ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟

سلامت

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟ را ببینید.

مانند براکت‌های ارتودنسی قدیمی، ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف، برای حرکت دادن دندان‌ها در یک زمان طراحی شده‌اند. الاینرها کاملا شبیه به دندان شما اما از نوع پلاستیکی هستند و ظاهر ناخوشایند براکت‌های فلزی را ندارند. قرار دادن آن‌ها روی دندان، فشار ملایمی روی دندان‌ها وارد می‌کند و موقعیت آن‌ها را تغییر می‌دهد. در ادامه‌ این نوشته، با این نوع ارتودنسی بیشتر آشنا خواهید شد.

در این نوشته می‌خوانید:

 • ارتودنسی با الاینر شفاف چیست و چه استفاده‌ای دارد؟
 • مزایا و معایب استفاده از ارتودنسی نامرئی چیست؟
 • فرآیند درمان با ارتودنسی نامرئی چگونه است؟
 • ارتودنسی با الاینر شفاف برای چه افرادی مناسب است؟
 • قیمت ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان چیست؟


ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟

ارتودنسی با الاینر شفاف چیست و چه استفاده‌ای دارد؟

بسته به شدت نامرتبی دندان‌ها، الاینر شفاف به صورت سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود.

الاینر شفاف که به آن ارتودنسی نامرئی نیز گفته می‌شود، نوعی درمان ارتودنسی است که دندان های نامرتب و بهم ریخته را اصلاح می‌کند. این محصول در واقع جایگزین بسیار مناسبی برای براکت‌های فلزی است. بسته به شدت نامرتبی دندان‌ها، الاینر شفاف به صورت سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود.

ارتودنسی‌های نامرئی می‌توانند موارد مختلفی را درمان کنند، از جمله:

 • دندان‌های روی هم قرار گرفته
 • اوربایت – زمانی که دندان‌های جلویی بالایی با دندان‌های جلویی پایینی هم‌پوشانی دارند
 • آندربایت – زمانی که دندان‌های جلویی پایینی با دندان‌های جلویی بالایی هم‌پوشانی دارند
 • دیاستما – زمانی که شکاف‌های کوچک یا بزرگ بین دندان‌ها وجود دارد
 • اپن بایت – زمانی که دندان‌های جلویی بالا و پایین به سمت بیرون متمایل شده‌اند
 • دندان‌های شیری نامرتب

می‌توان از الاینر شفاف در طول درمان ارتودنسی فاز اول استفاده کرد تا فضا برای دندان‌های شیری موجود و رشد دندان‌های دائمی ایجاد شود. کودکان بین ۶ تا ۱۰ سال برای این درمان مناسب هستند.

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟

فرآیند درمان با ارتودنسی نامرئی چگونه است؟

الاینرها در واقع کپی پلاستیکی دندان‌های شما هستند. تعداد کل الاینرها بسته به نیاز هر بیمار متفاوت خواهد بود. مانند براکت‌های قدیمی، پس از رسیدن دندان‌ها به موقعیت جدید، باید از نگهدارنده استفاده شود.


بیشتر بخوانید: دندان شکسته را چگونه ترمیم کنیم؟


فرآیند درمان با ارتودنسی نامرئی شامل مراحل زیر می‌شود:

۱. برنامه‌ درمانی

ابتدا برای مشاوره باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در طول مشاوره، دندانپزشک دندان‌های شما را معاینه می‌کند و اسکن دیجیتال دقیقی از دهان شما می‌گیرد. سپس یک برنامه درمانی مخصوص دندان‌های شما تدوین می‌شود. پیش‌نمایش دیجیتالی دندان‌های جدید خود را قبل از شروع انجام ارتودنسی دریافت خواهید کرد.

ابتدا برای مشاوره باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در طول مشاوره، دندانپزشک دندان‌های شما را معاینه می‌کند و اسکن دیجیتال دقیقی از دهان شما می‌گیرد.

۲. آماده سازی الاینر

پس از ایجاد قالب‌های دندانی، طرح درمانی شما با استفاده از فناوری‌های سه بعدی ایجاد می‌شود. پس از تایید، مدل‌های دیجیتال به مرکز تولید منتقل می‌شوند و الاینرها ساخته می‌شوند. سپس روند درمان شروع می‌شود.


بیشتر بخوانید: علائم پوسیدگی دندان چیست؟ نشانه‌ها را جدی بگیرید


۳. استفاده از الاینرها

الاینرها هر ۱ تا ۳ هفته یک‌بار باید تعویض شوند. برای دستیابی به نتیجه مورد نظر، باید آن‌ها را حدود ۲۰ تا ۲۲ ساعت در روز استفاده کنید. البته ممکن است مدل‌ها و برندهای مختلفی از این ارتودنسی هم وجود داشته باشند که نیاز به مدت زمان استفاده کمتری مثلا ۱۰ ساعت در روز داشته باشند. طول درمان ممکن است بین ۳ تا ۲۴ ماه طول بکشد.

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟

مزایا و معایب استفاده از ارتودنسی نامرئی چیست؟

در ادامه به بررسی مزایا و معایب استفاده از الاینر شفاف می‌پردازیم:

مزایای ارتودنسی با الاینر شفاف

 • الاینرها ساختاری شفاف و شبیه به دندان دارند و در ظاهر، دیگر تفریحی از براکت‌های فلزی نیست
 • الاینرها قابل جابه‌جایی هستند و برای غذا میل کردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن یا برای مدت کوتاهی می‌توانید آن‌ها را از دهان خارج کنید
 • الاینرها به‌ راحتی قابل تمیز شدن هستند
 • استفاده از آن‌ها راحت است و روی دندان‌ها احساس ناراحتی به وجود نمی‌آورند
 • برای اکثر مشکلات مربوط به ارتودنسی قابل استفاده است

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب انواع لمینت دندان


معایب ارتودنسی با الاینر شفاف

 • الاینرها ممکن است برای اصلاح برخی از مشکلات خاص دندانی قابل استفاده نباشد.

  هر مایعی می‌تواند به داخل الاینرها نفوذ کند و به آن آسیب برساند، به همین دلیل باید از نوشیدن آبمیوه و نوشابه‌های گازدار و… جلوگیری کنید.

 • از آن‌جایی که الاینرها قابل جابه‌جایی هستند، بیماران ممکن است وسوسه شوند که در صورت احساس ناراحتی، آن‌ها را خارج کنند و در این شرایط، هیچ فایده‌ای در راستای بهبود وضعیت دندان‌ها نخواهد داشت  اگر الاینرها گم یا خراب شدند، فورا به پزشک خود مراجعه کنید.)
 • هر مایعی می‌تواند به داخل الاینرها نفوذ کند و به آن آسیب برساند، به همین دلیل باید از نوشیدن آبمیوه و نوشابه‌های گازدار و… جلوگیری کنید.
 • اگر خوراکی شیرین یا اسیدی صرف کردید، حتما قبل از قرار دادن براکت‌های خود، مسواک بزنید و از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟

ارتودنسی با الاینر شفاف برای چه افرادی مناسب است؟

الاینر شفاف در حال حاضر برای بزرگسالان و نوجوانان مناسب است اما حتما دندان‌ها باید توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار بگیرند تا مشخص شود که آیا این روش مناسب و پاسخگو برای مشکل دندان‌ها است یا خیر.


بیشتر بخوانید: لمینت کریستالی دندان چیست و هزینه آن چقدر است؟


قیمت ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

قیمت ارتودنسی با الاینر شفاف کاملا بستگی به عواملی نظیر: نوع مرکز دندانپزشکی که به آن مراجعه می‌کنید، مراحل انجام کار، میزان پیچیدگی مشکل دندان‌های شما و… دارد. به همین دلیل مهم است که دندان‌های شما ابتدا توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار بگیرد و سپس قیمت آن مشخص شود.

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟

کلام آخر

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف همانند شیوه قدیمی ارتودنسی است با این تفاوت که از براکت‌های فلزی تفریحی نیست و براکت‌ها به صورت شفاف و شبیه به دندان، روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و ظاهر ناخوشایند براکت‌های فلزی را ندارند. الاینرها نیاز به مراقبت دارند و باید به صورت مداوم مورد استفاده قرار بگیرند تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

پیشنهاد می‌کنیم سری به کلینیک دندانپزشکی پورتال یک بزنید.

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی با الاینر شفاف چیست؟ با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت
چگونه از لباس‌های گران‌قیمت نگه‌داری کنیم؟

چگونه از لباس‌های گران‌قیمت نگه‌داری کنیم؟ سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه چگونه از لباس‌های گران‌قیمت نگه‌داری کنیم؟ را ببینید. چگونه از لباس‌هایمان نگه‌داری کنیم مجله مد کمد سارک: تغییر فصل نشان دهنده زمان چرخش کمدهای پاییز/زمستان و بهار/تابستان است.  اغلب لباس‌ها یکی از این دو نیمه سال …

سلامت
انواع روش‌های تعیین جنسیت قبل از بارداری و درصد موفقیت!

انواع روش‌های تعیین جنسیت قبل از بارداری و درصد موفقیت! سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه انواع روش‌های تعیین جنسیت قبل از بارداری و درصد موفقیت! را ببینید. به‌لطف پیشرفت علم و تکنولوژی، روش‌های مختلفی برای تعیین جنسیت قبل از بارداری هستند که دیگر نیازی نیست مانند گذشته …

سلامت
این بازیگران زن انتقام‌گیرنده‌ترین فیلم و سریال‌های ایرانی را بازی کردند.

این بازیگران زن انتقام‌گیرنده‌ترین فیلم و سریال‌های ایرانی را بازی کردند. سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه این بازیگران زن انتقام‌گیرنده‌ترین فیلم و سریال‌های ایرانی را بازی کردند. را ببینید. برترین‌ها: فیلم‌های سینمایی بسیاری با محوریت بانوان و مادران در طول این سال‌ها ساخته و در سینماها اکران …