نظر سازمان جهانی بهداشت درباره تغییر دز دوم واکسن و واکسیناسیون بانوان باردار

مطالب جدیدپورتال یک: مدیر اورژانس قسمت ای سازمان جهانی بهداشت (EMRO )درباره تغییر دز دوم واکسن، گفت: اگرچه سازمان بهداشت جهانی چنین توصیه ای نمی کند اما برای مثال شواهد و مطالعات حاکی از این است که آسترازنکا و فایزر می‌تواند ایمنی ایجاد کند.

به گزارش پورتال یک به نقل از ایسنا، دکتر ریچارد برنان در نشست تفریحی که به صورت مجازی با حضور مدیر قسمت ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و نماینده این سازمان در ایران برگزار شد، در پاسخ به این سوال که علیرغم آغاز دز سوم در برخی کشورها، موضع سازمان جهانی بهداشت نسبت به عدم دسترسی کشورهای فقیر به واکسن چیست، گفت: سازمان جهانی بهداشت مقداری دز واکسن را به مردمی که در کشورهای ضعیف هستند اهدا کرده است. تلاش ها جهت رساندن واکسن بیشتر در حال بررسی است و نهایتا تا اواسط سال آینده این مشکل برطرف خواهد شد.

وی درباره واکنش سازمان جهانی بهداشت در خصوص واکسیناسیون کشورهای تحت فشار تحریم‌ همچون ایران، گفت: سازمان جهانی بهداشت در حال پیگیری و دسترسی همه مردم جهان به واکسن است. تحریم ها به هیچ وجه نباید مانع این قضیه شود. همچنین در حال پیگیری و تهیه واکسن های بیشتر برای کشور ایران هستیم.

مدیر اورژانس قسمت ای EMRO درباره شیوع سویه های جدید کرونا برغم واکسیناسیون در کشورهای مختلف گفت:‌ درست است که مشکلاتی از این قبیل دیده می شود اما باید در نظر داشت که واکسن ها در برابر سویه ها، کاهش روند بستری ها و حتی تلفات بسیار موثر خواهند بود. یکی از مهم ترین دلایل کنترل سویه ها، افزایش روند واکسن است. به عبارتی هر چه بیشتر واکسیناسیون انجام شود، تا حد قابل قبولی از این مشکل جلوگیری خواهد شد.

برنان در پاسخ به چگونگی ابتلای بانوان باردار و شیرده پاسخ داد: بانوان بارداری که واکسن دریافت کرده اند، سیستم ایمنی بدنشان افزایش یافته است و هرگز مشکلات ناشی از ویروس کرونا را نخواهند داشت. بنابراین بانوان باردار و یا شیرده در مواقعی که احساس می کنند در خطر نیستند باید واکسن را دریافت کنند. برای مثال بانوان باردار یا شیردهی که پرستار، دکتر یا در مراکز درمانی مشغول به کار هستند بایستی سریعا واکسن را دریافت کنند.

آیا ویروس کرونا در تابستان کاهش و در زمستان افزایش می یابد؟

مدیر اورژانس قسمت ای امرو در پاسخ به این سوال که آیا ویروس کرونا در تابستان کاهش و در زمستان افزایش می یابد گفت:هیچ گونه مدرک و شواهدی در این خصوص وجود ندارد. برای مثال اگر به تعداد مبتلایان کشورهای غربی نگاهی بیندازیم، متوجه خواهیم شد تعداد مبتلایان در تابستان کاهش نمی یابد. ناگفته نماند که عامل های دیگری در این زمینه دخیل هستند برای مثال در برهه ای از زمان شاهد این هستیم که مردم مدت زیادی در خانه میمانند، فاصله اجتماعی را رعایت می کنند که در این مواقع طبیعتا تعداد مبتلایان کاهش می یابد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ویروس کرونا بر روی شنوایی تاثیر می گذارد گفت: هیچ مدرک موثقی در این خصوص وجود ندارد که ویروس کرونا بر روی شنوایی تاثیر می گذارد ، گرچه که برخی علائم ها هنگام بروز این بیماری دیده می شود اما عارضه ی گوش درد جزء علائم رایج این بیماری محسوب نمی شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: طبیعتا نباید فراموش کنیم که استفاده از ماسک، بهداشت و ضدعفونی کردن دست، رعایت فاصله اجتماعی، دوری کردن از اجتماعات و مکان های شلوغ به کاهش روند این بیماری کمک خواهد کرد.

دکتر برنان در پاسخ به این سوال که آیا فرد واکسینه شده می تواند دز بعدی واکسن را تغییر دهد ، پاسخ داد؟ اگرچه سازمان بهداشت جهانی چنین توصیه ای نمی کند اما برای مثال شواهد و مطالعات حاکی از این است که ترکیب دز اول آسترازینکا و دز دوم فایزرهمچنان ایمنی خوبی ایجاد می کند.

مدیر اورژانس قسمت ای امرو درباره اینکه آیا تغییرات آب و هوایی تاثیری بر تولید سویه های جدید می شود نیز گفت: هیچ گونه مدرکی برای اثبات تغییرات آب و هوایی در ایجاد سویه های جدید وجود ندارد.لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …

مطالب جدید
فوت ۵۰ بیمار کووید-۱۹ در شبانه روز گذشته/ شناسایی ۱۹۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور

پورتال یک:مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای از شناسایی ۱۹۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور در ۲۴ سال گذشته خبر داد. به گزارش پورتال یک به نقل از وبدا، در این اطلاعیه آمده است:تا کنون ۵۹ میلیون و ۱۲۶ هزار و …