X

خرید ساعت

کشف دیوار ۲۰ کیلومتری هخامنشی در پاسارگاد

کشف دیوار ۲۰ کیلومتری هخامنشی در پاسارگاد

wall

wall

کاوش در «مشهد مرغاب» به کشف دیوار هخامنشی به طول بیش از ۲۰ کیلومتر، شناسایی ۳۰۰ گور دوران تاریخی و همچنین شناسایی و مطالعه ساختارهای آبی دوران هخامنشی منجر شد.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حمیدرضا کرمی، سرپرست هیأت بررسی و شناسایی باستان‌شناختی بخش مشهد مرغاب شهرستان خرمبید با اعلام این خبر گفت: دیوار هخامنشی به طول بیش از ۲۰ کیلومتر میان تنگه بلاغی و کوه‌های جنوبی سرپنیران، شناسایی نزدیک به ۳۰۰ گور دوران تاریخی در مناطق مورد مطالعه، شناسایی و مطالعه ساختارهای آبی دوران هخامنشی شامل چندین سد و نزدیک به ۸۰ کیلومتر کانال آبرسانی در قسمت تنگ حنا، دشت علفی قادرآباد، پاکوه پاسارگاد، سرپنیران و دشت کمین از موارد شناسایی شده در این طرح هستند.

او اظهار کرد: شناسایی آثاری از دوران میان سنگی و نوسنگی و محوطه‌های استقراری مربوط به دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی، دوران اسلامی، کشف معادن تاریخی سنگ در ارتباط با بناهای محوطه پاسارگاد، تنها بخشی از آثار و نشانه‌های فرهنگی است که تاکنون در جریان انجام این پژوهش شناسایی شده است.

وی افزود: علاوه بر «دشت کمین» و «دشت سرپنیران دشت مرغاب» نیز که در شهرستان خرمبید قرار دارد، ازنظر طبیعی و موقعیت جغرافیایی در پیوند با پاسارگاد است.

این باستان شناس با بیان این‌که این مناطق را می‌توان از مهمترین قسمت‌هایی دانست که به طور دائم در دوره‌های مختلف مورد توجه انسان‌ها بوده و در جریان فعالیت‌های پایگاه میراث جهانی پاسارگاد مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: با توجه به اهداف جامعی که در حوزه برنامه‌های باستان‌شناسی این پایگاه قرار گرفته، بررسی میدانی محدوده مورد نظر توسط گروه باستان شناسی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با همکاری کارشناسان و متخصصان کارآزموده در حال انجام است.

مقاله مرتبط: مراکز تفریحی و بازی در مشهد

به گفته او، در این پروژه که همه‌ی بخش‌های این قسمت را شامل می‌شود، تیم پژوهشی با بررسی جزییات آثار شناسایی شده و با هدف کلان که شامل مرجع مناسب برای فعالیت‌های پژوهشی مطالعاتی، دستیابی به بهترین روش حفاظتی از آثار با در نظر گرفتن موقعیت‌های خاص جغرافیایی، مسیرهای دسترسی و روش حفاظت از آنها است اقدام به بررسی، تحلیل و تکمیل مطالعات و تدوین و مستندنگاری آنها می‌کند.

دیوار 20 کیلومتری هخامنشی در پاسارگاد

ترسیم نقشه پراکنش آثار تاریخی

کرمی افزود: جمع‌آوری داده‌ها از جمله برداشت پلان، موقعیت‌یابی جهانی مکان، برداشت سفال، دوره‌بندی، مستندنگاری آثار معماری‌ و مشخص کردن وضعیت مالکیت در برنامه‌ای هدفمند برای ترسیم نقشه پراکنش آثار تاریخی این قسمت به تفکیک دوره بندی پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی و نقشه ارتباطی مکانی آثار تاریخی مهم دوره ها، بخشهایی از این پروژه است.

وی با بیان این‌که تاکنون از منظقه هخامنشی پاسارگاد تنها بخش‌های از محوطه حکومتی کشف شده و در دوره‌های گذشته بیشتر به آن پرداخته شده است، ادامه داد: از زیر ساخت‌های حکومتی و زندگی مردم عادی پیرامون بخش شاه نشین اطلاعات کمی در اختیار است.

سرپرست هیأت بررسی و شناسایی باستان‌شناختی بخش مشهد مرغاب گفت: پراکندگی آثار هخامنشی مانند سدها، کانال‌ها و معادن هخامنشی که دارای ارتباط مستقیم با منظقه پاسارگاد است و گستره آن از چمیان (شهید آباد) درشهرستان خرمبید آغاز و تا دره سیوند در جنوب دشت پاسارگاد و دشت کمین ادامه یافته است.

به گفته این باستان‌شناس، درگستره مورد مطالعه، قطعاً آثار مهم دیگری نیز از این دوران و دوره‌های پیش و پس از آن وجود دارد که بخش‌هایی از این آثار و محوطه های تاریخی فرهنگی ارزشمند تاکنون شناسایی شده است.

کاوش‌ها در دشت مرغاب ادامه دارد

سرپرست هیأت بررسی و شناسایی باستان شناختی بخش مشهد مرغاب افزود : با توجه به گستردگی مناطق مورد مطالعه پیش بینی می شود این برنامه تا پایان زمستان سال جاری ادامه یابد.

او تهیه و راه‌اندازی پایگاه اطلاعات مکانی(GIS) آثار و پدیده‌های باستان شناختی شهرستان پاسارگاد را یکی از مهمترین اهداف مورد نظر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد دانست که پس از انجام بررسی و مطالعه میدانی در مناطق یاد شده، انجام خواهد شد.

دیوار 20 کیلومتری هخامنشی در پاسارگاد

وی با بیان اینکه شهرستان پاسارگاد و بخش مشهد مرغاب در شمال استان فارس، در قسمت کوهستانی قرار گرفته ، این قسمت را شامل چندین دشت میان کوهی دانست که از راه چند دره و تنگ کوهستانی به یکدیگر مرتبط می شوندو میانگین ارتفاع این مناطق ۱۸۵۰ متر از سطح دریا است.

براساس این گزارش؛ بررسی و شناسایی باستان شناختی بخش مشهد مرغاب شهرستان خرمبید استان فارس ،با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام می‌شود

The post کشف دیوار ۲۰ کیلومتری هخامنشی در پاسارگاد appeared first on آلامتو.

کشف دیوار ۲۰ کیلومتری هخامنشی در پاسارگاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *