بحران سیل در دهه آینده منجر به خسارت جانی بالا خواهد شد

مطالب جدیدپورتال یک: معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما گفت: کار آبخیزداری قدرت سیل را می‌گیرد و از سویی با حفظ آب سیلاب چاه و چشمه‌های روستایی را پر می‌کنیم و درآمد پایدار نیز شکل می‌گیرد و بعد از ۳ دهه بیشترین مشارکت برای همکاری روستایی‌ها برای سازه‌های آبخیزداری و احیای طبیعت را شاهد هستیم.

به گزارش پورتال یک به نقل از روابط عمومی شبکه پنج سیما، حمیدرضا زکی‌زاده در برنامه یه روز تازه گفت: آبخیزداری علم، هنر و تعریفی هست که براساس آن یک قطره باران در محدوده‌ای باریده می‌شود، از پوشش گیاهی و مراتع عبور می‌کند و وارد آبراهه‌ها، رودخانه‌ها، دریاچه، تالاب و دریا می‌شود و این محدوده حوزه آبخیز در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه محدوده طبیعی است که به صورت اکوسیستم زنده هست و روح طبیعت خودش را به تناسب رفتار به انسان نشان می‌دهد و اگر با طبیعت مهربان باشیم، بسیار مهربانه لطف خودش را به ما ارزانی خواهد داد. ایران جز ده کشوری هست که با ۸ هزار گونه، زیستگاه ژنتیکی گونه‌های مختلف دارویی، صنعتی و جنگلی است.

زکی‌زاده اظهار داشت: قدیمی‌تری جنگل تاریخ تمدن انسانی در ایران وجود دارد و این تنوع گیاهی را طبیعت در اختیار ما قرار داده است و ما با معلومات و دانش باید از طبیعت در چارچوب ظرفیتش استفاده کنیم. استفاده خوب ثروت، امنیت و جان مردم را تأمین خواهد کرد. در ۱۰۰ سال گذشته قله توچال یا کوه‌های البرز سراسر جنگل بودند و این موضوع در روزنامه وقایع‌التفاقیه اشاره شده است. فتحعلی‌شاه در آن جنگل‌ها برای شکار رفته بود که در سرمای زمستان آتش‌سوزی رخ داد و برای گرمای خودشان جنگل را آتش زدند.

وی افزود: در ۱۰۰ سال گذشته پوست طبیعت را کنده‌ایم و جنگل‌ها و مراتع را به واسطه تغییرات از بین برده‌ایم. تب طبیعت هم بالا رفته است و به صورت سیل و خشکسالی خودنمایی می‌کند و تغییرات کاربری و تخریب‌های طبیعت در مسیر روددره‌ها، تهران ۸٫۵ میلیون نفری را با بحران مواجه کرده است. سیل سال ۱۳۳۳ در امامزاده داوود ۲ هزار و ۵۰ کشته داشت و سیل سال ۱۳۶۶ در گلاب دره دربند نیز در حافظه مردم هست. بارش ۲۰ میلی‌متری در آن سال‌ها منجر به وقوع سیل شده بود و به واسطه تغییر اقلیم جهانی شاهد بارش‌های سیلابی هستیم. حدود ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلی‌متر بارش در سال‌های اخیر در استان‌های مختلف ایران ثبت شده است. در دهه آینده بحران سیل به صورت جدی منجر به خسارت جانی بالا خواهد شد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران تأکید کرد: آبخیزداری علمی هست که به ما شرایط موجود را گوشزد می‌کند و سازه‌های مختلف برای کاهش قدرت سیل ساخته شده است اما این سازه‌ها ۲۰ تا ۲۵ سال عمر مفید دارند. نکته مهم اینکه با اولین سیل سازه‌ها در ۲۴ ساعت توسط رسوب پر می‌شوند و سازهای آبخیزداری همانند ایربگ خودرو جان و مال مردم را حفظ می‌کند. مردم روستایی از نبود آب و خشکسالی گریان هستند و با سیل آسیب به جان و مالشان می‌خورد. کار آبخیزداران نشاط و طراوت به مردم می‌دهد و کار ما قدرت سیل را می‌گیرد و از سویی با حفظ آب سیلاب چاه و چشمه‌های روستایی را پر می‌کنیم. درآمد پایدار نیز شکل می‌گیرد و بعد از سه دهه بیشترین مشارکت برای همکاری روستایی‌ها برای سازه‌های آبخیزداری و احیای طبیعت را شاهد هستیم.
زکی‌زاده خاطرنشان کرد: جوانان با روستای واریش به واسطه گردشگری آشنا هستند که این روستا به واسطه خسارت سیل در سنوات گذشته در حال تخلیه بود. با ساخت سازه آبخیزداری در این قسمت در ۵ سال گذشته سیل‌ها خسارت به خانه‌های مردم وارد نکردند. درختان گیلاس، گردو و شاتوت ۲۰ هزار باغ را در گذشته با سطل آب آبیاری می‌کردند و با ساخت این سازه آبیاری با لوله به راحتی انجام شد و ۳۰ استخر در این مناطق ساخته شد و۱۴۰ خانواده مهاجرت معکوس به این قسمت داشتند و آخر هفته‌ها ظرفیت روستا تکمیل می‌شود و بغض و گریه فقر تبدیل به شادابی شد.
وی افزود: روستاهای جنوب در قسمت آراد شهرری حاصلخیزترین روستاها بودند و سد امیرکبیر و آب رودخانه کرج برای شهر تهران استفاده شد. در ۴۰ سال گذشته تمامی روستاها خالی از سکنه شد و در ۴۰ سال اخیر برای کشاورزی فشار زیادی به طبیعت وارد شد. این چاه‌ها در عمق ۵ متری در شهرری ۵۰ سال گذشته آب زلال و شیرین داشتند اما آب چاه‌های فعلی در عمق ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری و دی‌سی ۱۵ هزار هست و همه این زمین‌ها شور شده بودند و امکان کشاورزی نبود اما آبخیزداری با جراحی و عمل طبیعت این مشکلات را حل کرد.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران اظهار داشت: متأسفانه آبخیزدارها از خودی و نخودی حرف می‌شنود. خودی‌ها می‌گویند چرا این میزان سازه ساخته می‌شود، زمانی که رگ‌های حیاتی طبیعت زده می‌شود، ما مجبور به ساخت سازه هستیم و سازه‌ها تهدید سیلاب را به فرصت تبدیل می‌کند. آب سیلاب به چاه‌ها منتقل می‌شود و با ساخت سازه‌ها چاه‌ها به عمق ۵ متر بر می‌گردند و دی‌سی ۱۵ هزار به ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تبدیل شده است. در گذشته این زمین‌های شور را هکتاری یک‌میلیون هم نمی‌خریدند اما الان متری یک‌میلیون تومان و هکتاری ۱۰ میلیارد تومان می‌خرند. ۷ روستا را احیا کرده‌ایم.
زکی‌زاده در پایان گفت: همه بالاترین ارزش را برای مادرشان، پدر، همسر و فرزندان قائل هستند و جانشان را می‌دهند اما بهتر است به جای جان دادن در هفته منابع طبیعی و روز درختکاری برای باارزش‌ترین فرد زندگی‌مان یک نهال بکاریم و فراموش نکنیم که از این نهال‌ها مراقبت کنیم. این نهال‌ها درختانی می‌شوند که آیندگان از سایه آن استفاده می‌کنند و روز درختکاری دیگر سمبلیک نخواهد بود و همانند فرزندان و عزیزانمان از این نهال‌ها مراقبت می‌کنیم.لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我زاکانی: آژانس زمانی که بیماران ایران به «رادیو دارو» نیاز داشتند به وظایفش عمل نکرد لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. دعا

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

پورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود. به همین …