واکسن یک سالگی + علائم واکسن یک سالگی نوزاد / پورتال یک

سلامت

واکسن یک سالگی + علائم واکسن یک سالگی نوزاد / پورتال یک

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه واکسن یک سالگی + علائم واکسن یک سالگی نوزاد / پورتال یک را ببینید.

    
یک سالگی کودک شما زمانی است که باید تحت ویزیت پزشک و واکسیناسیون قرار بگیرد. این مقاله به بررسی واکسن‌هایی می‌پردازد که کودک یک ساله‌ی شما باید آن‌ها را دریافت کند. به خواندن ادامه دهید تا با تمام موارد واکسن یک سالگی کودکان آشنا شوید.


بیشتر بخوانید: واکسن هجده ماهگی کودکان، شامل چیست؟


در این مقاله می‌خوانید:

 • واکسن یک سالگی نوزاد
 • عوارض واکسن یک سالگی

واکسن یک سالگی نوزاد

واکسن یکسالگی یا واکسن‌هایی که نوزاد شما باید در یک سالگی بزند عبارتند از:

 

     علائم واکسن یک سالگی

واکسن هموفیلوس آنفلوانزا نوع b

هموفیلوس آنفولانزا نوع b یک نوع باکتری است که می‌تواند بیماری‌های شدید زیر را ایجاد کند:

 • پنومونی (عفونت ریه)
 • مننژیت (عفونت نخاع و مغز)
 • سپسیس (عفونتی که وارد جریان خون می شود.)
 • اپی گلوتیت (تورم در راه هوایی فوقانی یا نای)

چهارمین و آخرین دوز این واکسن معمولاً بین ۱۲ تا ۱۵ ماهگی تزریق می‌شود. لازم به ذکر است که این آنفولانزا با آنفولانزای فصلی فرق می‌کند، اما به دلیل شباهت در اسم، با آن اشتباه گرفته می‌شود. با این حال، این دو بیماری متفاوت هستند. آنفولانزای فصلی یک ویروس است، در حالی که این آنفولانزایی که درباره‌ی آن صحبت کردیم، نوعی باکتری است.

 

     عوارض واکسن یک سالگی

واکسن مزدوج پنوموکوک (PCV)

بیماری پنوموکوک ناشی از یک عفونت باکتریایی است که موارد زیر را باعث می‌شود:

 • عفونت‌های گوش
 • عفونت‌های سینوسی
 • مننژیت (عفونت مغز و نخاع)
 • پنومونی (عفونت ریه)

 

ویروس هپاتیت A یک بیماری بسیار مسری است

ویروس هپاتیت A یک بیماری بسیار مسری است که باعث التهاب (تورم) و عفونت کبد می‌شود. افرادی که واکسینه نشده‌اند، از طریق تماس نزدیک با فرد مبتلا یا با نوش جان کردن غذا و نوشیدنی‌های آلوده به آن مبتلا می‌شوند.
البته با این‌که هپاتیت A بسیار مسری است، اما از طریق واکسیناسیون برای کودکان یک ساله و بزرگتر می‌توان از آن پیشگیری کرد. به طور کلی، دو واکسن مختلف هپاتیت A وجود دارد که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای کودکان تایید شده است.

 

 

اولین دوز واکسن MMR به کودکان ۱۲ تا ۱۵ ماهه تزریق می‌شود تا آن‌ها را از بیماری‌های زیر حفظ کند:

 • سرخک: سرخک یک ویروس بسیار مسری است که از طریق سرفه و عطسه پخش می‌شود. علائم رایج این بیماری، سرفه، قرمزی چشم، تب و آبریزش بینی هستند. پیدایش بثورات با لکه‌های قرمز ریز از اطراف سر شروع می‌شوند و به بقیه بدن گسترش می‌یابند.
 • اوریون: این نیز یک ویروس است که باعث تب، سردرد و درد عضلانی، کاهش اشتها، تورم غدد زیر گوش، درد در فک و گونه‌های پف کرده می‌شود. اکثر افراد در عرض چند هفته از اوریون بهبود می‌یابند. با این حال، می‌تواند عوارض جدی از جمله آنسفالیت (تورم مغز) و ناشنوایی را نیز ایجاد کند. واکسن‌ها تا حد زیادی می‌توانند اوریون را کاهش دهند.
 • سرخجه: این ویروسی است که گاهی اوقات سرخک آلمانی نامیده می‌شود. سرخجه می‌تواند با علائمی شامل تب، تورم غدد، عفونت‌های تنفسی و بثورات پوستی همراه باشد. برای بانوان مهم است که قبل از باردار شدن واکسن سرخجه را دریافت کنند. سرخجه در بانوان باردار می‌تواند باعث سقط جنین یا نقایص شدید مادرزادی شود.

     واکسن یکسالگی


بیشتر بخوانید: واکسن زدن نوزاد در سرماخوردگی، مشکلی داره؟


واریسلا

اولین واکسن واریسلا در ۱۲ تا ۱۵ ماهگی تزریق می‌شود.

واریسلا ویروسی است که بیشتر آبله مرغان نامیده می‌شود و یکی از اعضای گروه ویروس هرپس است. اولین باری که فرد به آبله مرغان مبتلا می‌شود، با علائم آن دست و پنجه نرم می‌کند؛ اما علاوه بر این، هنگامی که این بیماری در بدن قرار می‌گیرد، می‌تواند در مراحل بعدی زندگی دوباره فعال شود و بثورات دردناکی به اسم هرپس زوستر یا زونا را ایجاد کند. لازم به ذکر است که اولین واکسن واریسلا در ۱۲ تا ۱۵ ماهگی تزریق می‌شود.


بیشتر بخوانید: قیمت واکسن گارداسیل ۱۴۰۱


آنفولانزا

اولین واکسیناسیون می‌تواند پس از ۶ ماهگی نوزاد شروع شود.

آخرین مورد واکسن ۱ سالگی مربوط به آنفولانزا است. آنفولانزا یک عفونت تنفسی است که بیشتر آن را آنفولانزای فصلی می‌نامند. اولین واکسیناسیون می‌تواند پس از ۶ ماهگی نوزاد شروع شود. کودکان کمتر از ۹ سال که برای اولین بار واکسن آنفولانزا دریافت می‌کنند، معمولاً به ۲ دوز با فاصله‌ی حداقل ۴ هفته نیاز دارند.
پس از واکسیناسیون اولیه، واکسن آنفولانزا هر ساله در طول فصل آنفولانزا، معمولا از پاییز انجام می‌شود و بهتر است که شما واکسن را در اوایل فصل دریافت کنید تا از ایمنی لازم بهره‌مند شوید.

     واکسن ۱ سالگی


بیشتر بخوانید: لیست واکسن های ضروری نوزاد


عوارض واکسن یک سالگی

شایع‌ترین علائم واکسن یک سالگی، واکنش موضعی مانند تورم، قرمزی یا درد در محل تزریق است. البته ممکن است کودک شما تب خفیف نیز داشته باشد. عوارض جانبی کمتر رایج واکسیناسیون نیز عموماً خفیف هستند و عبارتند از:

 • لرز
 • تحریک پذیری
 • از دست دادن اشتها
 • دردهای عضلانی
 • سردرد
 • حالت تهوع، استفراغ یا اسهال

بیشتر بخوانید: عوارض واکسن نوزادان، نکاتی که دانستنش ضروری است!


بیشتر عوارض جانبی در عرض ۲۴ ساعت شروع می‌شوند.

بیشتر عوارض جانبی در عرض ۲۴ ساعت شروع می‌شوند و یکی دو روز طول می‌کشند. عوارض واکسن mmr یک سالگی، واکنش‌های تاخیری مانند تب و بثورات پوستی هستند که می‌توانند ۱ تا ۴ هفته پس از تزریق این واکسن رخ دهند.
عوارض جانبی شدید مانند واکنش‌های آلرژیک بسیار نادر هستند و اگر رخ دهند، معمولاً در عرض ۲۰ دقیقه تا ۲ ساعت شروع می‌شوند. اگر در مورد عوارض جانبی نادر نگران هستید، قبل از تزریق واکسن با پزشک اطفال خود صحبت کنید.

     عوارض واکسن mmr یک سالگی


بیشتر بخوانید: سخت ترین واکسن نوزاد کدام است؟


جمع‌بندی

مراکز کنترل بیماری، برنامه‌ی واکسیناسیون کودک را برای پیشگیری از بیماری توصیه می‌کنند. چند واکسن یک سالگی عبارتند از: واکسن‌های هموفیلوس آنفولانزا نوع B، مزدوج پنوموکوک (PCV)، هپاتیت A ، آنفولانزا، MMR و آبله مرغان. عوارض جانبی واکسیناسیون نیز عموماً خفیف هستند و والدین معمولاً می‌توانند آن‌ها را در خانه درمان کنند. با این حال، اگر فرزند شما عوارض جانبی شدیدتری را تجربه کرد، با پزشک اطفال تماس گرفته یا به دنبال مراقبت‌های اورژانسی باشید.

به کلینیک پورتال یک هم سر بزنید.

واکسن یک سالگی + علائم واکسن یک سالگی نوزاد / پورتال یک

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره واکسن یک سالگی + علائم واکسن یک سالگی نوزاد / پورتال یک با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
۳ لباسی که همیشه مد هستند!

۳ لباسی که همیشه مد هستند! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه ۳ لباسی که همیشه مد هستند! را ببینید. به نقل از زمان صبح: پیروی از دنیای مد می تواند دشوار باشد. با این حال، تنها با چند دست لباس می توانید بدون پیروی از مد، ظرافت …

سلامت
خانم‌ها با این کارها رگ خواب مردان را پیدا کنید!

خانم‌ها با این کارها رگ خواب مردان را پیدا کنید! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه خانم‌ها با این کارها رگ خواب مردان را پیدا کنید! را ببینید. به نقل از مجله دلتا: ممکن است از نظر افرادی که نمی‌توانند ۵ دقیقه در مورد گرفتن یک تصمیم ساده …

سلامت
فال روزانه شخصی چهارشنبه ۲ آذر برای زنانی که پشت تمام موفقیت‌ها هستند!

فال روزانه شخصی چهارشنبه ۲ آذر برای زنانی که پشت تمام موفقیت‌ها هستند! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه فال روزانه شخصی چهارشنبه ۲ آذر برای زنانی که پشت تمام موفقیت‌ها هستند! را ببینید. به نقل از اقتصاد آنلاین: مَثَلی هست با این مضمون که به فال اعتقاد …