واکنش کاربران توییتر به صحبت های رضا پهلوی در انستیتو واشنگتن

واکنش کاربران توییتر به صحبت های رضا پهلوی در انستیتو واشنگتن

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه واکنش کاربران توییتر به صحبت های رضا پهلوی در انستیتو واشنگتن را ببینید.

رضا پهلوی، فرزند ارشد آخرین پادشاه ایران با حضور در “اندیشکده انستیتو واشنگتن” خواستار تغییر رویکرد آمریکا و اروپا در رویارویی با حکومت ایران شد. سخنان او بازتاب گسترد‌ه‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

خانواده پهلوی آماج عشق و نفرت

خانواده محمدرضا شاه پهلوی که در آستانه پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران را ترک کردند، همواره مورد توجه بخش قابل‌توجهی از جامعه ایران در داخل و خارج از کشور بوده است. آخرین ملکه ایران، فرح دیبا و فرزند ارشد او رضا پهلوی، از جمله معدود ایرانیان خارج از کشور هستند که منتقدان و طرفداران بسیاری در شبکه‌های اجتماعی دارند.

سعید قاسمی‌نژاد، فعال پیشین دانشجویی و عضو پیوسته پژوهشی ایران در “بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها‌” رضا پهلوی را گزینه ایده‌آل برای نمایندگی مردم ایران می‌داند.

او در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است: «رضا پهلوی امروز در انستیتو واشنگتن چهره‌ای ایده‌آل از یک دولتمرد ایرانی بود: باوقار، آگاه، میهندوست، خوش‌لباس و خوش‌گفته. جماعت عمامه به سر، ژولیده و ناآگاهی که مشاهده کردن به چهره‌های پلیدشان کفاره دارد نباید نماینده ملت بزرگ ایران در جهان باشند.»

واکنش کاربران توییتر به سخنان رضا پهلوی در “انستیتو واشنگتن”

رضا پهلوی، فرزند ارشد آخرین پادشاه ایران با حضور در “اندیشکده انستیتو واشنگتن” خواستار تغییر رویکرد آمریکا و اروپا در رویارویی با حکومت ایران شد. سخنان او بازتاب گسترد‌ه‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

سخنرانی رضا پهلوی در “اندیشکده انستیتو واشنگتن” بازتاب گسترد‌ه‌‌ای در شبکه‌های اجتماعی به ویژه توییتر داشته است.

یکی از کابران توییتر با اسم کوچک “ستاره” در حساب کاربری خود پیامی با این مضمون منتشر کرده است: «آقای رضا پهلوی با عرض سلام. جسارتا از جنابعالی استدعا دارم به طرفداران خود سفارش کنید که از فحاشی در شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنند تا نتیجه‌ی جستجوی الفاظ رکیک به مطالب مرتبط با شما ختم نشود. با احترام.»

این پیام یکی از هزاران پیام توییتری است که از جمعه ۲۳ آذرماه (۱۴ دسامبر) در شبکه اجتماعی توییتر خطاب به رضا پهلوی یا با هشتک اسم کوچک او (به فارسی یا انگلیسی) منتشر شده است.

رضا پهلوی در سخنرانی خود در مورد حکومت ایران صحبت کرد و خواستار حمایت غرب از تغییر رژیم در ایران شد. دو بخش از سخنان او: یکی ضبط اموال مقامات ایران در خارج از کشور و دادن آن به اپوزیسیون و دیگری اخراج برخی روزنامه‌نگاران رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور که به گفته رضا پهلوی حامی تغییر و اصلاح در درون ساختار حکومت ایران هستند، واکنش‌های بسیاری برانگیخت.

منتقدان رضا پهلوی در واکنش به پیشنهاد رضا پهلوی برای ضبط اموال مقامات ایران در خارج از کشور، بار دیگر این پرسش را مطرح کردند که او چرا درباره درآمد و شیوه معاش خود توضیحی نمی دهد.

شاهد علوی، تحلیلگر سیاسی مقیم واشنگتن با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در شبکه توییتر از رضا پهلوی پرسیده است: «جناب پهلوی؛ آن به گفته مادرتان ۶۲ میلیون دلار و به گفته منابع دیگر چند میلیاردی که پدرتان با خود از ایران خارج کرد یا کرده بود از کیسه ملت نبود؟»

این پرسش که به شکل‌های مختلفی در توییت‌های منتقدان رضا پهلوی منتشر شده، اشاره به سخنان او در مصاحبه‌ای قدیمی در مورد میزان درآمد خانواده‌اش دارد.

rezaa pahlavai واکنش کاربران توییتر به صحبت های رضا پهلوی در انستیتو واشنگتن

در مقابل منتقدان رضا پهلوی بر این باور هستند که اگر او می‌خواهد بر اساس پیشینه خانوادگی‌اش به رهبری برسد، اول باید به سرکوب‌ها و جنبه‌های تاریک دوران پدر و‌ پدربزرگش بپردازد.

نگار مرتضوی، خبرنگار ایرانی آمریکایی ساکن نیویورک در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است: «با گفتن همین یک جمله‌‌، طرفداران تندرو رضاپهلوی با زشت‌ترین ادبیات به من حمله کرده‌اند و کریه‌ترین فحش‌ها و ناسزاهای جنسی و زن‌ستیزانه را نوشته‌اند. جالب است که بسیاری از آنها ساکن کشورهای دموکراتیک‌هستند که نقد سیاستمداران، مهم‌ترین رکن به شمار می‌رود.»

سخنرانی رضا پهلوی در “اندیشکده انستیتو واشنگتن” را می‌توان نشانه‌ای از افزایش اهمیت او برای دولت آمریکا تعبیر کرد که خواستار تغییر سیاست‌های حکومت ایران است. واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی به سخنان رضا پهلوی نیز نشانگر اهمیت شخص او برای بخش قابل‌توجهی از ایرانیان تعبیر می‌شود.

طرفداران رضا پهلوی منتقدان او را متهم می‌کنند که با سوال‌های تکراری به شخصیتی حمله می‌کنند که می‌تواند رهبر اپوزیسیون ایران باشد و مسائلی مهمتر از محل درآمد او وجود دارد.

یکی از کاربران توییتر به اسم کوچک “مکتوب” نوشته است: «رضا پهلوی تا یک مصاحبه جدید میکنه یک عده فوری توییت درفت کرده‌ها رو بیرون میارن با این مضمون تکراری: پول‌هایی که شاه از ایران خارج کرد…» این کاربر در ادامه با اشاره به آخرین اخبار منتشرشده در مورد اختلاس و فساد اقتصادی ایران در پانوشت توییت خود به اختلاس جدید در صنعت خودرو و همچنین خبر ادامه فروش خاک ایران به کشورهای همسایه اشاره کرده است.

برخی دیگر از کاربران نیز از درخواست رضا پهلوی برای ضبط اموال مقامات ایرانی در خارج از کشور دفاع کردند و آن را خواست مردم ایران خواندند.

کاربری به اسم کوچک “رایان” نوشته است: «رضا پهلوی خواسته‌ای رو گفته که مدتهاست تو اینستا، تلگرام و کوچه و خیابان مردم دنبالش بودند: “توقیف اموال و اخراج آقازاده‌ها”، تازه معلوم شده خیلی از این آقازادهها صاحبان تریبون‌هایی مثل bbc ,voa و رادیو فردا هستند، پس منتظر موج جدید تخریب‌ها علیه ایشون باشید.»

این کاربر همزمان به پیشنهاد دوم رضا پهلوی از دولت آمریکا برای کنار گذاشتن “روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب” از رسانه‌هایی که با پول مالیات‌دهندگان آمریکا و بریتانیا برای ایران برنامه پخش می‌کنند اشاره کرده است. این پیشنهاد رضا پهلوی اما از سوی منتقدان او به “تفتیش عقاید” و موضعی علیه همه روزنامه‌نگاران و دموکراسی‌خواهان تعبیر شده است.

باربارا اسلاوین، عضو اندیشکده آمریکایی “شورای آتلانتیک هم در واکنش به سخنان رضا پهلوی که خواستار حمایت از “ایرانیان که جوینده دموکراسی و آزادی در کشورشان هستند” او را به احمد چلبی تشبیه کرده است.

منبع: dw.com

ads

اشتراک گذاری :

برچسب ها :

واکنش کاربران توییتر به صحبت های رضا پهلوی در انستیتو واشنگتن

لطفا نظر خود را درباره واکنش کاربران توییتر به صحبت های رضا پهلوی در انستیتو واشنگتن با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن