تکنولوژی‌های نوین عجین شده است، افزود: تکنولوژی تاثیر مستقیم بر ارتقا، پیشرفت روزآمد و مداوم این رشته دارد.
دکتر خجسته با بیان این که با اعمال تحریم های ظالمانه بخشی از مواد اولیه و تجهیزات دندانپزشکی یا در دسترس نیست و یا در بیشتر موارد با قیمت‌های بسیار بالایی عرضه می‌شود گفت: این مهم درمان‌های دندانپزشکی را با مشکلاتی روبرو کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تلاش محققان شرکت‌های دانش بنیان برای افزایش تولیدات مواد و تجهیزات دندانپزشکی با بالاترین کیفیت را مورد تاکید قرار داد و افزود: چنانچه تحریم‌ها ادامه یابد و محققان داخلی نتوانند مواد ادلیه دندانی را با کیفیت بالا و یا مشابه نمونه‌های خارجی تولید کنند، حوزه دندانپزشکی با مشکلات پیچیده‌ای روبرو خواهد شد. با بالارفتن قیمت ارز و پایدار بودن تحریم ها یکی از رشته‌هایی که در آینده دچار دغدغه و مشکل خواهد شد رشته دندانپزشکی است.

دانشیارگروه جراحی فک و صورت دانشگاه اظهار امیدواری کرد که با تدابیر مناسب مشکلات و دغدغه جامعه دندانپزشکی کشور کاهش یابد.
وی با اشاره به دغدغه‌های متخصصان و اساتید دندانپزشکی در راستای ارتقا آموزش، خاطرنشان کرد: دانشگاههای علوم پزشکی و دانشکده‌های دندانپزشکی باید مرجع اصلی تصمیم گیری در حوزه علمی و آموزش باشند و اگر چنانچه نقش دانشکده‌های دندانپزشکی در راهبردها و سیاست‌گذاری‌ها کم رنگ شود عمق مسائل علمی کاهش خواهد یافت.

دکتر خجسته در ادامه با بیان این که ممکن است برخی منابع و اطلاعات فضای مجازی فاقد صحت و ارزش علمی باشند خاطرنشان کرد: مردم باید اطلاعات خود را از منابع رسمی وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی و یا دانشکده‌های دندانپزشکی دریافت کنند.

قرنطینه فرصت مناسب ارتقا دانش
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به شرایط این روزهای شیوع کرونا و قرنطینه، ضرورت ارتقا آموزش علوم دندانپزشکی را مورد تاکید قرار داد و گفت: قرنطینه فرصت بسیار مناسبی برای دانشجویان ایجاد کرده تا بتوانند به صورت مجازی از تکنولوژی‌های آموزشی روز دنیا بهره ببرند.
وی با بیان این نوشته که استمرار آموزش یکی از اصول اصلی تخصص و مهارت است خاطرنشان کرد: دانشجویان دندانپزشکی باید با استفاده از فضای مجازی و بهره‌مندی از این مدل آموزشی داشته‌های خود را تقویت کنند.

ارائه راهکارهای موثر برای ارتقا سلامت دهان و دندان مردم از طریق آموزش و یا فرهنگ سازی از دیگر مواردی بود که دکتر خجسته ضرورت توجه به آن را از سوی متولیان و اساتید حوزه دهان و دندان خواستار شد و گفت: با نگرش درست و دقیق در حوزه های مختلف درمان، بهداشت، آموزش و تحقیق می توانیم این رشته را همواره روزآمد کنیم و در ادامه دانشجویان کارآمد و با دانش کافی برای ارائه خدمات بهتر به مردم تربیت کنیم.لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我آسمـان سـلام لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. عکس های شخصی امیر جعفری + بیوگرافی امیر جعفری

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …