مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی

وبسایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه مشاوره حقوقی را ببینید.

پورتال یک آرشیو وب فارسی:روزنامه خراسان: پرسش:با سلام، پدرم زنده هستند. به سه برادرم زمین مسکونی داده، ولی به من و خواهرانم زمین نداده اند. تکلیف ما چیست؟ پاسخ:یکی از اصول مسلم در نظام حقوقی اسلام، اصل تسلیط و حرمت (محترم بودن) مالکیت افراد می باشد. ماده ۳۰ قانون مدنی در مقام بیان اصل تسلیط مقرر می دارد: «هر مالکی نسبت به مایملک خود حق همه گونه تصرف و انتفاع دارد مگر در مواردی که قانون استثنا کرده باشد.» مالک می تواند در ملک خود هر گونه تصرفی کند و مانع تصرف دیگران در ملکش شود. مالکیت از کامل ترین حقوقی می باشد که شخص می تواند نسبت به مالی داشته باشد.از موارد استثنا بر قاعده تسلیط، محجور بودن مالک می باشد. محجور کسی می باشد که نتواند به طور مستقل امور مالی خود را اداره کند. قانونگذار برای حفظ حقوق محجور، وی را از تصرف در امور مالی خود منع کرده و تصرفات او را معتبر نمی شناسد. کودکان و دیوانگان محجور هستند. کسی که به هر دلیل از جمله پیری از اداره امور مالی اش ناتوان شده، نیز محجور می باشد. بنابراین در صورتی که پدر شما در صحت و سلامت عقل می باشد، می تواند اموال خود را به هر که صلاح می داند ببخشد و این امر قانوناً برای شما حقی نسبت به سایر اموال وی ایجاد نمی کند.رعایت عدالت در تعامل با فرزندان از تکالیف اخلاقی پدر و مادر می باشد، لیکن در برخی موارد، حکم قانون با حکم اخلاق متفاوت می باشد. ممکن می باشد امری اخلاقاً مجاز نباشد و قانوناً مجاز باشد یا بالعکس. پرسش:شنیده ام اگر خدای نکرده، زن و شوهر با تمام بچه های مجردشان به هر علتی فوت کنند و اصلاً بچه متاهل دیگری نداشته باشند و مرد هم وصیت نداشته باشد ثروتشان به برادر شوهر و بچه های او می رسد. اگر این نوشته درست می باشد، برای این که ثروت منقول و غیر منقول در راه خیر صرف شود، چه کاری باید انجام داد؟ پاسخ:در نظام حقوقی ما خویشاوندان نسبی (خونی) به سه طبقه تقسیم شده اند. در صورتی که شخص مرحوم در زمان فوت، هیچ خویشاوندی از طبقه بالاتر نداشته باشد، خویشاوندان طبقه بعد، اموال وی را به ارث می برند. ماده ۸۶۲ قانون مدنی بیان می کند: «اشخاصی که به موجب نسب ارث می برند سه طبقه اند: ۱- پدر و مادر و اولاد و اولاد اولاد؛ ۲- اجداد و برادر و خواهر و اولاد آنها؛ ۳- اعمام و عمات و اخوال و خالات و اولاد آنها.» (به ترتیب به معنای عمو ها و عمه ها و دایی ها و خاله ها و فرزندان آنها) زن و شوهر که در عقد نکاح دایم یکدیگر باشند، خویشاوندان سببی محسوب می شوند و سهم مشخص خود را از اموال یکدیگر به ارث می برند. در صورتی که متوفی در زمان فوت فرزندی نداشته باشد، سهم شوهر یک دوم و سهم زن یک چهارم و در صورتی که متوفی در زمان فوت فرزند داشته باشد، سهم شوهر یک چهارم و سهم زن یک هشتم کل اموال می باشد. بنابراین، در پاسخ به پرسش شما در صورتی که شخصی فوت کند و در زمان فوت همسری نداشته باشد و از طبقه اول (فرزند، فرزندزاده، پدر یا مادر) نیز خویشاوندی نداشته باشد، خویشاوندان طبقه دوم (پدر بزرگ و مادربزرگ و برادر و خواهر و فرزندان آن ها) تمام اموال او را به ارث می برند. هر شخص می تواند برای حداکثر یک سوم اموال زمان فوت خود، وصیت نامه تنظیم کند. در این صورت، اجرای وصیت نامه الزامی می باشد. اما اگر ارزش مورد وصیت بیش از یک سوم ارزش کل ماترک باشد، اجرای وصیت برای میزان اضافه بر یک سوم، مشروط به رضایت وارثان می باشد. به حکم ماده ۸۴۳ قانون مدنی، «وصیت به زیاده بر ثلث ترکه نافذ نیست مگر به اجازه وراث و اگر بعض از ورثه اجازه کند فقط نسبت به سهم او نافذ می باشد.» برای اطمینان از اجرای دقیق و کامل وصیت نامه بهتر می باشد با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، وصیت نامه رسمی تنظیم کنید. همچنین فرد معتمدی را با آگاهی و رضایت وی به عنوان وصی (مامور اجرای وصیت نامه) تعیین کنید.البته هر شخصی تا زمانی که زنده می باشد، می تواند در چارچوب قانون در اموال خود هرگونه تصرفی بکند. به عبارت دیگر، می توانید اموال خود را در زمان حیات صرف امور خیریه کنید.

پنجشنبه ، ۷آبان۱۳۹۴

[تماشا متن کامل خبر]

مشاوره حقوقی

منبع : وبسایت پورتال یک

لطفا نظر خود را درباره مشاوره حقوقی با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن