ریه بیماران مبتلا به کرونا پس از بهبودی از بین می‌رود؟

مطالب جدیدپورتال یک:رئیس بیمارستان رسول اکرم (ص) گفت: اگر التهاب ریه به دلیل کرونا باشد، این عارضه بعد از بهبود بیماری در اغلب بیماران از بین رفته و کارکرد ریه نیز به شرایط سابق برمی‌گردد.

به گزارش پورتال یک به نقل از فارس، تقی ریاحی رئیس بیمارستان رسول اکرم (ص) با حضور در برنامه «طبیب» در خصوص برخی گفته‌ها و شایعات مبنی بر اینکه کارکرد ریه بیماران کرونایی حتی بعد از بهبود افت کرده و مثل گذشته نخواهد بود، عنوان کرد: این موضوع درست نیست، اگر التهاب ریه به دلیل کرونا باشد، بعد از بهبود بیماری در اغلب بیماران از بین رفته و کارکرد ریه نیز به شرایط سابق برمی‌گردد.

ریاحی در خصوص التهاب ریه در بیماران کرونایی یادآور شد: ذات‌الریه یا التهاب ریه همیشه تاریخ تهدیدی برای سلامت انسان بوده و کرونا هم یکی از علل التهاب ریه است، در التهاب ریه هم طیفی داریم از درگیری خفیف تا شدید، درگیری ریه در درصد کم و ناچیزی از بیماران کرونایی شکل می‌گیرد، اما اغلب مردم فکر می‌کنند چون کرونا گرفتند حتما ریه آنها درگیر است، ما درگیری ریه را در همه بیماران نداریم خیلی از بیماران هیچ علامتی ندارند، فرد در تماس بوده از سر کنجکاوی می‌رود یک تست می‌دهد می‌بیند که کرونا دارد اما اصلا هیچ علامتی ندارد و این طور نیست که چون علامت ندارد ریه از داخل در حال از بین رفتن است.

وی ادامه داد: درصد زیادی از بیماران هم علائم دستگاه تنفس فوقانی را دارند مثل سرماخوردگی و فرد فکر می‌کند سرما خورده و حتی تست و آزمایش هم نمی‌دهد، بعد از استراحت هم شرایطش عادی شده و اصلا خبردار هم نمی‌شود که کرونا گرفته، درصد کمی از بیماران کرونایی هستند که ریه‌شان درگیر می‌شود، حالا چرا در جامعه آن قدر بیمار زیاد است تا حدی که با کمبود تخت بیمارستانی مواجه می‌َشویم، برای اینکه جمعیت در معرض کرونا برعکس عفونت‌های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا تقریبا همه جمعیت کشور است، یعنی ۷۰ درصد در معرض خطر هستند، حالا اگر این بیماری روی ریه اثر بگذارد درصد آن کم و اغلب خفیف است و علائمی مثل سرفه‌های همراه با درد و غیرمتعارف دارد که حتی اغلب آنها نیاز به بستری هم پیدا نمی‌کنند.
این فوق تخصص ریه با اشاره به اینکه مشکل اینجاست که خیلی از افراد خودشان کنجکاو هستند و اصرار به گرفتن عکس دارند، اظهار کرد: به همین دلیل در بخش‌های سی تی اسکن صف می‌کشند، حالا یک لکه‌ای هم در ریه‌شان پیدا می‌کنند و می‌گویند پنج یا ۱۰ درصد ریه درگیر شده، افرادی که در عکس ریه‌شان این درگیری دیده می‌شود حتی اگر هم بستری شوند بعد از بهبودی این التهاب برطرف خواهد شد و حال‌شان کاملا خوب می‌شود، ممکن است بعد از بهبودی نیز باز هم این لکه در عکس دیده شود چون معمولا برای از بین رفتن این لکه در عکس چند هفته تا دو ماه زمان لازم است. در واقع اگر این التهاب به دلیل کرونا باشد خوب شده و هیچ آثاری از آن هم باقی نمی‌ماند.

ریاحی همچنین تصریح کرد: حتی ریه غالب کسانی که در آی سی یو بستری شدند بعد از بهبود کارکرد قبل خود را خواهد داشت و فقط درصد بسیار ناچیزی از افرادی که زیر تهویه مکانیکی بودند یا بیماری زمینه‌ای دارند ممکن است درصد بسیار جزئی اثر کرونا یک باقیمانده‌ای در ریه بگذارد که این هم برای کسی که از دو راهی مرگ و زندگی برگشته یک دستاورد و غنیمت است، البته به غالب آنها هم می‌گوئیم که این کارکرد ریه برخواهد گشت. اصطلاح فیبروز بر اساس دانسته‌ها و مشاهدات ما در حد انگشتان دست است. لذا مردم از ذهن‌شان خارج کنند که ممکن است کارکرد ریه‌شان از بین برود چون بعد از بهبودی آثار آن هم از بین خواهد رفت و فقط مهم جلوگیری از سرایت به بقیه است.

وی همچنین در خصوص اصطلاح آب آوردن ریه نیز توضیح داد: این اصطلاح بیشتر برای آبی که در فضای بین جنبی ریه جمع می‌شود به کار برده می‌شود، خود ریه پوست حائلی شبیه پوست پیاز دارد که دو لایه است و در حالت عادی یک مایع بسیار کمی شبیه روغنی که در چرخ برای روغن کاری است ترشح و جذب می‌شود و این دائم در چرخش است و به باز و بسته شدن ریه کمک می‌کند، اما در مواردی که ممکن است ناشی از بیماری ریه و غالبا ناشی از بیماری قلبی باشد یا بعضا بیماری‌های عمومی این تعادل بین ترشح و جذب به هم می‌ریزد و در داخل این لایه‌ها مایع جذب شود، که در کرونا نیز این را داریم و برای درمان آن باید بیماری زمینه‌ای عامل از بین برود، اما اگر مایع زیاد باشد ممکن است یک یا دو نوبت مایع را تخلیه کنند تا بیمار حالش بهبود یابد، غالبا خود مایع ریه هیچ تهدیدی برای سلامتی بیمار نخواهد بود.

رئیس بیمارستان رسول اکرم(ص) در پایان در خصوص دلائل پائین آمدن سطح اکسیژن در ریه و خون نیز عنوان کرد: ریه شبیه درختی است که از سمت ساقه به داخل آن می‌روید، یعنی نای تنه درخت است و سمت راست و چپ شاخه‌های آن هستند که منشعب شده‌اند، داخل این مسیر فقط هوا جریان دارد تا جایی که در سطح بافت ریه بتواند در نزدیک‌ترین مجاورت با خون تبادل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن کند، اتفاقی که درکرونا می‌افتد این است که ریه سنگین شده و نسج از بین می‌رود و بافت احتقان پیدا می‌کند، شلوغی بافت باعث می‌شود که نتواند کار طبیعی خود را انجام دهد و بعد می‌شنویم که سطح اکسیژن در خون یا ریه بیمار افت کرده که این اتفاق به دلیل التهاب بافت ریه است.لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我بگو چی صدات کنم!؟ باید و نبایدهای انتخاب اسم کودک لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. جدید ترین عکسهای لاله اسکندری مرداد ۹۴

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …