تعیین سن زیستی با اسکنر چشم

مطالب جدیدپورتال یک:محققان “دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون” موفق به توسعه اسکنر چشمی شده‌اند که می‌تواند با بررسی عدسی چشم افراد سن زیستی آنها را تشخیص دهد.

به گزارش پورتال یک به نقل از ایسنا ، به گفته محققان این دانشگاه هیچ ابزار تایید شده‌ای برای اندازه‌گیری سن دقیق زیستی وجود ندارد، اما با این اسکنر چشمی می‌توان این کار را انجام داد. این فناوری جدید و غیر تهاجمی، به محققان این امکان را می‌دهد تا به جای اینکه مدت عمر/ میزان بقای یک فرد را دریابند، سن زیستی آن را تشخیص دهند.

به گفته محققان با دانستن سن زیستی هر شخص آنها می‌توانند به بهبود سلامت فرد کمک شایانی کنند. به گفته محققان سن زیستی هر فرد می‌تواند با سن شناسنامه‌ای انسان متفاوت باشد؛ زیرا رژیم، میزان فعالیت و استعمال یا عدم استعمال سیگار جزو مواردی هستند که در این باره در نظر گرفته می‌شوند.
این مطالعه نشان داد که یک اسکنر چشم مخصوص که سیگنال‌های پروتئین را در عدسی چشم اندازه‌گیری می‌کند، می‌تواند سن زیستی یک فرد را تشخیص داده و ردیابی کند.

پروفسور “لی گلدشتاین” (Lee Goldstein)، نویسنده این مطالعه گفت: فقدان ابزارهای بالینی برای ارزیابی چگونگی سن زیستی دقیق هر فرد، درک ما را از روند پیر شدن افراد کم کرده بود. عدسی چشم‌ها حاوی پروتئین‌هایی هستند که تغییرات مربوط به بالا رفتن سن را در طول زندگی افراد ذخیره می‌کنند. پروتئین‌های موجود در عدسی چشم سابقه‌ای از تاریخچه روند بالا رفتن سن هر شخص را برای ما فراهم می‌کند.

“گلدشتاین” در ادامه افزود: اسکنر چشم ما می‌تواند این سابقه را در سطح مولکولی رمزگشایی کند.
فناوری اسکن چشم مذکور که پروتئین عدسی چشم را بررسی می‌کند، یک روش سریع، غیر تهاجمی و هدفمند برای اندازه گیری مستقیم پیری مولکولی است.
یافته‌های این مطالعه در مجله “Gerontology: Biological Sciences ” منتشر شد.

منبع:دیلی میللینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …

مطالب جدید
فوت ۵۰ بیمار کووید-۱۹ در شبانه روز گذشته/ شناسایی ۱۹۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور

پورتال یک:مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای از شناسایی ۱۹۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور در ۲۴ سال گذشته خبر داد. به گزارش پورتال یک به نقل از وبدا، در این اطلاعیه آمده است:تا کنون ۵۹ میلیون و ۱۲۶ هزار و …