نقاشی کودکان بیش فعال چطور هنرمندش کنیم؟

سلامت

نقاشی کودکان بیش فعال چطور هنرمندش کنیم؟

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه نقاشی کودکان بیش فعال چطور هنرمندش کنیم؟ را ببینید.

نقاشی کودکان بیش فعال موضوعی است که باید درباره‌اش اطلاعات کافی داشته باشید. یادتان نرود کارهای ساده مانند پوشیدن لباس یا حتی صبحانه میل کردن، می‌تواند برای کودک بیش فعال سخت باشد و در روند درمان ADHD، متخصص به کودک کمک می‌کند که افکار درهم خود را نظم دهد؛ بتواند آنها را بیان کند و درگیر انتقال خواسته‌ها و دنیای درون ذهنش نباشد. یکی از این روش‌های موثر درمانی برای بیش فعالی، نقاشی کشیدن است.

بهبود درد، حس رفاه و آرامش و افزایش کیفیت زندگی، از مزایای نقاشی کودکان بیش فعال است. طرح‌هایی که کودک انتخاب کرده، انتخاب رنگ و اینکه از کدام یک از وسایل نقاشی اعم از مدادرنگی، ماژیک یا آبرنگ برای نقاشی کردن بهره برده، می‌تواند در تفسیر نقاشی، کمک کند. 

نقاشی کودکان بیش فعال چطور هنرمندش کنیم؟

نقاشی کودکان بیش فعال چه فوایدی دارد؟

همان ‌طور که اشاره کردیم کودکان بیش‌ فعال نیاز دارند به نوعی حالات و احساسات خود را بیان کنند اما به زبان آوردن این خواسته‌ها برای‌شان راحت نیست. در چنین مواردی علم روانشناسی به کمک کودکان بیش فعال آمده است. آنها در قالب یک بوم نقاشی می‌توانند هر آنچه در ذهن و جان‌شان می‌گذرد را انتقال دهند. هنردرمانی برای بیش فعالی یک روش شناخته شده و موثر است که تنظیم ذهن و احساس کودک کمک می‌کند. در ادامه درباره نقاشی کودکان بیش فعال بیشتر توضیح می‌دهیم تا این روش موثر برای شما بهتر معنی شود.

نقاشی کودکان بیش فعال چطور هنرمندش کنیم؟

تاثیر نقاشی بر کودکان بیش فعال

هنر درمانی یک روش درمان جایگزین برای درمان بیش فعالی است. بچه‌ها می‌توانند با هر وسیله نقاشی که دوست دارند؛ هم مهارت و فن بیاموزند. هم احساسات درونی پرتلاطم خود را به دنیای واقعی وارد کنند و آرام بگیرند.

مطالب پیشنهادی: کودک بیش فعال باید چه مهارت‌هایی را بیاموزد؟

آموزش نقاشی کودکان بیش فعال چطور هنرمندش کنیم؟

لوازم نقاشی کودکان بیش فعال

برای هنر درمانی ADHD می‌توانن کلی وسبله به کار برد. ببینید فرزند شما کدام را دوست دارد؟

 • مداد رنگی
 • ماژیک
 • پاستل
 • گواش
 • خاک رس
 • رنگ آکریلیک

یادتان باشد هنر و خلاقیت به خودش نوعی درمان است.که آرامش و سلامتی را در وجود کودک بیش فعال برقرار می‌سازد.

فواید اصلی نقاشی کودکان بیش فعال چیست؟

تحقیقات نشان داده که اگر به فرزند بیش فعال خود نقاشی کشیدن را بیاموزید؛ به مرور این اثرات مثبت را در او می‌بینید.

 •  بهبود درد
 • حس رفاه و آرامش 
 • افزایش کیفیت زندگی

مطالب پیشنهادی: چه غذایی برای کودکان بیش فعال مفید است؟

تفسیر نقاشی کودکان بیش فعال چطور هنرمندش کنیم؟

تفسیر نقاشی کودکان بیش فعال

بسیاری از والدین دوست دارند بدانند معنی خطوط و شکل‌هایی که فرزندشان در یک نقاشی می‌کشد؛ چیست؟ هنردرمانی نوعی تفسیر روانشناسانه است. متخصصان با بررسی انتخاب‌های کودک بر اساس شواهد قبلی، تصمیم فرزندتان را تفسیر می‌کنند:

 • کودک چه رنگی را انتخاب کرده است؟
 • لوازم نقاشی مورد استفاده‌اش چه بود؟
 • مداد را محکم فشار داده است؟
 • بیشتر از چه طرح‌هایی استفاده کرده است؟

مطالب پیشنهادی: ورزش‌های مناسب برای کودک بیش فعال چیست؟

 

تاثیر نقاشی کودکان بیش فعال چطور هنرمندش کنیم؟

آموزش نقاشی به کودکان بیش فعال

درمان های بیش فعالی ADHD مانند هنر درمانی برای افراد مبتلا به ADHD در سطوح مختلف مفید است زیرا به شما کمک می کند بسیاری از موضوعات اصلی ناشی از ADHD را برطرف کنید. فوگل می گوید: هنر درمانی می تواند به شما کمک کند تا از پس کنش ، تصمیم گیری ، کنار آمدن ، تعیین توالی ، انعطاف پذیری و مهارت های اجتماعی برآیید و می تواند به افزایش عزت نفس کمک کند. این یک تجربه حسی را فراهم می کند که می تواند به شما کمک کند احساس اطمینان و کنترل بیشتری داشته باشید. وی می گوید: “کودکان مبتلا به ADHD می توانند احساس کنترل کنند زیرا رفتارها و عادات آنها از کنترل آنها خارج شده است.” “در هنر درمانی ، شما می توانید روی کنترل خود کار کنید. اگر به کودک از نظر استراتژیک چیزی مانند رنگ بدهید ، این یک آشفتگی بزرگ است. می توانید بپرسید ،” چگونه این اتفاق افتاد؟ دفعه دیگر به طور متفاوتی چه کاری انجام می دهید تا پروژه شما بهتر ارائه می شود؟ “

نقاشی کودکان بیش فعال چطور هنرمندش کنیم؟

استراتژی آموزش نقاشی به کودکان بیش فعال

آموزش نقاشی به کودکان بیش فعال، یک برنامه‌ریزی اصولی و استراتژی خاص می‌خواهد. کودک از همان ابتدا ممکن است به نقاشی کشیدن علاقه نشان ندهد. والدین و مربیان کودک باید برای ترغیب بچه‌ها به نقاشی کشیدن، صبوری به خرج دهند. کم کم او را تشویث به تفکر و بررسی علت معلول‌ها کنند. به این ترتیب روند درک توالی منطقی بین مفاهیم برای کودک مبتلا به ADHD بهتر می‌شود.

حواس پرتی در نقاشی کشیدن

ابتدا ممکن است با کمی حواس‌پرتی کودک روبه‌رو شوید. او هنوز بچه است. حتی نمی‌داند مشکل ADHD دارد. شما باید به عنوان والد و با کمک مددجویان و متخصص کودکان، روش‌های مناسب نقاشی کشیدن کودکان بیش فعال را بیاموزید؛ به این ترتیب هنگام سروکله زدن با فرزند خود نه عصبی می‌شوید؛ نه سردرگم می ‌مانید.

نقاشی کودکان بیش فعال چطور هنرمندش کنیم؟

تاثیر نقاشی کشیدن بر مغز کودکان بیش فعال

به طور کلی مغز مانند ماهیچه است؛ هرچه بیشتر از آن کار بکشید و تحریک‌اش کنید؛ قوی‌تر می‌شود. در مورد کودکان بیش فعال می‌توان با همین هنردرمانی مغز را وارد چالش کرد. با همین طرح‌های ساده نقاشی که کودک روی کاغذ یا بوم می‌کشد. این روند نقاشی کشیدن کودک بیش فعال سبب می‌شود که مغز یک کار ساده را مرتب تکرار کند. به این ترتیب میان دنیای درون و بیرون کودک ارتباط برقرار می‌شود.

فواید نقاشی کودکان بیش فعال برای مغز

وقتی کودک مبتلا به ADHD هنردرمانی را شروع می‌کند؛ مغز با تکرار و تمرین خطوط و اشکال یاد می‌گیرد که تجربیات و آموخته‌هایش را در زندگی روزمره تعمیم دهد. روند تصمیم‌گیری کودک بهبود می‌یابد و به این ترتیب کودک یاد می‌گیرد در محیط‌های بازی، خانه و مهد تصمی درست بگیرد؛ رفتار صحیح داشته باشد و به این ترتیب حضور او در جامعه پذیرفتنی می‌شود.

نقاشی کودکان بیش فعال چطور هنرمندش کنیم؟

دوپامین مغز و نقاشی کودکان بیش فعال!

دوپامین یکی از مواد شیمیایی مهمی است که در مغز ترشح می‌شود. این هورمون پیام‌های عصبی را منتقل می‌کند. یکی از عوامل مهم برای ترشح دوپامین، حس خوب و انرژی مثبت است. وقتی کودک بیش فعال نقاشی می‌کشد؛ احساس آرامش و پویایی مثبتی دارد؛ بنابراین جذب و ترشح دوپامین در مغز او بهبود می‌یابد. این اثر خود سبب افزایش تمرکز ذهن می‌شود؛ تمرکز یکی از نیازهای مبرم کودکان مبتلا به ADHD است که با نقاشی کشیدن و افزایش دوپامین، بهبود می‌یابد.

نقاشی کشیدن جایگزین کلمه‌های سخت

یکی از مشکلات عمده کودکان مبتلا به ADHD بیان منظور و احساسات درونی‌شان است. این ناتوانی در بیان منظور آنها را پرخاشگر می‌کند. نقاشی کشیدن کودکان بیش فعال تا حد زیادی این مشکل را حل می‌کند. کودک به جای این‌که لازم باشد کلمات و ارتباط آنها را برای بیان منظور کشف و اجرا کند؛ با کشیدن خطوط آنچه در دل و جانش می‌گذرد را به والدین و مربی‌ها بیان می‌کند و آرام می‌گیرد؛ در نتیجه:

 • استرس‌هایش کم می‌شود.
 • درگیری‌های احساسی‌اش کاهش می‌یابد.
 • هنر نقاشی و تفکر در او تقویت می‌شود.

در پایان

اگر فواید نقاشی کشیدن برای کودکان بیش فعال قانع‌تان کرده که راهی برای کمک به بیماران ADHD وجود دارد؛ می‌توانید سری به کلینیک پورتال یک بزنید؛ اینجا کلینیک پزشک و روانشناس برای کمک به شما آماده خدمت هستند. درباره جزئیات درمان و مراقبت از بچه‌های بیش فعال نیز از ما سوال بپرسید تا یک تبادل نظر موثر ایجاد کنیم.

مطالب پیشنهادی:

آیا بچه من بیش فعال است؟ چطور بفهمم؟

رژیم غذایی موثر برای بهبود کودک بیش فعال

کدام رشته ورزشی تخصصی را برای کودک بیش فعال انتخاب کنیم؟

نقاشی کودکان بیش فعال چطور هنرمندش کنیم؟

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره نقاشی کودکان بیش فعال چطور هنرمندش کنیم؟ با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
گوشی نوا Y70 هوآوی را فقط هفته‌ای دوبار شارژ کنید

گوشی نوا Y70 هوآوی را فقط هفته‌ای دوبار شارژ کنید سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه گوشی نوا Y70 هوآوی را فقط هفته‌ای دوبار شارژ کنید را ببینید. یکی از مهمترین دغدغه‌های روزمره ما شارژ کردن ابزارهای دیجیتالی و هوشمندی است که تمام مدت در حال استفاده از …

سلامت
کاهش وزن بعد از زایمان، می‌توان عمل کرد؟

کاهش وزن بعد از زایمان، می‌توان عمل کرد؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه کاهش وزن بعد از زایمان، می‌توان عمل کرد؟ را ببینید. اگر دوست دارید بعد از زایمانتان شکمی صاف و دورکمری زیبا داشته باشید می توانید با عمل آبدومینوپلاستی این امر را محقق سازید. بارداری …

سلامت
فال و طالع ماهیانه

فال و طالع ماهیانه سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه فال و طالع ماهیانه را ببینید. فال ماهانه متولدین فروردین برای انجام کارهای خانه از اعضای خانواده کمک بگیرید. در این ماه به سفر دوری رفته و یا خواهید رفت. مرور گذشته فقط عمرتان را تلف می کند. …