خطر رواج خودکشی‏‌های تقلیدی

مطالب جدیدپورتال یک: در روزهای گذشته، اخبار ناگواری از مرگ نوجوانان به دنبال خودکشی منتشر شده که همگان را نگران کرده است. خوشبختانه، در این رابطه رسانه‌ها، نهادهای تأثیرگذاری هستند که می‏توانند با بالا بردن میزان آگاهی همگانی دربارۀ سلامت روان و اصلاح نگرش مردم در مورد علت مشکلات هیجانی و رفتاری، نقش مهمی در پیشگیری از این وقایع تلخ داشته باشند و شیوۀ برخورد با عوامل خطر منجر به اقدام‌های آسیب رسان به خود را آموزش دهند. با این حال اگر انعکاس این خبرها به صورت نامناسب صورت بگیرد، ممکن است به افزایش اقدام به خودکشی در سطح جامعه منجر شود.

به گزارش پورتال یک، برخی انواع خودکشی به صورت تقلیدی، و به ویژه در نوجوانان به دنبال پخش خبر خودکشی افراد سرشناس یا همسال اتفاق می‌افتد. تکرار خبر خودکشی در رسانه‏‌ها یا انتشار آن به شکلی که منجر به شهرت قربانی یا بزرگ‏نمایی رفتار او شود و یا به عنوان نوعی اعتراض به شرایط خاص یا رفتاری قهرمانانه معرفی گردد، خطر تقلید آن را در جامعه افزایش می‏دهد.

خطر خودکشی‏‌های تقلیدی به ویژه در موقعیت‏‌های حساس مانند بروز بلایای طبیعی، بحران‏های اجتماعی و شرایط همه‏ گیری بیماری‏ها مانند کوویدـ۱۹ بالاتر است. به اضافه، افرادی که مشکلات زمینه‏ ای دارند نیز بیشتر احتمال دارد که اقدام به خودکشی تقلیدی کنند مانند نوجوانان مبتلا به اختلالات روانپزشکی (مشکلات خلقی و افسردگی)، قربانیان کودک آزاری و غفلت، افرادی که سازگاری ضعیفی در مواجهه با استرس‌‏هایی چون طرد یا فقدان‏های عاطفی دارند، و به ‏ویژه کسانی که از قبل افکار یا اقدام خودکشی داشته‏‌اند. این افراد با شنیدن خبر خودکشی همسالان، ممکن است از وضعیت شک و تردید خارج شوند و افکار خود را عملی کنند.

با توجه به این نقش مهم در پیشگیری از خودکشی، رعایت نکات زیر هنگام انعکاس خبر آن ضروری است:
– اگر نشر خبر ضرورت دارد، پوشش سرگرمی آن باید تا حد امکان محدود باشد.
– با توجه به اینکه خودکشی برآیند عوامل متعدد زیستی، روانی، اجتماعی و … است، باید از انتساب علت خودکشی به یک عامل خاص به شدت پرهیز کرد.
– لازم است به موازات نشر اخبار خودکشی، مراکز فوریتی، مشاوره و درمان مناسب را برای مراجعه افراد در معرض خطر معرفی نمود.
– در کنار انعکاس خبر اصلی، باید به رنج و پیامدهای منفی و آسیب زننده‏ای که خودکشی برای بازماندگان، دوستان و خانواده به همراه می‏آورد پرداخت.
– باید به کمک متخصصان مردم را با علائم هشدار دهنده افکار و اقدام خودکشی آشنا کرد.

باید از انعکاس خبر به اشکال زیر جداً خودداری شود:
– اشاره به اسم کوچک و اسم کوچک خانوادگی فرد اقدام کننده
– ذکر تعاریف مثبت و تأیید رفتار فرد اقدام کننده
– درج خبر و واژه خودکشی در صفحه اصلی روزنامه و سایت‏های سرگرمی
– پخش عکس و فیلم حادثه در شبکه‌‏ها و برنامه‏‌های پربیننده و پرشنونده
– شرح جزئیات خودکشی مانند روش اقدام (سقوط از بلندی، رفتن زیر قطار و …)
– گزارش دراماتیک خبر خودکشی به صورت هیجان ‏انگیز، تحسین ‏آمیز، قهرمانانه
– معرفی خبر به عنوان پاسخی موجه به فشارهای اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی

در فضای مجازی، همه افراد نقش رسانه را دارند و باید به شدت از بازنشر این اخبار، تهیه فیلم و عکس از صحنه‌های دلخراش و ارسال آن در شبکه‌های اجتماعی اجتناب کنند.

به امید آنکه بتوانیم برای پیشگیری از این فاجعه‌‏ها گام‏های مؤثرتری برداریم.
انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان ایران
آبان ماه ۱۳۹۹لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我درآمد خالص ستارگان سر شناس هالیوود چقدر هست؟ لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. عکس های جدید و زیبای شبنم مقدمی (شهریور ماه ۹۴)

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …