هشدار انجمن علمی پریناتولوژی ایران نسبت به عواقب حذف برنامه غربالگری جنین

مطالب جدیدپورتال یک:انجمن علمی پریناتولوژی ایران در بیانیه ای در مورد برنامه غربالگری جنین، ضمن حمایت از این برنامه، نسبت به حذف آن هشدار داد و از مجلس شورای اسلامی خواست در قانونگزاری، هشت مورد مطرح شده در این بیانیه را مد نظر قرار دهد.

به گزارش پورتال یک به نقل از ایسنا، به دنبال برخی صحبتهای اخیر مبنی بر حذف برنامه غربالگری دوران بارداری، انجمن علمی پریناتولوژی در بیانیه ای نسبت به این موضوع هشدار داد.

در این بیانیه آمده است: «در این زمان که مسئله افزایش جمعیت مورد توجه قرار گرفته است و کمیسیون جمعیت مجلس محترم شورای اسلامی درصدد تصویب طرح جوانی جمعیت است، به منظور اطلاع تصمیم گیرندگان کمیسیون جمعیت و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نقطه نظرات انجمن علمی پریناتولوژی ایران را ضمن پایبندی به اصل افزایش جمعیت و کمک موثر به فرآیند آن به استحضار می رساند:

۱. غربالگری بارداری به منظور ارتقای سلامت مادر و جنین و نوزاد و ایجاد اطمینان خاطر و آرامش والدین از تولد فرزند سالم و کاهش بار مالی دولت به جهت هزینه های سرسام آور مراقبت از کودکان ناتوان جسمی و ذهنی شدید به وجود آمده است.
۲. همانطور که مادران در دوران بارداری از نظر کم خونی، دیابت، فشارخون، بیماریهای عفونی و زایمان زودرس غربالگری می شوند، از نظر اختلالات ژنتیکی و ساختاری جنین هم غربالگری می شوند.

۳. غربالگری ناهنجاریهای کروموزومی که از حدود ۳۳ سال پیش معرفی شد و تحول علمی عظیمی در نظام مراقبت از مادران باردار ایجاد کرد، هیچگاه اجباری نبوده و پس از انجام مشاوره دقیق با مادر و آگاه سازی والدین انجام می شود که انجام آن کاملا اختیاری و آگاهانه است.

۴. غربالگری جنین شامل سونوگرافی جنین و آزمایش خون در هفته ۱۳-۱۱حاملگی است که میزان خطر احتمالی ناهنجاری جنین را تعیین می کند.
۵. هیچگاه براساس نتیجه مشکوک غربالگری اولیه تصمیم گیری نهایی نمی شود.

۶. در صورت نتیجه مشکوک اولیه، مادر مورد مشاوره قرار گرفته و در صورت تمایل والدین با تست غربالگری NIPT یا تست تشخیصی قطعی، ناهنجاری تایید یا رد می شود.

۷. در صورت ابتلای جنین به ناهنجاری ساختاری و یا ژنتیکی، والدین از بیماری آگاه شده و خود را آماده پذیرش نوزاد مبتلا کرده و در هنگام زایمان از مراقبتهای ویژه شامل تیم حمایتی، تجهیزات، امکانات و کمکهای احتمالی برحسب نوع بیماری برخوردار می شوند.

۸. در صورت ابتلای جنین به ناهنجاریهای شدید فیزیکی و ذهنی در صورت تمایل، خانواده می توانند به سازمان پزشکی قانونی کشور مراجعه و با نظر سه کارشناس معتمد پزشکی قانونی و طی مراحل سختگیرانه اداری و قانونی، جوز ختم بارداری توسط سازمان محترم پزشکی قانونی صادر می شود. (ماده قانونی سقط درمانی مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی و مورد تایید شورای نگهبان است.)

انجمن پریناتولوژی ایران به عنوان متولی سلامت مادر، جنین و نوزاد با علم و آگاهی کامل نسبت به حساسیت خانواده های ایرانی و با توجه به مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در راستای اطمینان بخشی به مادر و والدین از جهت سلامتی جنین و رعایت عدالت اجتماعی حمایت خود را از برنامه غربالگری که اهرم موثر افزایش جمعیت است اعلام می دارد.

حذف برنامه غربالگری در این زمان که سواد سلامت جامعه افزایش یافته، منجر به عدم تمایل به فرزندآوری خصوصا فرزندآوری جوانان شده و چه بسا می تواند منجر به سقط های غیرقانونی، غیرایمن و افزایش مرگ و میر مادر و از دست رفتن قدرت باروری شود.
از قانونگزاران محترم درخواست می شود توصیه های علمی انجمن علمی پریناتولوژی ایران را مد نظر قرار دهند.»لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我تصاویر و داستان سریال کیمیا لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. پیامک تبریک میلاد حضرت محمد (ص)

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …