ناخن جویدن کودکان، اختلال ناخودآگاه

سلامت

ناخن جویدن کودکان، اختلال ناخودآگاه

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه ناخن جویدن کودکان، اختلال ناخودآگاه را ببینید.

ناخن جویدن کودکان

 

تحقیقی وجود دارد که می‌گوید ناخن جویدن بیشتر در کودکانی که استرس دارند، اتفاق می‌افتد و اختلال ناخن جویدن کودکان، تاثیری آرام‌بخش در بی‌قراری آن‌ها دارد. 

این عادت می‌تواند مشابه گاز گرفتن یا جویدن پوست لب در بزرگسالان باشد. 

آنچه در پشت ناخن جویدن یا سایر عادت‌های مشابه نهفته است، از فردی به فرد دیگر متفاوت است، بنابراین برای پیدا کردن منشاء و علت آن به صورت فردی باید آن را پیگیری و درمان کرد.

برخی از افراد در طول زندگی خود دچار چنین عادت‌هایی می‌شوند، برخی این کار را در موقعیت‌های استرس‌زا و برخی دیگر این کار را در حین تفکر انجام می‌دهند. این کار می‌تواند نوعی حمایت از خود و یک ابزار کنترل تلقی شود.

ناخن جویدن کودکان

جویدن ناخن در کودکان را می توان خودتحریکی دانست. تحریک حسی ناخن جویدن ممکن است به میزان ملایمی برای کودک دلپذیر باشد، یا در مدت انجام آن باعث رفع سایر ناراحتی‌ها یا نگرانی‌های کودک شود. 

روانشناسان معتقدند که ممکن است جویدن ناخن برای اولین بار به صورت تصادفی رخ بدهد، اما از آنجا که اثرات مثبت روانی و فوری دارد، خود به خود ادامه می‌یابد.

اگر کودک شما ناخن‌های خود را می‌جود، فقط او نیست که این کار را انجام می‌دهد. حدود ۵۰درصد از کودکان بین ۱۰ تا ۱۸ سال ناخن‌های خود را می‌جوند و برای بسیاری از بچه‌ها این عادت حتی از سنین پایین شروع می‌شود. 

این کار، یکی از رایج‌ترین «عادت‌های عصبی» است، کندن موها، کندن بینی و مکیدن انگشت هم جزو سایر عادت‌های عصبی به شمار می‌رود.


بیشتر بخوانید: راه حل کندن مو در کودکان


جویدن ناخن
بررسی اجمالی جویدن ناخن

در حالی که برخی از بچه‌ها ناخن‌های خود را به دلیل ناراحت بودن می‌جوند، دیگران نمی‌دانند که وقتی احساس اضطراب می‌کنند چه کار دیگری باید انجام دهند.

در بیشتر موارد، جویدن ناخن هیچ‌گونه مشکل جدی در سلامتی ایجاد نمی‌کند و معمولا نشانه‌ای از یک مسئله ریشه‌دار نیست. در عوض، فقط یک عادت عصبی است که اغلب والدین را دیوانه می‌کند.


پیشنهاد ویژه پورتال یک: لیستی از دندانپزشکان متبحر


ناخن جویدن

عوارض ناخن جویدن کودکان 

یکی از واضح‌ترین عوارض ناخن جویدن در کودکان، بدشکل شدن ظاهر ناخن‌ها و انگشت‌ها است. در برخی از مواقع، این اختلال اگر جدی باشد، عوارض بیشتری را به همراه خواهد داشت.
ناخن جویدن می‌تواند باعث سرکوب احساسی در کودکان شود. بعضی از بچه‌ها علاوه بر این‌که ناخن‌هایشان را می‌‌جوند، حتی ناخن‌ها را می‌خورند. میل کردن ناخن می‌تواند به مشکلاتی مانند معده درد، ناراحتی سیستم گوارش، بثورات پوستی، مشکلات دندان، آسیب به لثه و ترک در ناخن‌ها شود. ناخن جویدن، عفونت‌ها و باکتری‌ها را به کودک وارد می‌کند.

راه‌هایی برای درمان ناخن جویدن کودکان

اگر کودک شما به دفعات ناخن‌های خود را می‌جود، سعی کنید این عادت بد را با چند روش از سر او بیندازید:

به صورت روزانه ناخن‌های کودک را کوتاه کنید 

  • کوتاه کردن ناخن‌های کودک به معنای آلودگی و باکتری کمتری است که از طریق ناخن‌ها می‌تواند به دهان او وارد شود.
  • باکتری‌ها می‌توانند به پوست اطراف ناخن وارد شده و باعث عفونت شوند. 
  • یک ناخن‌گیر در کیف خود نگه دارید تا بتوانید ناخن‌های کودک را به موقع کوتاه کنید.
  • حواستان به کوتاه کردن پوسته‌های کنار ناخن‌ها هم باشد.

کوتاه کردن ناخن کودک

یک جایگزین پیدا کنید

به دنبال چیزی سالم باشید که کودک بتواند آن را در دهان خود بگذارد. 

برای یک کودک بزرگ‌‎تر، ممکن است تغذیه منظم با میان‌وعده‌هایی مثل کرفس و هویج موثر باشد. 

فقط مطمئن شوید که جویدن ناخن را با دادن میان‌وعده‌های شیرین و ایجاد یک عادت بد دیگر تعویض نمی‌کنید.


بیشتر بخوانید: چند پیشنهاد ساده برای میان‌وعده کودکان


به فرزند خود چیز دیگری بدهید تا روی آن تمرکز کند

چیزی پیدا کنید که انگشت‌های کودک را فعال نگه دارد. مثلا می‌توانید برای کودک توپ فشار ضد استرس بخرید که آن را توی دست‌هایش بفشارد. یا اینکه برایش اسپینر یا فرفره بی‌قراری بخرید. 

این کار به کودک اجازه می‌دهد تا به جای تمرکز بر صدا و احساس خوشایند جویدن ناخن‌ها، بر روی بافت آنچه در دست او است تمرکز کند.

اسپینر

بین خودتان یک علامت رمز بگذارید

بین خودتان یک علامت انتخاب کنید که باعث شود کودک با تماشا آن جویدن ناخن را متوقف کند. 

هنگامی که می‌بینید کودک مشغول ناخن جویدن است، به آرامی بازوی او را لمس یا از یک کلمه رمز استفاده کنید که کودک بفهمد باید ناخن جویدن را متوقف کند، بدون اینکه نظر دیگران به این موضوع جلب شود.

این علامت به کودک کمک می‌کند تا هنگام انجام این کار آگاهی بیشتری کسب کند چون به هر حال، بسیاری از این عادات عصبی، به صوت ناخودآگاه انجام می‌شود.

توجه بیش از حد به عادت‌های بد کودک، احتمالا نتیجه معکوس خواهد داد و ناخن جویدن او حتی بدتر می‌شود. تنبیه کودک یا تحقیر او به دلیل ناخن جویدن هم در تغییر این عادت موثر نخواهد بود. به کودک کمک کنید تا ناخن جویدن خود را مدیریت کند، اما خیلی به او اصرار نکنید. فریاد کشیدن شما فایده‌ای نخواهد داشت.

یک سیستم پاداش ایجاد کنید

یک نمودار تنظیم و هر روز در زمان‌هایی که کودک ناخن‌هایش را نمی‌جود، آن را علامت‌گذاری کنید، یا روی نمودار برچسب بزنید.

اگر کودک نمی‌تواند در کل روز این عادت را کنار بگذارد، ممکن است لازم باشد روز را به چند قسمت کوچک‌تر تقسیم کنید مثلا قبل از صبحانه، یا هنگام شام. هنگامی که فرزندتان مقدار مشخصی از برچسب‌ها را جمع کرد، به او جایزه بدهید.

برای درمان ناخن جویدن کودکان، مانیکور رزرو کنید

اگر چه ممکن است پسر شما خیلی به این ایده فکر نکند و با رزرو مانیکور هیجان‌زده نشود، اما دخترتان از این کار خوشحال می‌شود و حتما دوست خواهد داشت که ناخن‌هایش کمی رشد کند. 

نه تنها این کار باعث پیوند بهتر والدین و فرزندان می‌شود، بلکه ناخن‌های زرق و برق‌دار ممکن است باعث شود کودک این عادت بد را رها کند.

لاک ناخن ضد جویدن را امتحان کنید

برخی از لاک‌های ناخن که ضد جویدن هستند، طعم وحشتناکی دارند و باعث می‌شوند کودک هنگام جویدن ناخن، در در دهانش احساس سوزش داشته باشد. 

البته مواظب باشید زیرا بعضی از این لاک‌ها استون یا فلفل قرمز دارند که اگر کودک چشم‌های خود را مالش دهد، می‌توانند چشم‌های او را بسوزانند.

پیامدهای طبیعی را هم در نظر بگیرید

به خاطر داشته باشید که پیامدهای طبیعی می‌توانند معلمان بهتری باشند. بنابراین اگر گاهی اوقات کودک با ناخن جویدن باعث می‌شود که انگشت‌هایش زخم و دردناک شوند، این درد ممکن است به او انگیزه دهد تا در آینده ناخن‌های خود را نجود.

از بدتر کردن عادت ناخن جویدن خودداری کنید

  • توجه بیش از حد به عادت‌های بد کودک، احتمالا نتیجه معکوس خواهد داد و ناخن جویدن او حتی بدتر می‌شود. تنبیه کودک یا تحقیر او به دلیل ناخن جویدن هم در تغییر این عادت موثر نخواهد بود.
  • به کودک کمک کنید تا ناخن جویدن خود را مدیریت کند، اما خیلی به او اصرار نکنید. فریاد کشیدن شما فایده‌ای نخواهد داشت.
  • از سخنرانی‌های طولانی در مورد همه دلایل نفرت‌انگیز جویدن ناخن، صرف نظر کنید چون احتمالا این سخنرانی‌ها هم موثر نخواهند بود.
  • اگر فرزندتان انگیزه خاصی برای ترک این عادت ندارد، احتمالا تلاش شما نتیجه نمی‌دهد. بنابراین با او صبور باشید و اگر علاقه‌ای به توقف این کار ندارد، ممکن است لازم باشد باز هم بیشتر صبر کنید.
  • می‌توانید هر از چند گاهی این جمله را بگویید: «من متوجه می‌شوم ناخن‌هایت را زیاد می‌جوی. آیا بچه‌های مدرسه هم متوجه شده‌اند؟»
  • بیان این نکته که افراد دیگر ممکن است او را در حال انجام این کار ببینند، ممکن است باعث شود نسبت به ناخن جویدن، احساس شرم داشته باشد.

جویدن ناخن در کودکان

برای درمان اختلال ناخن جویدن کودکان صبور باشید

اختلال ناخن جویدن کودک ممکن است گاهی کمتر و سپس دوباره بدتر شود. این بخشی از روند خلاص شدن از یک عادت بد است. با این حال، با گذشت زمان، احتمالا این کار کاهش می‌یابد.

ترک عادت‌های بد، سخت است. اگر کودک به خاطر جویدن ناخن‌هایش خود را سرزنش می‌کند، به او یادآوری کنید که برای ترک این عادت در کنارش هستید. 

اگر فکر می‌کنید ناخن جویدن کودک، یک منشاء روانی قوی دارد، ممکن است بهتر باشد از یک روانشناس هم کمک بگیرید.

ناخن جویدن کودکان، اختلال ناخودآگاه

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره ناخن جویدن کودکان، اختلال ناخودآگاه با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
هایفوتراپی چیست و هزینه آن چقدر است؟

هایفوتراپی چیست و هزینه آن چقدر است؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه هایفوتراپی چیست و هزینه آن چقدر است؟ را ببینید. افراد بسیاری قصد انجام جراحی لیفت را دارند، اما از عوارض ناشی از این جراحی می‌ترسند و نمی‌دانند هایفوتراپی چیست. هایفوتراپی، که با اسم لیفت بدون …

سلامت
ترفند های زیبایی قدیمی که هنوز هم معجزه می‌کنند

ترفند های زیبایی قدیمی که هنوز هم معجزه می‌کنند سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه ترفند های زیبایی قدیمی که هنوز هم معجزه می‌کنند را ببینید.  به نقل از برترین ها : زیباتر شدن همیشه یکی از دغدغه‌های انسان‌ها بوده است. وجود ترفندهای زیبایی قدیمی، محصولات آرایشی قدیمی …

سلامت
شناخت خواص عسل طبیعی و تشخیص عسل طبیعی از مصنوعی

شناخت خواص عسل طبیعی و تشخیص عسل طبیعی از مصنوعی سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه شناخت خواص عسل طبیعی و تشخیص عسل طبیعی از مصنوعی را ببینید.   در مورد خواص عسل طبیعی صحبت زیادی است و فواید زیادی از عسل طبیعی گفته شده است که هرچند …