حذف غربالگری مادران، نگرانی‌هایی در راه است

سلامت

حذف غربالگری مادران، نگرانی‌هایی در راه است

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه حذف غربالگری مادران، نگرانی‌هایی در راه است را ببینید.

روزهای پایانی سال ۱۳۹۹ بود که حذف غربالگری مادران باردار در یکی از فراکسیون‌های مجلس یازدهم مطرح شد. مدتی پس از آن «کبری خزعلی»؛ رئیس شورای فرهنگی اجتماعی بانوان در شورای عالی انقلاب فرهنگی ادعا کرد که مجلس شورای اسلامی، غربالگری اجباری زایمان را لغو کرده است.
حالا این قانون دوباره بر سر زبان‌ها افتاده و خبرها حاکی از اجرایی شدن آن است که واکنش‌های متعددی را دربرداشته است.

حذف غربالگری مادران،
حامد برکاتی؛ مدیر کل جمعیت وزارت بهداشت
حامد برکاتی؛ مدیر کل جمعیت وزارت بهداشت بر این موضوع تاکید کرده که غربالگری جنین حذف نشده و طبق قانون غربالگری با درخواست والدین و تایید پزشک متخصص انجام می‌شود.

طبق قانون جوانی جمعیت مراقب سلامت، ماما و پزشک عمومی نباید وارد چرخه خدمت تخصصی غربالگری شوند و به زودی یک سامانه تخصصی دراین‌باره راه‌اندازی می‌شود.

بر طبق بند ماده۵۴ این قانون، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است طی شش ماه از لازم‌الاجرا شدن این قانون، ضمن استقرار سامانه جامع نسبت به ثبت اطلاعات کلیه مراجعین باروری، بارداری، سقط و دلایل آن و زایمان و نحوه آن در کلیه مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاه‌ها، مراکز درمان ناباروری و مراکز تصویربرداری پزشکی اعم از دولتی و غیردولتی با رعایت اصول محرمانگی اقدام کند.
لذا تغییرات ایجاد شده در جهت ایجاد امنیت روانی در کنار غربالگری‌ها خواهد بود و حمایت قانونی مجلس شورای اسلامی به مدیریت حاکمیتی این رویکرد نیز بیشترین کمک را خواهد کرد.
وی همچنین از راه‌اندازی سامانه تخصصی برای انجام غربالگری با اسم «سلامت مادر و جنین» خبر داده و گفته: «طبق قانون جوانی جمعیت مراقب سلامت، ماما و پزشک عمومی نباید وارد چرخه خدمت تخصصی غربالگری شوند و به زودی یک سامانه تخصصی دراین‌باره راه‌اندازی می‌شود.»


بیشتر بخوانید: انواع غربالگری بارداری، ویدئو


حذف غربالگری مادران،
سرپرست اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت
صابر جباری؛ سرپرست اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دراین‌باره گفته: ماده ۵۳ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در راستای حفظ سلامت مادر و جنین است.
درباره غربالگری مادران گفته: «انجام درخواست آزمایش غربالگری و تشخیص ناهنجاری جنین نه به اجبار پزشکان بلکه توسط یکی از والدین و البته با تشخیص پزشک متخصص، از اعمال هزینه اضافی به بسیاری از خانواده‌های کم‌برخوردار، مستمند و مستضعف جلوگیری می‌کند، مضاف بر اینکه حتما تشخیص پزشک متخصص در انجام یا عدم انجام آزمایشات غربالگری از پزشک سطح یک (پزشک عمومی) عاقلانه‌تر و عالمانه‌تر است.»
وی به این موضوع اشاره کرده که بر مبنای تبصره ۴ ماده ۵۳ هزینه آزمایش‌ها و تصویربرداری‌های مربوط به مادر و جنین تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی قرار دارد.


بیشتر بخوانید: غربالگری یکپارچه در بارداری


حذف غربالگری مادران،
دکتر صغری ربیعی؛ متخصص بانوان، زایمان و نازایی
دکتر صغری ربیعی؛ متخصص بانوان، زایمان و نازایی، از حذف اجباری بودن طرح غربالگری دوران بارداری به عنوان طرحی بدون پشتوانه علمی و اشتباه اسم برده است.

حذف اجباری بودن غربالگری در آینده تنها افزایش جمعیت معلول را به دنبال دارد چرا که با حذف غربالگری هیچ اطلاعاتی از وضعیت جنین نخواهیم داشت.

دکتر ربیعی گفته: «انجام غربالگری با هدف اطمینان از سلامت جنین و پرورش جامعه‌ای سالم انجام می‌شود که حذف اجباری بودن غربالگری در آینده تنها افزایش جمعیت معلول را به دنبال دارد چرا که با حذف غربالگری هیچ اطلاعاتی از وضعیت جنین نخواهیم داشت.»
وی درباره طرح افزایش جمعیت و حذف غربالگری نیز گفته: «زوجین بهتر است در اوایل دوران زندگی مشترک برای فرزندآوری اقدام کنند. موضوع افزایش جمعیت هیچ ارتباطی به حذف انجام تست غربالگری ندارد چرا که ما به دنبال افزایش جمعیت سالم هستیم.»
این متخصص بانوان و زایمان، حذف غربالگری اجباری را مسبب تولد نوزادان معلول و باری بزرگ بر دوش خانواده‌ها دانسته است.

برای مطالعه خبرهای بیشتر به بخش اخبار و ایونت ها سر بزنید.

حذف غربالگری مادران، نگرانی‌هایی در راه است

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره حذف غربالگری مادران، نگرانی‌هایی در راه است با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
پروفایلو چگونه باعث جوانسازی پوست می شود ؟

پروفایلو چگونه باعث جوانسازی پوست می شود ؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه پروفایلو چگونه باعث جوانسازی پوست می شود ؟ را ببینید. افزایش سن با نشانه هایی همچون ایجاد چین و چروک، کاهش حجم و افتادگی اجزای صورت همراه است. برخی از افراد با دیدن این …

سلامت
تاثیر شبکه های اجتماعی بر نوجوانان، چه مشکلاتی می آیند؟

تاثیر شبکه های اجتماعی بر نوجوانان، چه مشکلاتی می آیند؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه تاثیر شبکه های اجتماعی بر نوجوانان، چه مشکلاتی می آیند؟ را ببینید. تحقیقات نشان داده که از ۷۵۰ نوجوان ۱۳ تا ۱۷ ساله ۴۵٪ آنها تقریباً دائماً آنلاین هستند و ۹۷٪ از …

سلامت
شیرینی بدون پختن یا کوکی‌های تابستانی

شیرینی بدون پختن یا کوکی‌های تابستانی سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه شیرینی بدون پختن یا کوکی‌های تابستانی را ببینید. شیرینی بدون پختن، می‌تواند یکی از نوستالژی‌های کودکی و حتی بزرگسالی همه ما باشد. این دستور شیرینی، ترکیبی از طعم کره بادام‌زمینی شکلاتی کلاسیک و بافت جویدنی و …