خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی و اطلاعاتی که لازم است بدانید

سلامت

خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی و اطلاعاتی که لازم است بدانید

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی و اطلاعاتی که لازم است بدانید را ببینید.

چکیده : در این مقاله قصد داریم تا در خصوص خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی اطلاعاتی را در اختیارتان بگذاریم. در مورد اجزای مهم دندانپزشکی نیز توضیحاتی داده می شود.

در این مقاله قصد داریم تا در خصوص خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی و باید های آن مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید اطلاعات مناسب را کسب کنید و خریدی مطمئن انجام دهید.

هنگام مراجعه بیمار به مطب دندانپزشک، بیمار دارای استرس فراوانی است هم به واسطه فضای مطب و هم به واسطه استفاده دندانپزشک از ابزارهای گوناگون. پس بهتر است قبل از مراجعه و برای کم کردن میزان استرس خود حتما از نحوه عملکرد هر ابزار اطلاعات لازم را داشته باشید. قطعا در صورت دانش و آگاهی شما در خصوص هر ابزار از میزان استرس شما در هنگام مراجعه به مطب دندانپزشک کاسته خواهد شد. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که با مراجعه به مراکز دندانپزشکی تجهیزات مطب باعث جلب توجه شوند از یونیت دندانپزشکی و اتوکلاو دندانپزشکی گرفته تا انواع تجهیزات کوچک و بزرگ مورد استفاده در مطب.

انواع تجهیزات دندانپزشکی

قبل از خرید لازم است تا با انواع تجهیزات دندانپزشکی مهمی که در هر مطب دنداپزشکی به کار می رود، آشنا شوید.

یونیت دندانپزشکی

در هنگام خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی باید در ابتدا اقدام به خرید یونیت دندانپزشکی نمایید. این وسیله از مهم ترین وسایلی است که در هر مطب باید وجود داشته باشد. یونیت صندلی است که بیماران در هنگام مراجعه بر روی آن می نشینند تا پزشک متخصص بتواند اشراف کامل به دهان آن ها داشته باشد. یونیت دندانپزشکی برگرفته از چندین آیتم است که در این مقاله به آن ها اشاره می کنیم. یونیت دندانپزشکی شامل شاسی، پشتی صندلی، تشک صندلی، زیر سری و غیره است. چراغ دندانپزشکی که در بالای یونیت قرار گرفته است هم یکی دیگر از اجزای یونیت دندانپزشکی است. این چراغ عملکردی مانند پروژکتور دارد و دارای رنگ های سفید و زرد است.

آیتم های بهداشتی یونیت دندانپزشکی

آیتم های بهداشتی که بر روی یونیت دندانپزشکی موجود است شامل موارد زیر می باشند:

۱-کراشوار: کراشوار در اصطلاح به سینک هایی گفته می شود که در نزدیک بیمار و در کنار یونیت دندانپزشکی قرار می گیرد. یکی از نکاتی که حتما باید در هنگام خرید کراشوار به آن دقت داشته باشید ارتفاع کراشوار است. ارتفاع آن باید به گونه ای باشد که هنگام استفاده از کراشوار افراد مختلف دچار مشکل نشوند.

۲-ساکشن و غیره: ساکشن باید عملکردی درست و سرعت متعادلی داشته باشد تا در هنگام کشیدن آب و بزاق از دهان بیمار باعث ناراحتی بیمار نشود.

تجهیزات دندانپزشکی

خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی نظیر آینه دندانپزشکی

آینه دندانپزشکی جزء ابزار مهم هر مطب دندانپزشکی است. این وسیله جزء کاربردی ترین ابزار در دندانپزشکی است؛ چرا که پزشک با استفاده از این ابزار می تواند نقطه های تاریک و غیر قابل دید در دهان بیمار را تماشا نماید.

خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی نظیر دریل

این ابزار هم بسیار کاربردی است. از این ابزار برای ایجاد حفره هایی در دهان استفاده می شود. این ابزار هم یکی دیگر از ابزار های پر استفاده در دندانپزشکی است.

سرنگ

از این ابزار برای بی حس نمودن دندان ها استفاده می شود. شکل این سرنگ از سرنگ های معمولی بزرگ تر است؛ چرا که برای بی حس نمودن دندان های عقبی احتیاج به سرنگ با سری بلند تر وجود دارد.

قالب

قالب دندان یکی از لوازمی است که کاربرد فراوان در دندانپزشکی دارد. برای ساخت روکش های دندان باید از قالب استفاده کرد. شکل این قالب ها مانند خمیر است و در دهان بیمار کار گذاشته می شود تا قالب فرم دندان را به خود بگیرد.

دندانپزشکی

آنگل

آنگل یکی از تجهیزات پرکاربرد و مهم در دندانپزشکی است. اجزای تشکیل دهنده آنگل به شرح ذیل است:

  • سر آنگل و یا هد
  • سیستم ورودی و خروجی آب.
  • پوسته آنگل
  • فرز

برای استفاده از آنگل باید اصولی را رعایت کرد. این اصول به شرح ذیل است:

  • برای تعویض بلبرینگ آنگل باید به تکنسین های متخصص در این کار مراجعه نمود.
  • برای قبل و بعد از استفاده از آنگل باید آن را روغن کاری کرد تا به بهترین نحو کارایی داشته باشد.
  • از استریل کلاس برای استریل نمودن آنگل ها استفاده می شود. برای انجام ضدعفونی باید آن را درون دستمال غلتانده و کار استریل آنگل را انجام داد.
  • ضربه و دفرمه شدن آنگل باعث می شود عملکرد قبل را نداشته باشد و حتما در محافظت از این دستگاه هوشیار باشید.
  • مجاری آنگل ها را هر از چند گاهی تمیز کنید.

کارور در دندانپزشکی

کارور در دندانپزشکی

یکی از ابزار هایی که بسیار کاربردی است کارور است. از این ابزار بعد از مرحله مواد گذاری استفاده می شود. وقتی که مواد در داخل دندان کار گذاشته می شوند، باید به وسیله ابزاری روی مواد را صاف کرد و یا به آن فرم داد. این کار به وسیله کارور انجام می شود.

برنیشر

این ابزار به نوعی مکمل کارور است و قبل از سفت شدن مواد داخلی دندان از آن استفاده می شود. این ابزار انواع متنوعی دارد که پر کاربرد ترین نوع آن مدل توپی است.

الواتور

از این ابزار برای خارج کردن دندان و یا شل کردن دندان از لثه استفاده می شود. انواع مختلفی از الواتور موجود است که رایج ترین نوع آن الواتور مستقیم است.

فورسپس

این ابزار هم به نوعی مکمل ابزار الواتور است. زمانی که دندان در لثه شل شده است و آماده کشیدن است، کار فورسپس آغاز می شود. فورسپس دندان را از استخوان جدا می کند. لازم به ذکر است که فورسپس ها انواع مختلفی دارند. به طور مثال فورسپس فک بالا با فورسپس فک پایین متفاوت است.

انواع تجهیزات دندانپزشکی

تجهیزات کاربردی دیگر

یک سری دیگر از ابزارها وجود دارند که بسیار کوچک هستند. ممکن است در مشاهده اول این ابزارها به چشم نیایند اما نبود آن ها باعث به وجود آمدن مشکل در کار دندان پزشک می شود.

ابزار لازم جهت معاینه ابتدایی دندان به شرح ذیل می باشند.

ابزار سوند: این ابزار برای تراشیدن سطح دندان کاربرد دارد و این ابزار به شکل یک طرفه و یا دو طرفه است.

پنس و کاربرد آن: پنس ابزاری است که برای قرار دادن پنبه در دهان کاربرد دارد. این ابزار دارای سری نازکی است؛ چرا که برای استفاده در انتهای دهان باید از ابزاری بسیار نازک استفاده کرد.

فرز ها و کاربرد آن: از این ابزار برای برداشتن انواع پوسیدگی ها در دهان استفاده می شود.

اسکالر ها: از اسکالر ها برای برداشتن جرم های دندان و پوسیدگی های جزئی استفاده می شود.

گفته پایانی

در این مقاله در مورد انواع تجهیزات دندانپزشکی صحبت شد. اگر در دسته افرادی هستید که می خواهید خرید این وسایل را برای مطب خود انجام دهید، حتما اقدام به خرید این تجهیزات از مراکز معتبر نمایید. در صورتی که به کیفیت این تجهیزات بی توجه باشید ممکن است در هنگام استفاده از این تجهیزات با مشکل روبرو شوید.

خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی و اطلاعاتی که لازم است بدانید

منبع : سایت دکتر سلام

لطفا نظر خود را درباره خرید انواع تجهیزات دندانپزشکی و اطلاعاتی که لازم است بدانید با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
۳ لباسی که همیشه مد هستند!

۳ لباسی که همیشه مد هستند! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه ۳ لباسی که همیشه مد هستند! را ببینید. به نقل از زمان صبح: پیروی از دنیای مد می تواند دشوار باشد. با این حال، تنها با چند دست لباس می توانید بدون پیروی از مد، ظرافت …

سلامت
خانم‌ها با این کارها رگ خواب مردان را پیدا کنید!

خانم‌ها با این کارها رگ خواب مردان را پیدا کنید! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه خانم‌ها با این کارها رگ خواب مردان را پیدا کنید! را ببینید. به نقل از مجله دلتا: ممکن است از نظر افرادی که نمی‌توانند ۵ دقیقه در مورد گرفتن یک تصمیم ساده …

سلامت
فال روزانه شخصی چهارشنبه ۲ آذر برای زنانی که پشت تمام موفقیت‌ها هستند!

فال روزانه شخصی چهارشنبه ۲ آذر برای زنانی که پشت تمام موفقیت‌ها هستند! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه فال روزانه شخصی چهارشنبه ۲ آذر برای زنانی که پشت تمام موفقیت‌ها هستند! را ببینید. به نقل از اقتصاد آنلاین: مَثَلی هست با این مضمون که به فال اعتقاد …