اگر دچار کمر درد یا گردن در هستیم چه کنیم؟

سلامت

اگر دچار کمر درد یا گردن در هستیم چه کنیم؟

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه اگر دچار کمر درد یا گردن در هستیم چه کنیم؟ را ببینید.

قطعا شما افرادی را که دچار دردهای ستون فقرات هستند را دیده‌اید و یا ممکن است خود شما یکی از آنها باشید. این افراد دچار مشکلات دیسک و یا مفاصل ستون فقرات هستند و در اثر آن دردهای شدیدی را ممکن است تجربه کنند. دردهای قسمت گردن می‌تواند به قسمت بین دو کتف و یا شانه یا دست‌ها انتشار پیدا کند. دردهای قسمت مفاصل مهره‌های گردنی بیشتر در قسمت گردن حس می شوند. افرادی که به مدت طولانی در حال کار بار کامپیوتر یا تدریس و یا مشاغل فنی هستند ممکن است دچار این عارضه شوند. حالت گزگز و مورمور در انگشتان دست به همراه این علائم یافته شایعی است. بیماران با دردهای کمر نیز دچار درد در قسمت لگن و یک یا هر دو پا بوده و این دردها می‌تواند همراه با گزگز انگشتان پا و گرفتگی عضلات پاها باشند. بی حسی اندام‌ها نیز می تواند علامت دیگری از این مشکل باشد. در زمانی که دردهای قسمت کمر ناشی از درگیری مفاصل ستون فقرات کمری باشد بیمار بیشترین شدت درد را در قسمت کمر بیان می کند.

بیرون زدگی دیسک یا فتق دیسک شایع ترین علت ایجاد این دردها است. میزان بروز علائم می‌تواند با شدت دیسک ارتباط مستقیم داشته باشد.

در گذشته اکثر این بیماران با انجام عمل جراحی باز تحت درمان قرار می‌گرفتند ولی در حال حاضر روش‌های غیر جراحی باز متداول شده است که میتواند به بیماران جهت رهایی از این مشکل کمک شایانی نماید.

انجام لیزر دیسک، دیسکوژل، اندوسکوپی دیسک و دیسک فیکس (Fix) از جمله اعمال جراحی بسته می‌باشند که می‌تواند به درمان بیماران کمک نماید.

لیزر دیسک روشی است که در آن بیمار بدون بیهوشی عمومی و برش قسمت کمری به بهبود و کاهش سایز دیسک بیرون زده کمک می‌کند و در اثر این تغییر تحریک اعصاب سیاتیک کمتر خواهد شد. این روش در شرایط استریل و اتاق عمل انجام می‌پذیرد که بیمار بدون نیاز به بستری شدن پس از انجام جراحی می‌تواند ترخیص گردد.

انتخاب بیماران جهت انجام عمل‌های جراحی بسته نکته حایز اهمیتی است که دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد در کلینیک درد راد با بررسی‌های تصویر برداری و معاینات لازم در مورد آن تصمیم گیری می‌نماید.

بیمارانی که پس از بررسی توسط دکتر سیامک مرادی کاندید انجام عمل جراحی بسته می‌شوند در کلینیک درد راد با مجهزترین، کاملترین و به روزترین دستگاه‌های موجود در محیطی آرام تحت درمان‌های حمایتی مانند فیزیوتراپی و یا لیزر پرتوان قرار می‌گیرند.

همیشه درمان دیسک‌ها جراحی باز نیست. توصیه می‌کنیم قبل از تصمیم به جراحی باز حتما در خصوص امکان انجام روش‌های غیر تهاجمی یا کم تهاجمی دیسک و ستون فقرات با دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد جهت مشاوره و یا تعیین وقتی قبلی با شماره‌های ۰۲۱۸۸۸۸۲۴۲۴ و یا ۰۹۳۳۹۵۱۰۰۱۷ تماس بگیرید.

درمان دیسک گردن و کمر

دردهای ناشی از دیسک گردن و کمر بعد از سرماخوردگی شایعترین بیماری آزاردهنده بشر می‌باشد. امروز با توجه به تغییر سبک زندگی و نوع فعالیت افراد میزان بروز این بیماری بیشتر شده و سن ابتلا آن کاهش یافته است. افرادی که به این بیماری مبتلا می‌گردند نمی‌توانند مانند گذشته فعالیت‌های معمولی خود را انجام دهند.

بیماران با دیسک گردن دردهایی در قسمت بین دو کتف، دست‌ها، شانه‌ها و گردن شکایت دارند همچنین بی حسی انگشتان دست یا کاهش قدرت دست‌ها به همراه گزگز انگشتان می‌تواند از نشانه‌های دیگر این مشکل در قسمت گردن باشد.

بیماران با دیسک کمر دردهای قسمت کمر، لگن و پاها (یک یا هر دو پا) را تجربه می‌کنند. دردهای این بیماران با فعالیت شدت پیدا می‌کند. گرفتگی عضلات ساق پاها و کرختی انگشتان می‌تواند از علائم دیگر این مشکل باشد.

علل مختلفی مانند بیرون زدگی یا فتق دیسک، درگیری مفاصل ستون فقرات، تنگی کانال، تومورهای نخاعی و یا بیماری‌های سیستم عصبی مرکزی باعث ایجاد این علائم می‌گردد. به نظر برسد بتوان گفت شایع‌ترین علتی که باعث این علائم می‌گردد بیرون زدگی یا فتق دیسک می‌باشد.

حال باید چه کرد؟

همیشه درمان این بیماری‌ها جراحی نمی باشد. این بیماران پس از بررسی توسط پزشک تحت درمان‌های مختلفی قرار می‌گیرند. درمان دارویی، فیزیوتراپی و آب درمانی در بسیاری از بیماران باعث بهبود علائم می‌گردد. در صورتی که این روش‌ها موثر واقع نشود می‌توان از روش‌های کم تهاجمی و غیرتهاجمی جهت درمان این بیماران استفاده نمود.

انجام اندوسکوپی دیسک، لیزر، دیسکوژل و اپیدورال از جمله این روش هاست که پزشک متخصص درد بر حسب شدت دیسک و معاینات بالینی نسبت به انجام یکی از این روش‌ها تصمیم گیری می‌نماید.

اندوسکوپی دیسک یک روش درمانی بسیار مفید و نوینی در درمان دیسک بخصوص دیسک‌های کمری می‌باشد که باعث می‌شود بیمار بدون تحمل خطرات و عوارض جراحی به زندگی معمولی خود بازگردد. در این روش با یک برش ۱-۲سانتیمتری وسیله مورد استفاده، جهت علم وارد فضای دیسک شده و با مشاهده مستقیم قسمت بیرون زده دیسک بدون برداشته شدن بافت‌های استخوانی، جدا شده و خارج می گردد.

دوره نقاهت و بستری این روش و همچنین عوارض ناشی از آن کمتر از جراحی باز بوده و بیماران می‌تواند زندگی بدون دردی را تجربه کنند.

انتخاب بیماران جهت انجام روش‌های مختلف درمان‌های غیرتهاجمی بسیار هائز اهمیت می‌باشد که پزشکان فوق تخصص درد با بررسی‌های بالینی و معاینات لازم می‌توانند راهنمای خوبی در انتخاب یکی از این روش‌ها باشند.

ما توصیه می‌کنیم در صورتی که به این بیماری مبتلا هستید قبل از انجام جراحی باز در خصوص این که آیا روش‌های غیرتهاجمی برای درمان شما کمک کننده است یا خیر با دکتر سیامک مرادی فوق تخصص درد مشورت کنید.

 

اگر دچار کمر درد یا گردن در هستیم چه کنیم؟

منبع : سایت دکتر سلام

لطفا نظر خود را درباره اگر دچار کمر درد یا گردن در هستیم چه کنیم؟ با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
هزینه کاشت مو به روش dhi چقدر است؟

هزینه کاشت مو به روش dhi چقدر است؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه هزینه کاشت مو به روش dhi چقدر است؟ را ببینید. پیوند واحد فولیکولی (FUT) و استخراج واحد فولیکولی (FUE)، ۲ روش رایج جراحی کاشت مو هستند. قبل از بررسی هزینه کاشت مو به روش …

سلامت
پروفایلو چگونه باعث جوانسازی پوست می شود ؟

پروفایلو چگونه باعث جوانسازی پوست می شود ؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه پروفایلو چگونه باعث جوانسازی پوست می شود ؟ را ببینید. افزایش سن با نشانه هایی همچون ایجاد چین و چروک، کاهش حجم و افتادگی اجزای صورت همراه است. برخی از افراد با دیدن این …

سلامت
تاثیر شبکه های اجتماعی بر نوجوانان، چه مشکلاتی می آیند؟

تاثیر شبکه های اجتماعی بر نوجوانان، چه مشکلاتی می آیند؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه تاثیر شبکه های اجتماعی بر نوجوانان، چه مشکلاتی می آیند؟ را ببینید. تحقیقات نشان داده که از ۷۵۰ نوجوان ۱۳ تا ۱۷ ساله ۴۵٪ آنها تقریباً دائماً آنلاین هستند و ۹۷٪ از …