انتقار از ترویج باورهای غلط در مورد بیماری آسم در شبکه های جهانی

مطالب جدیدپورتال یک: در نشست مجازی روز جهانی آسم که با سخنرانی اساتید شناخته شده و مطرح انجمن‌های مختلف علمی پزشکی به صورت مجازی برگزار شد، متخصصان مختلف در باره ابعاد مختلف بیماری که به تعبیری درمان پذیرترین و قابل مدیریت ترین بیماری انسان است صحبت کردند.

به گزارش پورتال یک، دکتر سید حمیدرضا ابطحی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در این نشست مجازی، در سخنانش با موضوع باورهای نادرست در مورد آسم، نسبت به انتقال باورهای نادرست از بیماری آسم در شبکه های اجتماعی انتقاد کرد و گفت: آسم یک بیماری التهابی غیر عفونی است که متأسفانه در شبکه‌های اجتماعی چنین تبلیغ می‌شود که آسم یک بیماری عفونی و واگیردار است. در حالی که آسم، نه بیماری عفونی است نه واگیردار است. در شبکه‌های اجتماعی چنین وانمود می‌شود که بیماری آسم ممکن است بیماران ریه را از دست بدهند و همچنین، نباید ورزش کنند. در صورتی که بیماری آسم قابل کنترل است و مطالعات نشان می‌دهد که یک سوم بیماران مبتلا به آسم می‌توانند ورزش حرفه‌ای داشته باشند.

دکتر ابطحی همچنین به تبلیغات نادرست در ارتباط با درمان آسم در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: اخیراً دیدن می‌شود که درمان آسم با قلیان در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌شود. همچنین عنوان می‌کنند که بیماران مبتلا به آسم باید داروهای کورتنی را کم کنند. به طوری که ۲۴۵ توئیت فارسی فقط در مورد تبلیغ کاهش داروهای کورتنی، در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان سخنانش تاکید کرد: آنچه نباید نسبت به آن بی اعتنا بود، این است که عدم کنترل بیماری آسم ممکن است در سیر بیماری کووید ۱۹ مؤثر باشد. یعنی در این دوران بیماران آسمی حتما باید زیرنظر پزشکان خود باشند و حتما دران را ادامه دهند چرا که در صورت عدم درمان آسم خود ممکن است در صورتی که به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شوند شرایط بیماری آن‌ها وخیم تر شود.

دکتر ایرج خسرونیا، رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران هم در این نشست گفت: موضوعی که در روند بیماری آسم تغییر نکرده است، تشخیص بیماری است که متأسفانه داریم آن را از دست می‌دهیم.

وی با اظهار تأسف از اینکه داریم معاینه بیمار را از دست می‌دهیم، افزود: برخی از همکاران بنده یک معاینه ساده را برای بیمار انجام نمی‌دهند.

خسرونیا بر ضرورت انجام معاینه دقیق بیمار به منظور تشخیص بیماری تاکید کرد و گفت: وسایل تشخیصی گاهی می‌تواند گمراه کننده باشد. از کلیه همکاران متخصص داخلی می خواهم که حتماً شنونده صحبت‌های بیمار باشند وحداقل گوشی پزشکی خود را روی سینه بیمار بگذارند تا حداقل یک رابطه عاطفی با بیمار برقرار کنند.

همچنین دکتر علی جواد موسوی، در سخنرانی خود نشست مجازی روز جهانی آسم، با عنوان این مطالب که بیماری آسم در کشور ما خوب مدیریت نمی‌شود، افزود: باور اشتباهی در بین برخی از همکاران جامعه پزشکی و سطح جامعه وجود دارد مبنی بر اینکه افراد مسن آسم نمی‌گیرند. اما آسم در افراد سالمند هم وجود دارد و حتی ممکن است نسبت به بعضی از سنین، شیوع آسم در افراد سالمند بیشتر باشد. حدود ۷ تا ۱۰ درصد افراد سالمند بالای ۶۵ سال دچار آسم سالمندی می‌شوند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با عنوان این مطالب که آسم سالمندی دو تیپ دارد، گفت: یک نوع آسم از دوران کودکی تداوم پیدا می‌کند و بعد از ۴۵ سالگی خودش را نشان می‌دهد. یک نوع دیگر هم بعد از ۴۵ سالگی شروع می‌شود. مشخصه دیگر آسم سالمندی این است که معمولاً شدیدتر از آسم کودکان است.

موسوی با اشاره به اختلال درک تنفسی از بیماری آسم در افراد سالمند، گفت: همین مسئله منجر به تأخیر در مراجعه به پزشک می‌شود. همچنین وجود بیماری‌های همراه در افراد سالمند، بیماری آسم را به آنها ارتباط می‌دهند.

طوی با عنوان این مطالب که تشخیص آسم مهم است، افزود: پروسه درمان آسم سالمندی گاهی تحت تأثیر سایر بیماری‌ها قرار می‌گیرد در حالی که نباید این گونه باشد و درمان بیماری آسم در سالمندان بسیار مهم است.

در این نشست دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کرمان، هم گفت: باورهای غلط در مورد بیماری آسم باعث شده در مدیریت این مهم نیز دچار چالش شویم.

دکتر رستم یزدانی، افزود: با توجه به ماهیت بیماری آسم، مشکل فقط مخصوص کشورهای در حال توسعه نیست و کشورهای پیشرفته هم این مشکل را دارند.
وی با اشاره به اهمیت استفاده از داروها برای کنترل بیماری آسم، گفت: نباید از عوارض برخی داروها که در دسترس هستند و بدون نسخه هم قابل تهیه هستند، غافل شد. باورهای غلط باعث شده تا خیلی از بیماران در مقابل داروهایی که ترکیبات استنشاقی دارند، موضع بگیرند.
وی افزود: خیلی از بیماران با اصرار یک دوره از داروها استفاده می‌کنند و در مراجعه به پزشک عنوان می‌کنند که نیازی نبوده داروها را مصرف کنند و در نتیجه کنترل بیماری از دست خارج می‌شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: اولین نکته‌ای که به ذهن پزشک می‌رسد، این است که بداند بیمار دارو را خوب استفاده کرده است. در واقع باید در سه ویزیت بعدی بیمار، بپرسیم داروها را چگونه مصرف کرده است.
یزدانی با اشاره به موضع گیری بیماران آسمی در مقابل داروهای استنشاقی، افزود: لازم است آموزش‌های مورد نیاز به همکارانی که در مرحله اول بیمار را می‌بینند، داده شود و تغییر نگرش‌ها صورت بگیرد.لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
آموزش تصویری مراحل بازیابی رمز پیج اینستاگرام

آموزش تصویری مراحل بازیابی رمز پیج اینستاگرام سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه آموزش تصویری مراحل بازیابی رمز پیج اینستاگرام را ببینید. مدت زمان مطالعه این مقاله ۶ دقیقه بسیاری از کاربران به نظر برسد ندانند که فراموشی رمز اکانت پیج اینستاگرام می‌تواند به از دست رفتن پیج …

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我دستیار جان کری: کشورهای سُنی، مخالف اقدامات روسیه در سوریه هستند لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. علی کریمی در کودکی

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …