۲۰ خرابه‌ی شگفت‌انگیز از بزرگترین تمدن‌های جهان

۲۰ خرابه‌ی شگفت‌انگیز از بزرگترین تمدن‌های جهان

اهرام جیزه-giza-pyramids-egypt

در سراسر جهان، از ایران تا ایتالیا، تمدن‌ها در پشت ساختارهای تاریخی قرار گرفته است که گواه شکوه سابق خود هستند . این مجسمه‌های عرفانی ، مکان‌های مذهبی و مقدس ، قصرهای سلطنتی، استحکامات، مراکز باستانی تجارت ، بنادر، و مقبره که در شعرها، آهنگ‌ها و فیلم‌ها نمود پیدا می‌کنند، همه وهمه باقی‌مانده‌ی ارزشمندی از تاریخ یک ملت هستند. اگرچه برخی از این مکان‌ها در طول قرن‌ها از بین رفته‌اند، توسط جنگل‌ها پوشیده شده‌اند و دیگر مورد استفاده نیستند اما در این مقاله ۲۰ خرابه‌ی شگفت انگیزی را معرفی می‌کنیم که می‌تواند نشانگر تاریخ اقوام و ملت‌های مختلف در سراسر جهان باشد.

رومن فوروم:

رومن فوروم-roman-forum-italy

مکان:رم

در جهان باستان ، تمام جاده‌ها به رم ختم می‌شد. رومن فوروم در دره‌ای بین تپه‌ی پالاتین و کاپیتولین قرار گرفته و از سال ۵۰۰ قبل از میلاد تا ۴۰۰ بعد از میلاد به عنوان مرکز امپراطوری رم بود. تمامی جوانب زندگی عمومی در این مکان به خوبی دیده می‌شود. اجتماعات پیروزی، انتخابات، سخنرانی‌های عمومی ، دادگاه‌های جنایی ، مسابقات گلادیاتوری و امور تجاری از این موارد است. در این مکان مارک آنتونی در مراسم تشییع جنازه ژولیوس سزار به سخنرانی پرداخت و آگوستوس معبدی برای پرستش سزار ساخت. در سال ۲۰۱۱ ،معبد دی وستا نیز که در آن بانوان باکره و پاکدامن زندگی می‌کردند برای نمایش عموم دوباره بازگشایی شد .

نکات:شما می‌توانید برای یادگیری در مورد اهمیت این خرابه‌ها و شنیدن داستان‌های جذاب از امپراطوری رم از یک تور راهنما استفاده کنید . مطمئن شوید که از کولوسئوم نیز بازدید می‌کنید .

اهرام جیزه:

اهرام جیزه-giza-pyramids-egypt

مکان: مصر

در بیابان جنوب قاهره، سه اهرام عظیم، شهادت به میراث فراعنه مصر باستان می‌دهند. هرم خوفو ، معمولا به عنوان هرم بزرگ جیزه شناخته شده است، بزرگترین و قدیمی‌ترین مورد از سه مورد عجایب هفتگانه جهان باستان است.خفرع و منکورع دو هرم کوچکتر را ساختند . مجسمه ابوالهول بزرگ نیز در جلوی این مجموعه قرار دارد که شامل هرم‌های کوچک‌تر متعلق به اعضای زن از سلسله‌ها و مقبره برای بستگان و درباریان خودی است.

نکات: دسترسی به داخل اهرام بر اساس چرخش است. ابتدا در دفتر فروش بلیت باید بتوانید بلیت را تهیه کنید و از آن‌جا می‌توانید با پاهای خود درون اهرام را تماشا کنید .

آکروپلیس:

آکروپلیس

مکان: آتن

آکروپلیس به نظر یکی از مهم‌ترین دستاوردهای آتن است که دارای ویژگی‌ها واماکن بسیار جالبی است . این شهرستان از ۴۶۱ تا ۴۲۹ قبل از میلاد ساخته شد . این مکان شامل پارتنون، معبد آتنا نایک، Propylaea و Erechtheion است که به همراه یگدیگر نشانگر قدرت، ثروت و پیچیدگی یونان باستان است.پارتنون یکی از نمونه‌های کلاسیک یونان است اما Erechtheion با ایوان‌های فوق‌العاده‌اش دارای مناظر بسیار زیبایی است .

نکات: شما می‌توانید از طریق دروازه‌ی Beulé ( که به اسم باستان شناس فرانسوی که آن را در سال ۱۸۵۲ کشف کرد، نامگذاری شده است) وارد شوید و مطمئن شوید که ساعت‌ها زمان برای گشت و گذار در آن‌جا اختصاص داده اید.

پمپی:

پمپی-pompeii-italy

مکان: ایتالیا

فوران کوه وزوویو در سال ۷۹ بعد از میلاد به طور کامل این شهرستان را نابود کرد و آن را در زیر گدازه‌های مذاب دفن نمود. این مواد مذاب به مرور زمان خشک گردید . این شهرستان دارای خرابه‌هایی است که نشان‌دهنده‌ی زندگی جاری مردم در زمان فوران آتشفشان بوده است. به عنوان مثال گوشت و ماهی‌ها در فروشگاه ، نانوانی ، حمام‌ها ، سالن آمفی تئاتر ، کلیسا ،معبدها و سایر موارد دست نخورده باقی مانده است. نقاشی‌های دیواری در Villa dei Misteri (ویلای اسرار) نشان دهنده‌ی یک عروس جوان است. موزاییک‌های به کار رفته در خانه‌ی شاعر تراژدیک (Casa del Poeta Tragico) ارتباطی با کتیبه‌ها و دست نوشته‌های موجود در غار کانوم دارد .

بیشتر بخوانید : خرابه های شهرستان پمپی

نکات: هرکولانیوم نیز به خوبی حفظ شده است.شما می‌توانید با خرید یک بلیت ۲۰ یورویی به پمپی ، هرکولانیوم، Stabia ، Oplontis و سایر مکان‌های دیدنی دسترسی داشته باشید .

افسس:

افسس-ephesus-turkey

مکان: ترکیه

افسس در نزدیکی سلسوک امروزی در استان ازمیر قرار گرفته است و یکی از مهم‌ترین شهرستان رومی –یونانی در مدیترانه شرقی به شمار می‌آید . این مکان یکی از موقعیت‌های باستانی حفظ شده در جهان است . این شهرستان یکی از بندر‌های تجاری قدرتمند و مکان‌های مقدس در فرقه‌ی آرتمیس بود . بعدها این شهرستان توسط رومی‌ها فتح شد و به یک مکان مهم مسیحی مبدل گردید . افسس در نهایت توسط رومی‌های شرقی فتح شد و به دست امپراتوری عثمانی افتاد . امروز بازدید کنندگان می‌توانند از کلیسای سنت مری ، معبد هادریان، حمام بندری رومی ، سالن تربیت بدنی تئاتر ، آمفی تئاتر و کتابخانه‌ی باور نکردنی سلسوس دیدن کنند.

نکات: اگر در تابستان به این منطقه سفر کنید ، بهتر است در ابتدای روز و یا اواخر شب بیرون بروید تا هوا کمی خنک‌تر و جمعیت نیز کمتر باشد .

پترا:

پترا-petra-jordan

مکان: اردن

نبطی‌ها‌ی باستانی این شهرستان باور نکردنی رابر روی صخره‌های سنگی در میان دریای سرخ و دریای مرده حک کردند . شهرستان پترا تا سال ۱۸۱۲ و زمانی که کاوشگر سوییسی به اسم یوهان لودویگ دوباره آن را کشف کرد ، گم شده بود . در واقع تنها ۱۵ درصد از این مکان کشف شده است . چیزی که ما امروزه می‌توانیم ببینیم شامل ۸۰۰ مقبره، معبد‌های مجلل، کلیسا‌ها و خزانه‌داری است . شما می‌توانید از طریق دره‌ی عمیق و باریکی به اسم Siq وارد این مکان شوید .

نکات: شما می‌توانید از یک تور به اسم پیاده‌روی در شب با نور شمع استفاده کنید و از آن لذت ببرید .

ماچو پیچو:

ماچو پیچو-macchu-picchu-peru

مکان: پرو

دانشگاه Yale شهرستان گمشده‌ی اینکاها را در سال ۱۹۱۱ دوباره کشف کرد . ماچو پیچو در واقع مهم‌ترین مکان دیدنی اینکا نیست اما یکی از مشهورترین مکان‌ها برای بازدید است زیرا در طول تهاجم اسپانیایی‌ها از جنوب آمریکا دست نخورده باقی مانده است . این مکان در سال ۱۴۰۰ به عنوان املاک امپراطوری اینکا یعنی پاچاچوتی ساخته شد . زمانی که از قله‌ها صعود می‌کنید می‌توانید زیبایی‌ها و مناظر زیبای آن را ببینید .

نکات: شما به تنهایی نمی‌توانید هدف سازه‌های مختلف در این مکان را درک کنید . به همین خاطر می‌توانید از یک راهنما استفاده کنید .

تئوتیهواکان:

تئوتیهواکان-teotihuacan-mexico

مکان:مکزیک

تئوتیهواکان در شمالی‌ترین قسمت شهرستان مکزیک قرار گرفته و مکانی برای اهرام پیش کلمبیایی قابل توجه در آمریکای میانه است.برخی از افراد معتقدند که این شهرستان بین سال‌های ۱۰۰ قبل از میلاد تا ۲۵۰ بعد از میلاد ساخته شده است . این شهرستان دارای جمعیتی بالغ بر ۲۰۰۰۰۰ نفر بود . این شهرستان دارای بافت‌های مسکونی چند فامیلی است . شما هنوز هم می توانید نقاشی‌های دیواری پر جنب و جوشی را در آن ببینید که به خوبی حفظ شده است .

نکات: برای دیدن آثار شگفت انگیز از مکزیک پیش اسپانیایی ، مطمئن شوید که از موزه‌ی ملی Museo Nacional de Antropología دیدن می‌کنید .

دیوار بزرگ چین:

دیوار بزرگ چین-great-wall-of-china

مکان: چین

ساخت دیوار بزرگ چین در سال ۲۲۰ قبل از میلاد آغاز شد ، زمانی که اولین امپراطور چین، شین هوانگ، تصمیم گرفت استحکاماتی را برای محافظت از هجوم دشمنان ایجاد کند. اکثر دیوار در طول سلسله مینگ (۱۳۶۸-۱۶۴۴) ساخته شده بود، هنگامی که به بزرگترین ساختار نظامی در جهان تبدیل شد . این دیوار طولی به اندازه‌ی ۲۰۰۰۰ کیلومتر دارد . دیوار بزرگ چین تنها بنای ساخت بشر است که می‌توان آن را از ماه دید . بازدیدکنندگان می‌توانند از دیده‌بانی‌ها و استحکاماتی که سربازان چینی در طول قرن‌های پیش استفاده می‌کردند، دیدن کنند.

نکات:بخش Badaling این دیوار از طریق بیجینگ به راحتی قابل دسترس است اما توریست‌ها و گردشگران زیادی از این بخش دیدن می‌کنند . در عوض شما می‌توانید این دیوار را در Mutianyu که ازدحام کمتری دارد ببینید .

تیکال:

تیکال-tikal-guatemala

مکان: گواتمالا

تیکال شهری جنگلی است که توسط مایاها ساخته شده و در قرن هشتم به اوج قدرت خود رسید . این شهرستان در سال ۹۰۰ بعد از میلاد به طور اسرار آمیزی ناپدید شد. به مدت ۱۰۰۰ سال این شهرستان توسط جنگل پوشانده شده بود و فاتحان وجستجوگران طلای اسپانیایی از کشف آن خسته شده بودند. در اواخر سال ۱۸۰۰ ، باستان‌شناسان شروع به کشف معابد عظیم کردند . دیدن معابد بزرگی که مایا بدون استفاده از ابزارهای فلزی، حیوانات برای حمل بار و حتی چرخ‌ها ساخته بود، بسیار شگفت انگیز و البته باور نکردنی بود . معبد IV دارای ۷۱ متر ارتفاع است .

نکات: بازدید کنندگانی که می‌خواهند از مکان‌های باستانی دیدن کنند می‌توانند به پارک ملی تیکال بروند و یا در هتل‌های نزدیک آن اقامت داشته باشند .

انگکور وات:

انگکور وات-angkor-wat-cambodia

مکان:کامبوج

انگکور وات به عنوان بزرگترین بنای مذهبی در جهان به خوبی حفظ شده و دارای معابد خمر قابل توجهی است که مجتمع معبد انگکور را تشکیل می‌دهد . در قرن دوازدهم، پادشاه Suryavarman دوم ، آن را به عنوان پایتخت امپراطوری خمر قرار داد. پنج برج مخروطی به گونه‌ای کنار یکدیگر قرار گرفته اند که تشکیل یک نیلوفر آبی بزرگ را می‌دهد .

بیشتر بخوانید : راهنمای سفر به کامبوج

نکات: تصویر پاسپورت برای بلیت ورودی لازم است و شما برای گشت و گذار در داخل این مجمتع باید پاسپورت خود را به همراه داشته باشد. بیشتر بازدید کنندگان برای این سفر ماشین و یک راننده را استخدام می‌کنند ولی شما می‌توانید از دوچرخه و دوچرخه‌های الکتریکی نیز استفاده کنید .

بوروبودور:

بوروبودور-borobudur-indonesia

مکان: جاوا، اندونزی

معبد باورنکردنی بوروبودور در طول جاوا ایجاد شده است. جاوا بزرگترین جزیره در اندونزی است . این معبد دارای یک فرم و شکل هرمی است که هر کدام از سطح صعودی ، نشان دهنده یک مرحله از روشنگری است. در پایین معبد، تصویر‌های برجسته نشان‌دهنده‌ی سوترای بودایی است . این مکان بین سال‌های ۷۵۰ و ۸۴۲ بعد از میلاد ساخته شده است .

نکات: اگر بتوانید صبح زود از خواب بیدار شوید، طلوع آفتاب بهترین و اسرار آمیزترین زمان از روز برای بازدید از بوروبودور است .

استون هنج:

Hero استون هنج

مکان: انگلستان

استون هنج یکی از اسرارآمیزترین مکان‌های جهان است. این شهرستان در سال ۳۰۰۰ قبل از میلاد ایجاد شده و تا ۱۶۰۰ قبل از میلاد مورد استفاده قرار می‌گرفت.احتمالا بیشترین کاربرد این مکان به عنوان یک موقعیت مذهبی بوده که در آن پرستش سراسر چرخه خورشید زادگان انجام می‌شد. کاوش‌های باستان شناسی نشان داده است که این مکان ،یک بار در زمین دفن شده است. رمز و رازی که در این مکان وجود دارد این است که سنگ‌های ۴۵ تنی چگونه بدون وجود چرخ حمل می‌شد. این اثر تاریخی ماقبل تاریخ باور نکردنی به خصوص در طلوع و غروب خورشید حرکت می‌کند .

نکات: مرکز بازدید جدید اخیرا باز شده و بیش از ۲۵۰ اثر ، از جمله صورت بازسازی شده از یک مرد نوسنگی در آن به نمایش گذاشته شده است.

مجسمه موآی:

مجسمه موآی-easter-island-chile

مکان: جزیره ایستر ، شیلی

مانند استون هنج، چهره‌های یکپارچه بشر توسط مردم راپا نویی حک شده است . بیشتر مجسمه‌های موآی در معدن رانو Raraku در شرق جزیره کنده کاری شده بودند اما هنوز معلوم نیست این مجسمه‌ها چگونه حمل شده و در بالای پلتفرم سنگی قرار گرفته است . هیچ کس مطمئن نیست که چگونه و یا چرا آنها هم سرنگون شدند اما تا به امروز به لطف باستان شناسان قرن بیستم سر پا ایستاده‌اند.

نکات: اگر شما از مردم محلی در مورد مکان و موقعیت فعلی موآوی بپرسید، به شما خواهند گفت که آن‌ها حرکت کرده‌اند.

غارهای الورا:

غارهای الورا-ellora-caves-india

مکان:اورنگ آباد، هندوستان

غارهای الورا که در داخل صخره‌های بلند در ماهاراشترا حفر شده‌اند، گواهی بر همزیستی مسالمت‌آمیز بودیسم، هندوئیسم، جینیسم در هند باستان است.این مکان باستانی شامل ۳۴ صومعه و معبد است که قدمت آن‌ها به قرن هفتم برمی‌گردد. این غارهای عظیم و مزین ، آثار هنری باورنکردنی هستند که ساخت آن‌ها به مهارت‌های مجسمه‌سازی بسیار زیادی نیاز دارد . اما یکی از مهم‌ترین و جالب‌ترین جنبه‌ی غارهای الورا ، کتیبه‌ها و مجسمه‌های بودایی است که جنگ بین خدایان قدرتمند هندو و بودایی را به تصویر می‌کشد. غارهای جین در انتهای مجموعه قرار گرفته اما ارزش دیدن را دارد.

نکات: شما می‌توانید از غارهای آجانتا نیز دیدن کنید . این غارها بر خلاف الورا ، بیشتر بودایی است .

تخت جمشید:

تخت جمشید

مکان: ایران

تخت جمشید یا پارسه (یا پرسپولیس، پرسه‌پلیس، هزارستون، صدستون و یا چهل‌منار) اسم یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان پیوسته، پایتخت باشکوه و تشریفاتیِ پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌است. در این شهرستان باستانی کاخی به اسم تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌است و به مدت حدود ۲۰۰ سال آباد بوده‌است. در نخستین روز سال نو گروه‌های زیادی از کشورهای گوناگون به نمایندگی از ساتراپی‌ها یا استانداری‌ها با پیشکش‌هایی متنوع در تخت جمشید جمع می‌شدند و هدایای خود را به شاه پیشکش می‌کردند.

ARÈNE DE NIMES:

17-arena-nimes-france

مکان:نیم، فرانسه

آمفی تئاتر رومی که به خوبی نیز حفظ شده است در نیم یافت می‌شود . این آمفی تئاتر کپی کولوسئوم بوده و برای جنگ بین گلادیاتورها، اعدام‌های عمومی و دیگر صفحه نمایش خونین مورد استفاده قرار می‌گرفت. ممکن است باورش برایتان سخت باشد اما آرنا امروز هم برای برگزاری کنسرت‌ها، گاوبازی ،جشن‌ها و نمایش‌های آتش بازی استفاده می‌شود.تماشای کنسرت در این سالن تجربه‌ی بی نظیری است.

نکات:در این مکان ، موارد دیدنی دیگری نیز وجود دارد که یکی از آن‌ها معبد La Maison Carrée است . شما می‌توانید با خرید یک بلیت از تمامی مکان‌ها دیدن کنید .

کارتاژ:

کارتاژ-carthage-tunisia

مکان: تونس

ملکه دایدو کارتاژ را در سال ۸۱۴ قبل از میلاد ساخت و شهرستان به مرکز امپراطوری آوایی درآمد. کارتاژ یک مکان مرفه در خلیج تونس و مرکز آفریقا بود . بعدها رومی‌ها این شهرستان را که در طول جنگ کارتاژی(پونیک) نابود کرده بودند، دوباره بازسازی کردند . در قرون بعدی این شهرستان میزبان مسیحی‌ها، اعراب و وندال‌ها بود . امروزه، بازدیدکنندگان می‌توانند از مناطق پونیک، حمام‌های Antonine ،تئاتر، سیرک، قصر سلطنتی و مناطق مسکونی دیدن کنند.

نکات: شما می‌توانید برای رسیدن به این منطقه از خطوط ریلی TGM از تونس استفاده کنید . گشت وگذار در شهرستان به صورت پیاده نیز امکان پذیر است.

کاخ دیوکلسین:

کاخ دیوکلسین-diocletians-palace-croatia

مکان:کرواسی

در اواخر قرن سوم و اوایل قرن چهارم ، امپراطوری رم به اسم دیوکسلین یک کاخ دیدنی و جذاب را در نزدیکی زادگاه خود در دالماتیا ساخت تا بتواند باقی مانده‌ی عمر خود را در آن بگذارند . ویلای لوکس او در دریای آدریاتیک عناصر معماری روم و یونان را با پادگان رومی ترکیب کرده است . چهار دیاری که مجمتع را احاطه کرده است هر کدام دارای دروازه‌‌ی ورودی هستند . دروازه‌ی طلایی به سمت شمال، دروازه‌ی نقره‌ای به سمت شرق، دروازه‌ی آهنی به سمت غرب و دروازه‌ی برنزی به سمت دریای جنوب باز می‌شود.

نکات: آرامگاه دیوکلسین نهفته در کلیسای جامع سنت Domnius ، به سنت ماری اختصاص داده شده است.

زیمباوه بزرگ:

زیمباوه بزرگ-great-zimbabwe

مکان: مسوینگو ، زیمبابوه

بر اساس افسانه‌های موجود، ملکه سبا در زیمباوه‌ی بزرگ حکمرانی می‌کرده است . این مکان در میراث جهانی یونسکو ثبت شده و تقریبا ۳۰ کیلومتر از مسوینگو فاصله دارد . خرابه‌ها به تمدن بانتوی مردم شونا در قرون وسطی اشاره دارد . زیمباوه‌ی بزرگ در قرن یازدهم تاسیس شد و در قرن چهاردهم به پایتخت یک کشور بزرگ در فلات غنی از طلا تبدیل گردید . این مکان به خاطر نبود آب و غذا و همچنین جنگل زدایی در سال ۱۴۵۰ خالی از سکنه شد . کاوش‌های باستان شناسی دانه‌های شیشه‌ای و سفالی را کشف کرده است که مربوط به چین و ایران است . همچنین سکه‌های طلا و عربی نیز در این منطقه کاوش شده است که همه‌ی این موارد نشان‌دهنده‌ی تجارت گسترده‌ی این شهرستان با جهان است .

نکات: مطمئن شوید که از آکروپلیس در خرابه هیل بازدید کرده اید .

The post 20 خرابه‌ی شگفت‌انگیز از بزرگترین تمدن‌های جهان appeared first on آلامتو.

۲۰ خرابه‌ی شگفت‌انگیز از بزرگترین تمدن‌های جهان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *