نورسفید ساعت بیولوژیکی بدن را بر هم می زند

مطالب جدیدپورتال یک: به گفته یک پژوهشگر، نور سفید آستانه تحمل انسان را پایین می آورد و قدرت تفکر وی را تضعیف می کند. متاسفانه ایرانی‌ها از نور سفید زیاد استفاده می ‌کند.

به گزارش پورتال یک، حامد میرزاخلیل، پژوهشگر در زمینه آلودگی های نوری در گفتگو با سیناپرس درباره تفاوت نور سفید و آبی در ساعت بیولوژیکی موجودات گفت: از آنجایی که هورمون ملاتونین تحت تاثیر مستقیم نور سفید و آبی است با کوچکترین تابشی از این نور ترشح آن با اختلال مواجه می شود و حتی در بسیاری موارد متوقف می شود. گفتنی است؛ ملاتونین وظیفه کنترل کننده استرس در انسان و ساعت بیولوژیک در تمامی موجودات را بر عهده دارد. در واقع چرخه خواب و بیداری، گرسنگی و دوره های قاعدگی بانوان و میزان متابولیسم آقایان را کنترل می ‌کند. تحقیقات نشان داده است اگر در برخی موارد سیستم بیولوژیکی و متابولیسم بدن ما موجودات استاندارد نیست یکمی از مهمترین علت های آن به قرار گرفتن در معرض نور سفید به صورت طولانی مدت است. این نور آستانه تحمل انسان را پایین می آورد و قدرت تفکر وی را تضعیف می کند. متاسفانه ایرانی‌ها از نور سفید زیاد استفاده می ‌کند.

وی با اشاره به سلامت درختان و چرخه زیستی آن ها با نورپردازی زیاد گفت: نور سفید و نورپردازی های بلند مدت چرخه زیستی درختان را با اختلال مواجه می کند. ممکن است درخت در همان سال ها خشک نشود، اما سیستم ایمنی آن بسیار ضعیف می ‌شود و در نتیجه با یک بیماری و تنش مضاعف وارد شده به درخت، از پا در می آید و رنجور می شود. در واقع به شدت آسیب پذیر می‌شود و نمی ‌تواند تنش های زودگذر را رد کند. به همین دلیل بسیاری از درختان تهران خشک یا رنجور هستند و نمی توانند بسیاری از تنش‌ها را تحمل کنند و از گرمای شدید تابستان سربلند بیرون بیایند. به همین دلیل توانایی کمی در تحمل تنش‌های تابستانه دارند.

به گفته میرزا خلیل در طول تاریخ طبیعی کره زمین موارد زیادی از ضعیف شدن سیستم ایمنی موجودات را تجربه کرده است. برای مثال در عصر یخبندان بسیاری از گونه ها از پیش ضعیف شده بودند که پژوهشگران احتمال می دادند بدن موجودات از پیش با میکروب هایی آسیب‌پذیر شده بودند.

وی افزود: تابش مداوم و شدید نور سفید باعث می شود درخت به خزان زودرس مبتلا شود که بعد از چند سال رو به ضعف می رود و با یک عامل بیرونی نظیر بادهای شدید درخت سرنگون می شود و به عمر خود پایان می دهد.

میرزاخلیل با اشاره به دیگر موجودات شب زی در مواجهه طولانی مدت با نور سفید گفت: برخی سوسک های شب زی با تماشا ستارگان و کهکشان ها مسیر خود را پیدا می‌کنند که تحت تاثیر الودگی نوری نمی توانند مسیر خود را پیدا کند یا نوعی شب پره وجود دارد که در ۵۰ سال گذشته آمار جمعیت آن به دلیل در معرض قرار گرفتن مداوم در نور سفید کاهش پیدا کرده است و تخم ریزی آن در شب دچار اختلال شده است.

وی افزود: بر مبنای تحقیقات انجام شده خانه هایی که نزدیک به معابر خیابانی و در معرض نور سفید قرار دارند، علاوه بر اینکه از اجتماع حشرات در محدوده زندگی خود بیشر رنج می برند، در معرض بیماری های مشترک میان حشرات با انسان قرار می گیرند در واقع افرادی که در این خانه ها زندگی می کنند بیشتر در معرض این نوع بیماری های التهابی قرار می گیرند.لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我عضویت در تلگرام مجله پارس ناز لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. نیکبخت در کنار دیگ نذری هیات + عکس

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …