راهکاری برای مهار فرسودگی شغلیِ مراقبین بهداشت

مطالب جدیدپورتال یک:نتایج بررسی محققان دانشگاه جورجیا ایالات‌متحده نشان داد که سرمایه‌گذاری در برنامه‌های فعالیت‌بدنی بیشتر می‌تواند اثرات استرس را کاهش دهد و سلامت روحی و روانی کارکنان را بهبود بخشد.

به گزارش پورتال یک به نقل از مدیکال اکسپرس، تردیدی نیست که بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ برای کارکنان مراقبت‌های بهداشتی، به‌ویژه برای افرادی که در خط مقدم مراقبت از بیماران هستند، بسیار استرس‌زا بوده است اما قبل از همه‌گیری نیز با توجه به وضعیت شغلی در معرض فرسودگی شغلی قرار داشتند.

محققان دریافتند که فعالیت‌بدنی ممکن است در کاهش فرسودگی شغلی کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی موثر باشد.

مریلین ولف، محقق ارشد این بررسی اظهار کرد: مقابله با فرسودگی شغلی در بخش مراقبت‌های بهداشتی برای اطمینان از ایمنی بیمار بسیار مهم است.
وی افزود: افزایش استرس و فرسودگی شغلی کارکنان با ایمنی کمتر بیمار همراه است و برای حفظ ایمنی بیماران و ارائه خدمات درمانی باکیفیت، ابتدا باید کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی را از نظر جسمی، روحی و اجتماعی کنترل کنیم.

ولف بیان کرد: فعالیت‌بدنی یک راهبرد مقابله‌ای در برابر فرسودگی شغلی است، اما نوع فعالیت نیز مهم است هر چند که درباره نقش فعالیت‌بدنی افراد در محل کار نسبت به اوقات فراغت آنان، کمتر بررسی انجام شده است. در این تحقیق تلاش کردم تا ارتباط جداگانه فعالیت‌شغلی و اوقات فراغت را با استرس، فرسودگی شغلی و رفاه کارکنان دریابم. این بررسی در بین ۵۵۰ فرد از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی تمام‌زمان ازجمله پزشک، پرستار و همچنین افرادی که مستقیما با بیماران در تماس هستند، انجام شد. از شرکت‌کنندگان درباره فعالیت بدنی در زمان فعالیت شغلی و فعالیت‌بدنی در اوقات فراغت، پرسش شد و افراد به سوالاتی مرتبط با استرس شغلی و اینکه احساس خستگی دارند یا از کار افتاده شده‌اند و یا سوالاتی مرتبط با بهزیستی عاطفی که همه نشانگر فرسودگی شغلی هستند، پاسخ دادند.

نتایج بررسی نشان داد، کارکنانی که سطح بالاتری از فعالیت‌بدنی مرتبط با شغل را تجربه می‌کنند، احساس فشار و خستگی بیشتری خواهند داشت و بالعکس، هنگامی که زمان بیشتری را به انجام فعالیت‌بدنی در اوقات فراغت اختصاص دهند، استرس شغلی و خستگی کمتری را گزارش خواهند کرد.

جنیفر گی، استاد و محقق این بررسی عنوان کرد: نتایج نشان می‌دهد که فعالیت‌بدنی در زمان اوقات فراغت در کاهش استرس کارکنان مراقبت‌های بهداشتی موثر است.

وی گفت: استرس با یک عامل استرس‌زا آغاز می‌شود سپس فرد با استرس، پاسخ فیزیولوژیکی می‌دهد. فعالیت‌های اوقات فراغت برای کمک به فرد در خارج شدن از چرخه استرس شناخته شده است. همچنین زمانی که میزان فعالیت‌بدنی مرتبط با شغل بسیار زیاد باشد، فعالیت‌بدنی در اوقات فراغت اثر کاهشی یکسانی بر استرس نداشت.

ر این تحقیق، بررسی زمان فعالیت اوقات‌فراغت مربوط به استرس شغلی است. به‌عنوان‌مثال، وقتی کارکنان در اواسط روز کاری برخلاف قبل یا بعد از کار فعالیت‌بدنی (ورزش) داشته باشند، ممکن است استرس کمتری تجربه کنند. این بررسی قبل از شیوع بیماری کووید- ۱۹ در ایالات‌متحده انجام شد اما محققان بر این باورند که می‌تواند نتایج آن، برای این دوره نیز مناسب باشد.

گی افزود:برای کارکنان مراقبت‌های بهداشتی مهم است که استرس و فرسودگی را به حداقل برسانند و فعالیت‌بدنی یکی از راهبردهای خروج از چرخه استرس است، حتی وقتی عامل استرس بیماری همه‌گیر باشد. اگرچه برای از بین‌بردن ارتباط بین فعالیت‌بدنی مربوط به کار و سلامت روان تحقیقات بیشتری لازم است اما مزایای فعالیت‌بدنی سرگرم‌کننده روشن است.

ولف خاطرنشان کرد: برنامه فعالیت‌بدنی بیشتر و بهتر یا ارائه پشتیبانی ساختاری، دربرگیرنده برنامه‌ها و تنظیمات مختلف کاری به نفع کارکنان است.

ترجمه :ایسنالینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我اگر دوس دارید که موهاتون (عسلی,زیتونی،….) بشه پس…. + عکس لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. دانلودعلی عباسی بنام مگه میشه + متن ترانه

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …