دقت تست pcr کرونا، چقدر است؟

سلامت

دقت تست pcr کرونا، چقدر است؟

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه دقت تست pcr کرونا، چقدر است؟ را ببینید.

سوال : آیا تست PCR دقیق است؟

پاسخ : تست PCR روش استاندارد یا بهترین روش برای برای تشخیص عفونت کووید ۱۹ است. این تست بسیار سریع و بسیار دقیق است و در مراحل اولیه عفونت، مثبت میشود و در تشخیص زودرس بسیار کمک کننده است. در این آزمایشگاه ما با دستگاه cobas ۸۸۰۰ کار میکنیم. نکته ی مهم که این دستگاه دارد، حذف تمام خطاهای انسانی است. تمام مراحل اعم از استخراج اولیه کاملا به صورت اتوماتیک و توسط دستگاه انجام میشود.

برای آگاهی بیشتر از میزان دقت تست PCR به سراغ آزمایشگاه پاتوبیولوژی و تشخیص مولکولی برسا رفتیم. از شما دعوت میکنیم ویدئو زیر را تماشا کنید. برای مراجعه به آزمایشگاه پاتوبیولوژی و تشخیص مولکولی برسا یا دریافت نوبت از آزمایشگاه پاتوبیولوژی و تشخیص مولکولی برسا کلیک کنید.

دقت تست pcr کرونا، چقدر است؟

روش‌های آزمایشگاهی تشخیص ویروس

روشهای آزمایشگاهی جهت تشخیص ویروس به ۳ دسته تقسیم میشوند:


 • کشت ویروس


  روشهای مبتنی بر کشت ویروس اغلب جنبه‌ی تحقیقاتی دارند و به منظور تائید وجود ویروس زنده یا تست مهار عفونت سلول‌های کشت‌شده در آزمایشگاه برای آزمایش درمانهای احتمالی به کار می‌روند و به دلیل زمانبر بودن معمولا برای تشخیص کرونا استفاده نمیشوند.


 • تست‌های سرولوژیک


  اساس تست‌های سرولوژیک بر مبنای پاسخ آنتی‌بادی به آنتی‌ژن‌های ویروس است. به این ترتیب که ابتدا لنفوسیت B تولید آنتی‌بادی‌های IgM را آغاز و تولید این آنتی‌بادی از حدود روز ۵ الی ۶ بیماری آغاز میشود، با گذشت زمان و دریافت سیگنال‌هایی، سوئیچینگ سیستم ایمنی انجام می‌شود و آنتی‌بادی IgG تولید میشود که با توجه به نیمه عمر بالا به مدت بیشتری در سرم قابل تشخیص است. از این تست در ابتدای بیماری نمی‌توان استفاده کرد چرا که به نظر برسد هنوز آنتی‌بادی تولید نشده باشد به همین دلیل در تشخیص کرونا کاربرد زیادی ندارند و بیشتر در تحقیقات اپیدمیولوژیک کاربرد دارند.


 • تست‌های مولکولی


  آزمایش تشخیص مولکولی استاندارد طلایی تشخیص بیماری کووید-۱۹ است. تائید قطعی ابتلا به کووید-۱۹ بر اساس تکثیر توالی اختصاصی اسید نوکلئیک ویروس بوسیله روش RT-PCR و در صورت لزوم، تائید آن از طریق تعیین توالی است. تاکنون نواحی مشخصی در ژن های S ،N ، E و RdRp ویروس کرونا به عنوان هدف مورد استفاده قرار گفته اند.

تست pcr کرونا

هفته‌های قبل از شروع علائم تنها با آزمایشات بر پایه PCR می‌توان بیماری کویید۱۹ را تشخیص داد. در PCR وجود یا عدم وجود ماده ژنتیکی ویروس در انتهای کار دستگاه مشخص میشود اما در روش Real time PCR میتوان تکثیر ماده ژنتیکی ویروس را در لحظه بررسی کرد. اگر فلورسانس ساطع شده از نمونه بعد از تعداد مشخصی چرخه از حدی مشخص فراتر رود میتوان مثبت یا منفی بودن نمونه را گزارش داد.
این تست به منظور شناسایی ماده ژنتیکی ویروس کرونا (RNA) در نمونه‌هایی که از دستگاه تنفسی افراد گرفته میشود بیشترین کاربرد را دارد.

به طور کلی عوامل زیر در حساسیت آزمایش تشخیص مولکولی و اعتبار نتایج آن مهمترین تاثیر را دارند:

 • انتخاب محل آناتومیک برای نمونه برداری و نحوه جمع آوری نمونه (مهارت نمونه گیر)
 • زمان و مرحله بیماری (عموماً افراد مبتلا که دارای علائم بالینی هستند ویروس بیشتری نسبت به قبل و بعد از آن دارند)
 • رعایت استانداردهای تضمین کیفیت آزمایشگاهی در نگهداری و ارسال نمونه و انجام آزمایش
 • نوع کیت تشخیص مولکولی یا پروتکل آزمایشگاهی که برای تشخیص مورد استفاده قرار می گیرد
 • دفعات انجام آزمایش (در شرایطی که نتیجه یک آزمایش منفی می شود، تکرار آزمایش می تواند به یافتن موارد مثبت کمک کند)

دقت تست pcr کرونا، چقدر است؟

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره دقت تست pcr کرونا، چقدر است؟ با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
هزینه کاشت مو به روش dhi چقدر است؟

هزینه کاشت مو به روش dhi چقدر است؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه هزینه کاشت مو به روش dhi چقدر است؟ را ببینید. پیوند واحد فولیکولی (FUT) و استخراج واحد فولیکولی (FUE)، ۲ روش رایج جراحی کاشت مو هستند. قبل از بررسی هزینه کاشت مو به روش …

سلامت
پروفایلو چگونه باعث جوانسازی پوست می شود ؟

پروفایلو چگونه باعث جوانسازی پوست می شود ؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه پروفایلو چگونه باعث جوانسازی پوست می شود ؟ را ببینید. افزایش سن با نشانه هایی همچون ایجاد چین و چروک، کاهش حجم و افتادگی اجزای صورت همراه است. برخی از افراد با دیدن این …

سلامت
تاثیر شبکه های اجتماعی بر نوجوانان، چه مشکلاتی می آیند؟

تاثیر شبکه های اجتماعی بر نوجوانان، چه مشکلاتی می آیند؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه تاثیر شبکه های اجتماعی بر نوجوانان، چه مشکلاتی می آیند؟ را ببینید. تحقیقات نشان داده که از ۷۵۰ نوجوان ۱۳ تا ۱۷ ساله ۴۵٪ آنها تقریباً دائماً آنلاین هستند و ۹۷٪ از …