انتقاد سازمان جنگل‌ها از میزان اعتبارات جنگل‌های شمال در لایحه بودجه

مطالب جدیدپورتال یک:پس از انتشار لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سهم جنگل‌ها از این لایحه در قالب برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع کنار گذاشته‌ شده است اما برخی عبارات در این لایحه به صورت دقیق تشریح نشده‌است و تعاریف کلی و مبهمی برای توضیح این برنامه دیده‌می‌شود.

به همین بهانه مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها ضمن تشریح ردیف بودجه تخصیص‌داده‌شده به جنگل‌ها می‌گوید: حجم اعتباراتی که به جنگل‌های شمال اختصاص داده‌شده‌ است، کافی نیست.

به گزارش پورتال یک به نقل از ایسنا، در بودجه سال ۱۴۰۱ در قالب دو برنامه حفاظت خاک و آبخیزداری و برنامه حفاظت، احیا و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع اعتباراتی برای سازمان جنگل‌ها در نظر گرفته شده است. در برنامه حفاظت و بهره‌برداری پایدار جنگل‌ها و مراتع ۶ میلیارد و ۳۰۵ میلیون تومان اعتبار برای صیانت از جنگل‌های ارسباران، ۸۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برای صیانت از جنگل‌های زاگرس، جنوب و مناطق مرکزی کشور، ۵۳ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان برای صیانت از جنگل‌های شمال کشور، ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای کمک‌های فنی و اعتباری برای توسعه زراعت چوب، یک میلیارد و ۹۴۰ میلیون برای صیانت از جنگل‌های ساحلی- مانگرو و ۸۳ میلیارد و ۹۰۵ میلیون تومان برای تامین تجهیزات یگان حفاظت و اطفاء حریق می‌شود. مجموع اعتباراتی که برای این برنامه در نظر گرفته شده‌است، ۳۶۰ میلیارد و ۱۵۴ میلیون است.

رضا بیانی در گفت و گو با ایسنا ضمن تشریح جزییات بودجه در نظر گرفته شده برای این برنامه، به اعتبارات در نظر گرفته شده برای جنگل‌های شمال اشاره کرد و اظهارکرد: در جنگل‌های شمال، برنامه توسعه پایدار جنگل در حال اجراست. بر اساس توان اکولوژیک منطقه، دو طرح مطالعه تفصیلی‌ اجرایی و نیمه‌تفصیلی در دستور کار قرار گرفت که مطالعه نیمه‌تفصیلی انجام شده و نوبت به مطالعه تفصیلی‌ اجرایی رسیده است.

در جریان مطالعه نیمه‌تفصیلی، بر اساس توان اکولوژیک این منطقه ۹ کاربری برای جنگل‌های شمال مشخص شده‌ است. براساس این ۹ کاربری، طرح تفصیلی‌ اجرایی نیز عملیاتی خواهد شد و عملیات فنی‌ حفاظتی و عملیات اجتناب‌ناپذیر نیز در این جنگل‌ها اجرا می‌شود.عملیات اجتناب‌ناپذیر در جنگل‌ها شامل مرمت و ترمیم راه‌های جنگلی، احیا، غنی‌سازی، حصار کشی، مدیریت و ساماندهی دام، عملیات بهداشتی و پرورشی، شناسایی نقاط حساس به آتش سوزی، رانش، لغزش، و… می‌شود.

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها با تاکید بر لزوم اختصاص بودجه کافی به جنگل‌ها ادامه داد: وقتی موضوع جنگل‌ها مطرح می‌شود باید اعتباراتی متناسب با مساحت جنگل‌ها به آن اختصاص داده‌ شود. ما باید اعتبارات کافی را داشته باشیم تا بتوانیم به بهترین شیوه از جنگل‌ها محافظت کنیم و حداقل ضریب حفاظتی در آن‌ها را به بالای ۹۰ درصد برسانیم. نیازهایی مانند دوربین، تجهیزات مراقبتی و فناوری‌های نو وجود دارد که نیازمند تامین اعتبارات است. از طرفی ما در حدود ۴۰۰ نیروی حفاظتی در جنگل‌های شمال کشور و بیشتر از ۴۰۰۰ نیروی حفاظتی در مناطق دیگر داریم و باید بتوانیم نیازهای معیشتی آنان را تامین کنیم.

بیانی با اشاره «صیانت از جنگل‌های ارسباران» به عنوان یکی از بخش‌های این برنامه‌ اظهارکرد« اقدامات این طرح شامل عملیات حفاظت، احیا و غنی‌سازی جنگل‌ها می‌شود همچنین عملیات بهداشتی و پرورشی در جنگل‌ها صورت خواهد گرفت که زیرمجموعه همین برنامه است. عملیات غنی‌سازی در جنگل شامل بذرکاری، نهال‌کاری و … در مناطقی انجام می‌شود که پوشش گیاهی آن‌ها به کمتر از ۱۰ درصد رسیده‌ است.

وی ادامه داد: فنس‌کشی دوباره و ترمیم و بازسازی راه‌های جنگلی از دیگر اقداماتی است که در این برنامه تعریف شده‌ است. اقداماتی که در جهت صیانت از جنگل‌ها انجام می‌شود، در هر جنگلی متفاوت است اما به‌صورت کلی شامل حفاظت، احیا و غنی‌سازی می‌شود.

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها با تشریح جزئیات «تامین تجهیزات یگان حفاظت و اطفای حریق» اظهارکرد: اقداماتی شامل تامین حقوق دیده‌بان‌ها، حقوق نیروهای حفاظتی، تامین تجهیزات اطفای حریق شامل لباس، کفش و دمنده، توسعه و به‌هنگام‌سازی شبکه رادیویی دیده‌بان‌ها و خرید جی‌پی‌اس برای خودروهای نیروهای حفاظتی از جمله مواردی است که با توجه به ردیف بودجه پیشنهادی برای تامین تجهیزات یگان حفاظت و اطفاس حریق در دستور کار قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه حفظ «جنگل‌های مانگرو» اصلی‌ترین اولویت ما در بودجه پیشنهادی سال آینده برای این جنگل‌هاست، افزود: این جنگل‌ها به عنوان ذخایر ژنتیک ما شناخته‌ می‌شوند و طبق قانون حفاظت از ذخایر ژنتیکی کشور، ارزش بالایی در خزانه ژنتیک کشور دارند. در این جنگل‌ها نیز برنامه احیا و حفاظت اجرا می‌شود و تفاوت غنی‌سازی در این جنگل‌ها با جنگل‌های دیگر این است که در جنگل‌های مانگرو به جای بذرکاری، نهال‌کاری انجام می‌شود. توسعه این جنگل‌ها نیز اولویت بعدی ما برای این جنگل‌هاست.

بیانی در پایان با اشاره به تغییرات بودجه جنگل‌ها در لایحه سال ۱۴۰۱ نسبت به سال‌های گذشته گفت: تقریبا تمام وظایف حفاظت و صیانت از جنگل‌ها که در لوایح قبلی بودجه نیز وجود داشت، در این لایحه بودجه نیز دیده می‌شود. در حالت طبیعی باید اعتبارات مربوط به این وظایف نیز تقویت شود. خوشبختانه اعتبارات اختصاص‌یافته به جنگل‌های زاگرس رشد مطلوبی کرده است و ما امیدواریم که بتوانیم سند زاگرس را در سال پیش رو اجرایی کنیم. در جنگل‌های شمال، حجم اعتبارات ما اندک است و برای اجرای طرح‌های اجتناب‌ناپذیر در این جنگل‌ها، ما نیازمند اعتبارات بیشتری هستیم.لینک منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید
乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我

乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 را ببینید. 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 北京时间۶月۹日,洛杉矶快船以۱۰۹-۱۱۲输给了犹他爵士。此役,保罗-乔治在客场被嘘了整场,赛后,他接受记者的采访谈到了此事。  乔治说:“我喜欢这些,这不会干扰到我,这是对我的尊重。我在这里打出过好的比赛,也打出过不好的比赛。”  “这是比赛的一部分,球迷会参与到比赛的过程中来,我喜欢这些。作为一个客队球员,你会期待得到这种待遇。”  本场比赛期间,爵士主场的球迷在乔治罚球时高喊“被高估”,除此之外,还有爵士球迷高喊:“干掉他”!(Emily) 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我دیدنی‌های امروز؛ سه شنبه ۲۸ مهر ماه لطفا نظر خود را درباره 乔治赛后谈被嘘:这是对我的尊重!不会干扰我 با ما در میان بگذارید. ذكر يونسيه

مطالب جدید
تنفس هوای مطلوب در تهران طی اولین روز زمستان

پورتال یک:با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز ( اول دی ماه) وزش با سبب بهبود کیفیت هوا و برقراری شرایط قابل قبول شده است. ‌بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (اول دی ماه) با وزش باد مؤثر، کیفیت …

مطالب جدید
فوت ۵۰ بیمار کووید-۱۹ در شبانه روز گذشته/ شناسایی ۱۹۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور

پورتال یک:مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای از شناسایی ۱۹۶۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور در ۲۴ سال گذشته خبر داد. به گزارش پورتال یک به نقل از وبدا، در این اطلاعیه آمده است:تا کنون ۵۹ میلیون و ۱۲۶ هزار و …